„Santaka“ / Senatvei žmogus ruošiasi visą savo gyvenimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-11-13 08:24

Dalinkitės:  


Prieš prasidedant paskaitai, vyskupijos „Carito“ atstovė Aušra Adomavičiūtė (kairėje) ir lektorė Jūratė Matikovienė seminaro dalyvėms pateikė informacijos apie einamuosius reikalus.

Autorės nuotr.


Senatvei žmogus ruošiasi visą savo gyvenimą

Birutė NENĖNIENĖ

Vil­ka­viš­kio vys­ku­pi­jos „Caritas“ bai­gė se­mi­na­rų cik­lą or­ga­ni­za­ci­jo­je dir­ban­tiems sa­va­no­riams, ku­rie lan­ko ser­gan­čius vy­res­nio am­žiaus bend­ruo­me­nės na­rius.

Į to­kį se­mi­na­rą Vil­ka­viš­kio „Carito“ būs­ti­nė­je bu­vo su­si­rin­kę ir Vil­ka­viš­kio pa­ra­pi­jo­se dir­ban­tys sa­va­no­riai. Su jais su­si­ti­ko ir ei­na­muo­sius rei­ka­lus ap­ta­rė Vil­ka­viš­kio vys­ku­pi­jos „Carito“ di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Auš­ra Ado­ma­vi­čiū­tė. Se­mi­na­rą ve­dė Lie­tu­vos „Carito“ Slau­gos ir glo­bos na­mų sky­riaus va­do­vė gy­dy­to­ja Jū­ra­tė Ma­ti­ko­vie­nė.

Se­mi­na­ras sa­va­no­riais dir­ban­tiems žmo­nėms bu­vo la­bai nau­din­gas, nes daž­nas ir sa­vo na­muo­se tu­ri gra­žaus am­žiaus su­lau­ku­sius tė­vus. Jei­gu dar ne­rei­kia jų slau­gy­ti, tai su­pras­ti vy­res­nio am­žiaus žmo­nes ir­gi ne vi­sa­da bū­na leng­va. „Carito“ sa­va­no­rės sa­kė, jog to­kių ži­nių, kaip bend­rau­ti, kaip su­ras­ti kon­tak­tą su lan­ko­mais li­go­tais ar vie­ni­šais nu­se­nu­sius žmo­nė­mis, la­bai trū­ko.

Lek­to­rė kal­bė­jo apie slau­gan­čio­jo san­ty­kį su ser­gan­čiuo­ju. Kad sa­va­no­riai ge­riau su­pras­tų se­nų, li­go­tų žmo­nių psi­cho­lo­gi­ją, lek­to­rė pri­sta­tė E. Erik­so­no (1902–1994) teo­ri­ją apie žmo­gaus rai­dą.

Se­nat­vė­je žmo­gui sun­kiau­sia tai, kad jis tu­ri įveik­ti in­teg­ra­lu­mo ar­ba ne­vil­ties kri­zę, o tos kri­zės stip­ru­mas pri­klau­so nuo to, kaip bu­vo įveik­tos anks­tes­nės psi­cho­so­cia­li­nės rai­dos sta­di­jos.

Bran­di as­me­ny­bė su­ge­ba priim­ti gy­ve­ni­mą to­kį, koks šis yra. Žmo­gus su­vo­kia gy­ve­nęs taip, kaip su­ge­bė­jo, tu­rė­jęs tiks­lų ir ėjęs jų link. Toks as­muo jau­čia, jog po sa­vęs pa­liks pėd­sa­ką, jo ne­ka­muo­ja eg­zis­ten­ci­jos bai­mė.

Jei­gu žmo­gui per sa­vo gy­ve­ni­mą ne­pa­vyks­ta pa­siek­ti in­teg­ra­lu­mo jaus­mo, už­val­do ne­vil­ties, be­pras­miš­ku­mo, tuš­tu­mos jaus­mai, iš­gy­ve­na­mas nu­si­vy­li­mas, ne­są­mo­nin­ga, o kar­tais ir są­mo­nin­ga mir­ties bai­mė.

To­kiu at­ve­ju as­muo į gy­ve­ni­mą žiū­ri kaip į ne­rea­li­zuo­tų ga­li­my­bių ir klai­dų gran­di­nę, ima gai­lė­tis, kad gy­ve­ni­mo ne­ga­li­ma pa­kar­to­ti, grau­žia­si, nei­gia sa­vo trū­ku­mus ir kal­čių ieš­ko ki­tuo­se, ne­ga­li su­si­tai­ky­ti su gy­ve­ni­me vyks­tan­čiais fi­zi­niais, psi­chi­niais ir so­cia­li­niais po­ky­čiais, ne­su­ge­ba pa­lai­ky­ti tar­pas­me­ni­nių san­ty­kių.

Bend­rau­da­mi su to­kiais žmo­nė­mis slau­gy­to­jai tu­ri su­ge­bė­ti priim­ti jų nei­gia­mas emo­ci­jas, kal­ti­ni­mus.

J. Ma­ti­ko­vie­nė taip pat pri­sta­tė me­no te­ra­pi­jos reikš­mę se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms ar­ba ser­gan­tie­siems. Prak­ti­nio už­siė­mi­mo me­tu „Carito“ sa­va­no­rės bu­vo pa­pra­šy­tos nu­pieš­ti stip­riau­sią pa­sta­rų­jų die­nų iš­gy­ve­ni­mą. Pir­mą kar­tą at­lie­kan­čios pra­ti­mą mo­te­rys su­vo­kė, kaip yra ne­leng­va at­si­ver­ti. Pa­sak iš­sa­miau šį te­ra­pi­jos bū­dą pri­sta­čiu­sios lek­to­rės, pie­ši­nys tam­pa sa­vo­tiš­ku die­no­raš­čiu, ku­rį ge­riau­siai per­skai­to pa­ts au­to­rius. Pie­ši­nys pa­de­da iš­sa­ky­ti už­slo­pin­tus jaus­mus, skau­džius pa­ty­ri­mus, iš­si­lais­vin­ti, ug­dy­ti kant­ry­bę.

Vys­ku­pi­jos „Carito“ or­ga­ni­zuo­ja­muo­se mo­ky­muo­se sa­va­no­riams ir so­cia­li­niams dar­buo­to­jams bei žmo­nėms, tu­rin­tiems prie­žiū­ros ar slau­gos rei­ka­lin­gus ar­ti­muo­sius, jau nag­ri­nė­tos įvai­rios ak­tua­lios te­mos, apie ku­rias mū­sų vi­suo­me­nė­je kal­ba­ma ne­drą­siai. Už­siė­mi­muo­se kvie­čia­mi da­ly­vau­ti ir se­niū­ni­jų so­cia­li­niai dar­buo­to­jai. Atei­nan­čių me­tų pra­džio­je nu­ma­to­ma iš­sa­miau nag­ri­nė­ti li­gos, kan­čios, mir­ties pro­ble­ma­ti­ką.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Popiežius Pranciškus palaimino Lietuvos žmones
* Vilkaviškio rajone nebelieka migracijos padalinio
* Vizito pas medikus mokestis drausmintų ir mažintų pacientų eiles
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas