„Santaka“ / Ar dailininkas I. Levitanas sugrįš į Kybartus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-07-31 08:04

Dalinkitės:  


Paminklas I. Levitanui Plese.

Ar dailininkas I. Levitanas sugrįš į Kybartus


Iš to­li­mes­nių vie­tų į Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jų at­vy­kę lan­ky­to­jai di­džiai nu­stem­ba su­ži­no­ję, kad gar­sus dai­li­nin­kas pei­za­žis­tas Isa­kas Le­vi­ta­nas yra gi­męs Ky­bar­tuo­se. In­ter­ne­ti­nia­me pus­la­py­je apie Isa­ką Le­vi­ta­ną tei­gia­ma, kad jis yra žy­miau­sias ru­sų ta­py­to­jas, gi­męs ca­ri­nės Ru­si­jos pa­kraš­ty­je.

Ieš­ko­da­mas I. Le­vi­ta­no gy­ve­ni­mo Ky­bar­tuo­se duo­me­nų, Kraš­to mu­zie­jus už­mez­gė kon­tak­tus su I. Le­vi­ta­no na­mo-mu­zie­jaus Ple­so mies­te (Iva­no­vo sri­tis) dar­buo­to­jais. Ne­se­niai su­lau­kė­me šio mu­zie­jaus di­rek­to­rės Ol­gos Vik­to­rov­nos Na­sed­ki­nos laiš­ko, ku­ria­me ji kvie­čia mus at­va­žiuo­ti į Ple­są ir pa­ma­ty­ti ori­gi­na­lius I. Le­vi­ta­no dar­bus. 1888–1890 m. va­sa­ro­mis I. Le­vi­ta­nas su sa­vo su drau­gais dai­li­nin­kais at­va­žiuo­da­vo iš Mask­vos į Ple­są ir čia kur­da­vo. Tai bu­vo vie­nas iš vai­sin­giau­sių jo kū­ry­bi­nės veik­los eta­pų.

Ple­so mu­zie­jaus di­rek­to­rė ra­šo, kad dai­li­nin­ko se­sers Te­re­zos pa­li­kuo­nys gy­ve­na Mask­vo­je, Pa­ry­žiu­je, Bor­do, Lon­do­ne. Pa­ti O. V. Na­sed­ki­na no­rė­tų ap­lan­ky­ti Ky­bar­tus, I. Le­vi­ta­no gim­ti­nę. Tai bū­tų me­džia­ga kny­gai ar tu­ris­ti­niam va­do­vui, ke­liau­jant gar­sio­jo dai­li­nin­ko gy­ven­to­mis vie­to­mis. Pra­de­dant Ky­bar­tais, o to­liau – Mask­va, Kry­mas, Vla­di­mi­ras, Tve­rė, Pa­ry­žius, Vie­na, Ita­li­ja...


Gal­būt be­si­mez­gan­ti drau­gys­tė tarp dvie­jų mu­zie­jų atei­ty­je duos gra­žių vai­sių. No­riu ti­kė­ti, kad I. Le­vi­ta­no ori­gi­na­li ta­py­ba ga­li at­ke­liau­ti į Pae­že­rių dva­ro rū­mus ir Ky­bar­tus.

I. Le­vi­ta­nas gi­mė 1860 me­tais pran­cū­zų kal­bos mo­ky­to­jo šei­mo­je, lan­kė Ky­bar­tų pra­di­nę mo­kyk­lą. Ar­ti­mie­ji pri­si­me­na jį nuo pat vai­kys­tės mė­gus kla­jo­ti po Ky­bar­tų ir Vir­ba­lio apy­lin­kes.

1870 m. bū­si­mo­jo ta­py­to­jo šei­ma per­si­kė­lė į Mask­vą. Po tre­jų me­tų I. Le­vi­ta­nas pra­dė­jo moks­lus Mask­vos dai­lės mo­kyk­lo­je. Mi­rus abiem tė­vams, ke­tu­ri Le­vi­ta­nų vai­kai skur­do. I. Le­vi­ta­no stu­di­jų drau­gas, vė­liau ži­no­mas ta­py­to­jas M. Nes­te­ro­vas, pri­si­mins: „Kaip re­ta gra­žus ir grakš­tus ber­niu­kas žy­das. Smar­kiai skurs­ta.“ 1880 m. I. Le­vi­ta­no pa­veiks­lą ro­man­tiš­ku pa­va­di­ni­mu „Ru­dens die­na. So­kol­ni­kai“ įsi­gi­jo gar­su­sis ru­sų ko­lek­ci­nin­kas P. Tret­ja­ko­vas.

Dai­li­nin­kas gy­ve­no ir dir­bo Pa­mask­vė­je, Uk­rai­no­je, Kry­me, ke­lia­vo Vol­gos ir Okos upė­mis. Daž­nai jis ap­si­lan­ky­da­vo ir Vil­niu­je.


Gy­ven­da­mas Chim­kų prie­mies­ty­je prie Mask­vos, I. Le­vi­ta­nas per­si­šal­dė ir mi­rė. Jam ne­bu­vo ir ke­tu­rias­de­šim­ties me­tų.



An­ta­nas ŽI­LINS­KAS

Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jaus di­rek­to­rius





Publikuota: 2009-07-31 08:04:35

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai