„Santaka“ / Pasaulį sukrėtusį filmą matė ir Suvalkijos žmonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:57

Dalinkitės:  


Su­si­ti­ki­mas su lat­vių re­ži­sie­riu­mi Ed­vi­nu Šno­re ir jo pri­sta­ty­tas fil­mas ne­pa­li­ko abe­jin­go nė vie­no šio iš­skir­ti­nio ren­gi­nio da­ly­vio.

Autorės nuotr.


Pasaulį sukrėtusį filmą matė ir Suvalkijos žmonės

Ma­ri­jam­po­lė­je tai bu­vo iš­skir­ti­nis įvy­kis – su­si­ti­ki­mas su do­ku­men­ti­nio fil­mo „The So­viet Sto­ry“ re­ži­sie­riu­mi ir sce­na­ri­jaus au­to­riu­mi Ed­vi­nu Šno­re. Iki šiol Lie­tu­vo­je toks su­si­ti­ki­mas su vi­suo­me­ne yra vy­kęs tik Kau­ne, Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­te. Ma­ri­jam­po­lę ir Ša­kius šis jau­nas ta­len­tin­gas re­ži­sie­rius ap­lan­kė aso­cia­ci­jos Sū­du­vos kul­tū­ros fon­do ir Sei­mo na­rio dr. Ar­vy­do Vi­džiū­no kvie­ti­mu. Ren­gi­nys or­ga­ni­zuo­tas Juo­do­jo kas­pi­no die­nai ir Bal­ti­jos ke­lio me­ti­nėms pa­mi­nė­ti.

Ed­vi­nas Šno­rė – 36-erių po­li­ti­kos moks­lų ma­gist­ras, šiuo me­tu ra­šan­tis is­to­ri­jos moks­lų dak­ta­ro di­ser­ta­ci­ją. Pap­ras­tas, nuo­šir­džiai bend­rau­jan­tis jau­nas žmo­gus kal­bė­da­ma­sis ne­tu­rė­jo ką slėp­ti – apie sa­vo dar­bus ir sa­ve kal­bė­jo pa­pras­tai, o šio fil­mo sėk­me džiau­gė­si san­tū­riai: taip, jo tiks­las – pa­keis­ti Va­ka­rų ša­lių po­žiū­rį į tą is­to­ri­jos eta­pą, kai XX am­žiaus ket­vir­ta­ja­me de­šimt­me­ty­je bu­vo ma­siš­kai nai­ki­na­mi žmo­nės. Au­to­rius ma­no, kad šis tiks­las pa­siek­tas. Va­ka­rų ša­ly­se žmo­nės, iš­vy­dę fil­mą, pa­ty­rė šo­ką. Jie kaž­ką ži­no­jo, ta­čiau ne­su­vo­kė žu­dy­mo mas­tų ir mo­ty­vų.

„The So­viet Sto­ry“ jau ro­dy­tas 20-yje pa­sau­lio ša­lių ir kol kas tik Ru­si­jo­je su­lau­kė is­te­riš­kos reak­ci­jos. Pa­ro­džius šį fil­mą per vie­ną Ru­si­jos TV ka­na­lą, prie Lat­vi­jos am­ba­sa­dos Mask­vo­je iš­si­lie­jo „Jau­no­sios Ru­si­jos“ ak­ty­vis­tų įtū­žis: bu­vo su­de­gin­ta E. Šno­rės iš­kam­ša. Ta­čiau au­to­rius ne­ma­no, kad tai vi­sos Ru­si­jos žmo­nių nuo­mo­nė. Di­de­lė mi­li­jo­ni­nės vals­ty­bės da­lis dar ne­pa­mir­šo, kas vy­ko Sta­li­no val­dy­mo lai­kais. Ru­si­jo­je fil­mą ofi­cia­liai už­draus­ta de­monst­ruo­ti. To­kį reak­cin­gų jė­gų iš­puo­lį įta­kin­gas pa­sau­lio lei­di­nys „The Eco­no­mist“ pa­va­di­no „Os­ka­ru“ fil­mui, drą­siai ir ar­gu­men­tuo­tai su­ly­gi­nu­siam na­cis­ti­nį ir so­vie­ti­nį re­ži­mus.

Ta­čiau E. Šno­rė bai­siau­sių, la­biau­siai su­kre­čian­čių kad­rų į šį fil­mą ne­tgi ne­su­dė­jo, kad jis ga­lė­tų bū­ti ro­do­mas mo­kyk­lo­se. Ta­čiau ir tai, kas su­dė­ta į juos­tą, su­kre­čia – tai di­džiau­si nu­si­kal­ti­mai žmo­niš­ku­mui, daž­nai – pro­tu ne­su­vo­kia­mi, ne­paaiš­ki­na­mi. 10 me­tų dir­bęs įvai­riuo­se pa­sau­lio ar­chy­vuo­se, fil­mo au­to­rius rin­ko me­džia­gą iš tų šal­ti­nių, kur ne­to­lie­se bu­vo vyk­dy­tas ho­lo­kaus­tas.

Į ma­ri­jam­po­lie­čio žiū­ro­vo klau­si­mą, ko­dėl šia­me fil­me neak­cen­tuo­ja­ma tai, kas vy­ko Bal­ti­jos ša­ly­se, pvz., Lie­tu­vo­je, re­ži­sie­rius at­sa­kė no­rė­jęs į šią te­mą pa­žiū­rė­ti pla­čiau, juo­lab sten­gę­sis iš­veng­ti kal­ti­ni­mų, jog „fil­mas pa­da­ry­tas spe­cia­liai lat­viams, kad šie pa­verk­tų“. E. Šno­rė pa­mi­nė­jo, jog Vo­kie­ti­jos ar­chy­vuo­se ra­do me­džia­gos, ku­rios 50–60 me­tų nie­kas ne­nau­do­jo, o juk rei­kia žmo­nėms pa­pa­sa­ko­ti tie­są. Be do­ku­men­ti­nių kad­rų sun­ku bū­tų per­teik­ti tai, kas vy­ko. Re­ži­sie­rius ši­tai su­vo­kė jau se­niai, kai jo mo­čiu­tės pa­sa­ko­ji­mai apie tą bai­sų­jį laik­me­tį kaip die­na nuo nak­ties sky­rė­si nuo to, kas bu­vo kal­ba­ma mo­kyk­lo­je.

Fil­mas, pa­sta­ty­tas prieš dve­jus me­tus, jau yra da­ly­va­vęs ne vie­na­me ki­no fes­ti­va­ly­je ir pel­nęs ap­do­va­no­ji­mų. Pats ver­tin­giau­sias, E. Šno­rės ma­ny­mu, yra Bos­to­no ki­no fes­ti­va­lio ap­do­va­no­ji­mas „Mass im­pact award“ 2008 me­tais (už di­džiu­lę įta­ką vi­suo­me­nei). Šis fil­mas vie­nin­te­lis Lat­vi­jo­je yra iš­vers­tas net į 30 už­sie­nio kal­bų. E. Šno­rė džiau­gia­si, kad fil­mo ko­pi­jos iš pa­ties Lat­vi­jos pre­zi­den­to ran­kų do­va­no­ja­mos už­sie­nio sve­čiams, ro­do­mos mo­kyk­lo­se kaip mo­ko­mo­ji me­džia­ga.

Į klau­si­mą, ar dar li­ko kas nors jo as­me­ni­niuo­se ar­chy­vuo­se ki­tiems fil­mams, E. Šno­rė sa­kė, jog jį la­bai do­mi­na Uk­rai­nos bad­me­čio lai­ko­tar­pis. Ta­čiau šiuo me­tu pa­grin­di­nis lat­vio tiks­las – pa­ra­šy­ti di­ser­ta­ci­ją, o atei­tį jis sie­ja su to­li­mes­niais is­to­ri­jos ty­ri­nė­ji­mais.Dai­va KLI­MA­VI­ČIE­NĖ

Aso­cia­ci­jos Sū­du­vos kul­tū­ros fon­do pir­mi­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkai vengia savarankiškai deklaruoti pasėlius
* Eiti su lazdomis blogo oro nėra
* Dėl šuns lojimo darbo turi Savivaldybė ir policija
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „daleisti“?
Ne, nes jis sudarytas su svetimu priešdėliu da-. Vietoj daleisti teikiami šie veiksmažodžiai: 1. leisti atsirasti, pa(si)daryti, pvz.: Negalime daleisti pažeidimų (= leisti atsirasti pažeidimams ); 2. sakyti, tarti, manyti, pvz.: Daleiskim (= Sakykim; Tarkim ), tu teisus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas