„Santaka“ / Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:41

Dalinkitės:  


Vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas sa­vo na­mus nuo žai­bo nu­spren­dė ap­sau­go­ti mo­der­nia žai­bo­sau­gos sis­te­ma.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

Eglė KVIESULAITIENĖ

Šią va­sa­rą itin daž­nai be­si­tran­kan­tys žai­bai vien mū­sų ra­jo­ne pa­de­gė 7 sta­ti­nius. O kom­piu­te­ri­nę įran­gą, te­le­vi­zo­rius bei ki­tus elekt­ros prie­tai­sus tai­san­čias fir­mas po žai­bin­gų nak­tų už­griū­va už­sa­ky­mų la­vi­na.

Nors šiuo­lai­ki­nės tech­no­lo­gi­jos ga­li ap­sau­go­ti nuo žai­bo su­ke­lia­mų ne­lai­mių, vis dėl­to re­tas ku­ris su­si­mąs­to apie to­kią ga­li­my­bę, kol ne­pa­ti­ria nuo­sto­lių.

Tačiau ne­se­niai mo­der­nią žai­bo­sau­gos sis­te­mą įsi­ren­gęs vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas juo­ka­vo ne­mėgs­tąs mo­ky­tis iš sa­vų klai­dų, to­dėl rin­ko­si nau­jau­sios tech­no­lo­gi­jos ap­sau­gą. Kai žai­bo­lai­džius ren­gian­čiai fir­mai pa­sa­kė no­rįs ap­sau­go­ti ir gy­ve­na­mą­jį na­mą, ir ūki­nį pa­sta­tą, spe­cia­lis­tai jam pa­siū­lė ak­ty­vio­jo žai­bo­lai­džio sis­te­mą, ku­ri sau­go te­ri­to­ri­ją 40–60 met­rų spin­du­liu.

Ak­ty­vie­ji žai­bo­lai­džiai tu­ri vi­du­je su­mon­tuo­tus kon­den­sa­to­rius, ku­rie at­si­ra­dus skir­tin­giems po­ten­cia­lams tarp že­mės ir de­be­sų pa­si­krau­na ener­gi­jos. Žai­bo­lai­dis ga­li ap­tik­ti aud­ros fe­no­me­no su­ku­ria­mą elekt­ros lau­ką prieš spė­jant jai įsi­krau­ti ir iš anks­to nu­sta­ty­ti stip­rią jo­ni­za­ci­ją, ap­tin­ka­mą ap­link de­be­sį. Žai­bo­lai­džio vir­šu­ti­nė­je da­ly­je su­jung­ti vie­nas ar dau­giau ne­rū­di­jan­čio plie­no jo­nų spin­du­lia­vi­mo taš­kų, le­mian­čių efek­ty­ves­nę jo­nų ga­my­bą. Tai ir yra įren­gi­nio „pa­slap­tis“. Ak­ty­vu­sis žai­bo­lai­dis su­ku­ria iš­kro­vą, nu­kreip­tą į žai­bo iš­kro­vą, su­si­da­ro jo­ni­zuo­tas ka­na­las, ku­riuo ir įvyks­ta žai­bo iš­ly­dis.

A. Gu­maus­kui toks žai­bo­lai­džius ren­gian­čios fir­mos pa­siū­ly­mas bu­vo priim­ti­nas, ir ne­tru­kus gre­ta ūki­nio pa­sta­to ka­mi­no „iš­dy­go“ ne­rū­di­jan­čio plie­no stie­bas su kap­su­le, pa­ga­min­ta iš spe­cia­lių me­ta­lų ly­di­nio, o gre­ta pa­sta­to į že­mę bu­vo įkas­ta įže­mi­ni­mo įran­ga.

Šei­mi­nin­kas juo­kau­ja, kad bliz­gan­tis žai­bo­lai­dis, for­ma pri­me­nan­tis te­le­vi­zi­jos bokš­tą, ne tik ne­su­ga­di­no pa­sta­to vaiz­do, bet ne­tgi pa­puo­šė. O iš to­lo švie­čian­tis stie­bas bus tar­si kel­ro­dis at­va­žiuo­jan­tiems sve­čiams. Ka­dan­gi žai­bo­lai­dis sau­go te­ri­to­ri­ją ke­lių de­šim­čių met­rų spin­du­liu, žai­bin­gą nak­tį ra­miai ga­lės mie­go­ti ne tik Gu­maus­kų šei­ma, bet ir jų kai­my­nai.

Tiems, ku­rie skep­tiš­kai ver­ti­na ga­li­my­bę nu­ken­tė­ti nuo žai­bo, moks­li­nin­kai pri­me­na, kad per me­tus žai­bas vi­du­ti­niš­kai tren­kia ke­le­tą kar­tų į vie­ną kvad­ra­ti­nį ki­lo­met­rą. Nors vi­si ži­no, jog žai­bas − na­tū­ra­li gam­ti­nė elekt­ros iš­kro­va, daž­nas net neį­si­vaiz­duo­ja, ko­kios ji ga­lios. Dau­gu­ma žai­bų (va­di­na­mie­ji nei­gia­mi) trun­ka apie ket­vir­tį se­kun­dės ir elekt­ros sro­vė juo­se sie­kia apie 30 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa − apie 100 mi­li­vol­tų. To­kio žai­bo ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti apie du mė­ne­sius.

Apie 5 pro­c. at­ve­jų pa­si­tai­ko tei­gia­mas žai­bas, ku­ris daug stip­res­nis. Jo me­tu sro­vė sie­kia 300 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa ga­li vir­šy­ti vie­ną gi­ga­vol­tą (1000 mi­li­vol­tų). Tei­gia­mas žai­bas trun­ka daug il­giau (iki ke­le­to se­kun­džių). Kai ku­rių to­kių žai­bų ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti net 95 me­tus. Oras žai­bo vie­to­je įkais­ta net iki 30 000 oC tem­pe­ra­tū­ros.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkų laukuose žydi facelijos, dobilai, noksta grikiai
* Metusi vadovės darbą banke kraštietė iš naujo atrado save
* Rajono kolektyvai Žolinės šventėje linksmino Punsko lietuvius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas