„Santaka“ / Vilkaviškio grūdų centras priėmė pirmuosius grūdus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-23 10:15

Dalinkitės:  


Pirmasis parduoti rapsų į UAB „Linas ir viza“ Vilkaviškio grūdų centrą atvežė jaunas ūkininkas D.Keblaitis (nuotr. kairėje). Ta proga jį pasveikino ir atminimo suvenyrą įteikė grūdų centro vadovas D.Povilauskas.

Autoriaus nuotr.


Vilkaviškio grūdų centras priėmė pirmuosius grūdus

Algimantas GUDAITIS


Į supirkėjų sandėlius ūkininkai atveža pirmuosius šių metų grūdus. Seniau anksčiausiai žemdirbiai pradėdavo kirsti rugius. Dabar Lietuvoje prigijo nauja javų rūšis – rapsai. Žieminiai rapsai iš grūdinių pasėlių pribręsta anksčiausiai.



Reikia džiovinti

Pirmąją priekabą žieminių rapsų į UAB „Linas ir viza“ Vilkaviškio grūdų centrą šiemet atvežė Kudirkos Naumiestyje gyvenantis ir Kybartų seniūnijos teritorijoje ūkininkaujantis Darius Keblaitis. Ūkininkas dirba 100 ha žemės. 23 metų vyras ūkininkauja pasitardamas su tėčiu. Šiemet Darius augino 15 ha žieminių rapsų, tiek pat miežių, kitą plotą apsėjęs kviečiais. Pirmosios rapsų pradalgės žada apie 3 t/ha derlingumą.

Ir pernai grūdus pardavęs Vilkaviškio grūdų centrui ūkininkas sako, kad supirkėjas su juo atsiskaitė greitai ir tvarkingai. O eilės prie grūdų centro per javapjūtės įkarštį galėjo būti ir trumpesnės.

Pirmųjų šiemetinių rapsų analizė parodė, kad Dariaus atvežtų grūdų drėgnumas – 20,5, šiukšlingumas – 7,5 procento. Tokie duomenys jaunojo ūkininko nenudžiugino. Standartinis rapsų drėgnumas turėtų būti 8,5, šiukšlingumas – iki 2 procentų. Darius ruošiasi, jei leis derliaus dorojimo sąlygos ir tempai, rapsus vežti džiovinti pas kitą džiovyklą įsirengusį ūkininką. Už tonos rapsų išdžiovinimą pagalbininkas ima 10 litų.





Rapsams kulti – dvi savaitės

Geriausias D.Keblaičio pagalbininkas auginant javus yra UAB „Linas ir viza“ augalininkystės skyriaus konsultantas Raimondas Švabas. Konsultantas aiškina, kad rapsų dorojimo nederėtų užtęsti. Jei kviečių varpose grūdų dar gali rasti juos kirsdamas ir rugsėjo pabaigoje, tai rapsų ankštaros jau po poros savaičių gali būti tuščios.

Rapsai linkę labiau byrėti, kai jų ankštaros pradžiūsta po praėjusio lietaus. Pašildžius saulei jos atsidaro, ir grūdai išbyra ant žemės. Ypač greitai rapsus nukulia stiprūs vėjai, vėtros. Todėl juos reikėtų nuimti bent jau per porą savaičių. Pasak R.Švabo, pirmieji iškulti rapsai visuomet būna drėgnesni ir žolėtesni. Rapsai sunoksta gana nevienodai. Pirmosiose derliaus priekabose dar pasitaiko nemažai nepribrendusių sėklų, neatskirtų piktžolių, todėl ir derliaus kokybė būna prastesnė. Neapsidžiaugė derliaus kokybe ir antrasis šiemet rapsus į Vilkaviškio grūdų centrą atvežęs Misviečių kaimo ūkininkas Algirdas Venclovas. Jo rapsų drėgnumas siekė 22 procentus.

Ūkininkas sakė, jog dabar svarbiausia naujiena – orų prognozės. Jas seka visose informacijos priemonėse. Algirdas pasiskaitė internete, kad artimiausiomis savaitėmis palis, taigi paramos iš dangaus tikėtis sunku. Rapsų derlių teks „gaudyti“ valandomis. O iš tokiomis sąlygomis prikultų grūdų geros kokybės tikėtis sunku.





Kainos kuklios

Vilkaviškio grūdų centro vadovas Darius Povilauskas tvirtino, kad centras visiškai pasiruošęs priimti grūdus – patikrinta įranga, atliktas laboratorinių prietaisų, svarstyklių metrologinis patikrinimas. Pernai Vilkaviškio grūdų centras supirko per 60 tūkst. t įvairių rūšių grūdų, nors elevatorių talpumas – tik 23,3 tūkst. tonų. Vadinasi, sandėlių apyvarta apsisuko 2,5 karto. Vadovas tikisi nemažesnio grūdų srauto ir šiemet.

D.Povilauskas sako suprantąs, kad grūdų supirkimo apimtis labiausiai lemia grūdų kainos. Tačiau grūdus parduoda ne tik ūkininkai, bet ir juos supirkusi „Linas ir viza“ bendrovė, kiti grūdų supirkėjai. Bendrovė sudaro išankstinius grūdų pardavimo kontraktus.

Pasaulines ar europines grūdų supirkimo kainas lemia jų pasiūla ir paklausa grūdų pardavimo biržose. Daug grūdų yra užsilikę intervenciniuose sandėliuose.

Dabar tokia situacija, kad už toną kondicinių rapsų „Linas ir viza“ gali mokėti 620 Lt, už toną miežių – 280 litų.

Kitų rūšių grūdų kainos dar tiriamos ir bus paskelbtos pradėjus kirsti rugius ir kviečius.



Rinka prognozuojama, bet negarantuojama

D.Povilausko manymu, nedidelę įtaką grūdų supirkimo kainoms turės ir sausra pietinėje Europos dalyje. Grūdų neperteklių malūnai, pyragų kepėjai ar pašarų gamintojai pasipildys iš intervencinių sandėlių.



Grūdų supirkimo kainos visuomet buvo ir liks derybų bei prieštaravimų tarp supirkėjų ir ūkininkų objektu. Lengviau tiems žemdirbiams, kurie turi tinkamus sandėlius grūdams laikyti. Tačiau ir ten svarbu jų neperlaikyti.

Šiemet laukuose bręsta neblogas javų derlius. Jei supirkėjai ir malūnai javapjūtės pradžioje prisipirks pigesnių grūdų iš tų ūkininkų, kurie neturi sandėlių, žemdirbių sandėliuose saugomų grūdų gali ir neprireikti. Tačiau jei dėl vienų ar kitų priežasčių supirkėjams ir perdirbėjams nepakaktų pigesnių grūdų javapjūtės pradžioje, jie būtų priversti brangiau pirkti iš ūkininkų sandėlių. Deja, grūdų rinkos situacijas galima tik svarstyti, šiek tiek nujausti ar prognozuoti, bet niekas negali jų garantuoti.



Publikuota: 2005-07-23 10:15:45

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai