„Santaka“ / Biržos duris pravėrė ir ilgus metus nedirbę žmonės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-04-21 06:13

Dalinkitės:  


Pastaruoju metu Vilkaviškio darbo biržoje registruojasi dvigubai daugiau rajono gyventojų, neturinčių darbo ir nenorinčių valstybei mokėti PSD įmokų.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Biržos duris pravėrė ir ilgus metus nedirbę žmonės

Dangyra APANAVIČIENĖ

Nedirbantys šalies gyventojai, sužinoję, kad už praeitus metus turės susimokėti šimtus litų privalomojo sveikatos draudimo, užplūdo darbo biržas. Ne išimtis – ir Vilkaviškio darbo birža, sulaukusi kur kas daugiau nei įprasta bedarbių.Sujudo ir kaimo žmonės

Bedarbių akivaizdžiai pagausėjo ir Vilkaviškio rajone, kai Lietuvą apskriejo žinia, jog niekur nedirbantys ir darbo biržose neužsiregistravę gyventojai už 2009 metus valstybei turės sumokėti 864 litus – po 72 litus už kiekvieną mėnesį. Būriai žmonių, nenorinčių mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD), puolė registruotis darbo biržoje.

– Anksčiau per dieną užregistruodavome apie 20 bedarbių, dabar jų į mus kreipiasi dukart daugiau. Kasdien užregistruojame per 40 niekur nedirbančių žmonių. Nedarbo rodikliai rajone sparčiai auga, – sakė Vilkaviškio darbo biržos direktorės pavaduotoja Reda Besasparienė.

Antai sausio pradžioje nedarbas mūsų rajone siekė 10,9 proc., to paties mėnesio pabaigoje – 11,7 proc., vasario paskutinėmis dienomis – 12,2 proc., kovo pabaigoje – 12,8 proc., o šiomis dienomis – jau net 13,7 proc. Iš viso mūsų rajone užregistruota beveik 4800 darbo ieškančių žmonių.

Šie skaičiai būtų dar didesni, tačiau pastaruoju metu atsirado įvairių pavasarinių darbų ir nemažai žmonių darbo biržai pavyko įdarbinti.

Tarp besiregistruojančiųjų bedarbių didelę dalį sudaro žmonės, kurie į darbo biržą kreipėsi po ilgos nedarbo pertraukos. Dalis jų, galima spėti, užsiėmė ir tebeužsiima nelegalia veikla, o daug kitų – kaimo gyventojai, kurie niekada nedirbo ir nedirba, nes pragyvena iš savo nedidelių ūkių. Šiems žmonėms ir dabar iš darbo biržos nieko nereikia. Jie neprašo nei pašalpų, nei darbo, o į biržą kreipėsi tik dėl to, kad nereikėtų mokėti privalomojo sveikatos draudimo, nes šią prievolę už įsiregistravusius darbo biržoje, žinia, prisiima valstybė.Palietė ir emigrantus

Sujudo, sukruto ir tie tautiečiai, kurie yra išvykę gyventi ir dirbti į užsienį, tačiau nėra deklaravę savo naujosios gyvenamosios vietos. Juos taip pat palietė Lietuvoje kilęs PSD vajus. Sužinoję, kad netikėtai tapo savo tėvynės skolininkais, lietuviai (tarp jų – ir nemažai išvykusiųjų iš mūsų rajono) užplūdo Lietuvos ambasadas užsienyje, norėdami kuo greičiau deklaruoti gyvenamąją vietą. Mat tiems, kurie yra išvykę iš Lietuvos ir tėvynėje nuolat negyvena, PSD įmokų mokėti nereikia.

Lietuvos diplomatinės tarnybos džiaugiasi šiuo sujudimu, nes ambasadas užplūdusios lietuvių minios leis patikslinti emigrantų skaičių.

Statistikos departamento duomenimis, nuo 1990-ųjų iš Lietuvos gali būti išvykę apie pusę milijono Lietuvos piliečių.

Prievolė mokėti PSD įmokas nebelies ir tais atvejais, kai tam tikrais deklaruojamais 2009 metų laikotarpiais gyventojas buvo išvykęs dirbti į užsienį ir buvo draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse. Apie tai privalu deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Kilus įtarimams inspekcija gali prašyti pateikti E formos pažymą arba kompetentingos užsienio institucijos išduotą laisvos formos pažymą, kad gyventojas atitinkamais laikotarpiais buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, ir Lietuvoje šių įmokų už tą laikotarpį mokėti nereikės.Ragins susimokėti

Skelbiama, kad PSD mokesčio skolininkais yra apie 200 tūkst. Lietuvos gyventojų, nė karto per metus nemokėjusių – apie 70 tūkstančių. Kiek tokių asmenų yra mūsų rajone, kol kas dar niekas negali pasakyti.

Šie niekur nedrausti gyventojai iki gegužės 3 d. savarankiškai turi susimokėti PSD mokestį už praėjusius metus (po 72 litus per mėnesį).

Apie tai, ar reikia mokėti PSD, o jei taip, tai kokia yra mokėtina suma, kiekvienas gali sužinoti savo preliminarioje gyventojų pajamų mokesčio deklaracijoje. Taip pat galima kreiptis į Marijampolės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Vilkaviškio skyrių, kur mokesčių mokėtojui bus suteikta visa informacija.

Marijampolės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Danguolė Ona Kučinskienė paaiškino, kad jeigu gyventojas iki nustatyto termino nesumokės jam priskaičiuoto gyventojų pajamų mokesčio ar privalomojo sveikatos draudimo įmokų, mokesčių inspekcija jį paragins įvykdyti šią mokestinę prievolę: bus kreipiamasi tiesiogiai, siunčiami raginimai bei priminimai.

Taip pat viršininkė paminėjo, jog vykdydami mokesčių administravimą inspekcijos darbuotojai vadovaujasi protingumo ir ekonominio tikslingumo kriterijais. Tiems asmenims, kurie yra socialiai pažeidžiamiausi (neturi turto ir pajamų), taikomos Mokesčių administravimo įstatyme nustatytos priemonės mokestinės prievolės vykdymui palengvinti, pvz., skolos pripažinimas beviltiška, prievolės mokėjimo atidėjimas.Trūko informacijos

Prievolė mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį už praėjusį laiką sukėlė neigiamą gyventojų reakciją. Girdisi nuomonių, kad kai kas netgi ketina kreiptis į teismą.

Bene labiausiai žmones papiktino tai, jog niekas jų iš anksto neinformavo apie galimas pasekmes ir apskritai valdžia laiku nesuteikė informacijos apie privalomas naujas įmokas. Tik prasidėjus pajamų deklaravimui dalis gyventojų pamatė, kad jie liko skolingi valstybei.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė, kalbėdama su žurnalistais, pabrėžė, kad PSD nėra koks nors naujas mokestis, jo mokėjimo tvarka buvo nustatyta dar 2003 metais. Tik 2009 m. sausio 1 dieną 9 proc. PSD mokestis nuo gyventojų pajamų mokesčio dalies buvo atskirtas. Anksčiau šio mokesčio dalis (3 proc.) buvo administruojama per socialinio draudimo sistemą, kita dalis (6 proc.) – per mokesčių inspekciją.

„Kai mokesčio surinkimas atsidūrė vienose rankose, tai ir apsinuogino tos problemos, apie kurias mes anksčiau, ko gero, nežinojome, jų nepastebėjome, – teigė Seimo pirmininkė I. Degutienė. – Labai aiškiai atsiskleidė, kas iš tikrųjų slėpė mokesčius. Greičiausiai tie, kurie nedirbo, nebuvo įregistruoti darbo biržoje, buvo emigravę ir nemokėjo gyventojų pajamų mokesčio.“

Parlamento vadovės teigimu, mokesčius privalo mokėti visi.

Kalbėdama apie bedarbius, I. Degutienė taip pat išsakė savo nuomonę. „Ar čia nepasimatė šešėlis, kad yra kažkokie nelegalūs pinigai? Na, negali taip būti, kad žmogus ištisus metus nedirba, neregistruotas darbo biržoje, jam net nereikia bedarbio pašalpos. Iš kokių pinigų jis gyvena? Šventu oru žmogus juk negali gyventi, jis turėjo kažkokias pajamas turėti“, – tvirtino Seimo vadovė.

Tačiau I. Degutienė pripažino, jog, įvedus atskirą PSD mokestį, visuomenė buvo per mažai informuota ir tam nepasiruošė.Varžtai šiek tiek atleidžiami

Chaosą tarp žmonių sukėlusi šalies valdžia dabar ieško įvairių išeities iš susidariusios situacijos būdų. Praėjusiais metais nesumokėtų PSD įmokų mokėjimas, atrodo, bus atidėtas iki 2011 metų. Iki tol emigrantai turės deklaruoti savo išvykimą, nurodyti, ar buvo drausti sveikatos draudimu valstybėje, kurioje gyveno, o darbo biržoje nesiregistravę bedarbiai privalės iki nustatytos datos joje užsiregistruoti.

Jeigu žmogus tinkamai įvykdys šias prievoles ir dalyvaus sveikatos draudimo sistemoje, 2011 m. gali būti svarstoma galimybė nepriemokas nurašyti. Visiškam praėjusių metų nepriemokų nurašymui nepritarta.

Kaip jau minėta, PSD nebus reikalaujama ir iš ES šalyse apdraustų emigrantų. Kitus konkrečius atvejus kaip tik šiomis dienomis svarsto Vyriausybės darbo grupė, o galutinius sprendimus tvirtins Seimas.

Tikimasi, kad šioks toks „varžtų atleidimas“ kiek sumažins tarp gyventojų tvyrančią įtampą ir leis žmonėms palaipsniui įsitraukti į sveikatos draudimo sistemą.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas