„Santaka“ / Panardyti sumanęs keturmetis vos išliko gyvas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-15 16:41

Dalinkitės:  


Karštomis dienomis vandens malonumais pasimėgauti mėgstantys paaugliai dažnai prie ežero ateina be suaugusiųjų.

Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr.


Panardyti sumanęs keturmetis vos išliko gyvas

Eglė MIČIULIENĖ


Simpatiškas mėlynakis ketverių metų berniukas, prisėdęs ant ligoninės lovos ir prisiglaudęs prie mamos, greičiausiai dar nesupranta, kokia didžiulė nelaimė jį galėjo ištikti. Savaitgalį viename rajono tvenkinyje Rokas tik per plauką nepaskendo. Gegužės mėnesį gimęs berniukas liepos 10 dieną galės švęsti antrą savo gimtadienį.



Dingo po vandeniu

Tą dieną mažasis Rokas viešėjo pas gimines Daugėlaičių kaime (Kybartų sen.). Berniuką jo penkiolikmetė sesuo Aiva dviračiu nusivežė prie tvenkinio – maudytis. Kartu važiavo beveik septyniolikos metų sesers draugė Gilmina. Prie tvenkinio buvo ir trylikametė Roko pusseserė, šešerių pusbrolis. Aiva vėliau mamai pasakojo visą laiką stebėjusi Roką, pirmiausiai išsimaudžiusi pati, tik paskui leidusi brolį – kad galėtų jį matyti. Tačiau kažkuris iš vaikų užsimanė valgyti.

Mergaitė vos akimirkai nusisuko. Gal po keliolikos sekundžių pasigirdo šešiamečio pusbrolio riksmas, jog Rokas dingo po vandeniu.

Mergaitės tuoj pat sušoko į tvenkinį. Aiva su siaubu prisimena, kaip tuomet pajuto broliuką po kojomis ir bandė nerti jį ištraukti, bet vanduo ją kėlė į viršų. Vaiką ištraukė po vandeniu panirusi septyniolikmetė Gilmina. Rokas buvo jau pamėlęs, prisirijęs vandens ir dumblo. Berniukas nebekvėpavo.




Giliai nebrisdavo

Skaute buvusi Aiva mokėjo suteikti pirmąją pagalbą. Mergaitė šoko daryti broliui dirbtinį kvėpavimą. Iš netoliese esančios naudotų autodetalių parduotuvės atlėkė ten apsipirkinėjęs vyriškis. Jis vaiką apvertė, spustelėjo, išvimdė.

Sąmonę atgavęs mažylis pravirko. Vaikui jau atsigavus atvažiavo ir greitoji medicinos pagalba.

Roko tėvai tą dieną dirbo. „Vyras atvažiavo manęs pasiimti, nors paprastai aš kitą dieną grįžtu traukiniu. Jis kely viską pasakė. Vaikui krizė tuo metu jau buvo praėjusi, jis gulėjo Vaikų ligų skyriaus reanimacinėje palatoje. Man buvo baisus šokas. O dukra ir dabar dar sapnuoja visą dumbluotą brolio veidelį...“ – jaudindamasi pasakojo berniuko mama Reda.

36 metų kybartietė tvirtino, kad jos sūnus niekuomet nebrisdavo giliai. Berniukas pliuškendavosi pakrantėje. Tačiau mažylis matė, kaip nardo jo šešiametis pusbrolis, ir, matyt, sumanė padaryti tą patį. Vaikas ir tuokart buvo negiliai, bet jis nėrė ne į kranto pusę, o gilyn.

Šiuo metu Rokas dar tebeguli Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyriuje: berniukui pririjus nešvaraus vandens prasidėjo plaučių uždegimas. Iš pažiūros berniuko būklė atrodo visai gera, bet paprastai tokio pobūdžio plaučių uždegimai sunkiai ir ilgai gydomi. Mažyliui leidžiami dveji antibiotikai.




Prasidėjo uždegimas

Sekmadienį į Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyrių atvežtas Rokas – pirmas mūsų rajone šią vasarą skendęs vaikas. – Iš tiesų „skenduolių“ labai bijome, nes gaivinti ir gydyti skendusį žmogų – ypač sunkus darbas.

Visko būna: ir širdis pažeista, ir smegenų edema, kyla plaučių uždegimai, sutrinka kraujotaka... Labai gerai, kad visi šoko to vaiko gelbėti, nepasimetė, nes tokiu atveju svarbiausia nestresuoti, – sakė Vilkaviškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Kristina Kubilienė.

Medikė aiškino, jog kai žmogus ima skęsti ir traukti į plaučius vandenį, spazmai užspaudžia kvėpavimo takus. Tada į juos nepatenka ne tik deguonis, bet ir vanduo. Stoja širdis, sutrinka kraujotaka, smegenys nebegauna deguonies. Jei be jo smegenys išbūna apie penkias minutes, jos žūsta.

Pirmiausia iš vandens ištraukus skęstantį žmogų būtina išvalyti burną (jei joje bus visokių dumblių, žolių, jie užkiš kvėpavimo takus ir pučiamas oras tikrai nepateks). Tada skenduolis gaivinamas: jei žmogus nekvėpuoja – daromas dirbtinis kvėpavimas, jei nėra pulso – ir širdies masažas.

Svarbiausia, kad gaivinamojo galva būtų atlošta, kitaip į kvėpavimo takus nepateks oras.


Gydytoja pabrėžė elementarią, bet dažnai primirštamą taisyklę: vaikai vandenyje be suaugusiųjų priežiūros negali būti nė sekundės. Kartais į paežerę su atžalomis atvykę tėveliai užsimiršę linksmai iškylauja, tuo tarpu vaikai vandenyje taškosi niekieno neprižiūrimi.



Problemos dėl maisto

– Pas mus atvyksta ir daug vemiančių bei viduriuojančių vaikų. Jie gali apsinuodyti ir nešvariu vandeniu, kurio prisiryja benardydami, ir maistu. Tokiu oru maistas labai greitai genda, todėl nusivežus į paplūdimį jo ilgai laikyti negalima. Neseniai ligoninėje buvo užfiksuotas salmoneliozės atvejis. Tėvai pirko turguje varškės, kepė blynelius ir iškylaudami maitino jais vaikus. Greičiausiai nuo jų ir buvo užsikrėsta salmonelioze. Apskritai per karščius pieno produktų turguje geriau nepirkti, – aiškino K.Kubilienė. Anot gydytojos, blogai, kad vaikai paplūdimiuose eina maudytis prisivalgę. Gali pasidaryti bloga, silpna – ir vaikas vandeny gali sukniubti.

Privalgiusį ir gaivinti sunkiau, nes darant dirbtinį kvėpavimą į kvėpavimo takus dar gali patekti ir maisto. Todėl verčiau jau į vandenį lipti kiek praalkus.



Į skyrių – su neštuvais

Vilkaviškio ligoninės Priėmimo skyriuje slaugos administratorė, vyresnioji slaugytoja Laimutė Mockeliūnaitė sakė, jog į jų skyrių šį sezoną dar nebuvo atvežta skendusių žmonių. Tačiau ir čia jaučiami karštų orų padariniai.

– Vakar net keturis ligonius atvežė su neštuvais. Atvyksta daug perkaitusių, padidėjusiu kraujospūdžiu žmonių. Atveža perdozavusių alkoholio, taip pat traumuotų, kaip ir visuomet vasarą – tai koją susilaužo šokdami į vandenį, tai susipjausto į stiklus, – pasakojo L.Mockeliūnaitė.

Medikės tvirtinimu, žmonės patys turėtų būti sąmoningesni ir pasisaugoti. Lauke 30 laipsnių karštis, o jie eina į daržus, ravi, dirba sunkius darbus.

– Vakar į skyrių atvažiavo viena perkaitusi moteris. Šiandien, žiūrim, ir vėl ji pas mus, – stebėjosi L.Mockeliūnaitė.



Publikuota: 2005-07-15 16:41:25

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai