„Santaka“ / Opozicija jau linkusi bendrauti dalykiškai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-06-17 23:16

Dalinkitės:  


Opozicijos lyderis Rimvydas Žiemys dažnai pasisako per rajono Tarybos posėdžius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Opozicija jau linkusi bendrauti dalykiškai

Dangyra APANAVIČIENĖ

Po savivaldos rinkimų į rajono Tarybos opoziciją susibūrusių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Valstiečių liaudininkų sąjungos, Liberalų sąjūdžio ir Pilietinės demokratijos partijos atstovai savo kadenciją pradėjo gana triukšmingai. Nuo pat pirmojo posėdžio jie čiupo jautį už ragų – aršiai kritikavo valdančiosios daugumos veiklą, Savivaldybės valdžią užvertė pareiškimais, o į įvairias instancijas pasipylė skundai. Posėdžiai vyko triukšmingai, emocijos liejosi per kraštus.

Nepakėlę įtampos netrukus nuo opozicijos atsiskyrė du partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai.

Pirmiesiems kadencijos metams baigiantis net dekanas Vytautas Gustaitis, išgirdęs apie durų trankymą valdžios rūmuose, neapsikentęs atėjo į vieną posėdį ir lyg vaikus, susipykusius smėlio dėžėje, subarė politikus, prašydamas juos būti vieni kitiems pakantesnius.

Kas dabar pasakys, ar dvasininko pamokymai padėjo, ar tai, kad tuometinį karšto būdo opozicijos lyderį Gintautą Plečkaitį pakeitė patyręs ilgametis politikas konservatorius Rimvydas Žiemys, tačiau situacija pasikeitė. Posėdžiai tapo ramesni, dalykiškesni, kritika išsakoma pagarbesniu tonu, o daugelį erzinantys „pasispjaudymai“ tarp politikų dabar jau gana retas posėdžių „prieskonis“.

Apie tai ir kai kuriuos kitus dalykus pakvietėme pasikalbėti Opozicinių partijų koalicijos lyderį Rimvydą ŽIEMĮ.

– Vis dėlto būtų įdomu sužinoti, kas nutiko, kad opozicija taip kardinaliai pakeitė savo itin griežtą poziciją?

– Filosofai nurodo, kad istorijos varomoji jėga yra priešybių vienybės ir kovos dėsnis.

Demokratinėse santvarkose politinės sistemos taip pat sudėliotos remiantis šiuo principu: valdžioje esantys stengiasi išsilaikyti, o opozicijoje esantys – iškovoti valdžią.

Vilkaviškio rajono savivaldybės atveju yra panašiai. Nors keletą kartų iš eilės rinkimus laimėjo LSDP, tačiau su kiekvienais rinkimais opozicijoje esančių partijų iškovotų balsų skaičius auga.

Šios kadencijos opozicija stipresnė nei būdavo iki tol, tad nieko nuostabaus, kad abi pusės viena kitą kiek „apdaužė“, kol pradėjo atsirasti sąlyčio taškų. O klausimų, dėl kurių „pasikapojama“, kaip matote, dar yra.

Opozicija nesiekia pasirodyti, kad būtų ką spaudoje parašyti, o turi aiškų tikslą, kad Tarybos sprendimai būtų kuo palankesni Vilkaviškio rajono žmonėms ir būtų skaidrūs.

– Papasakokite plačiau apie Opozicinių partijų koalicijos veiklą.

– Opozicinių frakcijų koalicija nutarusi, kad jos lyderiai keisis rotacijos būdu. Pirmasis lyderis buvo Gintautas Plečkaitis, dabar – aš, po kiek laiko ir vėl bandysime keisti lyderius. Kiekvienas žmogus turi kažką, ko iš jo galima pasimokyti, tad tikslas ir yra išnaudoti kiekvieno patirtį ir idėjas.

O dėl svarstomų klausimų galiu pasakyti, kad Opozicinių frakcijų koalicija į Tarybos posėdžius eina išstudijavusi darbotvarkės klausimus ir turėdama aiškią poziciją, žinoma, jei svarstomas klausimas nėra „procedūrinis“, o rimtas.

Nesibodime pasidomėti Savivaldybės reikalais, retkarčiais į mus kreipiasi vienas kitas žmogus.

– Ankstesnės kadencijos opozicijos atstovai vis skųsdavosi, kad, jų žodžiais tariant, per „socdemų buldozerį“ neįmanoma „prastumti“ gerų sprendimų. O kaip dabar?

– Kaip jau sakiau, sąlyčio taškų padaugėjo, tačiau klausimų, kuriais nesutariame, deja, dar yra.

Vilkaviškio miesto mokyklų reorganizavimo reikalų svarstymas mums nepatinka. Jei jau vyksta teisminiai ginčai tarp mokyklos bendruomenės ir Savivaldybės dėl reorganizavimo, tai tikrai vardan teisingumo ir aiškumo reikėjo palaukti teismo pabaigos, juolab kad laiko iki termino, kai turės būti įgyvendinta reforma, dar yra. O pasakymas Tarybos posėdžio metu, kad Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos bendruomenės taryba įsteigta neteisėtai, nuteikia nemaloniai, turint omenyje, kad niekas to nepastebėjo iki tol.

Tai gal ir kitų mokyklų bendruomenių tarybos veikia neteisėtai? Kyla klausimas – kur tada buvo Švietimo skyrius, kitos tarnybos?

– Kokiais rajono žmonių labui nuveiktais darbais gali pasigirti opozicija?

– Opozicinių frakcijų koalicija savo „trigrašį“ yra įkišusi ir tebekaišioja į įvairius rajono Savivaldybės reikalus. Domėjomės ir siūlėme spręsti triukšmo bei užterštumo klausimus Kybartuose, Melioratorių gatvės kanalizacijos reikalus Vilkaviškyje. „Spaudėme“ valdžioje esančiuosius, kad pagaliau ryžtųsi atrišti „Gordijaus mazgą“ Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro reikaluose ir tai pagaliau pavyko. „Lindome“ į Kybartų vaikų globos namų patalpų remonto ir kitų objektų statybų, bibliotekų, švietimo, gydymo įstaigų reikalus ir t. t.

Tačiau neapsiribojame vien tik savivaldos lygio uždaviniais. Mūsų pastebėjimų ir pasiūlymų įvairiais klausimais yra sulaukusios ir kitos valstybės institucijos.

– Išvardykite esmines valdančiųjų klaidas, kurių būdami valdžioje nekartotumėte.

– Kritikuoti yra pats sunkiausias darbas. Šį klausimą aš suformuluočiau savaip – ką reikėtų daryti kitaip? Manau, kad būtų galima daugiau autonomijos arba, kitaip tariant, savarankiškumo suteikti seniūnijoms, didesnę atsakomybę deleguojant seniūnams. Seniūnijos turi turėti daugiau galimybių drauge su bendruomenėmis spręsti savo reikalus pačios.

Opus klausimas – sunkiojo transporto eilės Kybartuose. Jos ypač padidėjusios, nes šiuo metu dėl remonto uždarytas vienas iš pasienio postų. Nors Kybartuose yra taip vadinamas terminalas, kybartiečiams nuo to ne geriau. Triukšmas ir tarša vis tiek ta pati.

Suprantu, kad sunki ekonominė padėtis atidės šios problemos sprendimą vėlesniam laikui, bet kodėl tą terminalą reikėjo apskritai įruošti Kybartų centre? Žinant, kad Kybartų aplinkkelis bus nutiestas dar negreit, gal buvo galima numatyti terminalą kažkur prieš Kybartus?

Ir dar. Neseniai teko girdėti sakant, kad atvykstantiems Kybartai atrodo niūrokas miestas. Manau, teisūs tie žmonės, nes vis dėlto esame Europos Sąjungoje, tad ir pasienio miestas – Kybartai – turėtų skirtis nuo Kaliningrado srities.

Čia matau ir užduotį sau – padaryti kažką, kad aukštesnioji šalies valdžia atkreiptų dėmesį į netolygų regionų vystimąsi ir priimtų atitinkamus sprendimus.

Dar viena sritis, kurioje yra problemų – atliekų tvarkymo sistema. Tuoj bus uždaryti vietiniai sąvartynai, tad atliekas operatorius veš į regiono sąvartyną Marijampolėje. Kaina, jei neklystu, yra patvirtinta 62 litai už toną atliekų. Taigi, atliekų išvežimas gerokai pabrangs. Vilkaviškio rajono savivaldybė yra Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro dalininkė, taigi ji taip pat yra atsakinga už šios įstaigos veiklą ir įkainius.

– Kuriose srityse, Jūsų nuomone, labiausiai stinga rajono valdžios dėmesio? Ką dar be gatvių lopymo, pašalpų dalijimo, švietimo ir kultūros įstaigų remontavimo gali nuveikti vietos valdžia?

– Sunkiausia yra spręsti „žmogiškąsias“ problemas. „Santaka“ kiekvieną mėnesį skelbia liūdną statistiką, kuri byloja, kad gyventojų skaičius mūsų rajone nepaliaujamai mąžta. Laikraštis taip pat rašė, kad baigę mokslus į savo kraštą dirbti negrįžta jauni žmonės. Nesunku pastebėti, kad aukštos kvalifikacijos reikalaujančių pareigų periferijoje mažėja, nes įstaigos uždarinėja savo filialus ir perkelia funkcijas į centrus. Taigi tie, kas nori gauti darbą pagal turimą kvalifikaciją, ir išvyksta.

Suprantama, tai yra ne tik mūsų rajono, bet visų Lietuvos pakraščių problema, tačiau sprendimų turime ieškoti visi – tiek centrinė valdžia, tiek savivaldybės.

– Ką reikėtų daryti, kad valdžia įgytų didelį gyventojų pasitikėjimą. Ar apskritai tai įmanomas dalykas?

– Kiekvienam turbūt malonu kalbėtis su pašnekovu, kuris išgirsta, ką mes sakome. Taip ir čia.

Žinoma, ne visada tai, ką sako pašnekovas, įmanoma įgyvendinti. Tačiau reikia žmonėms paaiškinti, kodėl negalima to padaryti.

Taigi valdžia turi žinoti, kas dedasi aplinkui, turi daugiau kalbėtis ir aiškinti. Apskritai valdžia – visuomenės atspindys... Taigi, turime daugiau kalbėtis ir vieni kitus suprasti.

– Ką galite paaiškinti apie, švelniai tariant, keistoką situaciją, kai trys Jūsų vadovaujamos partijos – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – nariai („senieji“ konservatoriai), patekusieji į rajono Tarybą, priklauso opozicijai, o du – krikščionys demokratai Saulytis Kurtinaitis ir Alius Pavasaris – Valdančiajai koalicijai?

– Kadangi abiejų partijų – Tėvynės sąjungos ir Krikščionių demokratų – susijungimas vyko partijų vadovybių, o ne partijų skyrių iniciatyva, tad teko viską derinti su bendra partijos pozicija. Turint omenyje, kad kiekvieno skyriaus situacija buvo unikali, tai pareikalavo šiek tiek laiko, nes didelių partijų jungimasis yra sudėtingas procesas.

Dėl kilusių klausimų kreipėmės į TS-LKD Priežiūros komitetą. Reikalai iš mirties taško jau pajudėjo: remiantis Priežiūros komiteto ir Prezidiumo nutarimais, mūsų partijos skyriaus taryba priėmė sprendimą Vilkaviškio rajono savivaldybės taryboje įregistruoti TS-LKD frakciją. Kadangi vienas būsimos frakcijos narių Albinas Šatas šiuo metu serga, tai padarysime, kai tik baigsis jo nedarbingumo laikas – galbūt jau kitą savaitę. Drįstu manyti, kad ateinančiame rajono Tarybos posėdyje TS-LKD frakciją įregistruosime. Tuomet minėti politikai ir turės apsispręsti, į kurią barikadų pusę pasukti.

– Dar keisčiau, kad TS-LKD narys Saulius Vabalas netgi užima aukštas pareigas priešiškoje stovykloje – jis yra socialdemokratų valdomos Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Ar tai, Jūsų nuomone, normalu?

– Į klausimą dėl Sauliaus Vabalo atsakys laikas. Jis paprastai viską sudėlioja į savo vietas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas