„Santaka“ / Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, sveriančias iki 500 kg, grėblį-vartytuvą „Saulutė“, geros būklės šaldytuvą-šaldiklį SNAIGĖ A++. Tel. 8 605 05 608.
Galioja iki: 2019-01-18 09:26:46

Parduoda 2,83 ha žemės Klampučių k. Tel. 8 605 05 608.
Galioja iki: 2019-01-18 09:27:34Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:41

Dalinkitės:  


Vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas sa­vo na­mus nuo žai­bo nu­spren­dė ap­sau­go­ti mo­der­nia žai­bo­sau­gos sis­te­ma.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

Eglė KVIESULAITIENĖ

Šią va­sa­rą itin daž­nai be­si­tran­kan­tys žai­bai vien mū­sų ra­jo­ne pa­de­gė 7 sta­ti­nius. O kom­piu­te­ri­nę įran­gą, te­le­vi­zo­rius bei ki­tus elekt­ros prie­tai­sus tai­san­čias fir­mas po žai­bin­gų nak­tų už­griū­va už­sa­ky­mų la­vi­na.

Nors šiuo­lai­ki­nės tech­no­lo­gi­jos ga­li ap­sau­go­ti nuo žai­bo su­ke­lia­mų ne­lai­mių, vis dėl­to re­tas ku­ris su­si­mąs­to apie to­kią ga­li­my­bę, kol ne­pa­ti­ria nuo­sto­lių.

Tačiau ne­se­niai mo­der­nią žai­bo­sau­gos sis­te­mą įsi­ren­gęs vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas juo­ka­vo ne­mėgs­tąs mo­ky­tis iš sa­vų klai­dų, to­dėl rin­ko­si nau­jau­sios tech­no­lo­gi­jos ap­sau­gą. Kai žai­bo­lai­džius ren­gian­čiai fir­mai pa­sa­kė no­rįs ap­sau­go­ti ir gy­ve­na­mą­jį na­mą, ir ūki­nį pa­sta­tą, spe­cia­lis­tai jam pa­siū­lė ak­ty­vio­jo žai­bo­lai­džio sis­te­mą, ku­ri sau­go te­ri­to­ri­ją 40–60 met­rų spin­du­liu.

Ak­ty­vie­ji žai­bo­lai­džiai tu­ri vi­du­je su­mon­tuo­tus kon­den­sa­to­rius, ku­rie at­si­ra­dus skir­tin­giems po­ten­cia­lams tarp že­mės ir de­be­sų pa­si­krau­na ener­gi­jos. Žai­bo­lai­dis ga­li ap­tik­ti aud­ros fe­no­me­no su­ku­ria­mą elekt­ros lau­ką prieš spė­jant jai įsi­krau­ti ir iš anks­to nu­sta­ty­ti stip­rią jo­ni­za­ci­ją, ap­tin­ka­mą ap­link de­be­sį. Žai­bo­lai­džio vir­šu­ti­nė­je da­ly­je su­jung­ti vie­nas ar dau­giau ne­rū­di­jan­čio plie­no jo­nų spin­du­lia­vi­mo taš­kų, le­mian­čių efek­ty­ves­nę jo­nų ga­my­bą. Tai ir yra įren­gi­nio „pa­slap­tis“. Ak­ty­vu­sis žai­bo­lai­dis su­ku­ria iš­kro­vą, nu­kreip­tą į žai­bo iš­kro­vą, su­si­da­ro jo­ni­zuo­tas ka­na­las, ku­riuo ir įvyks­ta žai­bo iš­ly­dis.

A. Gu­maus­kui toks žai­bo­lai­džius ren­gian­čios fir­mos pa­siū­ly­mas bu­vo priim­ti­nas, ir ne­tru­kus gre­ta ūki­nio pa­sta­to ka­mi­no „iš­dy­go“ ne­rū­di­jan­čio plie­no stie­bas su kap­su­le, pa­ga­min­ta iš spe­cia­lių me­ta­lų ly­di­nio, o gre­ta pa­sta­to į že­mę bu­vo įkas­ta įže­mi­ni­mo įran­ga.

Šei­mi­nin­kas juo­kau­ja, kad bliz­gan­tis žai­bo­lai­dis, for­ma pri­me­nan­tis te­le­vi­zi­jos bokš­tą, ne tik ne­su­ga­di­no pa­sta­to vaiz­do, bet ne­tgi pa­puo­šė. O iš to­lo švie­čian­tis stie­bas bus tar­si kel­ro­dis at­va­žiuo­jan­tiems sve­čiams. Ka­dan­gi žai­bo­lai­dis sau­go te­ri­to­ri­ją ke­lių de­šim­čių met­rų spin­du­liu, žai­bin­gą nak­tį ra­miai ga­lės mie­go­ti ne tik Gu­maus­kų šei­ma, bet ir jų kai­my­nai.

Tiems, ku­rie skep­tiš­kai ver­ti­na ga­li­my­bę nu­ken­tė­ti nuo žai­bo, moks­li­nin­kai pri­me­na, kad per me­tus žai­bas vi­du­ti­niš­kai tren­kia ke­le­tą kar­tų į vie­ną kvad­ra­ti­nį ki­lo­met­rą. Nors vi­si ži­no, jog žai­bas − na­tū­ra­li gam­ti­nė elekt­ros iš­kro­va, daž­nas net neį­si­vaiz­duo­ja, ko­kios ji ga­lios. Dau­gu­ma žai­bų (va­di­na­mie­ji nei­gia­mi) trun­ka apie ket­vir­tį se­kun­dės ir elekt­ros sro­vė juo­se sie­kia apie 30 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa − apie 100 mi­li­vol­tų. To­kio žai­bo ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti apie du mė­ne­sius.

Apie 5 pro­c. at­ve­jų pa­si­tai­ko tei­gia­mas žai­bas, ku­ris daug stip­res­nis. Jo me­tu sro­vė sie­kia 300 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa ga­li vir­šy­ti vie­ną gi­ga­vol­tą (1000 mi­li­vol­tų). Tei­gia­mas žai­bas trun­ka daug il­giau (iki ke­le­to se­kun­džių). Kai ku­rių to­kių žai­bų ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti net 95 me­tus. Oras žai­bo vie­to­je įkais­ta net iki 30 000 oC tem­pe­ra­tū­ros.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pagrindiniai mokesčių pasikeitimai nuo šių metų sausio 1-osios
* Jauni vilkaviškiečiai teikia konsultacijas finansiniais klausimais
* Globos namų auklėtiniai keršija juos atstumiančiai visuomenei
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „dvigubas dublis“?
Junginys dvigubas dublis (angl. double double ) gali būti vartojamas kalbant apie žaidėją, kuris per vienas rungtynes pelnė dviženklį skaičių taškų ir atkovojo dviženklį skaičių kamuolių. Kalbininkai siūlo vartoti junginį dvigubas dviženklis.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas