„Santaka“ / Viltingas žingsnis kultūros link

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-01-29 10:13

Dalinkitės:  


„Planų, idėjų, vizijų turime nemažai“, – sakė asociacijos Sūduvos kultūros fondo viena iš steigėjų ir asociacijos pirmininkė Daiva Klimavičienė.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Viltingas žingsnis kultūros link

Dangyra APANAVIČIENĖ

Pirmadienį, vasario 1-ąją, pradeda veikti asociacija Sūduvos kultūros fondas. Prisistatymo renginys vyks Marijampolės dramos teatre 15 val., į jį organizatoriai kviečia visus, kas gali pasakyti: „Aš myliu savo kraštą“.

Kalbiname vieną iš asociacijos steigėjų, jos pirmininkę Daivą KLIMAVIČIENĘ.

– Kaip ir kam gimė idėja įkurti Sūduvos kultūros fondą? Kodėl?

– Dažnai su bičiuliais pasikalbėdavome, pasidalydavome mintimis, įspūdžiais, kodėl kitose šalyse žmonės didžiuojasi savo tėvyne, dalyvauja visokiuose susibūrimuose, kiek tik spėja, mažiau tikisi stebuklų iš valdžios, o daugiau daro patys. Pas mus daug daugiau nusivylimo viskuo, kas aplinkui.

Regis, ir kultūros renginių vyksta, ir parodų, ir spektaklių statoma ar atvežama jų iš didmiesčių, bet dalis žmonių vis tiek nepatenkinti... Be to, kultūra juk – ne vien teatrai ir knygos. Tai ir bendri veiklos susitarimai, tradicijos, bendravimo džiaugsmas, pagaliau – auklėjimas. Be šių vertybių žmogus negali būti nei patenkintas gyvenimu ir laimingas, nei augti, bręsti kaip asmenybė.

Panašią idėją seniai nešiojosi ir Seimo narys dr. Arvydas Vidžiūnas. Pats visada besisukantis kultūros įvykių sūkuryje (straipsniai mūsų kalbos, tautos ir valstybės istorijos, kultūros klausimais, kalbos įvairiuose renginiuose), jis yra vienas iš šios asociacijos steigėjų.

– Keistu laiku įkūrėte fondą – kai visi šaukia apie ekonominę krizę, kai visiems trūksta pinigų...

– Tačiau ar ne kultūros stoka į šią krizę ir atvedė? Ar ne išblukusios dvasinės vertybės, greitos piniginės laimės iliuzijos mus skatino gyventi ne pagal išgales, be atodairos skolintis iš bankų? Kas atsakys: godumas, vartotojų visuomenė – tai kultūrinės ar ekonominės sąvokos? Gal ir viena, ir kita.

Taigi krizės priežasčių reikia ieškoti ne tik ekonomikoje, bet ir pačiame žmoguje, jo vertybių sistemoje. Požiūris į aplinką, į visuomenę, į valstybę, pagaliau – į krizės rūpesčius gali keistis ir skaitant gerą knygą, ir žiūrint gerą filmą, ir klausant talentingų kraštiečių dainų, ir lankantis muziejuje.

– Kokius konkrečius darbus darys fondas?

– Planų, idėjų, vizijų turime nemažai. Žiūrėsime, kaip seksis. Kiek konkrečiau esame susiplanavę šių metų darbus.

Metų pabaigoje bus minimos Jono Jablonskio 150-osios gimimo metinės. Kas, jei ne Sūduva, turėtų išskirtinai paminėti šią datą? Kalbame apie Rygiškių Jono premiją mokslininkams ir pedagogams – Marijampolėje turėtų rinktis visi Lietuvos kalbos mokslo autoritetai, supažindinsime su J. Jablonskiui skirtais leidiniais, o gruodį Sūduvos moksleivius gal net pakviesime į garbiam kalbininkui ir jo gyventam laikui skirtą viktoriną „Moki žodį – žinai kelią“. Turime šviesių žmonių, kurie yra pasirengę skirti stipendiją studijuojantiems kultūrą (muziką, dailę, kt.) mūsų krašto jaunuoliams.

Sūduvos kultūros fondo interneto svetainėje, kurią dar tik kuriame, bus elektroninis žurnalas „Sūduvos metraštis“, jį kuruos vienas iš asociacijos steigėjų, teologijos profesorius Kęstutis Žemaitis. Čia skelbsime mokslo straipsnius krašto kalbos, kultūros, istorijos, religijos temomis, čia rašys iš mūsų krašto kilę mokslininkai. Smagiausia, kad apie tautinį, krikščionišką sąmoningumą, pilietiškumą viešoje erdvėje kalbėti nori patys mokslo vyrai ir moterys.

Dar viena darbo kryptis – visaip palaikyti „Suvalkijos“ žurnalą: tiek straipsniais, tiek idėjomis, jei pavyks – ir lėšomis.

Nenoriu vardyti visų darbų, bet jų bus – juk ir šie metai neeiliniai: Žalgirio mūšio 600-osios metinės, daug moderniosios kultūros daigų, kuriuos norime padėti jų kūrėjams puoselėti. Mintyse yra ir keletas leidybos darbų.

– Ar žmonės asociacijoje dirbs visuomeniniais pagrindais, ar bus etatiniai darbuotojai? Kas fondą finansuos?

– Asociacija Sūduvos kultūros fondas – laisvų žmonių sambūris. Etatinių darbuotojų, bent jau pradžioje, nebus – mėginsime rasti bendraminčių, kuriems iš nekantrumo ką nors gražaus daryti degtų akys. Tai būtų graži savanorystė.

Juk dirbant kultūros darbus išties labai daug išmokstama, o patirtį ir žinias galima pritaikyti ir profesinėje veikloje (iš čia gali kilti atsakymas į darbdavių klausimą: „O patirtis?“). Manau, jauni žmonės tai įvertins. Lėšų mėginsime gauti rengdami projektus – vienas iš fondo steigėjų yra Sintautų akademijos įkūrėjas Vitas Girdauskas, turintis didžiulės patirties šioje srityje. Tikimės socialine ir kultūrine prasme pažangaus verslo paramos. Jei verslo bendruomenė norės finansuoti „milijono vertas idėjas“, labai tuo džiaugsimės.

– Ar kultūros įstaigos, kultūrinių renginių organizatoriai gali tikėtis iš fondo kokios nors konkrečios (kad ir materialinės) paramos?

– Mūsų tikslas – ne konkuruoti su kitomis kultūros institucijomis, visuomeninėmis organizacijomis, bet eiti joms į talką. Mūsų tikslas – pagelbėti žmonėms, turintiems gražių idėjų. Juk bendromis jėgomis galima padaryti daugiau, ar ne? Bet kaip prižadėjo dr. Arvydas Vidžiūnas, prieš rinkimus labdaros tikrai nedalysime.

– Ar iš Vilkaviškio rajono turite bendraminčių, pagalbininkų, norinčių bendradarbiauti kultūros srityje?

– Žinoma, daug jų pažįstu asmeniškai, čia dirba dešimtys šviesių, išmintingų, mano mylimų ir labai gerbiamų žmonių. Su kai kuriais jau kalbėjausi, su kitais, tikiuosi, dar kalbėsiuosi. Kviesime draugauti kultūros įstaigas, visuomenines organizacijas, mokyklas, mano gimtuosiuose Kybartuose susikūrusią Pasaulio kybartiečių draugiją.

Jeigu ką nors nespėčiau ar užmirščiau pakalbinti, džiaugčiausi, jei primintumėte apie save el. paštu info@suduvosfondas.lt.

– Kokie ryšiai Sūduvos kultūros fondą sieja su etnokultūros žurnalu „Suvalkija“, kurio naujas numeris neseniai pasiekė skaitytojus?

– Šilti ryšiai. Neformaliai draugaujame jau senokai, nes a. a. Zenius Šileris (buvęs redaktorius) daugelį žmonių kažkokiais nematomais saitais susaistė su šiuo žurnalu. Dabar jį leidžia jaunas verslininkas Skirmantas Paukštys, „su cinkeliu“ kuriantis šį žurnalą. Kas jo dar neskaitė – pasigailės... Juolab kad geranoriškų rėmėjų dėka jis vis dar yra nemokamas.

– Ko tikitės pradėdami veiklą?

– Mūsų svarbiausias tikslas – ne renginių kiekis, ne „paukščiukai“ biurokratiniame plane. Mūsų siekimas – paskatinti žmones keistis patiems ir keisti požiūrį į kultūros prioritetus, į žmonių tarpusavio santykius (kiek svarbi mums šeima, namai?), į žmogaus santykį su gimtine, į ryšius su savo valstybe. Jei į šį sąjūdį įsitrauktų daugiau žmonių, jei ateitų kokia septintokų klasė ir sakytų: „Mes žinome, ką daryti, kad mano Vilkaviškis (Virbalis, Gražiškiai, Alvitas...) būtų gražesnis, ir norime pamėginti tai padaryti. Mes žinome, kaip galima pradžiuginti mūsų miesto žmones“, – turbūt gražesnio dalyko įsivaizduoti negalima. Tokios idėjos bus ir mūsų idėjos.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas