„Santaka“ / Už grūdus mokama daugiau

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-08-02 06:15

Dalinkitės:  


Žemės ūkio skyriaus vedėjas V. Gavėnas (kairėje) bei AB „Kauno grūdų“ Pilviškių elevatoriaus vedėjas A. Moliušis aptarė aktualius grūdų supirkimo klausimus.

Autoriaus nuotr.


Už grūdus mokama daugiau

Antroji vasaros pusė ūkininkams yra pats darbymetis – prasideda javapjūtė. Su Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėju Vitu Gavėnu lankėmės trijuose rajono grūdų supirkimo punktuose.Gera kokybė

Šiemet, kaip ir pernai, Vilkaviškio rajone deklaruota per 49 tūkst. hektarų javų.

Palyginti su praėjusiais metais, šiemet javapjūtė prasidėjo kiek anksčiau. Pernai dėl itin lietingo liepos mėnesio grūdų kūlimo pradžia buvo susivėlinusi.

„Jau liepos 19 d. pradėjome supirkti žieminius rapsus, o kitą dieną – ir žieminius kviečius. Savaitės gale jautėsi tikra javapjūtė. Dirbome visu krūviu, sulaukėme per 100 mašinų kasdien“, – pasakojo AB „Linas Agro“ vadybininkas-konsultantas Raimundas Švabas.

„Pirmieji grūdai pas mus atkeliavo liepos 21 d. Jau esame jų priėmę per 2 tūkst. tonų. Šiais metais pirmą kartą superkame ir rapsus, tačiau tik sausus, nes džiovinti jų neturime galimybių. Nors priimame įvairias kultūras, tačiau miežių kol kas dar nesulaukėme“, – stebėjosi Lakštučiuose įsikūrusio UAB „Vilkaviškio agrokoncernas“ direktorius Justinas Matulionis.

„Šiemet labai gera javų kokybė. Tiesa, derlingumas, palyginti su praėjusiais metais, yra mažesnis. Tam pakenkė pavasariniai šalčiai, išretinę javus. Rapsų derlingumas taip pat mažesnis. Neseniai šalyje lankęsi alinantys karščiai taip pat nepadarė teigiamos įtakos – grūdai sudžiūvo, tapo smulkesni“, – pasakojo V. Gavėnas. Jam antrino ir AB „Kauno grūdų“ Pilviškių elevatoriaus vedėjas Arūnas Moliušis. Jis teigė, kad šiemet įmonės supirktų javų kokybė pakankamai gera, tačiau patys grūdai labiau padžiūvę, smulkesni.

„Ypač nudžiugino kviečių kokybė. Kol kas vyrauja ekstra klasė, tačiau dėl pastarąsias kelias dienas nesitraukiančio lietaus kokybė gali suprastėti“, – svarstė R. Švabas.

Šiek tiek prastesnio derliaus tikina sulaukiantys UAB „Vilkaviškio agrokoncerno“ darbuotojai. „Šiemet vyrauja pirma ir antra grūdų klasės. Manau, jog tam įtakos turėjo keletas faktorių – įvairios ligos, tręšimas bei didžiulė kaitra“, – pasakojo J. Matulionis.Kainos aukštesnės

Nors šiemet javų kokybė gera, tačiau Vilkaviškio rajono ūkininkai džiaugtis turėtų ne vien dėl to. Marijampolės apskrityje numatomas vienas geriausių derlių Lietuvoje. „Mūsų krašte neiššalo pasėliai, o šiaurės Lietuvos gyventojams žiemos šalčių padariniai tapo ypač opia problema. Be to, pas mus geros, derlingos žemės, daugelis pažangiai ūkininkauja, dėl to toks ir rezultatas“, – džiaugėsi Žemės ūkio skyriaus vedėjas V. Gavėnas.

Palyginti su praėjusiais metais, grūdų supirkimo kainos šiemet taip pat daug aukštesnės. Nors visi specialistai pripažįsta, kad kainos nėra stabilus dalykas ir net per vieną dieną jos gali pasikeisti kelis kartus, tačiau šiais metais jos kol kas 20–30 proc. aukštesnės nei pernai ir visuose supirkimo punktuose yra panašios. Daugiausiai mokama už rapsus. Jų kainos rajone kol kas svyruoja nuo 1150 iki 1170 litų už toną. Už kviečius mokama nuo 430 iki 600 litų už toną, priklausomai nuo klasės. Už kitas kultūras mokama nuo 370 iki 400 litų už toną.

„Nors kainos svyruoja, tačiau šiemet jos kol kas tik auga. Sunku žvelgti toli į ateitį, tačiau kai orai šiek tiek pagerės ir prasidės intensyvi javapjūtė, atsiras didesnė konkurencija ir tarp supirkimo punktų. Kiekviena įmonė norės supirkti kuo daugiau grūdų, todėl manyčiau, kad kainos dar turėtų šiek tiek pakilti, nes grūdai reikalingi visiems“, – svarstė A. Moliušis.

Nors V. Gavėnas taip pat džiaugėsi aukštesnėmis javų supirkimo kainomis, tačiau teigė, jog tai ūkininkams gali ir neatnešti apčiuopiamos naudos. „Jau artimiausiu metu turėtų pabrangti trąšos, o kuro kainos irgi nuolat kyla“, – kalbėjo Žemės ūkio skyriaus vedėjas.

Anot visų kalbintų specialistų, problemų dėl atsiskaitymo už grūdus šiais metais neturėtų kilti. Kaip ir numatyta Vyriausybės nutarimuose, visos įmonės įsipareigoja atsiskaityti su ūkininkais per 30 dienų.Galimybės nevienodos

Šiemet, kaip ir kasmet, ruošiamasi didžiajam javų derliaus antplūdžiui. Geriausias galimybes supirkti daugiausia grūdų ir rapsų turi AB „Linas Agro“. Įmonės elevatorius gali talpinti iki 24 tūkst. tonų vienu metu, o per sezoną iš viso leidžia priimti per 100 tūkst. tonų.

Šiek tiek mažesniu pajėgumu gali pasigirti AB „Kauno grūdų“ Pilviškių elevatorius. Per parą čia gali būti superkama iki 1,5 tūkst. tonų, o vienu metu elevatorius talpina apie 20 tūkst. tonų grūdų. Įmonė per sezoną iš viso superka 60–80 tūkst. tonų kviečių bei miežių.

UAB „Vilkaviškio agrokoncerno“ sandėliuose vienu metu galima priimti 11 tūkst. tonų grūdų ir rapsų. Pernai iš viso įmonė supirko per 30 tūkst. tonų, tad panašaus kiekio tikimasi sulaukti ir šiemet.Eilių dar tik laukiama

„Šiuo metu esame laukimo periode, nes dėl prastų orų kol kas supirkome mažai javų. Siekdami išvengti eilių ir kuo efektyviau priiminėti grūdus, šiemet juos vienu metu krausime ir į elevatorių, ir tiesiai į traukinių vagonus“, – pasakojo AB „Kauno grūdų“ Pilviškių elevatoriaus vedėjas A. Moliušis.

„Nemanau, kad prasidėjus intensyviai javapjūtei pas mus bus didelės eilės. Vos tik pradėjus žmonėms vežti grūdus, mes iš karto pradėjome juos krauti į vagonus, ruošdamiesi dar didesniam javų antplūdžiui“, – teigė AB „Linas Agro“ vadybininkas-konsultantas R. Švabas.

Didžiausios eilės praėjusiais metais buvo prie Lakštučiuose įsikūrusio grūdų supirkimo punkto. Šiais metais kol kas jų dar tik laukiama. „Pas mus elevatorius nėra visiškai pritaikytas grūdams supirkti, todėl ir darbas einasi šiek tiek lėčiau. Nepaisant to, vietiniai labai džiaugiasi prieš trejus metus atsiradusiomis patalpomis“, – tvirtino J. Matulionis.Naujiena Pilviškiuose

Šiemet AB „Kauno grūdai“ klientams pristatė naujovę. Įmonėje įkurtas augalininkystės skyrius, kuris užsiims trąšų ir pesticidų prekyba, agronominėmis konsultacijomis. Dėl to nuo šių metų įmonė su grūdų pardavėjais galės atsiskaityti ne tik pinigais, kaip būdavo iki šiol, bet ir įvairia produkcija. „Javus atvežusiam ūkininkui turėtų būti patogu mainais iš mūsų gauti trąšų ar pesticidų“, – tvirtino A. Moliušis.

Apie šią naujieną sužinojęs V. Gavėnas teigė, kad rajono ūkininkams tai išeis tik į naudą. „Mūsų regione ypač trūksta konsultantų. Prekybininkų turime pakankamai, o gerų specialistų, atvykstančių pas ūkininkus į laukus, apžiūrinčių pasėlius bei pateikiančių savo rekomendacijas, nėra daug“, – teigė Žemės ūkio skyriaus vedėjas.Problemų turėtų nelikti

Lietuvos grūdų prekybos įmonėms pavyko įtikinti valstybės valdomą bendrovę „Lietuvos geležinkeliai“ per javapjūtę šiek tiek palengvinti javų gabenimo į uostą sąlygas.

Prekybininkai buvo nepatenkinti pernai padidintais tarifais už vagonų prastovas, pačių vagonų trūkumu piko metu. Jei nebūtų rastas kompromisas, didžiosios grūdų prekybos įmonės žadėjo didinti sunkvežimiais vežamų grūdų kiekius.

„Lietuvos geležinkeliai“ per javapjūtę žada surinkti iki 800 vagonų, o jų stovėjimo iki 3 parų nuomos kaina sumažinta nuo 5 iki 3,7 lito už valandą (ši kaina galios tik Klaipėdos jūrų uoste). Laikant vagoną 3 ir daugiau parų, įkainis padidintas nuo 12,2 iki 14,2 lito už valandą.Andrius GRYGELAITIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas