„Santaka“ / Kartu – jau šeštą dešimtį metų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-06 06:11

Dalinkitės:  


Sta­sys Nar­bu­tai­tis įsi­jau­tęs pa­sa­ko­jo apie praei­ty­je pa­tir­tus iš­gy­ve­ni­mus, o žmo­na Ma­ri­ja siūlė ge­riau to ne­pri­si­min­ti.

Autorės nuotr.


Kartu – jau šeštą dešimtį metų

Birutė NENĖNIENĖ

Po te­le­fo­ni­nio po­kal­bio su žva­laus, jau­nat­viš­ko bal­so pil­viš­kie­čiu Sta­siu Nar­bu­tai­čiu nea­be­jo­jau, jog ir pra­vė­ru­si tro­bos du­ris su­tik­siu po­zi­ty­viai mąs­tan­tį žmo­gų.

De­vy­nias­de­šimt dve­jų me­tų S. Nar­bu­tai­tis su ke­le­riais me­tais jau­nes­ne žmo­na Ma­ri­ja iš­lei­do į gy­ve­ni­mą tris sū­nus. Vi­si jie pa­do­va­no­jo po po­rą anū­kų, se­ne­liai jau su­lau­kė ir proa­nū­kio.

Iš­si­kal­bė­ti lin­kęs Sta­sys no­riai da­li­jo­si tuo, ką pa­čiam te­ko pa­tir­ti. Mo­te­ris vis mo­jo ran­ka ir šyp­so­jo­si iš vy­ro pa­stan­gų. Pa­sak jos, ar­gi kam da­bar įdo­mus jų gy­ve­ni­mas?

Abu jie au­go gau­sio­se de­vy­nių vai­kų šei­mo­se. Ma­ri­ja – Že­mai­ti­jo­je, Sta­sys – Pliop­lių kai­me, prie An­ta­na­vo. Su­si­ti­ko juo­du už Ura­lo, Se­ve­rou­rals­ko vie­to­vė­je, 1954 me­tų gruo­dį su­si­tuo­kė. Į sa­vo gim­ti­nę, Pliop­lių kai­mą, žmo­ną Ma­ry­tę ir pir­ma­gi­mį sū­nų, taip pat Sta­sį, S. Nar­bu­tai­tis par­si­ve­žė 1957 me­tais. Užk­laus­tas, ka­da ir kaip juo­du su žmo­na, sa­vo vai­kų mo­ti­na, įsi­kū­rė Pil­viš­kiuo­se, S. Nar­bu­tai­tis bū­ti­nai tu­rė­jo pa­sa­ky­ti ke­le­tą žo­džių apie sa­vo ma­mą.

Šei­mo­je jis bu­vo tre­čias vai­kas, vi­si gi­mę pa­me­čiui, tiktai jau­niau­sias at­si­ra­do po de­šim­ties me­tų per­trau­kos. Sta­sys tik suau­gęs su­pra­to, ko­dėl ma­ma jam at­ro­dė bu­vu­si ūmaus bū­do, kap­ri­zin­ga. Ar­gi ma­žai var­gų ir rū­pes­čių tais lai­kais pa­ty­rė dau­gia­vai­kė ma­ma, ka­da vi­sus dar­bus tek­da­vo nu­dirb­ti ran­ko­mis, rū­pin­tis, kuo pa­mai­tin­ti ir ap­reng­ti pul­ką vai­kų? O dar ne­ra­mūs lai­kai, ka­ras, po­ka­ris... Jau­nie­ji Nar­bu­tai­čiai dėl šei­mos ra­my­bės su­si­ren­tė sau at­ski­rą „gūž­te­lę“.

Ma­ri­ja sa­vo šei­mo­je bu­vo jau­niau­sia. Po­ka­rio me­tais na­miš­kiai bu­vo iš­blaš­ky­ti, kai ku­rie šei­mos na­riai at­si­dū­rė la­ge­riuo­se.

Lais­vo­je Lie­tu­vo­je S. Nar­bu­tai­tis bu­vo iš­mo­kęs kal­vio ama­to. Gy­ve­ni­mas klos­tė­si sėk­min­gai ir links­mai iki 1940 me­tų, kol ko­vo mė­ne­sį jis bu­vo pa­šauk­tas į Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės bū­ti­ną­ją tar­ny­bą.

To­liau pil­viš­kie­čio pa­sa­ko­ji­mas ver­tas at­ski­ro ra­ši­nio. Vy­ras pri­si­me­na, jog kar­tu su ki­tais Ma­ri­jam­po­lė­je dis­lo­kuo­tais Lie­tu­vos ka­riais priė­mė prie­sai­ką. Ru­sų oku­pa­ci­nei ka­riuo­me­nei įžen­gus į Lie­tu­vą, trau­kė­si į Va­ka­rus, bet prie Gi­žų bu­vo duo­ta ko­man­da ap­si­suk­ti at­gal. Pa­ke­ly­je su­sto­ję ka­riai ma­tė Vo­kie­ti­jos sie­nos link va­žiuo­jan­tį pre­zi­den­tą A. Sme­to­ną.

Pil­viš­kie­čio il­ga ir chro­no­lo­giš­kai tiks­li pri­si­mi­ni­mų gi­ja nu­si­tie­sia į tą va­sa­rą, kai Lie­tu­vos ka­riuo­me­nė bu­vo nu­gink­luo­ta, o ka­riuo­me­nės va­dai ir nau­jo­sios val­džios at­sto­vai kvie­tė bū­ti so­li­da­rius, pa­kan­čius ki­tai tvar­kai.

„Bet aš nie­ka­da neat­si­sa­kiau prie­sai­kos Lie­tu­vai, ne­su­te­piau Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės ka­rio vardo“, – sa­kė S. Nar­bu­tai­tis, pa­sa­ko­da­mas apie įvai­rias ap­lin­ky­bes, ku­rio­mis te­ko gy­ven­ti vo­kie­čių oku­pa­ci­jos me­tais, apie slap­tos po­grin­džio gru­pe­lės veik­lą. Pirmaisiais po­ka­rio me­tais jis bu­vo įka­lin­tas kaip po­li­ti­nis ka­li­nys, keletą metų praleido la­ge­ry­je.

Se­ve­rou­rals­ke, kur su­ti­ko sa­vo Ma­ry­tę, at­si­dū­rė jau po ke­le­to ka­lė­ji­me pra­leis­tų me­tų, ka­da bu­vo iš­leis­tas kaip „lais­vas žmogus”. Pa­sak pa­šne­ko­vo, tuo me­tu grį­ži­mą į Lie­tu­vą pri­stab­dė ne­ra­mu­mai, nes bū­tų rei­kė­ję rink­tis: ar išei­ti į miš­ką pas par­ti­za­nus, ar tar­nau­ti „stribu“.

Vy­ras nu­spren­dė, jog dar keletą metų pa­si­liks už Ura­lo. Dir­bo miš­kų ūky­je, aliu­mi­nio ka­syk­lo­se.

Kas ži­no, gal šio ap­si­spren­di­mo rei­kė­jo ir tam, kad Ru­si­jos pla­ty­bė­se su­tik­tų bū­si­mą žmo­ną, su ku­ria kar­tu gy­ve­na jau šeš­tą de­šim­tį me­tų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas