„Santaka“ / Marijos garbinimas Marijos žemėje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda naujus klausos aparatus, kraujospūdžio matuoklius (40 Eur). Tel. 8 670 99 923.
Galioja iki: 2018-09-20 09:59:47

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-30 06:37

Dalinkitės:  


Marijos garbinimas Marijos žemėje

Birutė NENĖNIENĖ

Šie­met, kaip ir dau­ge­lį me­tų, nuo rug­sė­jo 8 iki 15 die­nos Ši­lu­vo­je vyks­ta di­die­ji Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos gi­mi­mo – Ši­li­nių – at­lai­dai.

Rug­sė­jo 3 die­ną pra­de­da­mas tris die­nas truk­siąs aš­tun­ta­sis pi­lig­ri­mi­nis jau­ni­mo žy­gis iš Kry­žių kal­no į Ši­lu­vą. Žy­gis, kaip ir at­lai­dai, skir­tas Pa­dė­kos už lais­vę me­tams bei Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo 20-me­čiui. Jau­ni­mas jį ski­ria ir Lie­tu­vos atei­ti­nin­kų or­ga­ni­za­ci­jos 100 me­tų ju­bi­lie­jui.

Pa­dė­kos už lais­vę šven­tė Ši­lu­vo­je bu­vo šven­čia­ma praei­tą sek­ma­die­nį, ji bus šven­čia­ma ir atei­nan­tį sek­ma­die­nį, su­ti­kus jau­nuo­sius pi­lig­ri­mus iš Kry­žių kal­no. Šio­se iš­kil­mė­se da­ly­vau­ja įvai­raus am­žiaus bei pro­fe­si­jų ti­kin­tie­ji ir iš mū­sų ra­jo­no pa­ra­pi­jų.

Lie­tu­vo­je nuo se­no svar­bi Ma­ri­jos – Die­vo Mo­ti­nos – gar­bi­ni­mo tra­di­ci­ja. Baž­ny­čios li­tur­gi­nia­me ka­len­do­riu­je vos ne kiek­vie­ną mė­ne­sį po kar­tą, kai ka­da – ir po ke­lis­kart mi­ni­mos jos šven­tės. Ma­ri­jai pa­sta­ty­ta daug įvai­rių skulp­tū­rų, kop­ly­tė­lių, gau­su pa­veiks­lų, gies­mių, mal­dų.

Ma­ri­jos gar­bi­ni­mas į Lie­tu­vą atė­jo drau­ge su krikš­čio­ny­bės įve­di­mu. Pa­sak kul­tū­ros ir re­li­gi­jos is­to­ri­jos ty­ri­nė­to­jų, nors Lie­tu­va pa­sku­ti­nė iš Eu­ro­pos vals­ty­bių priė­mė krikš­čio­ny­bę, bet Ma­ri­jos gar­bi­ni­mu grei­tai pa­si­vi­jo ki­tas tau­tas ir net pra­len­kė. Pir­mo­sios Lie­tu­vo­je pa­sta­ty­tos baž­ny­čios dau­giau­sia ga­vo Ma­ri­jos ti­tu­lą.

Ga­na ne­re­tai kas­die­ni­nė­je kal­bo­je su leng­va iro­ni­ja ta­ria­ma, jog gy­ve­na­me Ma­ri­jos že­mė­je. Ta­čiau toks sa­ky­mas ne iš pirš­to lauž­tas, o is­to­riš­kai pa­grįs­tas.

Kaip aiš­ki­na Vil­niaus ku­ni­gų se­mi­na­ri­jos rek­to­rius pro­f. ha­bil. dr. A. Mo­tu­zas („Lie­tu­vos ži­nios“, rugp­jū­čio 13 d., Nr. 182), re­mian­tis Baž­ny­čios do­ku­men­tais, kri­tus Her­kui Man­tui, kry­žiuo­čiai Prū­si­ją pa­va­di­no „Ter­ra Pet­rus“ („Pet­ro že­mė“). Tą fak­tą pa­tvir­ti­no Va­ti­ka­nas. O kai ru­sai oku­pa­vo Vil­niaus kraš­tą, Len­ki­jos ir Lie­tu­vos ka­ra­lius Ka­zi­mie­ras 1654 me­tais Lvo­vo ka­ted­ro­je sa­ve paau­ko­jo Ma­ri­jai. Po šio pa­siau­ko­ji­mo Šven­ta­sis Sos­tas Lie­tu­vai, Lat­ga­li­jai ir Len­ki­jai su­tei­kė „Ter­ra Ma­ria­na“ („Ma­ri­jos že­mės“) ti­tu­lą. Tai liu­di­jan­tis ofi­cia­lus do­ku­men­tas yra sau­go­mas Daug­pi­ly­je. Pa­sak A. Mo­tu­zo, iš­li­kęs vie­nin­te­lis šio do­ku­men­to eg­zemp­lio­rius.

Ka­dan­gi 1654 me­tais bu­vo oku­puo­tas Vil­nius, pra­si­dė­jo ka­rai su šve­dais, pro­tes­tan­tais, lie­tu­viai krei­pė­si pa­gal­bos į Ma­ri­ją. Va­ti­ka­nas ne­bū­tų da­vęs „Ma­ri­jos že­mės“ pa­va­di­ni­mo, jei ta­me kraš­te ne­bū­tų ka­ta­li­kiš­kos kul­tū­ros, me­no tra­di­ci­jų, liau­dies pa­mal­du­mo. Va­ti­ka­nas Lie­tu­vai šį var­dą su­tei­kė ir to­dėl, kad į ry­tus nuo mū­sų pra­kti­kuo­ja­mi ki­ti krikš­čio­niš­ki ti­kė­ji­mai: sta­čia­ti­kių, pro­tes­tan­tų ir pan.

Ku­ni­gas R. G. Skrins­kas yra pa­ruo­šęs ypa­tin­gą kny­gą – „Pi­lig­ri­mo va­do­vas. Po ste­buk­lin­gas Ma­ri­jos vie­tas“ (1999 m.) Jis su­re­gist­ra­vo ir ap­ra­šė su Ma­ri­jos ap­si­reiš­ki­mu ir jos gar­bi­ni­mu su­si­ju­sius šim­tus vie­tų. Tarp jų yra ir mū­sų ra­jo­no Ma­žu­čių šal­ti­nė­lis. Baž­ny­čios hie­rar­chai pri­pa­ži­no tik vie­ną Ma­ri­jos ap­si­reiš­ki­mo vie­tą Ši­lu­vo­je, nors neužd­raus­ta mels­tis ir ki­to­se vie­to­se.

Ma­ri­jos ap­si­reiš­ki­mas Ši­lu­vo­je – pir­ma­sis ap­si­reiš­ki­mas Eu­ro­po­je. Ge­riau­siai pa­sau­ly­je ži­no­mas ap­si­reiš­ki­mas įvy­ko Ber­na­de­tai ir dar dviem pie­me­nė­liams Lur­de (Pran­cū­zi­ja). Lur­do kal­no gro­tos imi­ta­ci­jos su Ne­kal­tai pra­dė­to­sios mer­ge­lės sta­tu­la pa­pli­to po pa­sau­lį.

Kun. R. G. Skrins­kas įvai­rio­se Lie­tu­vos vie­to­vė­se su­skai­čia­vo tris­de­šimt įreng­tų va­di­na­mų­jų Lur­dų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate naujuosius Vilkaviškio riboženklius?
Profesionalus darbas.
Vaizdas nuvylė.
Dar nemačiau.
Senieji buvo geresni.Kalbos patarimai

Nei rinkiminė kampanija, nei priešrinkiminiai pažadai
Iš abstraktų nereikėtų daryti vedinių su priesaga -inis. Taigi turėtų būti ne rinkiminė, o rinkimų apygarda, apylinkė, kampanija, komisija, kova, laida, programa, o priešrinkiminius debatus ar pažadus reikia keisti į debatus prieš rinkimus; pažadus, duotus prieš rinkimus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas