„Santaka“ / ES pinigai „prikelia“ vandens telkinius

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-20 05:45

Dalinkitės:  


ES pinigai „prikelia“ vandens telkinius

Jei ne Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­ma, dau­gu­ma van­dens tel­ki­nių Lie­tu­vo­je lik­tų už­dumb­lė­ję, ne­tin­ka­mi nei mau­dy­nėms, nei spor­tui, nei žve­jy­bai. Tiks­lin­gai nau­do­jat Eu­ro­pos pi­ni­gus, eže­rai, upės, tven­ki­niai iš­va­lo­mi ir tam­pa gy­ven­to­jų mėgs­ta­mo­mis poil­sio vie­to­mis.Ko­kie tel­ki­niai va­lo­mi?

Ko­dėl vie­ni tel­ki­niai va­lo­mi, o ki­ti – ne? Vi­sų pir­ma, va­lo­mi tie, ku­riuo­se už­terš­tu­mas vir­ši­ja nu­sta­ty­tas ri­bas. Ta­čiau be­ne svar­biau­sia – sa­vi­val­dy­bių ini­cia­ty­va.

Jei sa­vi­val­dy­bė ak­ty­vi ir rū­pi­na­si sa­vo gy­ven­to­jais, jų ge­ro­ve ir lais­va­lai­kiu, ji ži­no, kad ga­li­ma teik­ti pa­raiš­kas pa­gal Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos ad­mi­nist­ruo­ja­mą prie­mo­nę „Van­dens tel­ki­nių būk­lės gerinimas“ ir gau­ti Eu­ro­pos re­gio­ni­nės plėt­ros fon­do fi­nan­sa­vi­mą vie­nam ar ki­tam tel­ki­niui iš­va­ly­ti.

Iš 2007–2013 me­tų ES struk­tū­ri­nės pa­ra­mos van­dens tel­ki­nių va­ly­mui yra skir­ta kiek dau­giau nei 109 mi­li­jo­nai li­tų. Už šiuos pi­ni­gus ga­li­ma iš­va­ly­ti tik­rai ne­ma­žai tel­ki­nių.

Ta­čiau tai ne­reiš­kia, kad sa­vi­val­dy­bei už­ten­ka pa­ra­šy­ti pra­šy­mą, pa­siim­ti pi­ni­gus ir pra­dė­ti dar­bus. Pa­gal nu­sta­ty­tas tai­syk­les sa­vi­val­dy­bės tu­ri pri­si­dė­ti ir sa­vo lė­šo­mis.

Be­je, da­bar jų rei­kia jau ma­žiau nei anks­čiau, nes sa­vi­val­dy­bių in­dė­lis ne­se­niai bu­vo su­ma­žin­tas nuo 15 iki 10 pro­c. Sie­kia­ma, kad bū­tų kuo dau­giau sa­vi­val­dy­bių, ku­rios ne tik no­rė­tų, bet ir ga­lė­tų įgy­ven­din­ti to­kius pro­jek­tus.

Kiek tai kai­nuo­ja? Pa­vyz­džiui, Drus­ki­nin­kuo­se da­bar va­lo­mas Vi­jū­nė­lės tven­ki­nys. Bend­ra pro­jek­to ver­tė – 1 mln. 581 tūkst. li­tų. Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bė tam sky­rė 158 tūkst. li­tų, vi­sa ki­ta den­gia­ma ES struk­tū­ri­nės pa­ra­mos lė­šo­mis.Koks re­zul­ta­tas?

Tai­gi van­dens tel­ki­nių va­ly­mas – ne­pi­gus ma­lo­nu­mas ir be ES pi­ni­gų re­ta sa­vi­val­dy­bė bū­tų pa­jė­gi to im­tis. Be to, ša­lia tvar­ko­mų tel­ki­nių gy­ve­nan­tiems žmo­nėms ky­la lai­ki­nų ne­pa­to­gu­mų, mat su­ju­di­na­mas ir ka­sa­mas už­si­sto­vė­jęs dumb­las, dėl to ore pa­sklin­da ne­ma­lo­nus kva­pas. Dar vie­nas da­ly­kas – dar­bų me­tu su­dar­ko­mas kraš­to­vaiz­dis.

Vis dėl­to šie ne­pa­to­gu­mai yra lai­ki­ni ir žmo­nėms ver­ta pa­ken­tė­ti. Jei eže­ras ar tven­ki­nys ku­pi­ni dumb­lo, ne­ma­lo­nus kva­pas nuo jų sklin­da vi­sa­da, o dumb­lą iš­ka­sus ir iš­ve­žus jo­kio kva­po ne­be­liks. Tel­ki­nio priei­gos, bai­gus va­ly­mą, vi­siš­kai su­tvar­ko­mos.

Iš­va­lius tel­ki­nį ar jo da­lį, dar­bai pa­pras­tai ne­si­bai­gia. Jei sa­vi­val­dy­bė ak­ty­vi, ji ga­li gau­ti ES pa­ra­mą pa­gal ki­tas prie­mo­nes ir įreng­ti poil­sia­vie­tes, mau­dy­mo­si vie­tas bei kt. Ta­da vie­ti­niams gy­ven­to­jams ir sve­čiams bū­na ma­lo­nu leis­ti lai­ką prie eže­ro, ke­liau­ti ap­link jį pės­tu­te ar dvi­ra­čiu, pra­mo­gau­ti van­de­ny­je.Ko­kie at­si­lie­pi­mai?

Im­ki­me konk­re­čius pa­vyz­džius. Tar­ki­me, eže­rų kraš­tas Tra­kai: prieš ke­le­rius me­tus, pa­si­nau­do­jus ES pa­ra­ma, iš­va­ly­ti Di­džiu­lio ir Lent­va­rio eže­rai. Bai­gus dar­bus ne tik pa­ste­bi­mai pa­ge­rė­jo šių tel­ki­nių eko­lo­gi­nė būk­lė. Eže­ruo­se pa­dau­gė­jo žu­vų, o jie pa­tys ta­po itin mėgs­ta­ma vie­ti­nių žmo­nių ir at­vy­kė­lių poil­sio vie­ta.

Tas pa­ts bus ir Mo­lė­tuo­se, kur šiuo me­tu va­lo­mi mies­te esan­tys Pas­to­vė­lio, Pas­to­vio ir Pro­mis­la­vo eže­rai. Vie­toj už­dumb­lė­ju­sių ir apau­gu­sių žo­lė­mis tel­ki­nių bus šva­rūs, gra­žūs ir poil­siau­to­jų mėgs­ta­mi eže­rė­liai. To­kių pat re­zul­ta­tų ti­ki­ma­si ir Aly­tu­je, kai čia bus baig­tas va­ly­ti sun­kiai­siais me­ta­lais už­terš­tas Di­džio­sios Dai­li­dės eže­ras, bei dau­ge­ly­je ki­tų ša­lies vie­tų.

Be­lie­ka kons­ta­tuo­ti tai, kas aki­vaiz­du: ES pa­ra­ma, skir­ta ap­lin­ko­sau­gai, ne tik ku­ria šva­res­nę, gra­žes­nę ir sau­ges­nę ap­lin­ką, bet ir ge­ri­na mū­sų vi­sų gy­ve­ni­mo ko­ky­bę.Ru­gi­lė VAI­TIE­KŪ­NAI­TĖUžsk. 5561


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas