„Santaka“ / Senatvei žmogus ruošiasi visą savo gyvenimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-11-13 08:24

Dalinkitės:  


Prieš prasidedant paskaitai, vyskupijos „Carito“ atstovė Aušra Adomavičiūtė (kairėje) ir lektorė Jūratė Matikovienė seminaro dalyvėms pateikė informacijos apie einamuosius reikalus.

Autorės nuotr.


Senatvei žmogus ruošiasi visą savo gyvenimą

Birutė NENĖNIENĖ

Vil­ka­viš­kio vys­ku­pi­jos „Caritas“ bai­gė se­mi­na­rų cik­lą or­ga­ni­za­ci­jo­je dir­ban­tiems sa­va­no­riams, ku­rie lan­ko ser­gan­čius vy­res­nio am­žiaus bend­ruo­me­nės na­rius.

Į to­kį se­mi­na­rą Vil­ka­viš­kio „Carito“ būs­ti­nė­je bu­vo su­si­rin­kę ir Vil­ka­viš­kio pa­ra­pi­jo­se dir­ban­tys sa­va­no­riai. Su jais su­si­ti­ko ir ei­na­muo­sius rei­ka­lus ap­ta­rė Vil­ka­viš­kio vys­ku­pi­jos „Carito“ di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Auš­ra Ado­ma­vi­čiū­tė. Se­mi­na­rą ve­dė Lie­tu­vos „Carito“ Slau­gos ir glo­bos na­mų sky­riaus va­do­vė gy­dy­to­ja Jū­ra­tė Ma­ti­ko­vie­nė.

Se­mi­na­ras sa­va­no­riais dir­ban­tiems žmo­nėms bu­vo la­bai nau­din­gas, nes daž­nas ir sa­vo na­muo­se tu­ri gra­žaus am­žiaus su­lau­ku­sius tė­vus. Jei­gu dar ne­rei­kia jų slau­gy­ti, tai su­pras­ti vy­res­nio am­žiaus žmo­nes ir­gi ne vi­sa­da bū­na leng­va. „Carito“ sa­va­no­rės sa­kė, jog to­kių ži­nių, kaip bend­rau­ti, kaip su­ras­ti kon­tak­tą su lan­ko­mais li­go­tais ar vie­ni­šais nu­se­nu­sius žmo­nė­mis, la­bai trū­ko.

Lek­to­rė kal­bė­jo apie slau­gan­čio­jo san­ty­kį su ser­gan­čiuo­ju. Kad sa­va­no­riai ge­riau su­pras­tų se­nų, li­go­tų žmo­nių psi­cho­lo­gi­ją, lek­to­rė pri­sta­tė E. Erik­so­no (1902–1994) teo­ri­ją apie žmo­gaus rai­dą.

Se­nat­vė­je žmo­gui sun­kiau­sia tai, kad jis tu­ri įveik­ti in­teg­ra­lu­mo ar­ba ne­vil­ties kri­zę, o tos kri­zės stip­ru­mas pri­klau­so nuo to, kaip bu­vo įveik­tos anks­tes­nės psi­cho­so­cia­li­nės rai­dos sta­di­jos.

Bran­di as­me­ny­bė su­ge­ba priim­ti gy­ve­ni­mą to­kį, koks šis yra. Žmo­gus su­vo­kia gy­ve­nęs taip, kaip su­ge­bė­jo, tu­rė­jęs tiks­lų ir ėjęs jų link. Toks as­muo jau­čia, jog po sa­vęs pa­liks pėd­sa­ką, jo ne­ka­muo­ja eg­zis­ten­ci­jos bai­mė.

Jei­gu žmo­gui per sa­vo gy­ve­ni­mą ne­pa­vyks­ta pa­siek­ti in­teg­ra­lu­mo jaus­mo, už­val­do ne­vil­ties, be­pras­miš­ku­mo, tuš­tu­mos jaus­mai, iš­gy­ve­na­mas nu­si­vy­li­mas, ne­są­mo­nin­ga, o kar­tais ir są­mo­nin­ga mir­ties bai­mė.

To­kiu at­ve­ju as­muo į gy­ve­ni­mą žiū­ri kaip į ne­rea­li­zuo­tų ga­li­my­bių ir klai­dų gran­di­nę, ima gai­lė­tis, kad gy­ve­ni­mo ne­ga­li­ma pa­kar­to­ti, grau­žia­si, nei­gia sa­vo trū­ku­mus ir kal­čių ieš­ko ki­tuo­se, ne­ga­li su­si­tai­ky­ti su gy­ve­ni­me vyks­tan­čiais fi­zi­niais, psi­chi­niais ir so­cia­li­niais po­ky­čiais, ne­su­ge­ba pa­lai­ky­ti tar­pas­me­ni­nių san­ty­kių.

Bend­rau­da­mi su to­kiais žmo­nė­mis slau­gy­to­jai tu­ri su­ge­bė­ti priim­ti jų nei­gia­mas emo­ci­jas, kal­ti­ni­mus.

J. Ma­ti­ko­vie­nė taip pat pri­sta­tė me­no te­ra­pi­jos reikš­mę se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms ar­ba ser­gan­tie­siems. Prak­ti­nio už­siė­mi­mo me­tu „Carito“ sa­va­no­rės bu­vo pa­pra­šy­tos nu­pieš­ti stip­riau­sią pa­sta­rų­jų die­nų iš­gy­ve­ni­mą. Pir­mą kar­tą at­lie­kan­čios pra­ti­mą mo­te­rys su­vo­kė, kaip yra ne­leng­va at­si­ver­ti. Pa­sak iš­sa­miau šį te­ra­pi­jos bū­dą pri­sta­čiu­sios lek­to­rės, pie­ši­nys tam­pa sa­vo­tiš­ku die­no­raš­čiu, ku­rį ge­riau­siai per­skai­to pa­ts au­to­rius. Pie­ši­nys pa­de­da iš­sa­ky­ti už­slo­pin­tus jaus­mus, skau­džius pa­ty­ri­mus, iš­si­lais­vin­ti, ug­dy­ti kant­ry­bę.

Vys­ku­pi­jos „Carito“ or­ga­ni­zuo­ja­muo­se mo­ky­muo­se sa­va­no­riams ir so­cia­li­niams dar­buo­to­jams bei žmo­nėms, tu­rin­tiems prie­žiū­ros ar slau­gos rei­ka­lin­gus ar­ti­muo­sius, jau nag­ri­nė­tos įvai­rios ak­tua­lios te­mos, apie ku­rias mū­sų vi­suo­me­nė­je kal­ba­ma ne­drą­siai. Už­siė­mi­muo­se kvie­čia­mi da­ly­vau­ti ir se­niū­ni­jų so­cia­li­niai dar­buo­to­jai. Atei­nan­čių me­tų pra­džio­je nu­ma­to­ma iš­sa­miau nag­ri­nė­ti li­gos, kan­čios, mir­ties pro­ble­ma­ti­ką.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į griovius slydo mokinius vežiojantys autobusai
* Žemės ūkio konsultavimo tarnyba: klientų vis daugėja
* Kuriu verslą: kokią įmonės juridinę formą pasirinkti?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas