„Santaka“ / Kalbos svetainė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-08-28 10:47

Dalinkitės:  


Kalbos svetainė

Elena SABALIAUSKIENĖ

Biure – tik taisyklinga kalba

Šiais lai­kais kaip gry­bų po lie­taus pri­dy­go įvai­rių fir­mų, o kar­tu – ir vi­so­kiau­sių ofi­sų, me­ne­dže­rių, fax’ų ir e-mei­lų... Išp­ru­sę kon­to­rų dar­buo­to­jai ne­si­mė­gau­ja ang­liš­ko­mis sve­ti­my­bė­mis ir ži­no, kaip tai­syk­lin­gai pa­va­din­ti raš­ti­nės reik­me­nis ar prie­tai­sus.

Vis dėl­to bū­tų ne pro ša­lį vi­siems – va­dy­bi­nin­kams (ne me­ne­dže­riams), įstai­gų tar­nau­to­jams, moks­lei­viams – dar kar­tą pri­si­min­ti tai­syk­lin­gus ter­mi­nus.

Rei­kė­tų pra­dė­ti nuo sve­ti­my­bės ofi­sas. Kad ir la­bai šiuo­lai­kiš­kai bū­tų įreng­tos pa­tal­pos, jų ne­de­ra va­din­ti vi­siš­kai ne­rei­ka­lin­gu ang­liš­ku žo­džiu. Tam yra lie­tu­viš­ki pa­va­di­ni­mai įstai­ga, būs­ti­nė, tarp­tau­ti­niai – biu­ras, kon­to­ra. Jei ofi­su no­ri­ma va­din­ti tik įstai­gos ar įmo­nės sky­rių, kur tvar­ko­mi do­ku­men­tai, sve­ti­my­bę rei­kė­tų keis­ti lie­tu­viš­ku žo­džiu raš­ti­nė.

Do­ku­men­tų su­da­ry­mo, lai­ky­mo ir ga­be­ni­mo prie­mo­nių vi­su­mą rei­kia va­din­ti ne org­tech­ni­ka, o or­ga­ni­za­ci­ne tech­ni­ka. Jei no­ri­me, ra­šy­da­mi ga­li­me trum­pin­ti org. tech­ni­ka.

Pui­ku, kad jau pri­gi­jo lie­tu­viš­kas prin­te­rio (angl. prin­ter – spaus­di­ni­mo įtai­sas) ati­tik­muo spaus­din­tu­vas. Ta­čiau ar ži­no­te, kuo pa­keis­ti kart­ri­džą ir to­ne­rį? Tai ne­var­to­ti­nos nau­jo­sios sve­ti­my­bės (angl. cart­rid­ge, to­ner). Kart­ri­džo lie­tu­viš­kas ati­tik­muo yra ka­se­tė, ra­ša­li­nė, to­ne­rio – da­žo­mie­ji mil­te­liai. Tai­gi la­ze­ri­niam spaus­din­tu­vui ir ko­pi­ja­vi­mo apa­ra­tui per­ka­me ka­se­tę (ar­ba ra­ša­li­nę) su da­žo­mai­siais mil­te­liais.

Įtai­sas, skai­tan­tis vaiz­dą nuo pa­vir­šiaus, pvz., nuo po­pie­riaus la­po, ir per­ke­lian­tis jį į kom­piu­te­rio at­min­ti­nę (angl. scan­ner), va­di­na­mas skai­ty­tu­vu ar­ba tarp­tau­ti­niu žo­džiu ske­ne­ris (ne ska­ne­ris). Va­di­na­si, sa­ko­me, jog biu­ro dar­buo­to­jas su ske­ne­riu do­ku­men­tą ne ska­na­vo, bet ske­na­vo. Vis dėl­to pir­me­ny­bė teik­ti­na skai­ty­tu­vui, su ku­riuo do­ku­men­tas yra nu­skai­to­mas.

Di­de­lė klai­da sa­ky­ti imei­las ar­ba emei­las. Ang­liš­ko kom­piu­te­ri­jos ter­mi­no (angl. e-mail) ati­tik­me­nys yra du ir jų reikš­mės šiek tiek ski­ria­si: elekt­ro­ni­nis pa­štas ar­ba elekt­ro­ni­nis laiš­kas. Raš­te ga­li bū­ti trum­pi­na­ma el. laiš­kas, e. laiš­kas; el. pa­štas, e. pa­štas, el. p., e. p.

Fak­su gau­na­mą in­for­ma­ci­ją rei­kė­tų va­din­ti fak­sog­ra­ma. Šne­ka­mo­jo­je kal­bo­je fak­so apa­ra­tu per­duo­tas do­ku­men­tas dar va­di­na­mas tie­siog fak­su. Įsi­dė­mė­ti­na, kad nu­ro­dant fak­so nu­me­rį ne­ga­li­ma ra­šy­ti fax. – trum­pi­na­ma faks.

Sve­ti­my­bė or­ga­nai­ze­ris var­to­ja­ma dviem reikš­mė­mis. Tai ga­li bū­ti už­ra­ši­nė ar­ba kan­ce­lia­ri­nių reik­me­nų dėk­lė. Prie­tai­sas ne­rei­ka­lin­giems do­ku­men­tams su­nai­kin­ti va­di­na­mas do­ku­men­tų nai­kik­liu, jo ne­de­ra va­din­ti šre­de­riu. Išei­da­mi iš dar­bo įjun­gia­me ne au­toat­sa­ko­vą, o at­sa­kik­lį.

Vir­še­lis raš­tams, do­ku­men­tams su­dė­ti tu­ri bū­ti va­di­na­mas ne pa­pke, o ap­lan­ku ar­ba ap­lan­ka­lu. Perš­vie­čia­mos plė­ve­lės ap­lan­kas, į ku­rį do­ku­men­tas įki­ša­mas, va­di­na­mas įmau­te, kie­tes­nis vir­še­lis su įtai­su po­pie­riams su­seg­ti – seg­tu­vu.

Spe­cia­lų po­pie­rių, ant ku­rio spaus­di­na­mos įvai­rios są­skai­tos, rei­kia va­din­ti ne sa­vi­ko­pi­ja­vi­mo ar sa­ve ko­pi­juo­jan­čiu po­pie­riu­mi, o sa­vai­mi­nio ko­pi­ja­vi­mo po­pie­riu­mi.

Ke­liems la­pams su­seg­ti nau­do­ja­mas ne steip­le­ris, o se­gik­lis. Me­ta­li­niai seg­tu­kai, ku­riais se­gik­liu su­se­ga­mi, o iš­se­gik­liu iš­se­ga­mi la­pai, yra są­sa­gė­lės. Iš­se­gik­lis – tai prie­tai­sas, iš­se­gan­tis iš su­seg­tų la­pų są­sa­gė­les.

Gal ir keis­tai skam­ba žo­dis skyl­mu­ša, reiš­kian­tis raš­ti­nės prie­tai­są sky­lu­tėms po­pie­riu­je iš­muš­ti, ta­čiau pa­va­di­ni­mas sky­la­mu­šis yra var­to­ti­nas tik šne­ka­mo­jo­je kal­bo­je.

Daž­nai ne­tin­ka­ma reikš­me var­to­ja­mas žo­dis ko­rek­to­rius. Prie­tai­sė­lį, už­da­žan­tį ei­lu­tes bal­ta juos­te­le, de­rė­tų va­din­ti te­pik­liu ar­ba bal­ta­lu. Pieš­tu­kas, ku­riuo už­te­pa­mos klai­dos, yra ko­rek­ci­nis pieš­tu­kas. Spal­vik­liu, žy­mik­liu (ne mar­ke­riu) va­di­na­mas ra­šik­lis, ku­riuo įvai­rio­mis spal­vo­mis pa­žy­mi­ma tam tik­ra teks­to vie­ta.

Pa­bai­go­je dar no­rė­tų­si pri­min­ti ke­le­to vi­sai smul­kių raš­ti­nės reik­me­nų pa­va­di­ni­mus: kli­ja­juos­tė – kli­juo­ja­mo­ji juos­te­lė, skir­ta įply­šu­siems la­pams su­kli­juo­ti; kli­jų pieš­tu­kas (ar­ba pieš­tu­ki­niai kli­jai) – į pieš­tu­ką pa­na­šūs kli­jai (ntk. kli­jai-pieš­tu­kas); li­pu­kai – pri­li­pi­na­mi įvai­raus dy­džio spal­vo­ti po­pie­rė­liai, skir­ti pa­sta­boms žy­mė­ti; įse­gė­lė – iš plas­ti­ki­nės me­džia­gos pa­ga­min­ta juos­te­lė pa­lai­diems la­pams su­seg­ti; skir­tu­kas – ski­ria­ma­sis la­pe­lis ar juos­te­lė, įse­ga­mi į ap­lan­kus ir seg­tu­vus.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas