„Santaka“ / Kybartietė parengė pirmuosius savo vadovėlius

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-12-28 23:49

Dalinkitės:  


Mokytoja Nijolė Černauskienė apie savo mėgstamą darbą kalba kaip apie pašaukimą kurti ir skleisti gėrį.

Autorės nuotr.


Kybartietė parengė pirmuosius savo vadovėlius

Birutė NENĖNIENĖ

Trečioji autorė

Gal kam ir atrodo, jog Kybartai – nuošalus Lietuvos kampelis, tačiau čia yra žmonių, kurie išsiveržia iš kasdieninių darbų terpės norėdami tobulėti, dalyvauti seminaruose, konferencijose, skleisti gerąją patirtį ir jos semtis. Susitikimuose kyla idėjų, atsiranda pasiūlymų, įgyjama drąsos imtis tokių veiklos barų, apie kuriuos buvo nedrąsu ir pasvajoti.

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos istorijos mokytojai ekspertai Genia ir Juozas Jurkynai su bendraautoriais jau yra parengę kelis vadovėlius ir mokymo priemones, o jų kolegė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Nijolė Černauskienė šį rudenį debiutavo kartu su kitomis dviem autorėmis parengusi dviejų dalių literatūros vadovėlį septintai klasei ir dvi mokytojo knygos dalis (serija „Šok“, išleido „Šviesos“ leidykla). Ypač palankūs atsiliepimai pasklido apie mokytojams skirtą knygą, kurioje pateikta metodinė veikla nuo pamokos pradžios iki galo. Iš 70 pamokų pusę, kaip sakoma, „nuo A iki Z“ yra aprašiusi N. Černauskienė.Abipusis supratimas

– Jei nebūtų buvę kolektyvo ir vadovo palaikymo, viena nebūčiau pasiekusi tikslo, – nutaikiusi geriausią progą padėkoti savo mokyklos direktoriui S. Spangevičiui sakė mokytoja N. Černauskienė.

Kai susitikome jo kabinete, pedagogė vadovui įteikė raudonų rožių puokštę, pasidžiaugdama tuo, kad idėjų turinčius žmones S. Spangevičius visada išklauso ir padrąsina. Tokiu būdu gimnazijos vardas tampa labiau žinomas rajone ir šalyje.Dėkinga už pastebėjimą ir tikėjimą

– Kai netikėtai sulaukiau buvusio Švietimo skyriaus vedėjo, „Šviesos“ leidyklos direktoriaus pavaduotojo A. Sernecko pasiūlymo būti vadovėlio bendraautore ir turėjau greitai duoti atsakymą, be galo susijaudinau. Po dviejų bemiegių naktų supratau, kad kažkas keisis mano gyvenime, tik nežinojau, kuria kryptimi ir kiek tai aprėps. A. Serneckas įtikinėjo, jog reikia, o aš „kompleksavau“, kad esu mažo miestelio mokytoja. Svarsčiau, jog vadovėlių autorės – mokytojos iš didmiesčių – nuolatos yra kultūros glėbyje, jog turi kitokį suvokimą. Bet dabar aš dėkinga A. Serneckui, kuris pastebėjo mano darbą. Supratau, kad turiu pateisinti rodomą pasitikėjimą, ir tikiuosi, jog neapvyliau, – mokytoja pasakojo apie didelio darbo pradžią, apie jam paaukotus savaitgalius bei atostogas.Du egzaminai ir šventė

Vadovėlio rašymas N. Černauskienei pirmiausiai buvo tarsi profesinis egzaminas, skirtas pažymėti 25 metų darbo sukakčiai mokykloje, kurioje ji moko vaikus nuo pat paskyrimo. Džiugu ir tai, kad Nacionalinis egzaminų centras šiemet pastebėjo jos uolų darbą valstybinių egzaminų vertinimo komisijoje bei paskatino dovana – kompiuteriu.

Mokytoja Naujuosius metus sutinka laiminga, nes „profesinį egzaminą“ išlaikė sėkmingai. Pernai tuo laiku gyveno su nerimu, nes prieš pat Kalėdas turėjo atiduoti vadovėliui paruoštą medžiagą, o teigiamo ekspertų atsakymo sulaukė apie vasario vidurį.

– Antras mano laikytas „egzaminas“ buvo vertybių suvokimo patikrinimas. Kai susirinkome aptarti vadovėlio koncepcijos, tai karštai ginčijausi dėl to, kad vadovėlyje iškeltume vertybes ir parinktume jas atitinkančius tekstus, – šią mintį piršau leidyklos projektų vadovei. Laimėjo mano pasiūlymas. Ėmiausi nagrinėti Kristijono Donelaičio ir kitus tekstus apie man pačiai nepaprastą svarbią vertybę – darbą. Tėvai man įdiegė, jog darbas – stebukladarys, nes jis ugdo ir kitas žmogui labai reikalingas vertybes.

Džiaugiuosi ir tuo, kad pasinėrusi į vadovėlio rašymą suvokiau, jog vis dėlto dar sugebu keistis. O jeigu žmogus geba keistis, jis turi būti laimingas. Aš tokia ir esu, – įtikinamai kalbėjo mokytoja N. Černauskienė apie tai, jog kiekvienas žmogus keisdamasis gali sau padovanoti nuostabią dvasinę šventę.Kad būtų smagu

Mokytoja sakė, jog literatūros pamokose pati atsigauna. Jai įdomesnės tos pamokos, kuriose yra kūrybinės veiklos, kuriose vaikas atranda save ir atsiveria draugams. Dėl to savo kabinete, padedama tėvų, pedagogė yra sukūrusi savitą aplinką.

– Pamokas paįvairinu lietuvių rašytojų kūrinių ištraukų inscenizacijomis, nes tada man pačiai būna smagu, galiu pasijausti ne tik stebėtoja, bet ir dalyvė, – apie savo darbo, kaip kūrybos, paslaptis kalbėjo N. Černauskienė.

Pedagogė žavisi tuo, jog užduotis mokiniai atlieka su fantazija, tad įtaigiai įgyvendinamas pamokos tikslas ir ugdoma vaikų meilė literatūrai.Atradimai ir naujos idėjos

Anksčiau mokytoja, vartydama vadovėlius, elgdavosi kaip „didžioji kritikė“, peikdama autorių parinktus tekstus. Kai pačiai reikėjo nuspręsti ir atrinkti tekstus, kurie atitiktų jos pasiūlytas vertybines nuostatas, suprato, koks tai sunkus darbas. Bet ir be galo įdomus. Dėl to pedagogė perskaitė kalnus knygų, tarsi iš naujo „atrado“ paauglių literatūrą. Dar labiau atsivėrė supratimas, jog paaugliams labai trūksta lietuvių autorių kūrinių, kuriuose būtų tinkamai įprasmintos vertybės.

Parenkant vadovėliui medžiagą, reikėjo įsigilinti ir į tai, kad serija „Šok“ yra orientuota į labai gerą mokinį.

Nors mokytojams parengtose knygose sudėta pačios N. Černauskienės patirtis, tačiau medžiagą reikėjo išdėstyti taip, kad ją atsivertęs jaunas specialistas rastų viską, ko reikia pamokoje. Skaitant paaugliams skirtus kūrinius ir turint galvoje atnaujintas ugdymo programas, pedagogei spontaniškai gimė ir naujų idėjų.

– Tiesiog įlindau į septintoko kailį, vis pasižiūrėdama, kas jam būtų įdomu, kaip galima literatūrą pateikti tokio amžiaus vaikams, – sakė mokytoja.

N. Černauskienė turi renginių režisierės gyslelę, todėl ir knygas gebėjo sudėlioti kaip išradinga scenaristė.Džiaugsmas matyti skaitančius

Mokytoja N. Černauskienė lietuvių kalbą ir literatūrą dėsto gimnazijos klasėms, todėl rašydama vadovėlius septintai klasei buvo tiesiog priversta domėtis paauglio pasauliu.

Dabartinius auklėtinius devintokus per vieną pamoką ji supažindino su paauglių literatūra ir priėjo prie išvados, jog jei vaikui knyga pristatoma įtaigiai, jį galima sudominti, paskatinti skaityti. Dabar ir devintokai, ir dešimtokai laukia savo eilės, kad gautų iš mokytojos bibliotekėlės paskaityti juos sudominusių knygų. Tai, jog paaugliai nori skaityti kūrinį, kurio nereikia pagal programą, – didelis laimėjimas.Tikėti ir neapvilti

Beveik prieš tris dešimtmečius N. Černauskienė, tada dar Gražiškių vidurinės mokyklos moksleivė, svajojo apie teisininkės karjerą. Prie Vygrelių ežero užaugusią dukrą tėvelis skatino studijuoti žuvivaisą.

Bet merginos svajones apvertė jaunas literatūros mokytojas A. Eidukaitis. „Kiekvienam jaunam žmogui linkėčiau tokio mokytojo, o kiekvienam jaunam mokytojui linkėčiau tokios meilės literatūrai“, – apie buvusį savo mokytoją kalbėjo N. Černauskienė.

Kybartietė pedagogė įsitikinusi, kad ją neretai gelbsti didelis pasitikėjimas savimi. Mokytoja N. Černauskienė laikosi nuostatos, jog negali blogai pasielgti, kažko nepadaryti vien dėl to, kad ja pasitikima.

– Negalėjau apvilti A. Sernecko, kai jis parodė pasitikėjimą manimi. O paskui jau įsisukau į tą ratą. Neatsisakyčiau praėjus krizei rengti tos pačios serijos vadovėlius ir vyresnėms klasėms, nes jau turiu supratimą, kaip tai daroma, – sakė mokytoja N. Černauskienė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas