„Santaka“ / Sveikata

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-08-17 20:52

Dalinkitės:  


Odontologijos skyriaus vedėja V.Astrauskienė sakė, jog silantams skirti pinigai tikrai bus sunaudoti.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Sveikata

Eglė KVIESULAITIENĖ


Ambulatorijos aptarnauja tik savus



Nuo rugpjūčio 1 dienos kaimo ambulatorijos nebepriima pacientų, prisirašiusių kitose gydymo įstaigose.



Iš pradžių sutarė

Pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Regina Ražukienė informavo, jog jos vadovaujamai įstaigai priklausančios kaimų ambulatorijos nuo šio mėnesio nebepriiminėja pacientų, kurie prisirašę pas Šeimos klinikos gydytojas R.Sruoginienę, V.Naudžiūnienę, O.Lazarenkienę. Abiem gydymo įstaigoms taip ir nepavyko išspręsti konflikto, kilusio dėl pinigų. Pavasarį trys Pirminės sveikatos priežiūros centre dirbusios gydytojos nutarė įsteigti UAB Vilkaviškio šeimos klinika. Į naująją įstaigą jos „išsivedė“ daugumą pas jas iki tol besilankiusių pacientų. Tarp jų nemažai buvo ir kaimo gyventojų.

Jau tada kalbėta, jog Šeimos klinikoje prisirašę pacientai gali likti be medicinos priežiūros. Tačiau abi įstaigos rado bendrą kalbą – pasirašė sutartį, pagal kurią PSPC priklausančios ambulatorijos aptarnavo Šeimos klinikos pacientus, o pastaroji mokėjo pinigus už kiekvieną kaime gyvenantį pacientą. Tačiau dideli kaštai pradėjo netenkinti Šeimos klinikos, kurios vadovė pasiūlė redaguoti sutartį ir mokėti PSPC tik už konkrečias jų pacientams ambulatorijų suteiktas paslaugas.




Žmonės nekalti

Poliklinikos vyr. gydytoja R.Ražukienė sakė, jog Ligonių kasų vienam kaimo pacientui skiriamų lėšų ir taip neužtenka ambulatorijoms išlaikyti. Trečdalis punktų yra nuostolingi. Tačiau Pirminės sveikatos priežiūros centras iš savo lėšų remia ambulatorijas.

– Juk negalima pacientų skirstyti į pelningus ir nuostolingus. Žmonės dėl to nekalti, ir jie negali likti be medicinos priežiūros, – sakė R.Ražukienė.

Tačiau sutikti su sąlygomis, kurias siūlė Šeimos klinika, PSPC vadovai neketino, nes tai įstaigai neštų dar didesnius nuostolius. R.Ražukienė aiškino, jog ambulatorijoje kainuoja ne vien paslauga, pavyzdžiui, vaistų suleidimas, bet ir elektra, šildymas, telefonas, darbuotojo atlyginimas, tvarsliava ir t.t. Tad iš Šeimos klinikos pageidautų gauti atitinkamą dalį lėšų ir už šias išlaidas. Anot R.Ražukienės, iš bendro katilo abiem gydymo įstaigoms būtų lengviau išlaikyti ambulatorijas, tačiau bendros kalbos nerasta, todėl sutartis nuo rugpjūčio 1 dienos nutraukta. Kaimų felčeriams liepta prie Šeimos klinikos prisirašiusiems pacientams teikti tik būtinąją pagalbą.



Bijo prarasti pacientus

Šeimos klinikos gydytoja O.Lazarenkienė sakė, jog per porą savaičių, kai kaimų ambulatorijos neaptarnauja jų pacientų, didesnių konfliktų ar problemų kilę nebuvo. Vasaros laiku kaimo žmonės apskritai mažiau kreipiasi į gydytojus.


– Nežinau, ką reikės daryti toliau, – sakė O.Lazarenkienė. – Be abejo, su problemomis susidursime, jas reikės kažkaip spręsti. Juk kai kuriems pacientams skirsime leidžiamų vaistų. Dalis gal ras kaimynę, kuri galės suleisti medikamentus. Tačiau taip ilgai tęstis negalės – turėsime ieškoti išeities arba prarasime dalį pacientų.

Kaimo žmonėms belieka tikėtis, kad jų nesusuks liga bent jau tol, kol medikai užbaigs šaltąjį karą. Rajono vicemeras J.Meškauskas sakė, kad kol kas į Savivaldybę su nusiskundimais dėl ambulatorijų darbo nesikreipė nė vienas kaimo žmogus. Kol skandalais negrasinama, Savivaldybės vadovai leidžia medikams tęsti kovą dėl pacientų.



Vaikų konsultaciją užplūdo moksleiviai



Likus dviem savaitėms iki mokslo metų pradžios, Vaikų konsultaciją užgriuvo pažymų pageidaujantys pacientai. Sveikatos apsaugos ministro Ž.Padaigos įsakymu, iki rugsėjo 1-osios visi būsimi pirmokai turi pateikti pažymas apie profilaktinį sveikatos patikrinimą. Vyresnių klasių moksleiviai tokias pažymas mokykloms turi pristatyti iki rugsėjo 15 d.

Vaikų konsultacijos vedėja Angelija Bakšienė sakė, kad kasmet tokiu metu poliklinikoje prasideda vaikučių ir jų tėvelių antplūdis. Pažymas apie sveikatą moksleiviai privalėjo pateikti ir anksčiau, tačiau iki šiol profilaktinis patikrinimas buvo atliekamas ištisus metus.


Daugelis vyresniųjų klasių mokinių pas gydytojus lankėsi mokslo metų pabaigoje. Mat mokymo įstaigų slaugytojos reikalavo kuo greičiau pristatyti pažymas, kad būtų rami vasara. Anot mokyklų medikių, mokiniai per vasarą išmėto išduotus lapelius, su kuriais turi nueiti į Vaikų konsultaciją, todėl jos reikalauja gydytojus aplankyti paskutinėmis mokslo metų dienomis.

Daug didesnė problema kyla su pirmokais ir lopšelius-darželius besirengiančiais lankyti mažyliais. Nors pirmokų tėveliai žino, kad vaikučiai rengiasi mokyklon, medicininius dokumentus suskumba tvarkyti tik paskutinėmis dienomis. Dėl to Vaikų konsultacijoje susidaro eilės, kyla nepasitenkinimas. Pastarosiomis dienomis vaikų gydytojus užplūdo ir būsimi darželinukai. Registratūroje iki antradienio pietų buvo kreipęsi per 30 norinčiųjų gauti pažymas. Dar tiek pacientų buvo laukiama po pietų.

Vaikų konsultacijos vedėja A.Bakšienė sakė, jog nors medikus pastarosiomis dienomis užgriuvo didelis krūvis, visiems pageidaujantiems pažymos bus išduotos. Vizitą pas gydytojus atidėję paskutinei dienai turėtų paskubėti, nes ministro įstatyme griežtai nurodyta data, iki kurios mokyklos turi gauti žinias apie vaikų sveikatos būklę.



Dantis silantais dengs nuo rugsėjo mėnesio

Rugsėjį odontologai pradinukų dantis vėl pradės dengti silantais.

Nuo praėjusių metų Ligonių kasos skiria lėšų, kad vaikų nuolatiniai krūminiai dantys būtų padengti silantais. Kol kas buvo skiriamos lėšos tik pirmiesiems krūminiams dantims – „šeštukams“ – dengti. Jie dygsta 6–8 metų vaikams. Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro odontologai sulaukia priekaištų, kad pastaraisiais metais teišnaudojo nedidelę dalį šiam tikslui skirtų pinigų.

– Nors vis girdime Savivaldybės priekaištus, tačiau pernai silantais padengėme labai daug vaikų dantukų, – aiškino Odontologijos kabineto vedėja Vida Astrauskienė. – „Aušros“ ir Salomėjos Nėries vidurinėse mokyklose šį darbą atliko vietiniai stomatologai. Iš kitų miesto mokyklų, taip pat kaimų moksleivius autobusais atgabendavo tiesiai į kabinetą poliklinikoje.

Odontologijos kabineto vedėja paaiškino, kad nesusipratimas su lėšomis iškilo dėl to, kad pagrindinis darbas prasidės tik nuo rugsėjo pirmosios. Pernykštės lėšos per rugsėjo– gruodžio mėnesius buvo visiškai išnaudotos. Pas stomatologus apsilankė beveik visi, kurie jau turėjo „šeštukus“, o kitiems šie dantukai dar nebuvo išdygę. Šiemet silantais bus padengti likusių minėtos amžiaus grupės vaikų dantys.


Odontologai kreipsis į Ligonių kasas, kad būtų leista silantais dengti ir „septintukus“. Kol kas šiems krūminiams dantims ligonių kasos pinigų neskiria. Silantai – profilaktikos priemonė, apsauganti nuo karieso. Ką tik išdygusių krūminių dantų vagelės bei duobelės užpildomos specialiomis hermetizuojančiomis priemonėmis, padedančiomis stiprinti emalį, apsaugančiomis nuo mikroorganizmų bei rūgščių. Mokslininkai nustatė, jog padengus dantų vageles apie 80–96 proc. vaikų net po aštuonerių metų nesiskundė kariesu.



Publikuota: 2005-08-17 20:52:36

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai