„Santaka“ / Nuostoliai akivaizdūs, parama dar po užraktais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Atlieka vidaus apdailos darbus Vilkaviškio rajone. Dirba pagal naujausias technologijas. 20 metų darbo patirtis. Tel. 8 624 88 933.
Galioja iki: 2020-01-30 08:24:38

Pirktų 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-01-30 09:05:54

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (I a., atskiras įėjimas). Šalia yra parduotuvė, ambulatorija, vaistinė, vandentiekis, sava pakura. Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2020-01-31 13:03:34

Parduoda OPEL MERIVA (2004 m. rugsėjo mėn., 1,7 l, dyzelis, 74 kW, sidabro spalvos, ką tik praeita TA, papildomai yra geros vasarinės padangos, 1300 Eur), 12 kalibro pusiau automatinį medžioklinį šautuvą MC-12-21 (150 Eur). Tel. 8 687 46 43 (Kybartai).
Galioja iki: 2020-02-06 11:08:35

Parduodu 2 aukštų namą Liepų g., Gižuose (sklypas 21,8 a, yra ūkiniai pastatai). Tel. 8 656 29 920.
Galioja iki: 2020-02-06 11:12:03

Parduoda šiaudų ir šienainio ritinius (natūralių pievų), traktorių MTZ-1221.4 (2009 m.), plūgą, javų kombainą VEKTOR (2006 m.). Tel. 8 687 77 162.
Galioja iki: 2020-02-06 16:38:47

Pigiai parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, prie kelio yra elektros įvadas, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdos sklypą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2020-02-07 13:53:17Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-08-17 19:36

Dalinkitės:  


Seimo nariui Algirdui Ivanauskui (priekiniame plane kairėje) ūkininkas Virginijus Mykolaitis sakė, kad laukuose grūdai greičiau sudygs nei išdžius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Nuostoliai akivaizdūs, parama dar po užraktais

Birutė PAVLOVIENĖ

Tarp labiausiai nukentėjusių nuo smarkaus lietaus minimas ir Vilkaviškio rajonas. Lydimi Žemės ūkio skyriaus darbuotojų, po Žolinės į mūsų ūkininkų pasėlių laukus pasuko šalies valdžios atstovai: Seimo narys Algirdas Ivanauskas ir Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės skyriaus vedėjas Adolfas Damanskis.Į laukus – tik su džipu

Varakiškės kaime (Pilviškių seniūnija) gyvenantis ūkininkas Virginijus Mykolaitis iškart pasiūlė persėsti į jo džipą, nes tik taip buvo galima privažiuoti prie pasėlių laukų. Kai kurių kelių neįveikė net šis visureigis.

V.Mykolaitis sakė, kad viena bėda – ne bėda. Pernai buvo lygtinai nuteistas kaip vienas žemdirbių riaušių organizatorių. Iki teistumo pabaigos liko kelios dienos, bet ramiau atsikvėpti prošvaisčių nėra. Ūkininkas kartu su sūnumi Svajūnu augina apie puspenkto šimto hektarų grūdinių kultūrų. Po liūčių vos tik švystelėjus saulei vyrai bandė važiuoti į laukus. Vienur jie apsemti – kombainas neišropoja, kitur javai suguldyti.

„Pirmadienį pabandžiau kirsti žieminius kviečius, drėgnumas – 22 procentai. Ką už tokius mokės?“ – kalbėjo ūkininkas.

Vasariniai kviečiai, Suvalkijoje vadinami kvietukais, pasiekę dar tik vaškinę brandą. Žemės ūkio skyriaus vyr. specialisto Valentino Gražulio teigimu, be poros savaičių jie nesunoks. Bet liūties ant dirvos sukloti kviečiai per tą laiką turbūt greičiau sudygs.

Ūkininkas sakė, kad jeigu nelyja, tai rugpjūčio ryto rūkai į laukus irgi leidžia išvažiuoti tik apie pietus. Todėl bus gerai, jei šiemet pavyks surinkti pusę to, ką tikėjosi gauti. O kreditoriai nelauks. „Atidavus firmoms už paimtas sėklas, trąšas, chemikalus, atsiskaičius su žemės nuomotojais, ar dar kas nors liks – nežinau“, – kalbėjo po laukus su svečiais klampodamas V.Mykolaitis. O iš šių metų pajamų tikėjosi pagaliau statytis europietiško stiliaus džiovyklą, pridurti pinigų prie naujo kombaino, kurį sūnus įsigijo pagal jaunųjų ūkininkų rėmimo programą.

Nukentėję javų plotai – ne vienintelis Mykolaičių rūpestis. Krakmolui auginama 14 hektarų bulvių. Iki jų dabar net neįmanoma privažiuoti. O bulviakasį jau planavo pradėti, nes rugsėjo pradžioje Ambraziškių kooperatyvui turi pristatyti 30 tonų bulvių.

„Tai atėjo laikai. Turėjome po šonu, Antanave, gamyklą. Privatininkai jos linijas pardavė į metalo laužą, o mes savo bulves dabar gabename į Molėtų rajoną. Tik kad gali nebūti ką vežti, o tada teks mokėti netesybų baudas. Kalbėjausi apie tai su kooperatyvo atstovu. Jiems sutartis – šventas dalykas. Atseit, reikėjo anksčiau galvoti, kad neįvykdysi jos įsipareigojimų,“ – dėstė V.Mykolaitis.Laukuose – javų patalai

Keturvalakių seniūnijoje savo laukus aprodė ūkininkai Juozas Laskevičius ir Gintaras Kriaučeliūnas. J.Laskevičius sakė, kad jis iki liūčių nupjovė tik žieminius rapsus – 30 hektarų. Šiek tiek nusigiedrinus suko į vasarinių rapsų plotus, kuriuose vietomis dar tebestovėjo vanduo. Ant kalvelių ir pakraščiuose rapsai jau buvo be grūdų – iškūlė vėjas ir lietus.

„Matėme, kad dar nebus nieko gero. Važiavome labiau dėl to, kad negali išbūti namuose, kai rugpjūčiui ritantis į kitą pusę pjūtis, galima sakyti, dar nepradėta“, – kalbėjo ūkininkas. Jis su sūnumi Vidmantu augina 73 ha vasarinių ir 67 ha žieminių kviečių, 12 hektarų miežių. Antradienį Laskevičiai dar buvo nenukirtę nė aro šių grūdinių kultūrų. „Tą patį gali pasakyti ir kiti mūsų krašto ūkininkai. Kažkiek nupjauti suspėjo tik Gintas Kavaliauskas“, – sakė J.Laskevičius.

Dabar svarbiausias klausimas, ką pavyks paimti iš plotų,kuriuose javai apsemti arba guli lyg suvoluoti. Pažangiausių ūkininkų laukuose varpos – rinktinės, nes javai patręšti pagal visus technologinius normatyvus, 2–3 kartus nupurkšti. Bet atlygis už investicijas: laukuose – suguldytų pasėlių patalai. Išlošė tie, kurie javų beveik netręšė, negelbėjo nuo ligų ir piktžolių. Žolių prisilaikantys ir kitaip menkesni javai savo kuklias „galveles“ laiko iškėlę.Vaizdai – juostoje ir nuotraukose

Svečių sulaukęs Pajevonio seniūnijoje ūkininkaujantis Leonas Kavaliauskas sakė, kad atvažiuoti reikėjo anksčiau, tuoj pat po liūčių. Dabar bendras vaizdas jau pagerėjęs. Tik vietomis lomose tyvuliuoja ežeriukai. Bet sūnus Darius suspėjo nufilmuoti, kaip viskas atrodė praėjusią savaitę. Kai prasausės, apsemtus plotelius, aišku, galima ir apvažiuoti. Bet prie žemės priplakti javai, kurių auginama apie 200 hektarų, jau neatsistos. Daržininkų krašte grūdines kultūras auginantis Valdas Kamaitis sakė, kad tiek jis, tiek kaimynai šiemet skaičiuos ne derlių, o nuostolius. Ūkininkas svarstė, ar iš vis verta ginti kombainą į akimis vos aprėpiamą kviečių masyvą, kuriame iš hektaro tikėjosi gauti po 7 tonas grūdų. Tokį derlių žadėjo sunkios, didelės varpos, kurios dabar priplaktos prie žemės ir kelia tik apgailėtiną vaizdą.

Klausučių seniūnė Gema Skystimienė valdžios atstovams rodė kitų seniūnijos ūkininkų apsemtų javų laukų nuotraukas ir klausė: „Ką pasakyti žmonėms, kurie kreipiasi skaičiuodami pasėliams padarytus nuostolius?“

Kalbėdamiesi su rajono ūkininkais, matydami realią padėtį, kuri susiklostė po liūčių, Seimo narys Algirdas Ivanauskas ir Žemės ūkio ministerijos atstovas Adolfas Damanskis žadėjo, kad pagal savo išgales bandys „laužti“ aukščiausią šalies valdžią, jog žemdirbiai neliktų vieni su savo bėdomis.

Nors finansinė parama ir žadama, bet kelyje į ją dygsta slenksčių. Vis garsiau šnekama, kad žemdirbiai pasėlius turi apsidrausti. Bet Vyriausybė kažkodėl tik dabar sukruto aiškintis, kodėl tokios nenormaliai didelės draudimo įmokos. Augintojams jos neįkandamos. Už hektarą tektų atiduoti beveik visą iš jo gautą pelną. Be to, iš daugybės šalies draudimo bendrovių, atrodo, tik viena ir teikia pasėlių draudimo paslaugą.Palaiminti turi Briuselis

Vyriausybė žada paankstinti tiesioginių išmokų už deklaruotus pasėlius išmokų terminus. „Ar tai bus padaryta žiemą, ar rudenį, nieko neišgelbės – žemdirbiams lėšos reikalingos dabar: grąžinti kreditus už techniką, sėklas, trąšas, chemikalus, ruoštis rudenio sėjai ir t.t.“, – sakė Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Pilipavičius. Nuostoliai rajone kol kas tikslinami, bet jau aišku, kad jų mastai – milžiniški, nes visi grūdai bus tik pašariniai. Ir niekas nežino, kiek sieks jų kaina – 200 Lt už toną ar dar mažiau.

Kad už nukentėjusius pasėlius Lietuvos valstybė galėtų suteikti dalinę finansinę paramą, ji turi atsiklausti Briuselio. Žemės ūkio ministerijos atstovas A.Damanskis sakė, jog iš ankstesnės praktikos įsitikino, jog atsakymas iš ten gali ateiti tik po pusmečio. Be to, problemiškas yra klausimas vertinant kokiai kategorijai priskiriama po smarkaus lietaus susiklosčiusi situacija.Lijo ar... nelijo?

Pagal 2000 metais Vyriausybės patvirtintus ekstremalių įvykių kriterijus, smarkus lietus, kuomet per 12 valandų ir mažiau prilyja 50–80 milimetrų, yra stichinis meteorologinis reiškinys. Kai prilyja daugiau kaip 80 milimetrų – katastrofinis. Kai stichinis smarkus lietus apima daugiau kaip 1/3 šalies teritorijos, skelbiama ekstremali situacija (Iš Hidrometeorologijos tarnybos pažymos Žemės ūkio ministerijai). Vadovaujantis šiais kriterijais, mūsų rajone katastrofinio reiškinio nebuvo, nes hidrometeorologų duomenis, rugpjūčio 9-osios dieną Kybartuose prilijo 55 milimetrus, rugpjūčio 10 dienos naktį – 60 milimetrų. Bet juk nepaisant visų „kriterijų“ žemė gavo ne 12 valandų, o visą per tris lietaus dienas mums atsiųstą kelių mėnesių kritulių normą.

Rajono savivaldybės adminsitracijai skirtoje Kybartų meteorologinės stoties pažymoje teigiama, kad rugpjūčio 9–10 dienomis per 41 valandą iškrito 153,2 milimetro kritulių.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mėsą ruošianti Kybartų įmonė blogų įpročių nekeičia
* Vaiko teisių apsaugos kontrolierė neaplenkė ir Vilkaviškio
* Pilviškiečių ryžtas ir pastangos padėjo įgyvendinti verslo idėją
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip pragyvenate iš savo pajamų?
Pinigų pakanka viskam.
Būtinoms reikmėms užtenku.
Vos suduriu galą su galu.
Pajamų neturiu, esu išlaikomas (-a).Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „atlieti paminklą, skulptūrą“?
Ne, veiksmažodis atlieti nevartotinas reikšme „nulieti, išlieti, padaryti ką liejant“, pvz.: atlieti (taisoma nulieti, išlieti ) detalę, paminklą, skulptūrą ir pan.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas