„Santaka“ / Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda naujus klausos aparatus, kraujospūdžio matuoklius (40 Eur). Tel. 8 670 99 923.
Galioja iki: 2018-09-20 09:59:47

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:41

Dalinkitės:  


Vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas sa­vo na­mus nuo žai­bo nu­spren­dė ap­sau­go­ti mo­der­nia žai­bo­sau­gos sis­te­ma.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Šiuolaikinis žaibolaidis – ir saugo, ir puošia

Eglė KVIESULAITIENĖ

Šią va­sa­rą itin daž­nai be­si­tran­kan­tys žai­bai vien mū­sų ra­jo­ne pa­de­gė 7 sta­ti­nius. O kom­piu­te­ri­nę įran­gą, te­le­vi­zo­rius bei ki­tus elekt­ros prie­tai­sus tai­san­čias fir­mas po žai­bin­gų nak­tų už­griū­va už­sa­ky­mų la­vi­na.

Nors šiuo­lai­ki­nės tech­no­lo­gi­jos ga­li ap­sau­go­ti nuo žai­bo su­ke­lia­mų ne­lai­mių, vis dėl­to re­tas ku­ris su­si­mąs­to apie to­kią ga­li­my­bę, kol ne­pa­ti­ria nuo­sto­lių.

Tačiau ne­se­niai mo­der­nią žai­bo­sau­gos sis­te­mą įsi­ren­gęs vil­ka­viš­kie­tis Al­gi­man­tas Gu­maus­kas juo­ka­vo ne­mėgs­tąs mo­ky­tis iš sa­vų klai­dų, to­dėl rin­ko­si nau­jau­sios tech­no­lo­gi­jos ap­sau­gą. Kai žai­bo­lai­džius ren­gian­čiai fir­mai pa­sa­kė no­rįs ap­sau­go­ti ir gy­ve­na­mą­jį na­mą, ir ūki­nį pa­sta­tą, spe­cia­lis­tai jam pa­siū­lė ak­ty­vio­jo žai­bo­lai­džio sis­te­mą, ku­ri sau­go te­ri­to­ri­ją 40–60 met­rų spin­du­liu.

Ak­ty­vie­ji žai­bo­lai­džiai tu­ri vi­du­je su­mon­tuo­tus kon­den­sa­to­rius, ku­rie at­si­ra­dus skir­tin­giems po­ten­cia­lams tarp že­mės ir de­be­sų pa­si­krau­na ener­gi­jos. Žai­bo­lai­dis ga­li ap­tik­ti aud­ros fe­no­me­no su­ku­ria­mą elekt­ros lau­ką prieš spė­jant jai įsi­krau­ti ir iš anks­to nu­sta­ty­ti stip­rią jo­ni­za­ci­ją, ap­tin­ka­mą ap­link de­be­sį. Žai­bo­lai­džio vir­šu­ti­nė­je da­ly­je su­jung­ti vie­nas ar dau­giau ne­rū­di­jan­čio plie­no jo­nų spin­du­lia­vi­mo taš­kų, le­mian­čių efek­ty­ves­nę jo­nų ga­my­bą. Tai ir yra įren­gi­nio „pa­slap­tis“. Ak­ty­vu­sis žai­bo­lai­dis su­ku­ria iš­kro­vą, nu­kreip­tą į žai­bo iš­kro­vą, su­si­da­ro jo­ni­zuo­tas ka­na­las, ku­riuo ir įvyks­ta žai­bo iš­ly­dis.

A. Gu­maus­kui toks žai­bo­lai­džius ren­gian­čios fir­mos pa­siū­ly­mas bu­vo priim­ti­nas, ir ne­tru­kus gre­ta ūki­nio pa­sta­to ka­mi­no „iš­dy­go“ ne­rū­di­jan­čio plie­no stie­bas su kap­su­le, pa­ga­min­ta iš spe­cia­lių me­ta­lų ly­di­nio, o gre­ta pa­sta­to į že­mę bu­vo įkas­ta įže­mi­ni­mo įran­ga.

Šei­mi­nin­kas juo­kau­ja, kad bliz­gan­tis žai­bo­lai­dis, for­ma pri­me­nan­tis te­le­vi­zi­jos bokš­tą, ne tik ne­su­ga­di­no pa­sta­to vaiz­do, bet ne­tgi pa­puo­šė. O iš to­lo švie­čian­tis stie­bas bus tar­si kel­ro­dis at­va­žiuo­jan­tiems sve­čiams. Ka­dan­gi žai­bo­lai­dis sau­go te­ri­to­ri­ją ke­lių de­šim­čių met­rų spin­du­liu, žai­bin­gą nak­tį ra­miai ga­lės mie­go­ti ne tik Gu­maus­kų šei­ma, bet ir jų kai­my­nai.

Tiems, ku­rie skep­tiš­kai ver­ti­na ga­li­my­bę nu­ken­tė­ti nuo žai­bo, moks­li­nin­kai pri­me­na, kad per me­tus žai­bas vi­du­ti­niš­kai tren­kia ke­le­tą kar­tų į vie­ną kvad­ra­ti­nį ki­lo­met­rą. Nors vi­si ži­no, jog žai­bas − na­tū­ra­li gam­ti­nė elekt­ros iš­kro­va, daž­nas net neį­si­vaiz­duo­ja, ko­kios ji ga­lios. Dau­gu­ma žai­bų (va­di­na­mie­ji nei­gia­mi) trun­ka apie ket­vir­tį se­kun­dės ir elekt­ros sro­vė juo­se sie­kia apie 30 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa − apie 100 mi­li­vol­tų. To­kio žai­bo ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti apie du mė­ne­sius.

Apie 5 pro­c. at­ve­jų pa­si­tai­ko tei­gia­mas žai­bas, ku­ris daug stip­res­nis. Jo me­tu sro­vė sie­kia 300 ki­loam­pe­rų, o įtam­pa ga­li vir­šy­ti vie­ną gi­ga­vol­tą (1000 mi­li­vol­tų). Tei­gia­mas žai­bas trun­ka daug il­giau (iki ke­le­to se­kun­džių). Kai ku­rių to­kių žai­bų ener­gi­jos pa­kak­tų šim­to va­tų elekt­ros lem­pu­tei švies­ti net 95 me­tus. Oras žai­bo vie­to­je įkais­ta net iki 30 000 oC tem­pe­ra­tū­ros.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate naujuosius Vilkaviškio riboženklius?
Profesionalus darbas.
Vaizdas nuvylė.
Dar nemačiau.
Senieji buvo geresni.Kalbos patarimai

Nei rinkiminė kampanija, nei priešrinkiminiai pažadai
Iš abstraktų nereikėtų daryti vedinių su priesaga -inis. Taigi turėtų būti ne rinkiminė, o rinkimų apygarda, apylinkė, kampanija, komisija, kova, laida, programa, o priešrinkiminius debatus ar pažadus reikia keisti į debatus prieš rinkimus; pažadus, duotus prieš rinkimus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas