„Santaka“ / Alio! Redakcija klauso...

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-08-17 22:46

Dalinkitės:  


Sosnovskio barštis – gražus augalas, tačiau labai nuodingas ir pavojingas sveikatai.

Birutės NENĖNIENĖS nuotr.


Alio! Redakcija klauso...

Sos­novs­kio barš­čius rei­kia nai­kin­ti

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nęs laik­raš­čio skai­ty­to­jas ky­bar­tie­tis J. BE­JE­RIS sa­kė, jog rugp­jū­čio 8 die­nos „San­ta­ko­je“ pa­ma­tęs iš­spaus­din­tą Sos­novs­kio barš­čio nuo­trau­ką la­bai su­ne­ri­mo, kad šis au­ga­las plin­ta jau ir mū­sų ra­jo­no lau­kuo­se. Žmo­gus gir­dė­jo, jog tai la­bai nuo­din­ga žo­lė. Jis pra­šė „San­ta­ko­je“ pla­čiau apie tai pa­ra­šy­ti, kad gy­ven­to­jai ži­no­tų ir au­ga­lu ne­si­gro­žė­tų, o jį nai­kin­tų.

Sos­novs­kio barš­tį ir nai­kin­ti rei­kia la­bai at­sar­giai, nes vi­sos jo da­lys kau­pia daug nuo­din­gų me­džia­gų, ku­rios ga­li su­kel­ti aler­gi­ją ar nu­de­gin­ti odą. Po są­ly­čio ga­li iš­šok­ti van­de­nin­gos pūs­lės, at­si­ras­ti ru­dos il­gai neiš­nyks­tan­čios pig­men­ti­nės dė­mės. Me­di­kai aiš­ki­na, jog Sos­novs­kio barš­čio pa­da­ry­tas opas ga­li tek­ti il­gai gy­dy­tis, be to, il­gam iš­lie­ka ir ran­dai.

To­dėl ei­nant per Sos­novs­kio barš­čių są­ža­ly­nus ar ki­taip prie jų pri­si­lie­tus rei­kia sau­go­tis, kad au­ga­lo sul­čių ne­pa­tek­tų ant odos, o pa­te­kus – tuoj nu­plau­ti. Sul­tys pa­pras­tai su­ke­lia už­de­gi­mą ap­švie­tus tie­sio­gi­nei sau­lės švie­sai.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos ins­ti­tu­to Flo­ros ir geo­bo­ta­ni­kos la­bo­ra­to­ri­jos ty­ri­nė­to­jų duo­me­ni­mis, Sos­novs­kio barš­čiai Lie­tu­vo­je pra­dė­ti au­gin­ti eks­pe­ri­men­ti­nė­je ba­zė­je. Bu­vo pri­pa­žin­ta, jog iš Kau­ka­zo ki­lę au­ga­lai tin­ka gy­vu­lių si­lo­sui, to­dėl jau 1970 me­tais pir­miau­siai pa­pli­to Vil­niaus ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų ko­lū­kiuo­se. Jų nau­da pa­ti­kė­jo bi­ti­nin­kai. Tik vė­liau paaiš­kė­jo, kad iš šių au­ga­lų žie­dų su­rink­tas me­dus yra ne­tgi nuo­din­gas.

Sa­lie­ri­nių šei­mos at­sto­vas išau­ga net iki 3–4,5 met­rų aukš­čio, va­sa­rą su­for­muo­ja įspū­din­gus skė­čius – žie­dy­nus. Bal­tai žy­din­tis, di­džiu­liais kar­py­tais la­pais ke­ro­jan­tis au­ga­las bu­vo įsi­leis­tas ir į so­dus, dar­že­lius. Net­ru­kus au­ga­las iš­pli­to po vi­są Lie­tu­vos te­ri­to­ri­ją.

Pa­ty­ri­nė­jus ir su­si­grie­bus, kad Sos­novs­kio barš­tis yra pa­vo­jin­gas, pra­dė­ta jį nai­kin­ti. Sve­tim­ša­lis au­ga­las dėl sa­vo nei­gia­mų sa­vy­bių lai­ko­mas nai­kin­ti­nu vi­sais įma­no­mais bū­dais. 2001 me­tais ši rū­šis įtrauk­ta į Kenks­min­gų ir nai­kin­ti­nų au­ga­lų bei gry­bų rū­šių są­ra­šą.

Prieš ket­ve­rius me­tus, 2005 m. rug­sė­jo 19 d., bu­vo pa­si­ra­šy­ta su­tar­tis tarp Jung­ti­nių Tau­tų vys­ty­mo pro­gra­mos Pa­sau­lio ap­lin­kos fon­do Ma­žų­jų pro­jek­tų pro­gra­mos ir ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos – Ma­ri­jam­po­lės drau­gi­jos „Pi­lie­tis“ dėl pro­jek­to „In­va­zi­nio Sos­novs­kio barš­čio nai­ki­ni­mas Ma­ri­jam­po­lės re­gio­ne“. Ma­ri­jam­po­lie­čiai iš­si­kė­lė tiks­lą su­stab­dy­ti Sos­novs­kio barš­čio pli­ti­mą re­gio­ne. Dve­jus me­tus bu­vo tik­ri­na­mi lau­kai, nu­sta­to­mos au­ga­lo įsi­tvir­ti­ni­mo vie­tos. Vy­ko mo­ko­mie­ji se­mi­na­rai, bu­vo skir­tos lė­šos in­va­zi­niam au­ga­lui nai­kin­ti.

Ta­čiau dar­žo kra­pą pri­me­nan­tis, tik daug kar­tų di­des­nis Sos­novs­kio barš­tis – kaip pa­sa­kų sli­bi­nas, ku­ris sun­kiai pa­si­duo­da įvei­kia­mas. To­dėl ko­vo­to­jams su juo rei­kia iš­ma­ny­mo ir at­kak­lu­mo.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Naujasis muitinės vadas semiasi suvalkietiškos patirties
* Gižiečių iniciatyva įvertinta įspūdingu medaliu
* Gimtinės ilgesys dainininką kasmet parveda į Lietuvą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas