„Santaka“ / Pataisos inspekcija teikia pagalbą nuteistiesiems

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07

Parduoda jauną pieningą karvę ir telyčią. Tel. 8 624 70 635.
Galioja iki: 2020-04-18 13:59:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-08-01 16:47

Dalinkitės:  


Pataisos inspekcijos vadovė S.Damidavičienė viliasi, kad nė vienam nuteistajam į šią istituciją daugiau grįžti nebereikės.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Pataisos inspekcija teikia pagalbą nuteistiesiems

Tik maža dalis gyventojų žino, kad Vilkaviškyje, teismo pastate, įsikūrusi Pataisos inspekcija. Žmonėms, kuriems neteko čia lankytis, ši institucija turbūt asocijuojasi su kalėjimu arba su seniau buvusia Pataisos darbų inspekcija, veikusia Policijos komisariate. Tačiau netgi joje besilankantys asmenys nedaug ką težino apie šią instituciją ir jos vykdomą veiklą.Dirba trys specialistai

Vilkaviškio pataisos inspekcijos vyresnioji inspektorė Sonata Damidavičienė sakė, kad šiuo metu Lietuvoje iš viso yra 5 (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio) regionų pataisos inspekcijos. Taip pat įsteigtos 48 teritorinės miestų bei rajonų pataisos inspekcijos, veikiančios vienos ar dviejų savivaldybių teritorijose.

Vilkaviškio pataisos inspekcija priklauso Kauno regionui ir apima dvi savivaldybes – Vilkaviškio rajono ir Kalvarijos.

Šioje institucijoje, be vadovės S.Damidavičienės, dirba dar du specialistai – Valdas Vizgirda ir Giedrius Ramanauskas. Visi jie – Mykolo Romerio universiteto neakivaizdinio skyriaus studentai. Kartą per savaitę Giedrius Ramanauskas vyksta į Kalvarijos miestą registruoti šioje savivaldybėje gyvenančius asmenis, turinčius įpareigojimą atvykti į Pataisos inspekciją.Nepilnamečiams – ypač didelis dėmesys

Vilkaviškio ir Kalvarijos savivaldybių inspekcijoje besilankančių asmenų sąrašas yra bendras. Šiuo metu jame – daugiau kaip 200 asmenų, iš jų – 8 nepilnamečiai (Kalvarijos savivaldybėje – 3, Vilkaviškio rajono – 5).

Pilnametystės nesulaukusiems asmenims yra skiriamas ypač didelis dėmesys. Jiems organizuojamos išvykos, susitikimai. Visai neseniai Kauno regiono nepilnamečiams buvo organizuota kelionė į vieną iš Kauno kino teatrų, Karo muziejų. Tik ne visada patys paaugliai moka tai vertinti, nes kartais kelionės neįvyksta dėl to, kad nesusidaro norinčiųjų vykti grupė. Vyresnioji inspektorė džiaugėsi, kad didelį dėmesį skiria Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centras, Vilkaviškio rajono savivaldybė, kuri finansavo pastarąją kelionę.

Bent jau kas antrą mėnesį nepilnamečiai aplankomi namuose, pažiūrima, kokios jų gyvenimo sąlygos, su kokiais žmonėmis bendrauja ir pan. Išsiaiškinus, kad esama tam tikrų problemų, informuojamos atitinkamos institucijos, pavyzdžiui, Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir kt.Ir patys tikrina informaciją

Daliai nepilnamečių bausmės vykdymas yra atidėtas, o kitiems – apribota laisvė. Pastaroji bausmė, pasak S.Damidavičienės, pakankamai sunki, nes tai – tik vienas žingsnis iki realios bausmės. Be to, reikia vykdyti ir griežtesnius įpareigojimus. Pavyzdžiui, yra naktinis įpareigojimas, kai asmuo privalo būti namuose nuo 22 val. iki 6 val. ryto. Patikrinama, ar nuteistasis įpareigojimą vykdo, ar ne. Tokia informacija gaunama iš kitų teisėtvarkos institucijų (Policijos komisariato pareigūnų ir kt.), 3–4 kartus per mėnesį į patikrinimus vyksta patys Pataisos inspekcijos darbuotojai. Naktinės kelionės nėra malonios, kadangi iš lankomo kontingento galima sulaukti visko. Lengviau išvengti nemalonumų, kai inspekcijos darbuotojus lydi policijos pareigūnai.

Pataisos inspekcijos darbuotojai sakė, kad žmones, kuriuos lanko, daugiau ar mažiau pažįsta, todėl iš jų nemalonių netikėtumų sulaukti nedidelė tikimybė. Incidentų galima labiau tikėtis iš nuteistuosius supančių aplinkinių. Jų elgesį prognozuoti išties yra sunku. Nuteistieji paprastai suvokia savo situaciją, nesipriešina. Jie taip pat žino, kad už įvairius prasižengimus yra skiriamos nuobaudos ir pan. Ir tikrintojai jų nediskriminuoja, bendrauja kaip lygūs su lygiais. Netgi po to, kai buvę nuteistieji nebūna Pataisos inspekcijos žinioje, inspektoriai vis dar domisi, kaip jiems sekasi.Reikia vykdyti įpareigojimus

Iš daugiau kaip 200 asmenų, esančių Pataisos inspekcijos žinioje, apie 50 yra lygtinai paleistų iš pataisos namų. Pataisos inspekcijos vadovė S.Damidavičienė informavo, kad Lietuvoje yra tik vienas kalėjimas – Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas, o visos kitos įstaigos, kurios plačiąja prasme suvokiamos ir vadinamos kalėjimais, yra pataisos namai.

Į Pataisos inspekcijos sąrašus patenka asmenys, kuriems yra paskirtos alternatyvios bausmės (bausmės atidėjimas, viešieji darbai) ir kurie paleidžiami lygtinai. Tokiems asmenims laisvė veikti yra gerokai apribojama, juos prižiūri Pataisos inspekcijos darbuotojai. Nuteistieji turi registruotis Pataisos inspekcijoje, neišvykti ilgiau nei septynioms paroms be inspekcijos žinios, negali lankytis viešose vietose, kur prekiaujama alkoholiu, privalo būti namuose nustatytą paros laiko tarpą ir kt.Duoda teigiamų rezultatų

Teisinė sistema vis labiau orientuojasi į tokį bausmės atlikimą. Įsitikinta, kad kraštutinės ir paskutinės priemonės skyrimas – kalėti pataisos namuose – dažniausiai laukiamų rezultatų neduoda. Norima, kad žmogus taisytųsi visuomenėje, nebūtų izoliuotas. Tad teismas, atsižvelgęs į tam tikras aplinkybes, gali paskirti asmeniui dalį bausmės atlikti laisvėje. Tai yra alternatyvi bausmė. Tikimasi, kad tokiu atveju, t.y. žmogui būnant laisvėje, elgesys keisis, ir jis daugiau nepateks į įkalinimo įstaigą.

Atrodo, kad ši nuostata pasiteisina, nes pastebėta tendencija, kad žmonės, kurie integruojasi į visuomenę (susiranda darbą ir pan.), naujų nusikaltimų nepadaro. Statistika rodo, kad daugiausia nusikaltimų padaro bedarbiai asmenys. Kaip minėjo S.Damidavičienė, asmenys, lankęsi Pataisos inspekcijoje, nediskriminuojami, t.y. jų dokumentuose šis faktas nefiksuojamas. Taip žmogui lengviau susirasti darbą, nes daugelis darbdavių į įrašą žvelgia vis dar su neigiama nuostata.

Taip pat asmeniui gali būti atidėtas bausmės vykdymas nuo vienerių iki trejų metų. Jam yra paskiriamas laikotarpis, per kurį privalo vykdyti teismo įpareigojimus, lankytis Pataisos inspekcijoje. Jei per šį laiką žmogus nepadaro naujų nusikaltimų bei vykdo visus įpareigojimus, teismas atleidžia nuteistąjį nuo bausmės, kai sueina bausmės vykdymo atidėjimo terminas.

Priešingu atveju – jei asmuo be pateisinamų priežasčių neįvykdo teismo paskirtų įpareigojimų ar padaro kitų teisės pažeidimų, už kuriuos jam ne mažiau kaip du kartus taikytos administracinės nuobaudos ar drausminio poveikio priemonės, teismas nuteistojo elgesį kontroliuojančios institucijos teikimu įspėja, kad bausmės vykdymo atidėjimas gali būti panaikintas. Jeigu nuteistasis toliau nevykdo teismo įpareigojimų ir daro teisės pažeidimus, teismas Pataisos inspekcijos teikimu priima sprendimą panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą ir vykdyti pagal nuosprendį paskirtą bausmę.Teikia visokeriopą pagalbą

Pataisos inspekcijos darbuotojų veiklos sfera yra labai plati. Nuteistiesiems skaitomos paskaitos apie socialinę integraciją ir reabilitaciją. Duomenys rodo, kad tokia strategija duoda teigiamų rezultatų, nes tie, kurie išklausė visą paskaitų kursą, darė mažiau nusikaltimų.

Inspekcijos darbuotojams tenka būti ir psichologais, ir socialiniais darbuotojais (galvojama, kad ateityje jų darbas ir bus kaip socialinių darbuotojų). Norima, kad jų žinioje esantys asmenys gautų visapusišką paramą ir pagalbą. Taip pat jie palaiko ryšius ne tik su prasižengusiu asmeniu, bet ir su jo šeimos nariais. Tai ypač aktualu bendraujant su nepilnamečiu. Dažnai blogo paauglio elgesio priežastys yra problemos šeimoje. Tada Pataisos inspekcijos darbuotojai pokalbio kviečiasi tėvus. Tai padeda tėvams ir vaikams jų rasti ryšį, vaikas pradeda taisytis. Tokie atvejai ypač džiugina.Jūratė DAPKŪNAITĖ
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mokiniams skirti maisto daviniai sukėlė diskusijų audrą
* Komunalininkai dezinfekuoja ir laiptines, ir suoliukus aikštėse
* Kaimyninėje Marijampolėje – koronaviruso protrūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas