„Santaka“ / Mokytojui svarbu jaustis laimingu ne tik mokykloje

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-08-29 17:32

Dalinkitės:  


Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Rita Dukynaitė (kairėje), lydima Švietimo skyriaus vedėjo Arūno Sernecko, maloniai sveikinosi su į konferenciją atvykusiais mokytojais.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Mokytojui svarbu jaustis laimingu ne tik mokykloje

Birutė NENĖNIENĖ


Praeitą penktadienį rajono pedagogai po vasaros atostogų rinkosi į tradicinę rudens konferenciją. Nuotaikingais šokiais, dainomis bei prasmingais žodžiais su artėjančiais mokslo metais juos pasveikino Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos moksleiviai. Švietimo skyriaus vedėjo Arūno Sernecko ir vaikų rankose suaidėję varpeliai paskelbė naujųjų mokslo metų pradžią.

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimą „Šiandienos iššūkiai švietimui“ perskaitė Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo plėtotės skyriaus specialistė dr. Rita Dukynaitė. Prieš konferenciją mokytojai galėjo įsigyti Vilkaviškio knygyno siūlomos naujausios literatūros, pabaigoje klausėsi melodingų „Bobų vasaros“ ansamblio dainų.

Konferencijos dalyvius ir visus pedagogus sveikino Seimo narys Algirdas Butkevičius, prelatas Vytautas Gustaitis, rajono meras Algirdas Bagušinskas. Išklausę oficialių sveikinimų ir pranešimų mokytojai nesiveržė į sceną su probleminėmis kalbomis, o pertraukėlę išnaudojo bendraudami, tarpusavyje dalydamiesi vasaros įspūdžiais.

Dalykiškas Švietimo skyriaus vedėjo Arūno Sernecko pranešimas buvo tarsi įvadas į naują darbo ritmą.

Planuojama, kad mokyklų duris rugsėjį pravers apie 640 pirmokų – šiek tiek daugiau nei praėjusiais metais, apie 400 ikimokyklinio amžiaus vaikų. Visi jie į mokyklą eis kaip į svajonių šalį, todėl vedėjas linkėjo mokytojams, kad šių vaikų galvose kuo ilgiau išliktų tokia „svajonių mokykla“, kokią jie įsivaizdavo ateidami.



Vedėjas priminė pagrindinius šių metų veiklos tikslus. Tai – kokybės kėlimas ir Savivaldybės švietimo politikos kūrimas. Ypač aktualus antrasis, kadangi po diskusijų, ateities įžvalgų bei susitarimo turėtų būti patvirtintas rajono švietimo įstaigų tinklo optimizavimo bendrasis planas 2005–2012 metams.

Šiuo metu rajone tenkinami formaliojo švietimo poreikiai, mokyklos tampa atviresnės bendruomenėms, skiriamas didelis dėmesys mokyklų atnaujinimui, pertvarkytų mokyklų mokiniai mokosi geriau aprūpintoje aplinkoje. Nors per pastaruosius šešerius metus kasmet vis atidaromos naujos priešmokyklinio ugdymo grupės, tačiau ne visose rajono vietovėse yra sąlygos joms veikti. Todėl į pirmas klases ateina apie 20 procentų vaikų, nesusipažinusių su priešmokyklinio ugdymo programa. Bendrojo lavinimo mokyklose dar nepakankama pagalba specialiųjų poreikių vaikams, dar šiek tiek pažeidžiami šių metų birželio mėnesį patvirtinti higienos normų reikalavimai – keletoje mokyklų viršijamas moksleivių skaičius.

Vedėjas išvardijo pavojus, kurie grėstų, jei įvertinus aplinkos faktus nebūtų keičiamas mokyklų tinklas – tuomet rajone daugėtų mokyklų, kuriose mokytųsi mažiau vaikų. Beje, pastebima, jog iš mažų mokyklų išeina mokytojai specialistai. Mūsų rajone pamokas veda 78 procentai (respublikos vidurkis – 79 proc.) mokytojų – dalykų specialistų. Mažesnių mokyklų mokinio krepšelis bus mažesnis, o vadovams dėl to tik sunkiau. Gali būti, kad perkrautose mokyklose mažės mokinių saugumas ir t.t. Pertvarkant mokyklų tinklą ir planuojant viziją galima numatyti, kaip išvengti didesnių socialinių sukrėtimų – mokytojų atleidimo iš darbo, mokinių pavėžėjimo, optimalaus pastatų bei lėšų panaudojimo problemų ir t.t.



Vedėjas pastebėjo, jog šiuo metu rajone yra mokyklų, kuriose sprendimai priimami demokratiškai, tariantis ir vadovaujantis mokyklos filosofija ar kitomis vertybinėmis nuostatomis. Tai priklauso nuo vadovų požiūrio, sugebėjimo susivokti ir prisitaikyti naujoje aplinkoje, o po to veikti naujomis sąlygomis. Švietimo politikos tikslai ir užmojai gali virsti realybe tik tuomet, jei jų esmę supras mokyklos vadovas.

Pranešėjas paanalizavo jau ne kartą skelbtą informaciją, kokią įtaką švietimo sistemai darys vis mažėjantis vaikų gimstamumas. Per pastaruosius penkerius metus kasmet į pirmąją klasę vaikų ateina viena klase mažiau, per dešimtmetį iš viso mokinių sumažėjo trečdaliu.

Sparčiai mažėja 5–10 klasių moksleivių skaičius. 11–12 klasių moksleivių daugėja – lanko vadinamoji „atgimimo karta“, kada gimstamumas buvo dar didelis. Be to, mokyklos nesuinteresuotos nukreipti vaikus mokytis į profesinio rengimo centrus. Tai lemia ir tėvų noras, kad besikeičiančioje aplinkoje tokio amžiaus vaikams saugiau gyventi namuose. Bendrojo lavinimo mokyklose pradėjo trūkti specialistų, šiemet – anglų, lietuvių kalbų, informatikos, technologijų, matematikos, kūno kultūros mokytojų.

Mūsų rajonas pagal lėšų panaudojimą mokytojų kvalifikacijai kelti nuo respublikos vidurkio atsilieka net aštuonis kartus, todėl vedėjas pagyrė Vilkaviškio „Aušros“, Salomėjos Nėries, Pilviškių vidurines mokyklas, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnaziją, Alvito pagrindinę mokyklas, kurios kūrybiškiau organizuoja mokytojų mokymą. Taip pat jis sakė, jog yra rezervų mokykloms įsigyti naujausių Švietimo aprūpinimo centro siūlomų mokymo priemonių. Tai ypač akivaizdu pagrindinėse mokyklose, kurios dalyvauja Mokyklų tobulinimo programoje.



Paskutiniajame pasitarime švietimo ir mokslo ministras skyrių vedėjams pranešė, jog Vyriausybė netrukus patvirtins visų tipų mokyklų pertvarkos programą, todėl visoms įstaigoms bus skiriama lėšų mokymo priemonėms. Vasarą Švietimo ir mokslo ministerijoje išleisti nauji įsakymai, kurie turės įtakos visų mokyklų darbuotojų veiklai.

Vienas žymiausių dokumentų – švietimo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo aprašas. Bendrojo lavinimo mokyklos direktoriaus tarnybinis atlyginimas padidėja 260 litų, mokytojams nuo rugsėjo 1 dienos bus papildomai tarifikuojama viena valanda už atliekamą metodinį darbą, planavimą, informacinių technologijų diegimą ir kt. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų atlyginimai pagal grupių skaičių kils apie 105 litus.

Pastaraisiais metais priimant švietimo srities sprendimus Savivaldybės taryboje, pasak vedėjo, mažiau politikavimo, daugiau buvo vadovaujamasi logika ir protu. Todėl, pavyzdžiui, pastaraisiais metais įsteigtos ikimokyklinės grupės „Ąžuoliuko“ mokyklojedarželyje, Vilkaviškio „Aušros“, Sūdavos vidurinėse mokyklose, specialiojo pedagogo pareigybės – „Aušros“, Salomėjos Nėries vidurinėse mokyklose, mokytojo pagalbininko – Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje, logopedo – Pajevonio vidurinėje mokykloje. Pradeda veikti pedagoginė-psichologinė tarnyba. Optimizuojant tinklą, įsteigta 13 naujų darbo vietų mokytojams, savarankiškose mokyklose įdarbinta 20 finansininkų.

Vedėjas pasidžiaugė tuo, kad nebuvo atleistas nė vienas mokytojas, kad išlaikyti žmones siekia ir mokyklų vadovai. Šiandien dar nelengva pripažinti, kad švietimas yra paslaugos teikimas. Todėl, jeigu mokyklų tinklas nebūtų pertvarkomas, vedėjo nuomone, neišvengiamai tarp mokyklų kilusi nesveika konkurencija sukeltų nedraugišką atmosferą. „Tad kokiomis vertybėmis turėtume vadovautis, kad išliktume labiau mokytojais, vadovais nei panašūs į verslininkus?“ – klausimą kėlė vedėjas ir siūlė prisiminti Lietuvos tautinės mokyklos koncepcijos normas, kur didelis dėmesys skiriamas humanistinėms vertybėms. Jų esmė ta, kad mokinys, mokytojas, vadovas, tėvai suvokiami kaip asmenybės – laisvi, savarankiški, bet atsakingi už savo poelgius ir veiksmus. Mokytojas negali visko daryti vartotojiškai. Mokydamas mokinį mokytojas turi suvokti, jog ugdo ir save, nebūti abejingas mokiniams.

„Tai primenu dėl to, kad mokinio blogo elgesio pavyzdžių paprastai ieškome šeimoje, bet mokyklos svertai turėtų būti taip pat veiksmingi, o ne tik įrašyti veiklos programoje, planuose“, – sakė Arūnas Serneckas, kviesdamas kiekvieną paklausti savęs, ko atėjo į mokyklą: išmokyti, ar ir tuo pačiu išmokti. Vedėjas palinkėjo mokytojams būti laimingais, savo žinias, protą, dalelę širdies įdedant į vaikų ir juos supančių žmonių širdis. Linkėjo, kad mokiniai mokytojų veiduose visada matytų šypseną, kuri keltų pasitikėjimą.



Švietimo ir mokslo ministerijos atstovės dr. Ritos Dukynaitės pranešime taip pat buvo akcentuotas optimistinis mokytojo požiūris į savo darbą. Ji kalbą baigė palinkėdama visiems pedagogams būti laimingais.



Publikuota: 2005-08-29 17:32:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai