„Santaka“ / Lankėme Zanavykų krašto dvarus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-01 06:35

Dalinkitės:  


Daug įspūdingų akimirkų iš kelionės po įžymias Šakių rajono vietas išliks kybartiečių atmintyje.

Lankėme Zanavykų krašto dvarus

Ky­bar­tuo­se gy­vuo­jan­čio vie­ni­šų žmo­nių klu­bo „Vie­ni­šius“ na­riai su­ren­gė eks­kur­si­ją po Ša­kių ra­jo­ną, marš­ru­tą pa­va­di­nę „Za­na­vy­kų kraš­to dva­rai ir par­kai“.

Pir­miau­sia ap­lan­kė­me Luk­šių mies­te­lį ir ja­me esan­tį Sie­sar­ties vin­gio par­ką, ku­ria­me stūk­so įspū­din­gas mo­nu­men­tas „Var­tai į ki­tą tūks­tant­me­tį“. Jis per­nai va­sa­rą bu­vo pa­sta­ty­tas Luk­šių se­niū­no Vi­do Ci­ka­nos ini­cia­ty­va.

Nu­va­žia­vo­me ir į ša­li­mais esan­tį Zyp­lių dva­rą – me­ni­nin­kų Me­ką, ku­rio­je vyks­ta įvai­rūs ple­ne­rai, fes­ti­va­liai, vei­kia nuo­la­ti­nės tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­dos. Be iš­li­ku­sių de­vy­nių pa­sta­tų, pa­ma­tė­me ir at­sta­to­mus XIX a. pr. neo­ba­ro­ki­nio sti­liaus pa­grin­di­nius dva­ro rū­mus. Bu­vu­sio­se dva­ro ark­li­dė­se pa­si­gė­rė­jo­me vei­kian­čia net ke­lių liau­dies me­ni­nin­kų dar­bų pa­ro­da ir kai ką nu­si­pir­ko­me pri­si­mi­ni­mui į na­mus. Nuė­jo­me prie nu­griu­vu­sio gam­tos pa­mink­lo – se­no­jo Zyp­lių ąžuo­lo, sie­ku­sio net 30 met­rų aukš­tį.

At­va­žia­vę į Že­mo­sios Pa­ne­mu­nės dva­rą la­bai nu­si­vy­lė­me, nes prie įspū­din­gai at­ro­dan­čio, jau nuo XVI a. pa­bai­gos mi­ni­mo pa­sta­to priei­ti ne­ga­lė­jo­me per dil­gė­les. Ta­čiau pa­si­gė­rė­jo­me pui­kiai at­ro­dan­čiu ūki­niu pa­sta­tu bei gra­žio­mis apy­lin­kė­mis.

Kriū­kų mies­te­ly­je, įsi­kū­ru­sia­me kai­ria­ja­me Ne­mu­no kran­te, ap­lan­kė­me Svia­to­ši­no dva­rą, ku­rį kaž­ka­da val­dė ba­jo­rų Re­nė gi­mi­nė.

Daug įspū­džių pa­ty­rė­me se­na­ja­me Plokš­čių mies­te­ly­je. Gi­dė, is­to­ri­jos mo­ky­to­ja Gra­ži­na pa­ro­dė ir pa­pa­sa­ko­jo apie Vai­gu­vos upe­lį – gat­vę, ku­rios nuo­lat sro­ve­nan­čiu van­de­niu ir ei­na­ma, ir va­žiuo­ja­ma. Ap­žiū­rė­jo­me trem­ti­nių rū­pes­čiu įreng­tą trem­čių kal­ve­lę, pa­mink­lą 1918–1920 m. žu­vu­siems sa­va­no­riams, Vin­co Ku­dir­kos ak­me­nį. Aiš­ku, vi­si nu­si­lei­do­me ir prie šven­to­jo šal­ti­nė­lio į Šven­ta­duo­bę, ku­ri dar va­di­na­ma lie­tu­viš­kuo­ju Lur­du.

To­liau ke­lias ve­dė į Il­gu­vos mies­te­lį, kur sto­vi XVIII a. pab. pa­sta­ty­ti dva­ro rū­mai, pri­ski­ria­mi liau­diš­ka­jam kla­si­ciz­mo sti­liui. Iš pra­džių dva­ras va­di­no­si Pa­ny­kių var­du ir tik 1758 m., rū­mus nu­pir­kus Ve­liuo­nos kle­bo­nui Vik­to­rui Tal­ko-Grin­ce­vi­čiui-Il­gaus­kui, pra­dė­tas va­din­ti Il­gu­vos var­du. Čia vai­kys­tę pra­lei­do žy­mi dai­ni­nin­kė Beat­ri­čė Grin­ce­vi­čiū­tė. Il­gu­vos dva­re gy­ve­no vie­nas iš dva­ro sa­vi­nin­kų, di­dis len­kų kom­po­zi­to­rius ir smui­ki­nin­kas Emi­lis Mly­nars­kis. Gal ne vi­si ky­bar­tie­čiai ir ži­no, kad šis mu­zi­kas gi­mė Ky­bar­tų mies­te­ly­je. Dai­li­nin­kui I. Le­vi­ta­nui ru­sų val­džia pa­mink­lą pa­sta­tė, o E. Mly­nars­kiui – ne. Tad gal atei­ties kar­tos Ky­bar­tuo­se įam­žins bu­vu­sio Var­šu­vos fil­har­mo­ni­jos di­rek­to­riaus var­dą?

Ge­rai nu­tei­kė ir Gel­gau­diš­kio dva­ro rū­mai bei juos su­pan­tis par­kas. Kla­si­ciz­mo sti­liaus rū­mai pa­sta­ty­ti XIX a. vi­du­ry­je. Nors juo­se da­bar vyks­ta res­tau­ra­vi­mo dar­bai, ta­čiau vik­ru­sis gi­das Ed­ga­ras ve­dė mus per vi­sas kliū­tis bei už­tva­ras ir la­bai vaiz­džiai pa­pa­sa­ko­jo apie čia gy­ve­nu­sius dva­ri­nin­kus. Per že­mės re­for­mą 1920 m. dva­ras bu­vo iš­par­ce­liuo­tas, ja­me bu­vo įsteig­ta pir­mo­ji Lie­tu­vo­je naš­lai­čių prie­glau­da. Vi­sa dva­ro te­ri­to­ri­ja su rū­mais, ku­me­ty­nu, ūki­niais pa­sta­tais ir par­ku uži­ma net 16,6 ha. Be­veik vi­sos ke­liau­nin­kės tu­rė­jo jė­gų nuei­ti iki va­di­na­mo­sios par­ko „žvaigž­dės“, ku­rio­je dva­ri­nin­kai me­džio­da­mi pie­tau­da­vo.

Ne ma­žes­nį įspū­dį pa­da­rė ir Ki­du­lių dva­ro an­samb­lis bei par­kas. Is­to­ri­niuo­se šal­ti­niuo­se mi­ni­ma, kad šia­me dva­re 1807 m. bu­vo ap­si­sto­jęs Prū­si­jos ka­ra­lius Frid­ri­chas Vil­hel­mas III. Ki­du­lių se­niū­ni­jos dar­buo­to­ja Eri­ma trum­pai pa­pa­sa­ko­jo apie dva­ro an­samb­lį ir vi­siems eks­kur­si­jos da­ly­viams pa­do­va­no­jo in­for­ma­ci­nių lanks­ti­nu­kų.

Į Su­dar­gą at­va­žia­vo­me jau ge­ro­kai po pie­tų. La­bai no­rė­jo­me pa­ma­ty­ti pen­kis pi­lia­kal­nius, me­nan­čius ko­vas su kry­žiuo­čiais. Pir­mą­kart juos pa­ma­čiu­sie­ji li­ko pri­blokš­ti at­si­vė­ru­sios di­dy­bės. Da­bar ži­no­si­me, kad Sū­du­vo­je yra ant­ro­ji Ker­na­vė.Ro­ma BRUZ­BAR­TIE­NĖ

Ky­bar­tų mies­to bib­lio­te­kos

bib­lio­te­ki­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas