„Santaka“ / Žmonėms rūpi jų kilmės šaknys

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išvalo lietaus nubėgimo sistemas Jūsų namuose ar sodyboje. Atlieka smulkų lietaus nutekėjimo sistemų remontą. Ruoškitės rudens darganoms vasarą. Tel. 8 622 30 435.
Galioja iki: 2019-06-29 13:01:01

Parduoda gyvenamąjį namą Šiaurės g. 15, Vilkaviškyje (2000 m. pastatytas, yra 12 a žemės, ūkinis pastatas, 3 garažai). Tel. 8 662 02 402.
Galioja iki: 2019-06-30 16:06:24

Skubiai parduoda LAND ROVER FREELANDER (1999 m. 12 mėn., 2 l, dyzelis, su variklio defektu, 550 Eur). Tel. 8 641 68 516.
Galioja iki: 2019-07-05 11:38:02Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:38

Dalinkitės:  


Se­niū­ni­jos vyr. spe­cia­lis­tas V. Kat­ke­vi­čius sve­čiams iš Pran­cū­zi­jos pa­sa­ko­jo apie žy­dų gy­ve­ni­mą ir veik­lą Ky­bar­tuo­se.

Autorės nuotr.


Žmonėms rūpi jų kilmės šaknys

– Va­sa­ros me­tu su­lau­kia­me sve­čių de­le­ga­ci­jų iš už­sie­nio ša­lių, daž­niau­siai – iš Vo­kie­ti­jos, Pran­cū­zi­jos ir Iz­rae­lio. Už­sie­nie­čiai Ky­bar­tuo­se do­mi­si is­to­ri­niais fak­tais, no­ri pa­ma­ty­ti na­mus, ku­riuo­se prieš dau­ge­lį me­tų gy­ve­no ar dir­bo žy­dų tau­ty­bės žmo­nės, ap­lan­ky­ti jų su­šau­dy­mo vie­tas, ka­pi­nes. Se­niū­ni­jo­je vi­sa­da at­si­ran­da žmo­gus, ku­ris sve­čiams ga­li ne tik ap­ro­dy­ti mies­te­lį, bet ir trum­pai pa­pa­sa­ko­ti is­to­ri­ją, – kal­bė­jo Ky­bar­tų se­niū­ni­jos vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Vi­tas Kat­ke­vi­čius.

Ne­se­niai į Ky­bar­tus bu­vo at­vy­kę sve­čiai iš Pran­cū­zi­jos, ku­rie sa­kė, kad sa­vo kil­mės is­to­ri­ją su­ži­no­jo tik prieš sep­ty­ne­rius me­tus. Tiek ma­ma, tiek ki­ti gi­mi­nai­čiai il­gai slė­pė jų žy­diš­ką gi­mi­nės kil­mę, vis bi­jo­da­mi pa­sa­ky­ti, jog į sve­čią ša­lį jie at­vy­ko iš Lie­tu­vos pa­sie­nio mies­te­lio – Ky­bar­tų.

Pir­mą kar­tą lan­ky­da­mie­si Lie­tu­vo­je, žmo­nės tei­gė ne­ži­no­ję, kur ieš­ko­ti sa­vo gi­mi­nės šak­nų pėd­sa­kų. Užsieniečiai bu­vo nu­kreip­ti į Ky­bar­tus, kur gy­ven­to­jai dar me­na se­ną­ją is­to­ri­ją.

Sve­čiai ap­lan­kė na­mą, ku­ria­me gy­ve­no žy­dai, bei bu­vu­sią pa­mal­dų vie­tą. Vė­liau vi­si nu­vy­ko į se­ną­sias žy­dų ka­pi­nes. De­ja, šiuo me­tu jos yra ap­gai­lė­ti­nos būk­lės. Se­niū­ni­jos ir gre­ta gy­ve­nan­čių žmo­nių dė­ka čia nu­pjau­na­ma žo­lė, ge­ni­mos ša­kos, šiek tiek pa­lai­ko­ma bend­ra tvar­ka. At­vy­kė­liai iš Pran­cū­zi­jos, pro­tė­vių ka­pi­nė­se ap­žiū­ri­nė­da­mi pa­mink­lus, vis dėl­to neįs­ten­gė nie­ko at­pa­žin­ti, nes jau ne­mo­ka ir ne­sup­ran­ta žy­dų kal­bos.

V. Kat­ke­vi­čius pa­sa­ko­jo, jog praei­ty­je ka­pi­nės bu­vo šiek tiek di­des­nės, tu­rė­ta už­mo­jų jas tvar­ky­ti, ta­čiau tam lė­šų ne­sky­rė nei Lie­tu­vos vals­ty­bė, nei žy­dų bend­ruo­me­nės.

– Spe­cia­liai tam, kad žy­dai ga­lė­tų su­ras­ti sa­vo pro­tė­vius, ar­ti­muo­sius, esa­me nu­fo­tog­ra­fa­vę kiek­vie­ną pa­mink­lą ir įdė­ję nuo­trau­kas in­ter­ne­te. Ta­čiau at­si­lie­pė vos ke­le­tas as­me­nų, iš ku­rių vie­nas net fi­nan­sa­vo sa­vo pro­se­ne­lių pa­mink­lų at­nau­ji­ni­mo dar­bus. Bet no­rint iš es­mės re­konst­ruo­ti ka­pi­nes, rei­kia daug lė­šų, – sa­kė se­niū­ni­jos dar­buo­to­jas.

Sve­čių de­le­ga­ci­ja bu­vo pa­ly­dė­ta į Vir­ba­lio Mies­to Lau­kų kai­me esan­čią žy­dų su­šau­dy­mo vie­tą, kur 1941 me­tų lie­pos ir rugp­jū­čio mė­ne­siais bu­vo nu­žu­dy­ta ir pa­lai­do­ta apie 10 tūkst. žy­dų tau­ty­bės žmonių bei So­vie­tų Są­jun­gos ka­ro be­lais­vių.

Žy­dų tau­tos at­sto­vai džiau­gė­si ga­lė­ję bent šiek tiek pri­si­lies­ti prie sa­vo gi­mi­nės praei­ties ir dė­ko­jo ky­bar­tie­čiams, pa­dė­ju­siems tai pa­da­ry­ti.Gre­ta ALI­ŠAUS­KAI­TĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškio laiškininkai persėdo ant elektrinių dviračių
* Už paviršinių nuotekų tvarkymą mokės tik įmonės
* „Į depresiją žiūrime pro pirštus, kol ji neužsuka į mūsų kiemą“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar mokate plaukti?
Taip, puikiai.
Plaukiu prastai.
Mokausi.
Nemoku.Kalbos patarimai

Praeitais ar praėjusiais metais?
Taisyklingi bei vartotini abu variantai: praėjusiais metais ir praeitais metais, praėjusią savaitę ir praeitą savaitę.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas