„Santaka“ / Alio! Redakcija klauso...

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-08-17 22:46

Dalinkitės:  


Sosnovskio barštis – gražus augalas, tačiau labai nuodingas ir pavojingas sveikatai.

Birutės NENĖNIENĖS nuotr.


Alio! Redakcija klauso...

Sos­novs­kio barš­čius rei­kia nai­kin­ti

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nęs laik­raš­čio skai­ty­to­jas ky­bar­tie­tis J. BE­JE­RIS sa­kė, jog rugp­jū­čio 8 die­nos „San­ta­ko­je“ pa­ma­tęs iš­spaus­din­tą Sos­novs­kio barš­čio nuo­trau­ką la­bai su­ne­ri­mo, kad šis au­ga­las plin­ta jau ir mū­sų ra­jo­no lau­kuo­se. Žmo­gus gir­dė­jo, jog tai la­bai nuo­din­ga žo­lė. Jis pra­šė „San­ta­ko­je“ pla­čiau apie tai pa­ra­šy­ti, kad gy­ven­to­jai ži­no­tų ir au­ga­lu ne­si­gro­žė­tų, o jį nai­kin­tų.

Sos­novs­kio barš­tį ir nai­kin­ti rei­kia la­bai at­sar­giai, nes vi­sos jo da­lys kau­pia daug nuo­din­gų me­džia­gų, ku­rios ga­li su­kel­ti aler­gi­ją ar nu­de­gin­ti odą. Po są­ly­čio ga­li iš­šok­ti van­de­nin­gos pūs­lės, at­si­ras­ti ru­dos il­gai neiš­nyks­tan­čios pig­men­ti­nės dė­mės. Me­di­kai aiš­ki­na, jog Sos­novs­kio barš­čio pa­da­ry­tas opas ga­li tek­ti il­gai gy­dy­tis, be to, il­gam iš­lie­ka ir ran­dai.

To­dėl ei­nant per Sos­novs­kio barš­čių są­ža­ly­nus ar ki­taip prie jų pri­si­lie­tus rei­kia sau­go­tis, kad au­ga­lo sul­čių ne­pa­tek­tų ant odos, o pa­te­kus – tuoj nu­plau­ti. Sul­tys pa­pras­tai su­ke­lia už­de­gi­mą ap­švie­tus tie­sio­gi­nei sau­lės švie­sai.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos ins­ti­tu­to Flo­ros ir geo­bo­ta­ni­kos la­bo­ra­to­ri­jos ty­ri­nė­to­jų duo­me­ni­mis, Sos­novs­kio barš­čiai Lie­tu­vo­je pra­dė­ti au­gin­ti eks­pe­ri­men­ti­nė­je ba­zė­je. Bu­vo pri­pa­žin­ta, jog iš Kau­ka­zo ki­lę au­ga­lai tin­ka gy­vu­lių si­lo­sui, to­dėl jau 1970 me­tais pir­miau­siai pa­pli­to Vil­niaus ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų ko­lū­kiuo­se. Jų nau­da pa­ti­kė­jo bi­ti­nin­kai. Tik vė­liau paaiš­kė­jo, kad iš šių au­ga­lų žie­dų su­rink­tas me­dus yra ne­tgi nuo­din­gas.

Sa­lie­ri­nių šei­mos at­sto­vas išau­ga net iki 3–4,5 met­rų aukš­čio, va­sa­rą su­for­muo­ja įspū­din­gus skė­čius – žie­dy­nus. Bal­tai žy­din­tis, di­džiu­liais kar­py­tais la­pais ke­ro­jan­tis au­ga­las bu­vo įsi­leis­tas ir į so­dus, dar­že­lius. Net­ru­kus au­ga­las iš­pli­to po vi­są Lie­tu­vos te­ri­to­ri­ją.

Pa­ty­ri­nė­jus ir su­si­grie­bus, kad Sos­novs­kio barš­tis yra pa­vo­jin­gas, pra­dė­ta jį nai­kin­ti. Sve­tim­ša­lis au­ga­las dėl sa­vo nei­gia­mų sa­vy­bių lai­ko­mas nai­kin­ti­nu vi­sais įma­no­mais bū­dais. 2001 me­tais ši rū­šis įtrauk­ta į Kenks­min­gų ir nai­kin­ti­nų au­ga­lų bei gry­bų rū­šių są­ra­šą.

Prieš ket­ve­rius me­tus, 2005 m. rug­sė­jo 19 d., bu­vo pa­si­ra­šy­ta su­tar­tis tarp Jung­ti­nių Tau­tų vys­ty­mo pro­gra­mos Pa­sau­lio ap­lin­kos fon­do Ma­žų­jų pro­jek­tų pro­gra­mos ir ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos – Ma­ri­jam­po­lės drau­gi­jos „Pi­lie­tis“ dėl pro­jek­to „In­va­zi­nio Sos­novs­kio barš­čio nai­ki­ni­mas Ma­ri­jam­po­lės re­gio­ne“. Ma­ri­jam­po­lie­čiai iš­si­kė­lė tiks­lą su­stab­dy­ti Sos­novs­kio barš­čio pli­ti­mą re­gio­ne. Dve­jus me­tus bu­vo tik­ri­na­mi lau­kai, nu­sta­to­mos au­ga­lo įsi­tvir­ti­ni­mo vie­tos. Vy­ko mo­ko­mie­ji se­mi­na­rai, bu­vo skir­tos lė­šos in­va­zi­niam au­ga­lui nai­kin­ti.

Ta­čiau dar­žo kra­pą pri­me­nan­tis, tik daug kar­tų di­des­nis Sos­novs­kio barš­tis – kaip pa­sa­kų sli­bi­nas, ku­ris sun­kiai pa­si­duo­da įvei­kia­mas. To­dėl ko­vo­to­jams su juo rei­kia iš­ma­ny­mo ir at­kak­lu­mo.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Popiežius Pranciškus palaimino Lietuvos žmones
* Vilkaviškio rajone nebelieka migracijos padalinio
* Vizito pas medikus mokestis drausmintų ir mažintų pacientų eiles
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas