„Santaka“ / Puola erkės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-08-21 06:56

Dalinkitės:  


Puola erkės

Me­di­kai ne­ri­mau­ja dėl suak­ty­vė­ju­sių er­kių ir nuo jų nu­ken­tė­ju­sių ra­jo­no gy­ven­to­jų. Pas­ta­ro­sio­mis sa­vai­tė­mis be­veik kas die­ną į gy­dy­to­jus krei­pia­si pa­cien­tai, pra­šan­tys pa­ša­lin­ti įsi­siur­bu­sią er­kę. Di­džiau­sią ne­ri­mą me­di­kams ke­lia tai, kad itin pa­dau­gė­jo er­ki­nio en­ce­fa­li­to bei Lai­mo li­gos su­kė­lė­jais už­krės­tų er­kių.

Er­ki­nis en­ce­fa­li­tas – sun­ki, komp­li­ka­ci­jas su­ke­lian­ti li­ga. Šią va­sa­rą li­go­ni­nės neu­ro­lo­gai į Kau­ną iš­siun­tė gy­dy­tis du li­go­nius, ku­riems diag­no­zuo­tas er­ki­nis en­ce­fa­li­tas. Pap­ras­tai er­ki­niu en­ce­fa­li­tu už­si­krė­tu­sių li­go­nių pa­si­tai­ky­da­vo kar­tą per po­rą me­tų.

Tai yra vie­na sun­kiau­sių vi­ru­si­nių sme­ge­nų in­fek­ci­jų. Užk­rės­tas vi­ru­su žmo­gus, praė­jus dviem ar trims sa­vai­tėms po er­kės įkan­di­mo, ga­li pa­jus­ti pa­na­šius į gri­po simp­to­mus: gal­vos skaus­mą, ne­di­de­lį karš­čia­vi­mą ir mau­džian­čius kū­no skaus­mus. Šie simp­to­mai trun­ka apie sa­vai­tę. Po to dau­gu­ma žmo­nių pa­si­jun­ta ge­riau. Kas tre­čiam už­krės­tam as­me­niui vi­ru­sas ga­li iš­plis­ti, pa­siek­ti sme­ge­nų dan­ga­lus ir sme­ge­nis. To­kiu at­ve­ju po 2–7 die­nų vėl pa­ky­la kū­no tem­pe­ra­tū­ra, at­si­ran­da sme­ge­nų ir jų ap­val­ka­lų su­dir­gi­ni­mo po­žy­mių: stip­rus gal­vos skaus­mas, vė­mi­mas, gal­vos svai­gi­mas, ga­li bū­ti pu­siaus­vy­ros, są­mo­nės su­tri­ki­mų, iš­tik­ti pa­ra­ly­žius. At­si­ra­dus to­kiems po­žy­miams, rei­kia ne­del­siant kreip­tis į gy­dy­to­ją.

Spe­ci­fi­nio gy­dy­mo nuo er­ki­nio en­ce­fa­li­to nė­ra, an­ti­bio­ti­kai ne­veik­lūs. Tik 30 pro­c. su­si­rgu­sių­jų vi­siš­kai pa­sveiks­ta, ki­ti 30 pro­c. pa­sveiks­ta per 1–3 me­tus. Maž­daug treč­da­liui sir­gu­sių­jų vi­sam gy­ve­ni­mui iš­lie­ka gal­vos skaus­mai, mie­go, dė­me­sio su­tri­ki­mai, el­ge­sio po­ky­čiai, net pa­ra­ly­žius. 9 pro­c. su­si­rgu­sių­jų tam­pa ne­dar­bin­gi. Nuo 1990 m. ser­ga­mu­mas er­ki­niu en­ce­fa­li­tu Lie­tu­vo­je išau­go 60 kar­tų. Ge­riau­sia pro­fi­lak­ti­nė prie­mo­nė nuo šios li­gos – skie­pai.

Lie­pos pa­bai­go­je ir rugp­jū­čio pra­džio­je pa­dau­gė­jo be­si­krei­pian­čių­jų į me­di­kus dėl Lai­mo li­gos. Pir­mas Lai­mo li­gos simp­to­mas – pa­rau­du­si apie 5 cm skers­mens dė­mė įkan­di­mo vie­to­je (ga­li bū­ti ir ki­tur). Vė­liau dė­mė di­dė­ja, ple­čia­si, o spal­va iš cent­ro į kraš­tus blykš­ta. Lie­ka pa­ki­lę dė­mės kraš­tai, ku­rie la­biau ma­to­mi su­ši­lus, iš­si­mau­džius vo­nio­je. Pir­mo­sios li­gos sta­di­jos me­tu ga­li­mi gal­vos, rau­me­nų, są­na­rių skaus­mai, karš­čia­vi­mas, bend­ras silp­nu­mas. Ant­ro­je li­gos sta­di­jo­je at­si­ran­da kar­dio­lo­gi­nių, neu­ro­lo­gi­nių su­tri­ki­mų (neu­ri­tai, me­nin­gi­tai), vys­to­si są­na­rių už­de­gi­mai. Lai­mo li­ga gy­do­ma an­ti­bio­ti­kais.

In­fe­kuo­tos er­kės žmo­nėms įsi­siur­bia įvai­rio­se vie­to­vė­se: ir prie miš­ko esan­čio­se pae­že­rė­se, ir miš­kuo­se, so­duo­se, gy­ve­na­mo­sio­se vie­to­vė­se. Va­žiuo­jant į gam­tą pa­tar­ti­na dė­vė­ti švie­sius dra­bu­žius, ku­rių apy­kak­lė ir ran­ko­ga­liai pri­glu­dę prie kū­no, kel­nės įkiš­tos į ba­tus ar ko­ji­nes. Dra­bu­žius ir at­vi­ras kū­no vie­tas re­ko­men­duo­ja­ma api­purkš­ti skys­čiais, at­bai­dan­čiais er­kes. Bū­nant gam­to­je sa­vo kū­ną bū­ti­na ap­žiū­ri­nė­ti kas ke­le­tą va­lan­dų. Ap­ti­kus er­kę rei­kia ją kuo grei­čiau iš­trauk­ti. Trau­kiant ne­spaus­ti er­kės pil­ve­lio, kad ji į žaiz­de­lę neįš­virkš­tų li­gos su­kė­lė­jų. Pin­ce­tu rei­kia pa­mė­gin­ti suim­ti er­kę kaip ga­li­ma ar­čiau gal­vu­tės ir at­sar­giai iš­trauk­ti. Žaiz­de­lę api­plau­ti van­de­niu su mui­lu, de­zin­fe­kuo­ti. Jei­gu ne­pa­vy­ko vi­siš­kai pa­ša­lin­ti er­kės ir li­ko gal­vu­tė, ne­ga­li­ma dras­ky­ti. Gal­vu­tę kaip sve­tim­kū­nį or­ga­niz­mas pa­ša­lins pa­ts.„San­ta­kos“ inf.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas