„Santaka“ / Žmonėms rūpi jų kilmės šaknys

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14

Parduoda naują šiferį dideliais lapais ir naudotą šiferį mažais lapais. Tel. 8 622 84 697.
Galioja iki: 2018-12-01 11:47:16Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-27 06:38

Dalinkitės:  


Se­niū­ni­jos vyr. spe­cia­lis­tas V. Kat­ke­vi­čius sve­čiams iš Pran­cū­zi­jos pa­sa­ko­jo apie žy­dų gy­ve­ni­mą ir veik­lą Ky­bar­tuo­se.

Autorės nuotr.


Žmonėms rūpi jų kilmės šaknys

– Va­sa­ros me­tu su­lau­kia­me sve­čių de­le­ga­ci­jų iš už­sie­nio ša­lių, daž­niau­siai – iš Vo­kie­ti­jos, Pran­cū­zi­jos ir Iz­rae­lio. Už­sie­nie­čiai Ky­bar­tuo­se do­mi­si is­to­ri­niais fak­tais, no­ri pa­ma­ty­ti na­mus, ku­riuo­se prieš dau­ge­lį me­tų gy­ve­no ar dir­bo žy­dų tau­ty­bės žmo­nės, ap­lan­ky­ti jų su­šau­dy­mo vie­tas, ka­pi­nes. Se­niū­ni­jo­je vi­sa­da at­si­ran­da žmo­gus, ku­ris sve­čiams ga­li ne tik ap­ro­dy­ti mies­te­lį, bet ir trum­pai pa­pa­sa­ko­ti is­to­ri­ją, – kal­bė­jo Ky­bar­tų se­niū­ni­jos vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Vi­tas Kat­ke­vi­čius.

Ne­se­niai į Ky­bar­tus bu­vo at­vy­kę sve­čiai iš Pran­cū­zi­jos, ku­rie sa­kė, kad sa­vo kil­mės is­to­ri­ją su­ži­no­jo tik prieš sep­ty­ne­rius me­tus. Tiek ma­ma, tiek ki­ti gi­mi­nai­čiai il­gai slė­pė jų žy­diš­ką gi­mi­nės kil­mę, vis bi­jo­da­mi pa­sa­ky­ti, jog į sve­čią ša­lį jie at­vy­ko iš Lie­tu­vos pa­sie­nio mies­te­lio – Ky­bar­tų.

Pir­mą kar­tą lan­ky­da­mie­si Lie­tu­vo­je, žmo­nės tei­gė ne­ži­no­ję, kur ieš­ko­ti sa­vo gi­mi­nės šak­nų pėd­sa­kų. Užsieniečiai bu­vo nu­kreip­ti į Ky­bar­tus, kur gy­ven­to­jai dar me­na se­ną­ją is­to­ri­ją.

Sve­čiai ap­lan­kė na­mą, ku­ria­me gy­ve­no žy­dai, bei bu­vu­sią pa­mal­dų vie­tą. Vė­liau vi­si nu­vy­ko į se­ną­sias žy­dų ka­pi­nes. De­ja, šiuo me­tu jos yra ap­gai­lė­ti­nos būk­lės. Se­niū­ni­jos ir gre­ta gy­ve­nan­čių žmo­nių dė­ka čia nu­pjau­na­ma žo­lė, ge­ni­mos ša­kos, šiek tiek pa­lai­ko­ma bend­ra tvar­ka. At­vy­kė­liai iš Pran­cū­zi­jos, pro­tė­vių ka­pi­nė­se ap­žiū­ri­nė­da­mi pa­mink­lus, vis dėl­to neįs­ten­gė nie­ko at­pa­žin­ti, nes jau ne­mo­ka ir ne­sup­ran­ta žy­dų kal­bos.

V. Kat­ke­vi­čius pa­sa­ko­jo, jog praei­ty­je ka­pi­nės bu­vo šiek tiek di­des­nės, tu­rė­ta už­mo­jų jas tvar­ky­ti, ta­čiau tam lė­šų ne­sky­rė nei Lie­tu­vos vals­ty­bė, nei žy­dų bend­ruo­me­nės.

– Spe­cia­liai tam, kad žy­dai ga­lė­tų su­ras­ti sa­vo pro­tė­vius, ar­ti­muo­sius, esa­me nu­fo­tog­ra­fa­vę kiek­vie­ną pa­mink­lą ir įdė­ję nuo­trau­kas in­ter­ne­te. Ta­čiau at­si­lie­pė vos ke­le­tas as­me­nų, iš ku­rių vie­nas net fi­nan­sa­vo sa­vo pro­se­ne­lių pa­mink­lų at­nau­ji­ni­mo dar­bus. Bet no­rint iš es­mės re­konst­ruo­ti ka­pi­nes, rei­kia daug lė­šų, – sa­kė se­niū­ni­jos dar­buo­to­jas.

Sve­čių de­le­ga­ci­ja bu­vo pa­ly­dė­ta į Vir­ba­lio Mies­to Lau­kų kai­me esan­čią žy­dų su­šau­dy­mo vie­tą, kur 1941 me­tų lie­pos ir rugp­jū­čio mė­ne­siais bu­vo nu­žu­dy­ta ir pa­lai­do­ta apie 10 tūkst. žy­dų tau­ty­bės žmonių bei So­vie­tų Są­jun­gos ka­ro be­lais­vių.

Žy­dų tau­tos at­sto­vai džiau­gė­si ga­lė­ję bent šiek tiek pri­si­lies­ti prie sa­vo gi­mi­nės praei­ties ir dė­ko­jo ky­bar­tie­čiams, pa­dė­ju­siems tai pa­da­ry­ti.Gre­ta ALI­ŠAUS­KAI­TĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis gydytojas savęs be medicinos neįsivaizduoja
* Naujų nesutarimų fone prisimintos senos nuoskaudos
* Vilkaviškio mieste siaučia vandalai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas