„Santaka“ / Atodangos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:56

Dalinkitės:  


Atodangos

Moks­lo šak­nys kar­čios...

Ši vi­siems pui­kiai ži­no­ma tie­sa nu­krin­ta į del­ną tar­si pri­no­kę rug­sė­jo obuo­liai. Imk ir krimsk. Ir krem­ta tas kar­čias šak­nis sep­tyn­me­čiai ir sep­ty­nio­lik­me­čiai. Jiems sa­ko­ma: pa­ken­tė­ki­te – vė­liau pa­ra­gau­si­te ir sal­džių moks­lo vai­sių. Bet koks il­gas tas ke­lias nuo pir­mos rai­dės iki pir­mo­jo at­ly­gi­ni­mo...

Rug­sė­jo 1-ąją gra­žu pa­žiū­rė­ti, kaip iš su­si­jau­di­ni­mo spin­din­čio­mis aki­mis, vie­no­je ran­ku­tė­je vos nu­lai­ky­da­mi il­ga­ko­tį ryš­kias­pal­vį kar­de­lio žie­dą, o ki­tą įsprau­dę į ma­mos ar tė­tės del­ną, į mo­kyk­lą trau­kia pir­mo­kė­liai.

Jiems vis­kas nau­ja, ne­ži­no­ma. Jie dar nie­ko ne­nu­tuo­kia apie lau­kian­čius džiaugs­mus ir var­gus. Juk, tė­ve­lių žo­džiais ta­riant, jų vai­kai to­kie šau­nūs, to­kie pro­tin­gi, be­veik vi­si bus pir­mū­nai.

Ži­no­ma, me­tams bė­gant grei­tai pa­si­ro­dys, kas yra kas. O kol kas ma­žie­siems rū­pi tik žai­di­mai su nau­jais drau­gais. Juk ir mo­ky­to­jai jų dėl moks­lų iš kar­to tik­rai ne­spaus, ga­bu­mus ver­tins sau­ly­tė­mis, rai­dė­mis ir, ži­no­ma, nė vie­no at­vi­rai ne­su­peiks, ne­su­bars.

Vy­res­nie­siems, sep­ty­nio­lik­me­čiams ar aš­tuo­nio­lik­me­čiams, – ki­tos pro­ble­mos. Jie jau nuė­jo šį ne­leng­vą ke­lią nuo pir­mo­jo skam­bu­čio iki pa­sku­ti­nio. O kas to­liau? Mo­kyk­li­niai, vals­ty­bi­niai eg­za­mi­nai ir vėl moks­lai, nes dau­ge­lis sva­jo­ja (na, gal la­biau jų tė­ve­liai) apie aukš­tą­ją mo­kyk­lą.

O tų mo­kyk­lų Lie­tu­vo­je da­bar ne­trūks­ta. Vien tik uni­ver­si­te­tų ir ins­ti­tu­tų yra dau­giau nei po­ra de­šim­čių, ne ma­žiau – įvai­rių ko­le­gi­jų. Tad kaip iš­si­rink­ti?

Ir bė­do­ja kai­mo mo­te­rė­lė, kad jos jau­nė­liui ne py­ra­gai to­je pa­si­rink­to­je aukš­to­jo­je mo­kyk­lo­je. Moks­lo krū­vis di­de­lis, sun­ku iš­si­lai­ky­ti aukš­tu­mo­je, ten­ka mo­kė­ti už moks­lą, nuo­mo­tis kam­ba­rį, mai­tin­tis, ir, ži­no­ma, į kul­tū­ri­nius ren­gi­nius su drau­gais nuei­ti rei­kia...

Jau be­veik du de­šimt­me­čius vyks­tan­ti švie­ti­mo sis­te­mos re­for­ma nė kiek ne­pa­leng­vi­no nei mo­ki­nių, nei mo­ky­to­jų gy­ve­ni­mo. Tik da­bar aukš­ti mi­nis­te­ri­jos pa­rei­gū­nai pri­pa­ži­no tai, apie ką jau daug me­tų kal­ba mo­ky­to­jai ir mo­ki­nių tė­vai: mo­ky­mo pro­gra­mos yra per­krau­tos.

Siū­lo­ma vy­res­nių­jų kla­sių pro­gra­mas siau­rin­ti net treč­da­liu. At­ro­do, rei­kia tik džiaug­tis – ge­riau vė­liau, ne­gu nie­kad. Mo­ki­niai ga­lės leng­viau at­si­kvėp­ti, dau­giau lai­ko ir pa­stan­gų skir­ti pa­si­rink­to stu­di­juo­ti da­ly­ko eg­za­mi­nui pa­si­ruoš­ti.

Bet mo­ky­to­jų pro­fe­si­nių są­jun­gų va­do­vai įta­riai žiū­ri į šią nau­jo­vę. Gir­di, jei­gu bus ma­ži­na­mas mo­ky­to­jų dar­bo krū­vis, tai, sa­vai­me aiš­ku, bus ma­ži­na­mas ir jų dar­bo už­mo­kes­tis. At­ro­do, vis­kas lo­giš­ka: at­ly­gi­ni­mo už dar­bą dy­dis pri­klau­so nuo dar­bo apim­ties ir jo ko­ky­bės.

Bet nau­jo­vės sun­kiai ski­na­si ke­lią. Prieš jas vi­suo­met ran­da­ma sva­rių ar­gu­men­tų. Mo­ky­to­jai tvir­ti­na, kad su­trum­pi­nus mo­ky­mo pro­gra­mą nu­ken­tės mo­ky­mosi ko­ky­bė.

Gir­di, mo­kant Vakarų Eu­ro­pos li­te­ra­tū­ros J. V. Gė­tę dar dės­ty­si­me, o štai V. Šeks­py­rą jau teks pra­leis­ti. Tas pa­ts ir su is­to­ri­ja: pa­sa­ko­si­me apie J. Ce­za­rį ir Ro­mos im­pe­ri­ją, o se­no­vės grai­kų Ho­me­rą, Sok­ra­tą, Aris­to­te­lį ir ki­tus iš­min­čius teks pa­lik­ti ra­my­bė­je. Ti­kė­ki­mės, kad taip ne­bus.

Kol moks­lo ko­ri­fė­jai su­ka gal­vas dėl mo­ky­mo re­for­mų, mo­ki­niai ir stu­den­tai ir to­liau krem­ta kar­čias moks­lo šak­nis. Ne vie­nas pa­sva­jo­ja, kad bai­gęs moks­lus pa­si­gaus sa­vo lai­mės paukš­tę.

De­ja, šiuo me­tu po moks­lų bai­gi­mo jiems nie­kas ne­ga­ran­tuo­ja dar­bo pa­gal spe­cia­ly­bę. To­dėl dau­ge­lis ke­lia spar­nus į už­sie­nį.

Moks­li­nin­kai, in­te­lek­tua­lai liūd­nai pro­gno­zuo­ja: taip ir iš­si­vaikš­čios mū­sų Lie­tu­va. Jie tvir­ti­na, kad įgy­tos moks­lo ži­nios, aukš­tas in­te­lek­tas Lie­tu­vo­je žmo­gui ne­ga­ran­tuo­ja ge­ro gy­ve­ni­mo.

Ge­rai, netgi pui­kiai Lie­tu­vo­je gy­ve­na ir vi­sai ne­krim­tu­sie­ji kar­čių moks­lo šak­nų, o tie­siog nu­si­pir­kę gar­sių moks­lo įstai­gų bai­gi­mo dip­lo­mus. Jie – vi­siems ži­no­mi, uži­man­tys aukš­tas pa­rei­gas Sei­me bei Vy­riau­sy­bė­je ir dėl sa­vo iš­si­la­vi­ni­mo vi­sai „ne­komp­lek­suo­jan­tys“. Tai jiems ne­truk­do da­ry­ti kar­je­rą.

O vi­siems ki­tiems ten­ka rim­tai kib­ti į moks­lus ir ti­kė­tis po jų bai­gi­mo nor­ma­laus dar­bo bei pa­do­raus at­ly­gi­ni­mo už jį. Nors And­rius Ma­mon­to­vas sa­ko tru­pu­tį ki­taip: „Rei­kia ne ti­kė­tis, o ti­kė­ti.“Vy­tas DRU­NIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Popiežius Pranciškus palaimino Lietuvos žmones
* Vilkaviškio rajone nebelieka migracijos padalinio
* Vizito pas medikus mokestis drausmintų ir mažintų pacientų eiles
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas