„Santaka“ / Nedidelės kaimo mokyklos dar mažėja, nes trūksta vaikų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-09-14 18:09

Dalinkitės:  


Mokytojos Vilma Lukoševičienė ir Neringa Jakimavičienė susimąsčiusios klausė Rimvydo pirmoje eilėje pirmas iš kairės) pasakojimo, kaip gera mokytis Lakštučių mokykloje. Jam pritarė beveik visi nuotraukoje įsiamžinę bendramoksliai.

Autorės nuotr.


Nedidelės kaimo mokyklos dar mažėja, nes trūksta vaikų

Birutė NENĖNIENĖ

Sumažėjo viena mokykla

Rugsėjo pirmomis dienomis į rajono bendrojo lavinimo mokyklas atėjo 8179 mokiniai – 268 mokiniais mažiau nei pernai. Vaizdžiau tariant, neliko vienos tokios mokyklos kaip, pavyzdžiui, Sūdavos vidurinė.

Į pirmas klases susirinko 617 mokinių (pernai – 629 ), į penktas – 664 (pernai – 733), į dešimtas – 649 (pernai – 653), į vienuoliktas – 461 (pernai – 445), į dvyliktas – 617 (pernai – 629) ir t.t.

Mažiau pirmokų atėjo į Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinę (15) bei Kybartų pagrindinę (20) mokyklas. Tačiau daugiau jų pradėjo lankyti Vilkaviškio (17) ir Gižų Kazimiero Baršausko (11) pagrindines mokyklas. Daugiau pirmokų sulaukė Sūdavos, Alvito bei dar kelios mokyklos. Beje, Žaliojoje, Vilkupiuose ir Antupiuose apskritai sulaukta tik po du pirmokus. Šių mokslo metų skambutis neaidėjo Slabadų, Karklinių, Trilaukio ir Matuliškių mokyklose. Jos uždarytos, nes pavasarį tapo aišku, jog į visas keturias klases tesusirinktų 6–9 mokiniai.

Nuo praėjusių metų skyriais tapusios kaimo pradinės mokyklos yra didžiausios tos, kuriose mokosi 26–28 mokiniai. Tai – Alksnėnų, Klausučių ir Piliakalnių. 22 vaikai lanko Antupių, po 21 – Šiaudiniškių ir Karalkrėslio, 20 – Geisteriškių mokyklas. Dar vienuolika kaimo mokyklų lanko po 14–17 pirmų–ketvirtų klasių mokinių.



Pagirtina vadovo nuostata

Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinė mokykla vienintelė iš vidurinių turi keturis skyrius: Piliakalnių, Geisteriškių, Lakštučių ir Vartų. Direktorius A.Žagarskas sakė, jog nelengva jas išlaikyti, ypač problemiška dėl erdvios Lakštučių mokyklos šildymo. Tačiau vadovas laikosi nuostatos, jog kaimo vaikui, ypač mažam, bus gera tada, kai jo mokykla bus šalia, nereikės važinėti tolesnį atstumą.

Šį pirmadienį apsilankėme Lakštučių ir Vartų mokyklose, į kurias nuo rugsėjo pirmosios ateina po 15 vaikų. Įdomu, kad į abi – po dešimt berniukų ir po penkias mergaites, abiejose mokyklose dirba po dvi mokytojas, vienoje – Jolanta, kitoje – Vilma Lukoševičienės (bet ne giminės).



Liko viena buvusi klasė

Prieš keletą metų į metodinį užsiėmimą susirinkusios pradinių klasių mokytojos stebėjo ir žavėjosi Lakštučių pradinės mokyklos mokytojos Neringos Jakimavičienės pedagoginiu išradingumu ir jos siekimu priimti, sukaupti bei skleisti naujoves. Mokytoja pritariamai palinguoja, jog tai buvo geras laikas, nes vienoje klasėje vaikų buvo daugiau nei dabar visoje mokykloje. Per trisdešimt pedagoginio darbo metų stažą turinti ir iš jų daugiau kaip dvidešimt atidavusi šio krašto vaikams, mokanti antrą jų kartą mokytoja Neringa atsidavusi savo darbui, jaučiasi gerai pritapusi prie kaimo bendruomenės. Aštuoneri metai iš Vilkaviškio į Lakštučius važinėjanti kolegė Vilma Lukoševičienė taip pat neįsivaizduoja savęs kažkur kitur.



Pasidžiaugė tėvų geranoriškumu

Abi mokytojos pasidžiaugė šio krašto žmonių kultūra, tėvų supratimu, išprusimu, jų ryšiu su mokykla. Sakė, kad jas net įžeidžia nuolatinės kalbos apie prasigėrusį kaimą. „Pas mus to nėra. Jei ir pasitaiko problemų, jas sprendžiame padedant socialinei dabuotojai. Tėvai mielai ateina į mokinių programėles, kurias rengdamos pasirūpiname, kad kiekvienam vaikui tektų koks nors vaidmuo. Tėvai labai nori kartu su vaikais važiuoti į ekskursijas po Lietuvą, kartais prašosi ir antrą kartą į tą pačią vietą. Paklauskite, kur tik nenuvežėme savo vaikų ir jų tėvų“, – kalbėjo mokytojos, prisimindamos, kiek suteikė džiaugsmo ne tik vaikams, bet ir mamoms, kurios šiemet pirmą kartą galėjo pamatyti jūrą.

Mokytojoms gera ir dėl to, kad tėvai rūpestingai paruošė savo vaikus mokyklai, nupirko daugiau priemonių nei reikia, iš namų išleidžia tvarkingus.



Moko dalytis

Rugsėjo pirmomis dienomis, kai pagal pernykščius sąrašus nemokamai buvo maitinama visa mokykla, liko „neapskaityti“ keturi pirmokėliai. Tačiau mokytojoms smagu, kad tėveliai jiems įdeda sumuštinių. Šioje mokyklėlėje nėra taip, kad po pietų liktų vaikams nepatikęs maistas – burokėlių salotas ar makaronus pasiūloma suvalgyti draugui, kuriam patinka.

Mokytojos sakė, jog nepraleidžia progos auklėtinius pamokyti elgesio kultūros.



Realu, kad išnyks

Lakštučių geografinė padėtis,taip pat autobusai, vežantys Vilkaviškio ir Bartninkų kryptimi nulemia tai, kad vaikus mokytis tėvai leidžia į Vilkaviškį. Ypač tie, kurie patys važinėja dirbti į rajono centrą.

Ateinančių mokslo metų perspektyva – ne kaimo mokyklos naudai, nes tris iš penkių būsimų pirmokų mieste dirbantys tėvai jau šįmet nuveža į „Pasakos“ darželio priešmokyklinę grupę. „Yra dar ir taip, kad pas mus lanko tris klases, o kai ketvirtoje prasideda užsienio kalba, tėvai renkasi Vilkaviškį, nes ten mokoma anglų. Kadangi bazinėje – Bartninkų – mokykloje dėstoma vokiečių kalba, tai ir mes ketvirtokus mokome šios kalbos“, – sakė mokytoja Neringa.

Dabar šią mokyklą lanko vietinių šeimų vaikai. Pasak mokytojų, tik per stebuklą kitais metais jų galėtų padaugėti.



Atrandama be ženklų

Už Bartninkų, keliui kiek šoktelėjus į kalvą, tik iš prie pastato plevėsuojančios trispalvės galima susiprasti, jog čia mokykla. Prie kelio nėra ir kažin ar kada buvo vietovės nuoroda ir perspėjantis ženklas „Vaikai“.

Bet tik pravėrus nuo kelio gerai matomo mažo pastato verandos duris, tvarkingai pakraščiuose išdėstyti bateliai dvelkteli namų jaukuma. Vartų mokykla tokia ir yra – maža, šilta. Ją lanko beveik tik Vartų kaimo vaikai, dar pora ateina iš Skroblų. Vieną iš čia besimokančių šešių pirmokėlių tėvai atveža iš tolesnio Grajauskų kaimo.

Dešimtus metus šio kaimo vaikus mokančios mokytojos Jolantos Lukoševičienės nuotaikos nėra optimistiškos: kitais metais išeis šiemetiniai šeši ketvirtokai, o į pirmą klasę turėtų ateiti tik trys. Šiemetinių trečiokų dabar yra du, antrokų beliko vienas, nes vieną į Airiją išsivežė ten uždarbiaujantys tėvai.

Mokytoja Jolanta neslepia rūpesčio ne tik kaimo vaikų, bet ir savo ateitimi. Šiemet dar džiaugiasi Švietimo skyriaus ir bazinės mokyklos vadovų dėmesiu, tuo, jog į kitą darbą išėjusią ilgametę kolegę D.Petrulytę pakeitė nauja – Gema Gedvilaitė.



Vaikų mažėja

Į daugumos kaimo mokyklėlių, kurios yra atskirų vidurinių mokyklų skyriai, pirmas klases šiemet atėjo vidutiniškai po 5–6 vaikus. Miesto mokyklose viena klasė yra vidutiniškai didesnė nei daugumos kaimo pradinių mokyklų visos keturios klasės.

Šių metų pradžioje Socialinės paramos skyrius pradėjo rinkti duomenis apie daugiavaikes motinas, kurioms, išauginusioms septynis ir daugiau vaikų, Vyriausybė pasiryžo mokėti valstybines pensijas. Įdomu tai, kad tokių motinų Bartninkų krašte gyvena daugiausia. Laikai keičiasi – šių daugiavaikių mamų vaikai išaugino tik po dvi atžalas arba išsikėlė į miestus, palikdami gimtinę senėti.



Publikuota: 2005-09-14 18:09:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai