„Santaka“ / Kaimo medicinos punktų slaugytojoms gresia tapti įkaitėmis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-20 16:44

Dalinkitės:  


Nuotraukoje iš kairės: Pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja R.Ražukienė, Savivaldybės atstovas S.Vabalas, poliklinikos vyr. buhalterė V.Pangonienė, vyr. slaugytoja R.Beresnevičienė, kaimų medicinos punktų darbuotojoms negalėjo tiksliai atsakyti, kas jų laukia ateityje.

Autorės nuotr.


Kaimo medicinos punktų slaugytojoms gresia tapti įkaitėmis

Birutė NENĖNIENĖ


Kiekvieną mėnesį susirinkę rajono felčerių punktų medikai aptaria kasdienines problemas. Liepos mėnesio pasitarime jie bandė išsiaiškinti aštrią problemą, kaip toliau teikti ir ar apskritai teikti punktuose medicinos paslaugas kaimo žmonėms, kurie yra prisirašę pas UAB Vilkaviškio šeimos klinikos gydytojas V.Naudžiūnienę, O.Lazarenkienę, R.Sruoginienę.

Klausimas liko atviras, nieko paguodžiančio ir konkretaus negalėjo atsakyti ir Savivaldybės atstovas, administracijos direktoriaus pavaduotojas S.Vabalas.



Sutartį pageidauja keisti

Kai pavasariop trys Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojos susiruošė dirbti privačiai, sklandė gandai, jog be medicininės priežiūros liks kaimuose gyvenantys prie šios įstaigos prisirašę pacientai. Pagal sveikatos apsaugos reformą kaimo gyventojams – savo pacientams – medicininę pagalbą turi užtikrinti visos sveikatos įstaigos, susitardamos tarpusavy. Todėl prieš atidarant kliniką, vasario 24 dieną, buvo pasirašyta asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sutartis tarp UAB Vilkaviškio šeimos klinika, atstovaujamos direktorės Rimantos Sruoginienės, ir VšĮ Pirminio sveikatos priežiūros centras, atstovaujamo vyr. gydytojos R.Ražukienės.



Birželio 30 dieną gydytoja R.Sruoginienė įteikė R.Ražukienei pranešimą su siūlymu redaguoti minėtos sutarties trečią punktą. Tuo atveju, jei poliklinika su siūlymu nesutiktų, Šeimos klinika nuo rugpjūčio 1 dienos sutartį linkusi visiškai nutraukti.



Pagalbos šauksmas

Nors kituose sutarties punktuose yra nuoroda, jog ginčai sprendžiami šalims derantis, tačiau vadovėms iškart dalykiškai susikalbėti nepavyko. Konfliktas Karalių punkte su klinikos paciente ir skelbimo tekstas apie tai, jog punktas ruošiasi neaptarnauti Šeimos klinikos pacientų, dar paaštrino situaciją.

Todėl liepos 11 dieną Šeimos klinikos direktorė rajono merui A.Bagušinskui įteikė pareiškimą „dėl felčeriniuose punktuose platinamų neteisėtų, gyventojus klaidinančių skelbimų, kuriuose nurodoma, kuriuos gydytojus pasirinkusieji bus aptarnaujami“. Pareiškime sakoma, jog diskriminuojami rajono gyventojai, kuriems paslaugas teikia privačių medicinos įstaigų gydytojai, ir prašoma „nedelsiant užtikrinti, kad rajone nebūtų vykdoma savivalė sveikatos srityje per Savivaldybės įsteigtas ir jai pavaldžias įstaigas“.



Permąstyti vertė pinigai

Minėtos medicinos įstaigos, vasario 24 dieną pasirašydamos sutartį, trečiame punkte pažymėjo, jog Šeimos klinika už kiekvieną jai priklausantį visų 21 medicinos punktų teritorijoje gyvenantį gyventoją Pirminės sveikatos priežiūros centrui (poliklininkai) įsipareigoja per metus, įvertinus balais, sumokėti po 21 litą. Apmokama ketvirčiais pagal suderinimo aktą, remiantis pateikta sąskaita faktūra. Birželio 30 d. Šeimos klinika tokią sąskaitą gavo. Kadangi prisirašiusių pacientų skaičius klinikoje nuo kovo mėnesio iki birželio pabaigos išaugo nuo 912 iki 1548, atitinkamai išaugo ir sąskaitos suma – už keturis mėnesius Šeimos klinika poliklinikai turi sumokėti 9235,07 Lt. Be to, PSPC vyr. buhalterė V.Pangonienė dar patikslino, jog Ligonių kasos nuo gegužės mėnesio padidino kiekvienam gyventojui įkainius, todėl ateityje už kiekvieną prirašytą pacientą iš klinikos bus atskaičiuojama po 22,80 Lt.



Šeimos klinikos gydytojos įsitikinusios, jog tokia suma, išplaukianti iš jų įstaigos, yra per didelė. Medikės mano, jog teisingiau būtų, jei Šeimos klinika mokėtų poliklinikai už medicinos punktų bendruomenės slaugytojų konkrečiai suteiktas medicinos paslaugas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus paslaugų įkainius, o dalis pinigų liktų jų įstaigos reikmėms, pavyzdžiui, transporto pas ligonius išlaidoms ir kt. Todėl ir pageidauja keisti sutarties punktą.



Nori išlaikyti iš bendro katilo

Pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja R.Ražukienė ir vyr. buhalterė V.Pangonienė aiškina, jog kaimų felčerių punktai priklauso jų įstaigai, poliklinika rūpinasi jų išlaikymu. Sveikatos apsaugos ministerija savo dokumentuose konkrečiai nenurodo lėšų kaimo punktams išlaikyti. Kaip panaudoti kaimo žmonių medicininiam aptarnavimui per Ligonių kasas skiriamus (nuo gegužės mėnesio 22,80 Lt kiekvienam prie įstaigos prisirašiusiam žmogui per metus) pinigus, turi susitarti gydymo įstaigos. Poliklinika iš tos susidarančios sumos ne tik perka būtinajai pagalbai medikamentus, tvarsliavą, vaistus, kurie kas mėnesį brangsta, bet ir išlaiko patalpas, sumoka už šildymą, vandenį, telefoną, darbuotojoms atlyginimus ir mokesčius. Jei Šeimos klinika nuo rugpjūčio 1 dienos nutrauks sutartį, poliklinika, buhalterės V.Pangonienės paskaičiavimu, iki metų pabaigos negaus apie 15 tūkstančių litų. Nežinia, kaip išgyvens kaimo medicinos punktai. Pasak R.Ražukienės, kaimo žmones aptarnaujantiems punktams iš bendro katilo išsilaikyti būtų lengviau. Šeimos klinika, atsisakiusi sutarties, už savo pacientus iš Ligonių kasų gautų kiek priklauso pagal prisirašiusių gyventojų skaičių, ir tą sumą naudotų savo įstaigos reikmėms. Taip pat turėtų mąstyti, kaip organizuoti aptarnavimą kaimo žmonėms, prisirašiusiems prie Šeimos klinikos.





Kam iš tikrųjų rūpi kaimo žmogus?

Grėsmingai greitai priartės rugpjūčio pirmoji. Šito baiminasi kaimo medicinos punktų darbuotojos, nes jos bus pirmasis taikinys, į kurį smigs sveikatos reformos netobulumo ietys. Minėtame susirinkime kaimo medikių galvose netilpo mintis, kaip jos galės pasakyti kaimynui, kuriam teikė paslaugas keletą dešimtmečių, jog daugiau negali, neturi teisės aptarnauti, nes jis prisirašęs ne pas poliklinikos, o pas Šeimos klinikos gydytojas. Kaimo medicinos punktų bendruomenės slaugytojos visą laiką dirba ne tik kaip medikės, bet kaimo žmonėms yra ir kaip socialiniai darbuotojai, psichologai, lektoriai mokyklose, kaimo bendruomenėje ir t.t. Menkai uždirbdamos savo aptarnaujamos teritorijos gyventojus lanko be papildomo atlygio, pravažinėdamos savo benziną, išlaidaudamos už telefoną ir t.t. Su jų altruizmu visi taip apsipratę, kad ko neteko suvoktų tik tada, kai punktai būtų panaikinti. Tačiau kaimo medikės neverkšlena dėl savo situacijos – dirba, nes su kaimo bendruomenės rūpesčiais tiesiog suaugusios. Tačiau Pirminės sveikatos priežiūros centras jau greitai, atrodo, nebus pajėgus išlaikyti kaimo medicinos punktus vien iš entuziazmo. Dalis rajono pakraščių gyventojų persirašo į Marijampolės medicinos įstaigas, dar dalį „išsives“ kiti privačias įstaigas įsteigsiantys poliklinikos gydytojai. Jei Šeimos klinikos ir poliklinikos sutartis dėl asmens sveikatos paslaugų teikimo nuo rugpjūčio 1 dienos bus nutraukta, labiausiai nukentės eilinis kaimo žmogus. Tas, kuriam prireikus pagalbos, ji nebus suteikiama (išskyrus būtinąją) vien dėl to, kad jis pasirinkęs ne tą gydytoją.

Bet žmogaus logika tokia: kuo jis kaltas dėl reformos netobulumo ir finansavimo stygiaus, jei sąžiningai moka mokesčius Lietuvai ir jo teisę į nemokamą medicininį aptarnavimą garantuoja šalies Konstitucija. Pasirodo, taip nėra. Įdomu, kada ir kaip šią problemą imsis spręsti mūsų rajono Savivaldybė.



Publikuota: 2005-07-20 16:44:29

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai