„Santaka“ / Iš krašto istorijos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-09-05 17:28

Dalinkitės:  


Sperskių giminės (Bogumila Sperska ištekėjo už Maksimilijono Gauronskio) palikuonis Marekas Sperskis iš Sopoto (Lenkija) rugpjūčio mėnesį aplankė savo protėvių tėvoniją, Paežerių dvarą ir muziejui perdavė istorinių žinių apie Paežerius ir Šūklius rinkinį. K.Inkratos nuotr.

Iš krašto istorijos


Istorijos rūke išnykusi dvarų kultūra gali atskleisti daug paslapčių. Lenkų kultūros istorikas Romana Aftanazy veikale „Dzieje rezydencji na dawnych Kresach Rzeczypospolitej“ pateikia įdomių žinių apie Šūklių dvarą ir jo istoriją.

19 a. pirmoje pusėje Paežerių dvaro savininkas Vincentas Gauronskis savo valdas padalijo dviem sūnums. Vyresnysis Zigmantas gavo Paežerius su puikia rezidencija, jaunesnysis Viktoras – Alvitą ir Šūklius. Viktoro sūnus Stanislovas (1860 – 1942), vedęs Heleną Liubomirską, buvo paskutinis Šūklių dvaro savininkas. Apie 1890 m. kunigaikšty- tė Helena Liubomirska – Gauronskienė iš caro valdžios išsirūpino leidimą įsteigti vaikų prieglaudą, darželį. Kaip teigia Bostono lietuviškoji enciklopedija, tai buvusi užmaskuota forma veikusi lietuviška mokyklėlė, kurioje vaikai mokėsi skaityti ir rašyti lietuviškai. Vincentas Gauronskis Šūkliuose sūnui pastatė puikius rūmus, kaip manoma, ant kryžiuočių laikus menančios pilies pamatų.

Šūklių dvaras išgarsėjo ne savo architektūra, o sukauptais dailės ir meno paminklais. Teigiama, kad šeimos archyve buvo saugomas karaliaus Kazimiero Jogailaičio išduotas pergamentas, kuriame nubraižytas brėžinys, patvirtintas karaliaus parašu, įrodė, jog Paežeriai ir Alytus dovanoti Michailui Glinskiui. Šūklių dvare buvo sukaupta 8 tūkst. tomų biblioteka su retais viduramžių manuskriptais, 18 a. prancūzų autorių bei 16–18 amžių lenkų literatūros veikalais, tarp jų – Jakubo Vujkos biblija.



Dvaro pono kabinete buvo saugomos istorinės, meno ir numizmatikos knygos, taip pat įvairių Europos meno galerijų fotografijų albumai. Atskiroje kolekcijoje buvo laikoma lenkiškų medalių kolekcija, viena iš geriausių Lenkijoje. Dvaro valgomojo salėje kabojo herbai, ją puošė porceliano dirbiniai bei Vidurio Europos garsių dailininkų – Davido Tenierska, Jocoba Recisdaela, Caspara Netschera – darbai (10 vienetų).

Ypatingą grupę sudarė giminės portretai, Maksimiljano Gavronskio ir jo žmonos Bogumilos Sperskos (beje, B.Sperskos kraitis jai ištekant buvo Paežerių dvaras, atitekęs Maksimiljanui Gauronskiui), Viktoro Gauronskio su žmona Juzefa Godlevska ir vaikais.

Sienas puošė lenkų dailininko Jozefo Brandto paveikslas „Napoleono grįžimas iš Maskvos“, Juliuszo Kossako „Vestuvės Krokuvoje“, keli Juliano Falato darbai.

Rūmai buvo apstatyti Liudviko XV epochos baldais, juos puošė ir puikus angliško stiliaus parkas su gėlynu.

Pirmojo pasaulinio karo metais Šūklių dvaro rūmai buvo subombarduoti ir sudegė. Ar kas išliko po gaisro, gaubia paslaptis.

Gaila, kad Šūklių apylinkėse jau nebeliko senų vietinių gyventojų, tačiau gal kas nors ką nors žinantis atsilieps po šios publikacijos.



Antanas ŽILINSKAS



Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius



Publikuota: 2005-09-05 17:28:06

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai