„Santaka“ / Gražios sodybos šeimininkai laukia svečių ir vestuvininkų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-08-08 16:09

Dalinkitės:  


Gediminui Gutauskui nesvetima daina. Jis groja armonika, akordeonu.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Gražios sodybos šeimininkai laukia svečių ir vestuvininkų

Algimantas GUDAITIS


Labiausiai Nepriklausomos Lietuvos laikais pasikeitė Vištyčio krašto laukai. Iš pirmo žvilgsnio tas pokytis pakrypęs lyg ir ne į gerąją pusę. Kur kolūkių metu ant smėlėtų kalvelių dar bolavo šioks toks javas, dabar ten supasi dirvonų žolės.



Žvyrynuose nesėja

Dėl to kaltinti šio krašto ūkininkų nederėtų. Kas dabar pirks po 600–700 Lt/t trąšas, pils jas į akmenuotus laukus, iš kurių rudenį nesurinks nė pusės išleistų pinigų. Tarp kalvelių išsibarstę ūkininkai šiandien renkasi tėvų ir senelių patikrintą šeimininkavimo būdą – pakalnėse, žemumose, kur juodesnė ir derlingesnė žemė, pasisėja javų, dobilų, įsirengia ganyklas, aukštesnėje dirvoje pasisodina bulvių, pasisėja grikių, o kalveles palieka dangaus ir vėjų globai.

Vištyčio krašto žemdirbių ir sodybos kitokios. Čia architektai dar daug kur nespėjo namų ir tvartų surikiuoti į monotoniškas eiles. Žmonės pastatus statėsi ten, kur jiems atrodė, kad bus patogiau prie jų prieiti, privažiuoti. Čia daug medinių neaukštų šiam kraštui būdingų statinių. Vištytiškių smėlynai tapo tuštesni, o sodybos daug kur pagražėjusios. Uždarius kiemo vartus žmonėms nereikia skubėti į kolūkių tvartus, daugiau laiko lieka saviems namams prižiūrėti.





Stirnas ir gandrus parsivežė iš miško

Važiuojant per Pavištytį dėmesį patraukė gražiai prižiūrima, į lengvą kalnelį kylanti sodyba. Ji priklauso Gediminui ir Julijai Gutauskams. Deja, Julija prieš metus mirė. Tvarkingame kieme mus pasitiko Gediminas, jo dukra Valentina ir krikšto dukra Žaneta.

Pamažu apėjome apie 30 arų sodą, kiemą. Ir ko tik čia nėra – sodrioje vejoje išsišiepęs, dantis iškišęs krokodilas, pušelių paunksnėje susiraitę žalčiai, po pievaitę „ganosi“ stirnaitės. Kitame sodo krašte įrengtas baseinėlis, per jį permestas tiltelis. Stipresnio vėjo laukia spalvingas malūnas, ant kalvelės iš medžių suręstos dvejos sūpuoklės... Žinoma, krokodilas, žalčiai ar stirnos čia netikri. Jie padaryti iš raitytų šakų, šaknų, kelmų, akmenų bei kitų gamtos dovanų.

– Stirninui reikėjo pridėti tik priekines kojas, krokodilui įstatyti dantis, visa kita sukūrė miškas ir Dievas, – pasakojo sodybos šeimininkas Gediminas Gutauskas.

Jo dukra sakė, kad daugiausiai išmonės ir rankų puošiant sodybą yra pridėjusi Julija.



Saugo grožį ir atminimą

– Kai važiuodavau į mišką malkauti, kartu įsiprašydavo ir žmona. Aš dairiausi, kur sausesnį, kaitresnį sausuolį nukirsti, o Julija – kur kreivesnę, įdomesnę šaką, kelmą surasti. Savo radinius ji susikraudavo į vežimą paskutinė ir jau neleisdavo parvežus su malkomis sumaišyti. Žiūrėk, po dienos kitos sode jau atsirasdavo naujas ežys, antis ar žaltys, – pasakojo Gediminas.



Mirus Julijai artimieji neišvaikė iš miškų ir laukų jos pargabentų gyvūnų, o dar daugiau sode jų apgyvendino. Dabar Gediminui prižiūrėti sodybą sunkiau, bet dažnai namus aplanko Marijampolėje gyvenantys dukra Valentina, sūnus Adas, jų vaikai.

Senelių sodybą labai pamėgę anūkai. Pasak šeimininko, nėra to savaitgalio, kad keli, o dažnai ir visi penki neatlėktų čia iš Marijampolės. Jie nupjauna veją, surenka pabirusius lapus, nušluoja kiemą, takus, padeda nudirbti kitus ūkiškus darbus. O jų kaime – nemažai.



Moka dirbti ir linksmintis

G.Gutauskas dar dirba 12 ha žemės, laiko gyvulių ir paukščių. Gediminas sakė, jog gyvenime jis neskirstė darbų į vyriškus ir moteriškus. Tėvai užaugino 10 vaikų, reikėjo ne tik brolius, seseris prižiūrėti, bet ir ūkyje padėti. Žemė buvo suskirstyta rėžiais, kai kurie nutįsdavo iki poros kilometrų. Mama ir berniokus pasiųsdavo ne tik karves perkelti, bet ir pamelžti, ežere pagirdyti. Dabar tos melžimo pamokos praverčia.

– Ūkininkaudamas turi daug ką išmanyti. Prireikia ir grindis sudėti, duris pataisyti, arklį pakaustyti... Aš ūkyje su viskuo susitvarkau, – sakė Gediminas.

Jam nesvetima ir daina, groja armonika, akordeonu. Su broliais Algimantu ir Vitu grodavo vestuvėse, vakarėliuose. Dar ir dabar dalyvauja Vištyčio regioninio parko folkloriniame ansamblyje. Su ansamblio muzikantais būgną mušė ir Julija.



Gediminas džiaugiasi, kai į jų namus užsuka svečiai, vestuvininkai. Pasak šeimininko, jiems čia malonu palakstyti po sodą, pasisupti sūpuoklėse, nusifilmuoti prie gandrų... Ir anūkas Darius po savaitės vestuves švęs ne Marijampolės kavinėse ar užeigose, o senelio sodyboje.

– Mums mieli visi, kas aplanko šiuos namus. Vestuvininkus priimu, dažnai jiems ir pagroju, su maršu iki kiemo vartų palydžiu, – sakė gražios Pavištyčio sodybos šeimininkas Gediminas Gutauskas.



Publikuota: 2005-08-08 16:09:20

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai