„Santaka“ / Atodangos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46

Parduoda gyvenamąjį namą su ūkiniu pastatu Ančlaukio k., Vilkaviškio r. (yra visi patogumai, prie namų yra 3 ha žemės). Tel. 8 688 20 981.
Galioja iki: 2019-05-03 09:16:08

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.). Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-05-03 13:06:50Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-20 05:40

Dalinkitės:  


Atodangos

Ko­dėl ne­mo­ka­mas moks­las yra bran­gus?

Tik ke­le­tas die­nų li­ko iki rug­sė­jo 1-osios – gra­žių vil­čių ir di­de­lių rū­pes­čių me­to. Vai­kams tai lau­kia­ma ar ne­lau­kia­ma šven­tė, o tė­vams – vien gal­vos skaus­mas.

Vie­nų vai­kai žen­gia dar tik pir­mus ne­drą­sius žings­ne­lius į mo­kyk­li­nių ži­nių šalį, ki­tų – jau į suau­gu­sių­jų pa­sau­lį. Ir vieni, ir kiti tė­vams bran­giai kai­nuo­ja. Ir ne vien tik pi­ni­gi­ne iš­raiš­ka.

Moks­lo įstai­gų va­do­vai ge­rai ži­no, kiek li­tų vals­ty­bė ski­ria va­di­na­ma­jam mo­ki­nio krep­še­liui. Bet ar kas tiks­liai su­skai­čia­vo, kiek prie to mo­ki­nio krep­še­lio tu­ri pri­dė­ti vai­kų tė­vai iš sa­vo kuk­laus šei­mos biu­dže­to?

Ne­si­ruo­šiu ir aš tiks­liai vis­ką su­skai­čiuo­ti – tai pa­da­rys pro­fe­sio­na­lai. Bet vi­siems ver­ta pa­svars­ty­ti, ko­dėl tas ta­ria­mai „ne­mo­ka­mas“ moks­las toks bran­gus.

Rū­pes­tin­gi tė­ve­liai, ku­riems lei­džia jų šei­mos biu­dže­tas, jau nuo lie­pos pa­bai­gos ar rugp­jū­čio vi­du­rio vis daž­niau ima lan­ky­tis kny­gy­nuo­se, kan­ce­lia­ri­nių pre­kių par­duo­tu­vė­se. Tai dar tik sa­vo­tiš­ka žval­gy­ba prieš tik­rą pir­ki­mo va­jų. Jie dar tik pla­nuo­ja, min­ty­se rū­šiuo­ja pir­ki­nius, ką pirks pir­mu­čiau­sia, ką – kiek vė­liau, ly­gi­na kny­gy­nų ir pre­ky­bos cent­rų kai­nas.

O kai­nos tik­rai ne­bus ma­žes­nės nei praė­ju­siais me­tais, kai bu­vo 9 pro­c. pa­kel­tas PVM. Pa­vyz­džiui, prieš ke­le­tą me­tų ge­rą fir­mi­nę mo­kyk­li­nę kup­ri­nę ga­li­ma bu­vo nu­pirk­ti už 40–60 li­tų. Da­bar tai rei­kia už­mirš­ti.

Kaip sa­kė Vil­ka­viš­kio kny­gy­no sa­vi­nin­kė Al­ver­da Sau­lie­nė, mo­kyk­li­nių pre­kių tik­rai ne­prit­rūks. Jau da­bar kny­gy­nas ap­si­rū­pi­nęs 80 pro­c. pre­kių asor­ti­men­to. Iki moks­lo me­tų pra­džios bus gau­tos ir li­ku­sios pre­kės. Sun­kiau se­ka­si su už­sie­nio kal­bų pro­gra­mų vy­res­nėms kla­sėms pra­ty­bų są­siu­vi­niais.

Dau­ge­ly­je pre­ky­bos tink­lų jau nuo rugp­jū­čio pra­džios pra­si­dė­jusios mo­kyk­li­nių pre­kių mu­gės pa­si­baigs tik po pir­mo­sios rug­sė­jo sa­vai­tės.

Pre­ky­bi­nin­kai nu­si­tei­kę op­ti­mis­tiš­kai: pa­ly­gi­nti su praei­tais me­tais, pla­nuo­ja ne­tgi 10 pro­c. mo­kyk­li­nių pre­kių par­da­vi­mo au­gi­mą. Kai ku­rių kan­ce­lia­ri­nių pre­kių par­duo­tu­vių va­do­vai tvir­ti­na, kad šis, moks­lo me­tų pra­džios, mo­kyk­li­nių reik­me­nų pir­ki­mo bu­mas jiems duo­da apie 20 pro­c. vi­sos me­ti­nės apy­var­tos.

Su pre­ky­bi­nin­kais vis­kas aiš­ku – jų veiks­mus re­gu­liuo­ja nuo pačių va­lios ne­prik­lau­san­tys lais­vos rin­kos dės­niai.

Tė­vams kur kas su­dė­tin­giau. Jiems ten­ka ba­lan­suo­ti tarp mo­kyk­los pro­gra­mų rei­ka­la­vi­mų, mo­kyk­li­nių pre­kių kai­nų ir šei­mos biu­dže­to ga­li­my­bių. Daž­nai pa­sta­ro­ji ap­lin­ky­bė vis­ką nu­le­mia.

Pre­ky­bi­nin­kai suin­te­re­suo­ti, kad tė­vai iš kar­to pirk­tų di­des­nius pre­kių kie­kius. Ta­čiau pir­kė­jai iš pra­džių per­ka tik tai, kas pir­miau­sia rei­ka­lin­ga: są­siu­vi­nius, ra­šik­lius, rū­bus ir ava­ly­nę. Dau­giau­sia laks­ty­mo ir pi­ni­gi­nės pur­ty­mo, aiš­ku, ten­ka pra­di­nu­kų tė­ve­liams. Jiems rei­kia vis­ko. Ir tas vis­kas tik­rai nė­ra pi­giau nei vy­res­nių moks­lei­vių amu­ni­ci­ja.

Daug pai­nia­vos ir ne­rei­ka­lin­gų rū­pes­čių tė­vams bei vy­res­niems moks­lei­viams su­ke­lia ne­vie­no­da tvar­ka mo­kyk­lo­se. Vie­nos duo­da moks­lei­viams va­do­vė­lius nau­do­tis, ki­tos ver­čia juos nu­si­pirk­ti pa­čius. Ne ge­riau ir su kai ku­rių da­ly­kų pra­ty­bų są­siu­vi­niais: moks­lo pro­ce­sas jau vyks­ta, o pra­ty­bų są­siu­vi­nių nė­ra.

Ne vi­si tė­vai skru­pu­lin­gai skai­čiuo­ja cen­tus. Daž­nai žiū­ri­ma į pre­kės ko­ky­bę, fir­mos pa­va­di­ni­mą. Ir taip žmonės el­gia­si ne dėl to, kad jiems li­tai pa­tys li­pa iš pi­ni­gi­nės.

Gre­ta tėvų daž­nai sto­vi griež­tas jų veiks­mų „kont­ro­lie­rius“, jų at­ža­la, ir ati­džiai se­ka, ką šie ruo­šia­si pirk­ti. Vai­kai tu­ri apie pre­kes sa­vo ga­na ka­te­go­riš­ką nuo­mo­nę ir jiems bet ko neį­siū­ly­si.

Ma­žie­ji žiū­ri, kad ant pir­ki­nių bū­ti­nai bū­tų da­bar po­pu­lia­rių ani­ma­ci­nių fil­mu­kų he­ro­jų lip­du­kai.

Vy­res­ni nea­tit­rau­kia žvilgs­nio nuo ma­din­gų, gar­sių fir­mų pre­kių. Tie­sa, jų kai­nos „kan­džio­ja­si“, bet tė­ve­liai, su­kan­dę dan­tis, per­ka tai, ką jiems nu­ro­do jų vai­kai. Ki­tos išei­ties gimdytojai ne­tu­ri. Ne­gi jų duk­re­lė ar sū­ne­lis eis į mo­kyk­lą kuk­les­niais rū­bais nei ki­tų tė­vų vai­kai?..

Taip ir su­ka­si gy­ve­ni­mo ra­tas – nuo rug­sė­jo iki rug­sė­jo.Vy­tas DRU­NIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas