„Santaka“ / Miškas – neužrakintas, bet brangus turtas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-11 06:14

Dalinkitės:  


Miškas – neužrakintas, bet brangus turtas

Eglė MIČIULIENĖ

Miš­kų kont­ro­lės sky­riaus pa­rei­gū­nai miš­kų sa­vi­nin­kams pri­me­na, jog pri­va­lo­ma at­lik­ti jau­nuo­ly­nų ug­dy­mo ir miš­ko žė­li­nių bei žel­di­nių prie­žiū­ros dar­bus.

Už tai, kad sa­vi­nin­kas ne­pri­žiū­ri miš­ko, jam nu­ma­to­ma ad­mi­nist­ra­ci­nė at­sa­ko­my­bė. Už miš­ko at­kū­ri­mo ir įvei­si­mo nuo­sta­tų pa­žei­di­mą tai­ko­ma nuo 300 iki 400 li­tų nuo­bau­da.

– Ne­rei­kė­tų lauk­ti, kol miš­kų kont­ro­lės pa­rei­gū­nai ims tik­rin­ti ir baus­ti. Pats žmo­gus tu­rė­tų rū­pin­tis sa­vo nuo­sa­vy­be. Jei yra pro­ble­mų, mes vi­sa­da kon­sul­tuo­ja­me ir pa­de­da­me. Jei­gu sa­vi­nin­kas ne­pa­jė­gia miš­ko pri­žiū­rė­ti pa­ts, yra šias pa­slau­gas at­lie­kan­čios fir­mos, urė­di­jos, miš­kų sa­vi­nin­kų koo­pe­ra­ty­vai, – kal­bė­jo Ma­ri­jam­po­lės re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to Vil­ka­viš­kio ra­jo­no agen­tū­ros vy­res­ny­sis spe­cia­lis­tas Liud­vi­kas Pus­ku­ni­gis.

Pa­sak pa­rei­gū­no, svar­biau­sia: me­deliams žėliniuose ir želdiniuose, ypač spyg­liuo­čiams, kad jie gau­tų švie­sos iki rug­sė­jo vi­du­rio. Ga­vęs švie­sos spyg­liuo­tis pui­kiau­siai au­ga, žie­mo­ja, su­kau­pia jė­gų ki­tiems me­tams.

L. Pus­ku­ni­gis pri­mi­nė, jog minkš­tų­jų la­puo­čių medelius pri­va­lo­ma pri­žiū­rė­ti iki 6 me­tų, spyg­liuo­čių ir kie­tų­jų la­puo­čių – iki 8 me­tų.

Miš­ko žė­li­nių ir žel­di­nių prie­žiū­rai pri­ski­ria­mi šie dar­bai: me­de­lių pa­so­di­ni­mo vie­tų, šal­čių iš­kil­no­ja­mų me­de­lių, jų ap­nuo­gin­tų šak­nų už­py­li­mas že­mė­mis, už­neš­tų že­mė­mis me­de­lių at­ka­si­mas, stel­bian­čios žo­li­nės au­ga­li­jos, stel­bian­čių men­ka­ver­čių me­de­lių ir krū­mų pa­ša­li­ni­mas, pa­vir­ši­nio van­dens nu­lei­di­mas, žu­vu­sių tiks­li­nių me­džio rū­šių at­so­di­ni­mas.

Miš­ko sa­vi­nin­kai jau­nuo­ly­nuo­se iki 20 me­tų pri­va­lo at­lik­ti švie­si­ni­mo ir va­ly­mo kir­ti­mus, t. y. ug­dy­ti per­spek­ty­vius pa­gal au­gim­vie­tę me­de­lius.

Vi­są in­for­ma­ci­ją apie miš­ko ug­dy­mo dar­bus ga­li­ma gau­ti krei­pu­sis į miš­kų kont­ro­lės spe­cia­lis­tus (tel. 8 615 18 679) ar­ba ar­ti­miau­sio­je gi­ri­nin­ki­jo­je.

– Mes nuo­lat ran­da­me pa­žei­di­mų: žmo­gus tai ne­ga­li pri­žiū­rė­ti miš­ko, tai už­mirš­ta. Ta­čiau jei nuė­mei der­lių, šiuo at­ve­ju – iš­kir­tai miš­ką, tai ma­lo­nėk jį ir at­kur­ti, kaip to rei­ka­lau­ja įsta­ty­mai, – sa­kė L. Pus­ku­ni­gis.

Ne­ga­li­ma už­mirš­ti ir miš­ko sa­ni­ta­ri­nės būk­lės – rei­kia rū­pin­tis ken­kė­jų nai­ki­ni­mu.

Sa­vo „dar­bą“ miš­kuo­se at­lie­ka žie­vėg­rau­žiai, nors šie­met jie, anot L. Pus­ku­ni­gio, pa­si­reiš­kia ne­stip­riai. Žie­vėg­rau­žiai vei­sia­si sau­suo­liuo­se, iš­var­to­se bei iš­lau­žo­se. Po karš­tos va­sa­ros ru­de­niop pa­pras­tai at­si­ran­da nau­ja žie­vėg­rau­žių ge­ne­ra­ci­ja.

No­rint ap­sau­go­ti miš­ką nuo šių ken­kė­jų, bū­ti­na at­lik­ti sa­ni­ta­ri­nius kir­ti­mus.

Šie­met me­džius puo­la ama­rai, dar ki­taip va­di­na­mi cher­me­sais. Ant ša­kos jie „su­su­ka“ maž­daug cen­ti­met­ro dy­džio pa­na­šų į kan­ko­rė­žį da­ri­nį. Šį per­lau­žus at­si­ve­ria vi­sas ama­rų liz­das.

– Tai­gi, rei­kia nuo­lat apei­ti sa­vo miš­ko val­das, o ki­lus pro­ble­moms skam­bin­ti miš­kų kont­ro­lės pa­rei­gū­nams – tuo­met bus ma­žes­nė ti­ki­my­bė pa­da­ry­ti klai­dų, – sa­kė L. Pus­ku­ni­gis.

Spe­cia­lis­tas pri­mi­nė ir ki­tą pro­ble­mą. Ar­tė­jant ru­de­niui žmo­nės jau rū­pi­na­si me­die­na, ta­čiau ne­krei­pia dė­me­sio į tai, ar ši yra su do­ku­men­tais. Pa­sak L.Pus­ku­ni­gio, ap­va­lios me­die­nos įsi­gi­ji­mas, ve­ži­mas be do­ku­men­tų už­trau­kia at­sa­ko­my­bę nuo 100 iki 500 li­tų.

– Dau­gu­ma žmo­nių apie tai ži­no, bet tie­siog ne­krei­pia dė­me­sio. Ta­čiau taip el­gian­tis ga­li­ma įsi­gy­ti ir vog­tos me­die­nos. Juk miš­kai – tai tur­tas, ku­ris yra neuž­ra­kin­tas. Ta­čiau ne­pa­mirš­ki­te, kad me­die­na pri­ly­gin­ta ak­ci­zi­nėms pre­kėms. To­dėl ne tik mal­kos, bet ir tech­ni­ka, ki­tos prie­mo­nės, net jei jos ir ne­prik­lau­so pa­žei­dė­jams, ta­čiau yra nau­do­ja­mos me­die­nos va­gys­tėms, yra kon­fis­kuo­ja­mos, – pa­brė­žė pa­rei­gū­nas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas