„Santaka“ / Apskaitos nevedę ūkininkai negaus paramos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-01-06 09:07

Dalinkitės:  


Į Ūkininko dieną atvykę žemdirbiai turėjo apie ką pamąstyti ir pasitarti.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Apskaitos nevedę ūkininkai negaus paramos

Algimantas GUDAITIS


Šiais laikais gerai parduoti gyvulį ne mažiau svarbu, nei jį užauginti. Valdžia skatina ūkininkus auginti galvijus. Greta pagrindinės kainos už gyvulį dažnai augintojui dar mokami svarūs priedai. Norint gauti priemokas, labai svarbu laiku suženklinti gyvulius, vesti jų apskaitą.



Atsakingas ūkininkas

– Gyvulių identifikavimas ir registravimas reikalingas ne tik augintojų skatinimui pagrįsti, bet ir užkrečiamų ligų prevencijai, gyvulių eksportui tvarkyti. Kai gyvuliai paženklinti (įsegti ausų įsagai, padaryti įspaudai), vedama jų judėjimo (pasikeitimo) apskaita, gyvuliui susirgus užkrečiama liga, galima nesunkiai nustatyti, pas kurį ūkininką jis gimė, kam ir kada buvo parduotas, kokios buvo jo auginimo, veterinarinės priežiūros sąlygos bei kita, – neseniai vykusioje Ūkininko dienoje kalbėjo rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Jonas Dubauskas.

Kiekvieno gyvulius auginančio ūkininko pareiga – tvarkingai vesti gyvulių apskaitos žurnalą. Jis saugomas ne mažiau kaip tris metus. Apie gyvulio gimimą, įsigijimą ar netekimą gyvulių laikytojas privalo per tris dienas pranešti rajono VMVT ir užpildyti atitinkamas formas. J.Dubauskas paaiškino, jog nusistovėjusi praktika, kad formas gyvulių laikytojams padeda užpildyti ir į VMVT pristato ūkius aptarnaujantys vet. gydytojai, karvių produktyvumą tiriantys kontrolasistentai. „Tačiau reikia žinoti, kad už gyvulių apskaitą, žurnalų ir formų pildymą yra atsakingas ūkininkas (gyvulių laikytojas). Jis privalo ieškoti vet. gydytojo ar kontrolasistento, o ne atvirkščiai“, – pabrėžė J.Dubauskas.





Sujungti viena grandine

Po rajoną sukinėjasi kelios dešimtys gyvulių supirkėjų. Parduodami gyvulį, ypač galviją skersti, ūkininkai turi reikalauti, kad supirkėjas parodytų ar viešai būtų išsikabinęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą gyvulių supirkėjo pažymėjimą. Supirkėjas privalo galviją į skerdyklą priduoti ne savo, o gyvulio augintojo vardu. Tik tuomet ūkininkui priklausys valstybės tiesioginė išmoka.

Skerdyklos žinias apie skerdimui priimtus galvijus ir jų augintojų asmens kodus teritorinei VMVT perduoda ne rečiau kaip du kartus per savaitę, o ši – Kaimo verslo plėtros ir informacijos centrui Vilniuje. Centras sukūręs gyvulių registravimo ir identifikavimo duomenų bazę, kurioje tvarkoma šalies gyvulių apskaita.

Informacijos centras pateikia žinias Nacionalinei mokėjimo agentūrai apie tai, kam, už kokius gyvulius ir kiek išmokų reikia pervesti į gyvulių augintojų sąskaitas. Todėl bet koks netikslumas ūkininkų gyvulių apskaitoje patenka į Informacijos centro kompiuterius ir sutrikdo tiesioginių išmokų mokėjimą.

Gyvulių apskaita, kvotos, išmokos susiję nepertraukiama grandine. Jei gyvulių apskaitos žurnale ūkininkas neparodys pirmaveršės veršelio, nebus galima telyčios pervesti į karves. Nors ir melš tokią pirmaveršę, tačiau kvotos jos pienui parduoti negaus. Jei parduos bulių gyvulių supirkėjo pažymėjimo neturinčiam verslininkui, tokio supirkėjo žinios apie pristatytą skersti galviją nepateks į Informacijos centro kompiuterius ir ūkininkas veltui lauks tiesioginės 600 Lt išmokos už užaugintą bulių.





Baudos ir perspėjimai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vet. gydytoja inspektorė gyvūnų globai ir gerovei Vilija Litinskienė ir vet. gydytojas inspektorius-epizootologas Sigitas Jašinskas patikrino 704 tvartus, juose laikomus gyvulius, aiškinosi, kaip ūkininkai tvarko gyvulių apskaitą. Nustatyta nemažai pažeidimų. Pas 391 ūkininką realus gyvulių skaičius neatitiko įrašytų gyvulių apskaitos žurnale, netiksliai ir ne laiku buvo pateikiama informacija apie pasikeitimus (judėjimą). Patikrinimo metu rasti 122 nepaženklinti gyvuliai. Pažeidusiems gyvulių laikymo ir apskaitos tvarką surašyti protokolai, trys asmenys nubausti piniginėmis baudomis, 47 gyvulių laikytojai įspėti, kad kol nebus sutvarkyta apskaita, jiems nebus išduodami gyvūnų sveikatos pažymėjimai. Be šio pažymėjimo ūkininkas negali parduoti gyvulio.

VMVT specialistai pažymėjo, jog dar ne visi ūkininkai įvertina gyvulių ženklinimo ir registravimo reikšmę, ne laiku pateikia žinias apie gimusius, pirktus, parduotus, paskerstus, kritusius ar pavogtus gyvulius. Kiekvienas laikytojas privalo ne rečiau kaip du kartus per metus ūkyje tvarkomos gyvulių apskaitos duomenis susitikrinti su VMVT esančia duomenų baze. Parduodamas gyvulį jo savininkas turi pateikti supirkėjui gyvūno sveikatos pažymėjimą, o ne duoti supirkėjui pinigų, kad jis pats iš ūkį aptarnaujančio vet. gydytojo paimtų šį dokumentą. Pasitaiko, kad be pažymėjimo nupirkti gyvuliai paskerdžiami nelegaliai, skerdimo faktai skerdyklos apskaitoje nefiksuojami, o gyvulio augintojas netenka tiesioginės išmokos. Pardavus gyvulį apskaitos žurnale reikia įrašyti pardavimo datą, supirkėjo pavardę, į kokią skerdyklą gyvulys išvežtas. Tik turint tokius duomenis galima nustatyti ar gyvulys užregistruotas skerdykloje, ar paskerstas nelegaliai.





Nepamirškite kiaulių, avių ir ožkų

Dar ne visi gyventojai registruoja bei ženklina avis ir ožkas. Rajone užregistruoti 47 ožkų laikytojai. Jie augina 66 ožkas. 37 žmonės laiko 544 avis. Veterinarijos specialistai teigia pastebėję, kad rajone avių ir ožkų yra kur kas daugiau nei rodo registracijos duomenys.

Iki 2005 metų rajone užsiregistravo arba užsisakė kiaulių bandos numerį tik 2150 kiaulių augintojų, nors suskaičiuota, kad rajone yra apie 6000 kiaulių bandų. Neturintys kiaulių bandos registravimo numerio negali turguje parduoti paršelių, neženklintų kiaulių nepriima skerdyklos.

Gyvulių apskaita tampa vis svarbesnė, ir klysta, o neretai ir nuostolius patiria tie ūkininkai, kurie šio darbo netvarko arba jį apleidžia.



Publikuota: 2005-01-06 09:07:40

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai