„Santaka“ / Paauglių vairuojami motociklai dokumentuose tampa mopedais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-09-13 08:28

Dalinkitės:  


Eismo priežiūros poskyrio specialistas V.Burdulis pripažino, jog pareigūnai kartais taiko įstatymų nenumatytas, bet daug efektyvesnes priemones.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Paauglių vairuojami motociklai dokumentuose tampa mopedais

Eglė KVIESULAITIENĖ


Į redakciją paskambinusi penkiolikmečio mama liejo pyktį ant kelyje jos sūnų sustabdžiusio pareigūno. Moteris aiškino, jog paauglys važiavo motoroleriu, o tokią transporto priemonę penkiolikmečiams Kelių eismo taisyklės vairuoti leidžia. Vaikinas namo grįžo labai įsižeidęs, nes kelių patrulis išsuko mopedo ventilius, ir transporto priemonę teko parsistumti pėsčiam.



Ne motoroleriai, o mopedai

Vilkaviškio rajono policijos komisariato Eismo priežiūros poskyrio specialistas Vytautas Burdulis paaiškino, jog panašių konfliktų su mopedus vairuojančiais nepilnamečiais ir jų tėvais kyla gan dažnai. Mat tenkindami vaikų užgaidas ir pirkdami brangias transporto priemones tėvai paprastai nesigilina į Kelių eismo taisyklių reikalavimus. Jie vadovaujasi principu, kad kaimynų vaikas taip pat važinėja vadinamu „motoroleriu“, kurį neva galima vairuoti nuo 15 metų.

Vadinamus „motorolerius“ Kelių eismo taisyklės įvardija mopedais. Šių dviračių arba triračių transporto priemonių variklio cilindrų darbinis tūris yra ne didesnis kaip 50 cm3, o maksimalus konstrukcinis greitis tesiekia 45 km/h.

Mopedais gatvėse gali važinėti asmenys, ne jaunesni kaip 15 metų. Beje, jie privalo dėvėti šalmą ir turėti transporto priemonės dokumentą bei pažymėjimą, jog išklausė eismo taisyklių kursą ir išlaikė egzaminą. Tokius pažymėjimus išduoda mokymo įstaigos.


Mūsų rajone – Automėgėjų draugija bei Vaikų ir jaunimo centras.



Kalti tėvai

Tačiau vaikus palepinti norintys penkiolikmečių tėveliai nepageidauja pinigus mokėti už kažkokį „birbalą“. Juk po metų atžala norės ir galės vairuoti rimtesnį motociklą.

Pasirenkama lengviausia išeitis – nuperkamas lengvasis motociklas, o jo dokumente įrašomi „švelnesni“ (mopedo) techniniai duomenys. Šių transporto priemonių išvaizda mažai skiriasi, tačiau lengvųjų motociklų ratai būna didesni.

Kaip atsiranda dokumentai su „švelnesniais“ duomenimis, pareigūnai sakė negalį komentuoti. Tokiais tyrimais turėtų užsiimti aukštesnės institucijos. Jiems telieka gūžčioti pečiais sustabdžius akivaizdžiai galingesnį motociklą, kurio spidometre išrašyti skaičiai artėja prie 100 ir daugiau, o šeimininkas tvirtina, kad „teišspaudžia“ 45 km/h greitį.

Kiekvienos transporto priemonės techninius duomenis nesunku patikrinti internete suradus gamyklinius parametrus.



Registracijos nereikia

Nors daugelis mopedų savininkų įgyja lietuvišką techninį pasą, mūsų šalyje mopedų registracija neprivaloma. Jį vairuojantis asmuo su savimi privalo turėti įsigijimo dokumentą. Jei transporto priemonė visiškai nauja ir įsigyta Lietuvoje, dokumentuose nurodomos visos techninės charakteristikos. Tačiau dauguma mopedų į Lietuvą atkeliauja iš Vokietijos ar kitų ES valstybių. Iš ten parvarytos transporto priemonės vairuotojas privalo turėti registracijos toje šalyje dokumentą (vadinamą „grifą“) ar panašų dokumentą, kuriame būtų nurodytos mopedo techninės charakteristikos.




Tik vyresniems nei dvylikos metų

Vairuoti lengvąjį motociklą, kurio variklio cilindrų darbinis tūris ne didesnis nei 125 cm3, galima nuo 16 metų. Tam reikalingas ne mokymo įstaigos, o VĮ „Regitra“ išduotas A1 kategorijos vairuotojo pažymėjimas.

Suprantama, jog ne kiekvienas tokio amžiaus jaunuolis ryžtasi rimtai kalti eismo taisykles ir laikyti egzaminą kompiuteriu, kuris neatleis klaidų.

Galingesnius motociklus galima vairuoti tik nuo 18 metų. Tam reikalingas A kategorijos vairuotojo pažymėjimas.

Iki 15 metų vaikams (bet ne jaunesniems nei 12 metų) į gatvę galima lėkti tik dviračiu. Dviratininkai taip pat turi įgyti pažymėjimą apie išklausytą eismo taisyklių kursą. Tokius pažymėjimus gali išduoti net mokykla, jei prisiima atsakomybę, kad vaikus išmokė eismo taisyklių.

Vaikams iki 12 metų dviračiu į gatvę važiuoti negalima net prižiūrimiems suaugusiojo.



Efektyvios priemonės

Sustabdžius taisykles pažeidusį paauglį pareigūnams dažnai tenka spręsti dilemą, kaip jį nubausti.

Įstatymai numato, jog už visus nusižengimus, kuriuos padaro jaunesnis nei 16 metų vaikas, atsako jo tėvai. Pareigūnas turi rašyti tarnybinį pranešimą, siųsti jį Nepilnamečių reikalų inspekcijai.


Šios institucijos pareigūnės prasikaltusių vaikų tėvus veda į teismą, kur jie nubaudžiami pinigine bauda.

Šešiolikmečiai ir vyresni už eismo taisyklių pažeidimus atsako patys. Jiems skiriamos per pusę mažesnės baudos nei suaugusiems. Taigi minimali jiems gresianti piniginė bauda – 10 litų, maksimali – 250 litų.

Eismo priežiūros poskyrio specialistas V.Burdulis pripažino, jog kelių patruliai vengia pradėti ilgą popierizmo kelią. Jei sustabdo vaiką, kuriam dar nederėtų važinėti gatvėmis, dažniausiai imasi paprastesnių, įstatymų nenumatytų drausminimo priemonių – išsuka padangų ventilius ar atjungia žvakių laidą.

Tokia priemonė bent tuo momentu būna efektyvi ir, anot pareigūnų, pasiteisina daug labiau nei tėvų baudimas.



Publikuota: 2005-09-13 08:28:03

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai