„Santaka“ / Liga, kuri atsėlina senstant

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!




Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07



Svečių knyga

Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-11-17 00:12

Dalinkitės:  


Liga, kuri atsėlina senstant

Pa­sau­ly­je yra apie 40 mln. ak­lų žmo­nių, dar per 160 mln. ma­to blo­gai. Pa­sau­li­nės svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos duo­me­ni­mis, vie­na iš do­mi­nuo­jan­čių blo­gos re­gos ir ak­lu­mo prie­žas­čių yra su am­žiu­mi su­si­ju­sios akies tink­lai­nės gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja.

Tink­lai­nė – tai plo­nas sluoks­nis, esan­tis už­pa­ka­li­nė­je akies da­ly­je. Ji švie­są ir vaiz­dus, pa­te­ku­sius į akį, pa­ver­čia ner­vi­niais sig­na­lais ir siun­čia į sme­ge­nis. Gel­to­no­ji dė­mė yra cent­ri­nė tink­lai­nės da­lis.

Su am­žiu­mi su­si­ju­si akies tink­lai­nės gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja – su­si­rgi­mas, ku­ris su­ke­lia pro­gre­suo­jan­čius po­ky­čius. Dėl jų la­bai su­si­lpnė­ja ar­ba iš­vis pra­ran­da­ma re­ga cent­ri­nė­je tink­lai­nės da­ly­je. Ši da­lis „at­sa­kin­ga“ už ma­ty­mo ryš­ku­mą, ge­bė­ji­mą iš­skir­ti smul­kius daik­tus. Kai su­si­lpnė­ja „cent­ri­nis ma­ty­mas“, žmo­gui sun­ku skai­ty­ti, rai­dės at­ro­do ne­ryš­kios, iš­ti­si­nės li­ni­jos nu­trūks­ta. Ge­ra cent­ri­nė re­ga bū­ti­na vai­ruo­jant au­to­mo­bi­lį, aki­niai šios pro­ble­mos iš­spręs­ti ne­ga­li.

Gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja at­si­ran­da tuo­met, kai pa­ken­kia­mos ap­link ją esan­čios mai­ti­nan­čio­sios krau­ja­gys­lės. Gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja yra vy­res­nio am­žiaus žmo­nių li­ga. Ja ser­ga apie 10 pro­c. 66–74 me­tų am­žiaus žmo­nių. Gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­jos bū­na dvie­jų rū­šių – sau­so­ji ir šla­pio­ji. Sau­so­ji gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja at­si­ran­da tuo­met, kai krau­ja­gys­lės šio­je vie­to­je tam­pa plo­nos ir tra­pios, ten kau­pia­si smul­kios gel­to­nos nuo­sė­dos, va­di­na­mos drū­zo­mis. Kai drū­zų dau­gė­ja ir jos di­dė­ja, su­trin­ka cent­ri­nė re­ga.

Šla­pio­ji gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja yra pa­vo­jin­ges­nė už sau­są­ją, ja ser­ga tik apie 10 pro­c. vi­sų ser­gan­čių­jų. Tra­pios krau­ja­gys­lės pra­de­da trū­ki­nė­ti, gel­to­no­jo­je dė­mė­je pra­de­da aug­ti nau­jos, tra­pios, ne­pil­na­ver­tės krau­ja­gys­lės. Iš jų sun­kia­si krau­jas bei skys­čiai, pa­ken­kian­tys gel­to­na­jai dė­mei ir stip­riai ma­ži­nan­tys cent­ri­nę re­gą.

Li­gos prie­žas­tis nė­ra tiks­liai ži­no­ma. Ri­zi­kos fak­to­riai yra pa­vel­di­mu­mas, rū­ky­mas, rie­bus mais­tas, nu­tu­ki­mas. Mo­te­rys šia li­ga ser­ga daž­niau nei vy­rai.

Li­gos pra­džio­je jo­kių simp­to­mų nė­ra. Li­gai pro­gre­suo­jant, su­trin­ka cent­ri­nė re­ga, žmo­gus neat­pa­žįs­ta vei­dų, skun­džia­si, jog ma­to ne­ryš­kiai. Gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja pa­pras­tai pa­ken­kia tik cent­ri­nei re­gai, pe­ri­fe­ri­nis ma­to­mu­mas iš­lie­ka. Nuo šios li­gos vi­siš­kai nea­pan­ka­ma, ta­čiau cent­ri­nis ma­ty­mas blo­gė­ja spar­čiai. Jei pa­jun­ta­te to­kius simp­to­mus, bū­ti­na kuo sku­biau kreip­tis į akių gy­dy­to­ją. Nus­ta­čius šią li­gą, rei­kia at­lik­ti su­dė­tin­gus ty­ri­mus.

Sau­so­ji gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­ja ne­gy­do­ma. Li­gos pro­gre­sa­vi­mą ga­li­ma su­lė­tin­ti vi­ta­mi­nų, an­tiok­si­dan­tų ir cin­ko pre­pa­ra­tais.

Šla­pio­sios gel­to­no­sios dė­mės de­ge­ne­ra­ci­jos gy­dy­mui tai­ko­ma la­ze­rio chi­rur­gi­ja, fo­to­di­na­mi­nė te­ra­pi­ja, spe­cia­lūs me­di­ka­men­tai, ku­rie slo­pi­na nau­jų krau­ja­gys­lių for­ma­vi­mą­si.

Šios li­gos pre­ven­ci­jai gy­dy­to­jai siū­lo prie­mo­nes, ku­rios ma­ži­na ri­zi­ką: mes­ti rū­ky­ti, ma­žin­ti gy­vu­li­nės kil­mės rie­ba­lų kie­kį mais­te, val­gy­ti dau­giau dar­žo­vių, re­gu­lia­riai mankš­tin­tis, re­gu­liuo­ti sa­vo svo­rį, tik­rin­tis pas akių li­gų spe­cia­lis­tą.

Tai­gi, svei­ka­tos prie­žiū­ra yra nau­din­ga in­ves­ti­ci­ja, o pro­fi­lak­ti­ka at­siei­na pi­giau nei li­gos gy­dy­mas.



Alvydas PAUNKSNIS

KMUK Akių ligų

klinikos profesorius

Dr. Florentina BOJARSKIENĖ

Vilkaviškio ligoninės

oftalmologė






Komentarai:







Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate naujuosius Vilkaviškio riboženklius?
Profesionalus darbas.
Vaizdas nuvylė.
Dar nemačiau.
Senieji buvo geresni.



Kalbos patarimai

Nei rinkiminė kampanija, nei priešrinkiminiai pažadai
Iš abstraktų nereikėtų daryti vedinių su priesaga -inis. Taigi turėtų būti ne rinkiminė, o rinkimų apygarda, apylinkė, kampanija, komisija, kova, laida, programa, o priešrinkiminius debatus ar pažadus reikia keisti į debatus prieš rinkimus; pažadus, duotus prieš rinkimus.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas