„Santaka“ / Parama reikalinga vis didesniam rajono žmonių skaičiui

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-11-03 00:13

Dalinkitės:  


Edita Mykolaitienė moka išvirti skanią ir sočią sriubą.

Autorės nuotr.


Parama reikalinga vis didesniam rajono žmonių skaičiui

Birutė NENĖNIENĖ

Dalis rajono žmonių sako, jog badautų, jei negautų paramos produktais, neateitų į labdaros valgyklas pavalgyti karštų pietų. Tokia situacija – ne naujiena ir nėra tik dabartinės krizės padarinys. Įvairiomis formomis parama skurdžiai gyvenantiems Lietuvos žmonėms teikiama apie porą dešimtmečių. Liūdina tai, kad paramos reikalingų žmonių daugėja.Gavėjų padvigubėjo

Keleri metai labiausiai nepasiturintiems asmenims šešis kartus per metus dalijami negendantys maisto produktai pagal Europos Sąjungos Maisto iš intervencinių atsargų tiekimo programą (MIATLNA). Žmonės kruopų, miltų, konservų ir kitų produktų šiemet jau gavo vasario, kovo, gegužės, liepos, rugsėjo mėnesiais. Lapkričio mėnesį bus pradėtos paskutiniosios šiais metais dalybos.

Atsakingas už šios programos vykdymą Vilkaviškio vyskupijoje „Carito“ organizacijos atstovas Giedrius Sinkevičius pranešė, kad nepasiturinčių asmenų, kuriems reikalinga ši parama, skaičius dešimtyje vyskupijos teritorijoje esančių savivaldybių nuo metų pradžios padvigubėjo. Vasario mėnesį iš viso vyskupijoje tokių asmenų buvo 35 592, o lapkritį – jau 60 064.

Kiekvieną kartą buvo fiksuojamas augantis nepasiturinčių asmenų skaičius. Kovo mėnesį, palyginti su vasariu, produktų paketų gavėjų padaugėjo 5945 asmenimis, gegužės mėnesį paramą gavo 8705 daugiau nei kovą. Liepos mėnesį gavėjų padaugėjo 2250, rugsėjį – 2374. Lapkritį produktus atsiims dar 2749 nauji gavėjai.Mūsų rajone – daugiausia

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja D. Grabauskienė tik konstatavo liūdną faktą, jog Vilkaviškio savivaldybėje gyvena daugiausia šios paramos reikalingų žmonių. Ir metų pradžioje mūsų rajone buvo daugiausia šios pagalbos sulaukusių asmenų. Vasario mėnesį parama produktais išdalyta 8180 žmonių, ir nuo to laiko paramos gavėjų skaičius išaugo iki 12 126 (padaugėjo 3946 asmenimis).

Kaimyninėje Marijampolės savivaldybėje šis skaičius ūgtelėjo 5256 asmenimis: nuo 2334 asmenų vasario mėnesį iki 7780 lapkričio mėnesį.Gali kreiptis visada

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė J. Dapkienė pateikė skaičius, kiek seniūnijose gyvena socialiai remtinų asmenų. Daugiausia jų pastaruoju metu užregistruota Kybartų (2204), Vilkaviškio (2102), Pilviškių (1435), Šeimenos (1419) ir Bartninkų (1057) seniūnijose.

Teisę gauti maisto produktus iš intervencinių atsargų turi asmenys, kurių pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 1,5 LR Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų dydžio, tai yra 525 litų.

Asmenys turi kreiptis į seniūniją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą. Kreipdamasis paramos pareiškėjas užpildo patvirtintą prašymą, kuriame nurodo duomenis apie šeimos narių veiklos pobūdį, gaunamas pajamas bei kitą paramai gauti reikalingą informaciją.

Dėl maisto produktų galima kreiptis visus metus, jeigu pasikeičia šeimos pajamos, t. y. kai asmuo įgyja teisę į paramą. Tačiau kiekvienų metų sausio mėnesį reikia kreiptis iš naujo. Pavyzdžiui, jei asmuo paramą gavo 2009 metais, tai 2010 metų sausio mėnesį jis vėl turi rašyti naują prašymą.Nusistovėjusi tvarka

Pasidomėjome, kaip šiuo metu sekasi dviem labdaros valgykloms, veikiančioms daugiausiai skurstančiųjų turinčiuose Kybartuose ir Vilkaviškyje.

Neįgaliųjų draugijos Kybartų skyriaus vadovė L. Dovidaitienė sakė, kad jau keleri metai kasdien, 12 valandą, į jų valgyklėlę pietauti renkasi sunkiai besiverčiantys kybartiečiai. Lankomosios priežiūros darbuotojos apie dvidešimt porcijų iš bendro puodo nuneša sutrikusios sveikatos, nusenusiems žmonėms. Apie 20–30 kybartiečių ateina į valgyklėlę, dauguma iš jų – bedarbiai. Keletas sunkiai besiverčiančių moterėlių džiaugiasi, kad čia atėjusios turi su kuo pabendrauti.

Pasak L. Dovidaitienės, išvirti pietų sriubą visada turi iš ko, nes pasiseka negendančių produktų susirinkti Maisto banko akcijos metu. Bulvių, daržovių padeda gauti seniūno pavaduotojas V. Katkevičius. Aplinkiniai ūkininkai be papildomų raginimų jaučia poreikį pasidalyti atlikusiomis daržovėmis. Per Seimo nario A. Butkevičiaus labdaros ir paramos fondą gaunama mėsos kauliukų, kitų produktų.

„Jei mums ko nors pritrūksta, rinkdama iš neįgaliųjų mokestį pasiguodžiu, žmonės supranta reikalą ir pagelbsti. Pagalbą organizuoja ir patys neįgalieji“, – sakė L. Dovidaitienė. Ji pasidžiaugė ir ta parama, kurią gauna iš Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus.Padaugėja atšalus

Vilkaviškio parapijos valgykloje nuo seno nusistovėjusi tvarka, kad karštais pietumis žmonės maitinami nuo spalio 1 dienos iki gegužės pabaigos.

Virėja E. Mykolaitienė nepastebėjo, kad per spalio mėnesį būtų plūstelėję išalkusiųjų. Kasdien prie stalo sėda apie dvidešimt žmonių. Panašiai tokiam skaičiui priežiūros reikalingų žmonių iš to paties katilo sriubą į namus išvežioja „Maltos“ pagalbos tarnybos atstovai.

Daugiametė patirtis rodo, jog norinčiųjų pavalgyti karštos sriubos padaugėja, net padvigubėja atšalus orams.Gyvenimo verčiami

„Ne iš gero gyvenimo čia ateiname“, „Mes neturime normalių darbų...“ – panašias priežastis dėstė kiekvieną darbo dieną prieš pusę dvyliktos prie valgyklėlės besirikiuojantys vyriškiai. Sutikę pasikalbėti 38-erių Robertas ir 34-erių Darius neslėpė, jog jų likimus suvedė skurdas.

Profesinėje mokykloje mechanizatoriaus specialybės mokęsis Robertas sakė, jog mokslai buvę paviršutiniški, vėliau įgūdžių neįgijęs. Darius – šaltkalvis-remontininkas, kažkada turėjo darbą. Kai bandėme išsiaiškinti, kodėl dėl objektyvių priežasčių netekę „valdiškų“ darbų jie liko „ant ledo“, jauni vyrai tik mosčiojo rankomis: „Toks gyvenimas...“ Tačiau vaizdžiai papasakojo, kaip dvejus metus, žiemą ir vasarą, buvo benamiai. Pasisamdę pas ką nors privačiai padirbėti, vakarais pavargę ir sušalę įgriūdavo į savo lentinį būstą, „įpildavo į skrandį pusę litro ant šilumos“, o kitą rytą vėl eidavo bandyti laimės.

Ateinanti žiema nėra tokia baisi, nes Robertas gauna bedarbio pašalpą, aplinkybėms susiklosčius glausis normalioje pastogėje.

Pokalbį nugirdusi valgyklos virėja patikino, jog šie vyrukai nėra „piktybiški“, kiek tekę patirti ir girdėti, gavę darbo jį atlieka sąžiningai. Ne tik jie, bet ir kiti valgyklėlės klientai tą dieną, kai gauna darbo, pietų valgyti neateina.

Karštos pietų sriubos virėja neįpila ir tiems, kurie iki pusės dvyliktos būna spėję paragauti alkoholio.Valgyklėlė – gera parama

Su ramentu pasiramsčiuodama neįgali 67 metų Janina į valgyklėlę ateina kasdien. „Vaikai sako, jog sarmata, bet aš sakau, jog ne vogti, o pavalgyti noriu“, – aiškino dar ir savo dukters šeimos rūpesčiais gyvenanti vilkaviškietė. Ji pasidžiaugė, kad parapijos valgykla yra didžiulė parama. „Kai atlieka nuo kitų, ir duonytės gaunu savaitgaliui parsinešti į namus. Gauname kruopų, miltų, makaronų iš europinių fondų. Tik bėda, kad žiemai dar neturiu malkų nė pagaliuko“, – nedramatizuodama savo padėties dėstė moteris.

Kokios jos pajamos? Kadangi neturi reikalingo darbo stažo, per mėnesį gauna 420 litų, kurie susidaro iš neįgalaus asmens ir našlės pensijų, bei 31 lito kompensacijos už transportą. Moteris girdėjo, kad Seimas siūlo panaikinti neįgaliesiems kompensaciją už transportą. „Nieko nepadarysi, kiek man reikia, važinėsiu su ratukais, tik neišmanau, už ką reikės vaistų nusipirkti. Dabar atsirado proanūkis, tai anūkei reikia pagelbėti. Vargstame, neičiau į valgyklėlę, jei nevargtume“, – apibendrino vilkaviškietė, po sočių pietų pėdindama į savo šaltą nedidelį butą.Gelbsti supratimas

Valgyklos virėja E. Mykolaitienė sakė, jog dauguma valgyklėlės klientų pasipasakoja apie savo skurdų gyvenimą. Ji pasidžiaugė, kad dekano V. Gustaičio ir daugelio rėmėjų dėka gali išvirti tirštą, visai parai žmones pasotinančią sriubą.

Moteris dėkinga dosniems bulvių, daržovių aukotojams, tačiau sočiam viralui reikia uždaro. „Netgi atlikusį lašinių bryzelį galima atnešti“, – sakė parapijos valgyklos virėja. Ji sakėsi pastebėjusi, jog žmonės dosnesni tampa tik prieš Kalėdas ar Velykas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas