„Santaka“ / Kolektyvo nariams „Sūduviai“ tapo gyvenimo būdu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-12-24 00:53

Dalinkitės:  


Kolektyvo nariams „Sūduviai“ tapo gyvenimo būdu

Laima VABALIENĖ

Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblis „Sūduviai“ švenčia savo dvidešimtąjį gimtadienį. Šventę rengia ne tik sau, bet ir visiems draugams, liaudišką dainą ir šokį mėgstantiems žmonėms. „Sakau: žmogau, dainuoji!“ – taip „Sūduviai“ pavadino savo dvidešimtmečio koncertą, kuris Vilkaviškio kultūros centre vyks gruodžio 27 d., 14 val. Dainuos ir šoks ne tik patys jubiliatai. Į svečius atvažiuos ansambliai iš Palangos, Rokiškio, Varėnos rajono.

Per porą dešimtmečių draugų įsigyta daug, nes koncertuota visoje Lietuvoje, ne vienoje užsienio šalyje, dalyvauta prestižiniuose festivaliuose ir dainų šventėse.

Ansamblyje šoka ir dainuoja dvidešimt keturi žmonės, kurių amžius – nuo septyniolikos iki septyniasdešimties metų.

Kolektyvo vadovė Nijolė Skinkienė yra sakiusi, kad „Sūduviai“ yra ne vien folkloro ansamblis. Tai – gyvenimo būdas. Koks jis, tegul kalba patys „sūduviai“.„Nors būgnelį pamušiu“

Sigitas VILTRAKIS „Sūduviuose“ – nuo pirmos jų gyvavimo dienos. Seniau vis kalbėdavo: „Sulauksiu pensijos, išeisiu.“ Kai sulaukė, tokios kalbos baigėsi.

– Neseniai švęsdamas 75 metų jubiliejų kolektyvui pasakiau, kad jeigu jau niekur netiksiu, tai bent būgnelį pamušiu, – dabar juokauja S. Viltrakis. – Aš nuo vaikystės sukuosi saviveikloje, beveik visose dainų šventėse, kiek jų buvo, dalyvavau. Nors esu mažakalbis, prie dainos tinku.

„Sūduviai“ – mano antrasis gyvenimas. Smagu šiame kolektyve būti, dainuoti, šokti. Mūsų vadovei Nijolei su mumis gal ir nėra lengva. Kai susirenkame į repeticijas, tiek turime bendrų kalbų, visiems rūpi pirmiausia pasišnekėti... Vadovei tenka raginti prie dainų, bet ji mus dar suvaldo.Vėliavnešys su... ramentais

Jubiliejinėje šventėje „Sūduvių“ vėliavą vėl neš ansamblio vėliavnešys Albinas DUMČIUS. Pastarasis laikas jam nebuvo labai sėkmingas: per trejus metus du „skrydžiai“ su dviračiu, du kartus tiesiog subirusi ta pati koja. Atrodė, jau nebelips Albinas ant scenos. Bet kur tau! Po pirmosios avarijos vis atsirasdavo kas į repeticijas atveža, po antros, kaip juokauja, „jau patyręs vaikinas“ pats su ramentais greta dainuojančiųjų stodavo. Su žmona Irena jiedu ir dainininkai geri, ir šokėjai, ir žodį scenoje gražiai pasakyti moka.

– Taip ir laukiu trečiadienio, kada galėsiu iš savo daugiabučio ištrūkti į repeticijas, – sakė A. Dumčius. – Mudu su Irena nuo 1994-ųjų „Sūduviuose“. Šis ansamblis užpildo tam tikrą gyvenimo dalį.

Kolektyvo nariai man yra kaip giminės. Su giminėmis gali susipykti, o čia – ne. Turi šypsotis. Mes mokame vienas kitą ir per dantį patraukti. Mane dabar beveik dviratininku vadina...

„Sūduvių“ ansamblyje mano siela atsigauna. Koncertai, pasirodymai suteikia dvasinės atgaivos.Visą gyvenimą lydi daina

Jonas KARPAVIČIUS iš kitų „sūduvių“ išsiskiria savo šypsena. Šokdamas jis tiesiog spindi, o daina, atrodo, liejasi iš širdies.

– Tam esu linkęs, – nesigina J. Karpavičius. – Man gyvenime buvo du patrauklūs dalykai: tardytojo ar prokuroro darbas ir muzika. Nesimokiau nei vieno, nei kito. Bet šokis ir daina visuomet su manimi.

„Sūduviai“ man – jaunystės prisiminimas. Mokykloje grojau šokiams, vaidinau, vėliau dalyvavau kaimo kapeloje, grojau vestuvėse. Kai N. Skinkienė pakalbino į „Sūduvius“, pažadėjau ateiti pasižiūrėti. Atėjau – ir prilipau. Jaučiuosi labai gerai. Galiu ir jaunystę prisiminti, ir dabar išsidūkti. Aš – „spyruoklinis“, negaliu ramiai vienoje vietoje nusėdėti. Mano viskas suplanuota: trečiadienį – repeticijos, šeštadienį – medžioklė, sekmadienį – koncertas...Kolektyvo „papuošalai“ – jaunimas

Greta STRIOKAITĖ ir Dainius BIELSKIS – jauniausi „Sūduvių“ ansamblio nariai. Kolektyvo vadovė N. Skinkienė apie juos sako: „Mūsų papuošalai.“ Šie moksleiviai iš tų, kuriems viskas įdomu, kurie dalyvauja visur, kur tik gali.

Į „Sūduvių“ ansamblį pirmiausiai atėjo Gretos mama ir tėtė. Kalbino ir ją su broliu. Šiam atsisakius, Greta pasivadino savo gerą draugą Dainių.

– „Sūduviuose“ labai greitai pripratau, įsigyvenau. Kolektyvo narių kalbos linksmesnės nei mano draugų. Kartais man čia net smagiau nei su bendraamžiais, – įspūdžiais dalijosi G. Striokaitė. – Smagu su „Sūduviais“ į keliones važiuoti, nes jie susigalvoja visokių linksmybių. Ir visur stengiasi dalyvauti. Ansamblis ne tik į dainų šventes važiuoja, bet neatsisako ir mažų koncertų vaikams. Kartais iš vyresnių žmonių sulaukiu ir šmaikščių patarimų, kaip elgtis su tėvais (išsisukti!), kaip namų ruošos darbų greičiau atsikratyti.Po triūsos – į repeticijas

Juozui ANSKAIČIUI važinėti į repeticijas toli. Jis gyvena Degučių kaime, prie pat mūsų rajono ribos. Laiko galvijų ir turi nemažai triūso. O repeticijos, lyg tyčia, vyksta 18 valandą, kada pati liuoba.

– Bėgte apibėgu ūkį, kad spėčiau. Kai kelioms dienoms išvažiuoju koncertuoti, paprašau ką nors, kad padėtų. Nenoriu savo Onutę (žmoną – red.) per daug varginti, – palengva dėstė Juozas, tarsi nei tolimo kelio į Vilkaviškį nebūtų, nei rūpesčių ūkyje. – Būna, kad ir nespėju į repeticijas. Vadovei sakau: „Nebijokit, kai reikės, sugrosiu.“ Juk aš nuo devynerių metų su smuiku.

Kartais taip nuvargstu per dieną, kad atėjęs į kambarį galvoju, kaip greičiau atsigulti. Bet pasiimu į rankas armoniką – ir galiu valandą ar dvi groti. Nejaučiu laiko, ir jėgų atsiranda. Tiesiog atsigaunu.

Ir „Sūduviuose“ taip. Matyt, kai darai tai, ką mėgsti, tai ir yra poilsis, atgaiva. Geras mūsų kolektyvas, draugiškas, kultūringi žmonės. Jei kokia bėda, visi užjaučiame vieni kitus, jei džiaugsmas – irgi bendras.„Čia jaučiuosi merga“

Marytė VIKTAŽENTIENĖ ir Gintautas TAMULIS, ko gero, yra pati grakščiausia, smagiausiai šokiui pasiduodanti pora. Lyg vėjas... O aštrus Marytės liežuvis ir šmaikštūs pastebėjimai – lyg balzamas „Sūduvių“ bendravimui.

– „Sūduviai“ man yra savotiška bažnyčia, širdies atgaiva, – Marytei Viktažentienei žodžių rinkti nereikia. – Pagalvoju, kas aš esu viena? Tik paprasta pensininkė, išsekusi ligonė... O čia aš jaučiuosi merga! Todėl kad aplink mane vienminčiai. Pasišnekame apie vaikus, anūkus, ligas, dar ir „pabaikaujame“, ir padainuojame, pašokame. Kitą kartą galvoju, ar reikia čia man, paprastai bobai, eiti ir gadinti kolektyvui vaizdą. Bet ir vėl svarstau: na juk nesu prasta – turiu nuotrauką su mūsų šalies Prezidentu, su Latvijos Prezidente. Kokia kita pensininkė tokia turtinga?..

Man jau 70 metų. Gatvėje žiūriu: eina bobos – klypt klypt kaip antelės. O aš, sako, einu grakščiai. Eidama visuomet galvoju, gal kas į mane žiūri. Aš gi šokėja, man svarbu graži laikysena.

„Sūduvių“ gyvenimo būdas ir yra tai, jog čia aš esu įvertinta, suprasta, čia galiu kalbėti apie ką noriu, būti su visais drauginga. Jeigu „Sūduvių“ neturėčiau, man būtų „dūšioje“ duobė.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Pirmasis posėdis: priesaikos, gėlės, linkėjimai
* Gydytojos pasigedę pajevoniečiai pacientai paskelbė paiešką
* Daukšaičių ąžuolą pasiekia tik entuziastai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas