„Santaka“ / Pasienyje nutįso invalidų automobilių eilės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Turintis patirties suvirintojas dujomis ir elektra ieško darbo. Tel. 8 638 51 766.
Galioja iki: 2019-05-20 13:15:33

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-06-15 23:01

Dalinkitės:  


Į Kaliningrado sritį vedančioje J. Basanavičiaus gatvėje, eilės susidaro iš be eilės vykstančių automobilių.

Autorės nuotr.


Pasienyje nutįso invalidų automobilių eilės

Eglė KVIESULAITIENĖ

Pastarosiomis savaitėmis Kybartuose vėl paaštrėjo pasienyje besidriekiančių eilių problema. Į užsienį norintiems patekti lengvųjų automobilių vairuotojams tenka laukti po pusę paros ir daugiau. Problemą aštrina tai, kad didelė dalis automobilių sieną kerta be eilės.

Problema pasienyje su Kaliningrado sritimi vėl paaštrėjo tuomet, kai gegužės pabaigoje buvo uždarytas valstybės sienos perėjimo punktas Ramoniškės–Pograničnyj. Šakių rajone esantis punktas dėl naujų, šiuolaikiškų pastatų statybos, o senųjų – demontavimo darbų ketina pradėti veikti tik rugpjūčio viduryje. Didelė transporto srauto dalis, važiuodavusi per Ramoniškius, pasuko į Kybartus, kita – į Panemunės punktą (Pagėgių sav.), todėl čia eilės padvigubėjo. Panemunės gyventojai, iki šiol neturėję net automobilių laukimo terminalo, dabar patiria tai, ką kybartiečiai kentėjo daug metų: eilėse laukiantys vairuotojai šiukšlina, triukšmauja, policijai tenka spręsti jų konfliktus. Čia pat, gatvėje, atliekami „gamtiniai reikalai“.

Šią problemą prieš 7 metus išsprendę kybartiečiai dabar susiduria su nauja: J. Basanavičiaus gatvėje rikiuojasi turinčių teisę be eilės kirsti sieną neįgaliųjų eilės. Šie piliečiai terminale nelaukia, o tai aštrina situaciją. Mat dešimtimis plūstantys invalidų automobiliai kelia terminale sąžiningai stovinčių žmonių pasipiktinimą. Ilgose eilėse priversti laukti vairuotojai suskubo skambinti pavojaus varpais – pagalbos kreipėsi į rajono valdžią, Kybartų seniūniją.

Rajono meras Algirdas Bagušinskas pasitarti, kaip išspręsti problemą, į Kybartus sukvietė ne tik vietinius – Kybartų pasienio kelio posto bei užkardos vadovus, bet ir aukštesnius – Kauno teritorinės muitinės viršininko pavaduotoją Algirdą Rimkų, VSAT Lazdijų rinktinės vadą Vidą Mačaitį bei jo pavaduotoją Deividą Kaminską, Pasienio kontrolės direkcijos Marijampolės regiono skyriaus vedėją Adulfą Rupšį. Susitikime dalyvavo ir rajono Policijos komisariato atstovai, taip pat stovėjimo aikštelės, kurioje parkuojami eilėje laukiantys automobiliai, savininkas, UAB „Vildega“ direktorius Arvydas Gražulis. Pasitarti, kaip spręsti susidariusią problemą, į Vilkaviškį buvo atvykę ir Pagėgių savivaldybės vadovai.

Rajono meras Algirdas Bagušinskas nuo svečių neslėpė, kad situacija kelia nerimą, nes vėl grįžtama prie tarsi jau išspręstos problemos. Juolab, kad tikrai aišku, kokiais tikslais į Kaliningrado sritį plūsta lengvatą be eilės kirsti sieną turintys žmonės.

Suprantama, kad neįgalieji vyksta ne tik pigesniais produktais, rūkalais, alkoholiu apipirkti savo šeimų, bet veža prekes ir pardavimui.

Atlikta analizė byloja, kad kai kurie neįgalių asmenų vairuojami automobiliai sieną kerta po 40 kartų per mėnesį.

Tai akivaizdu, kad lengvatomis apdovanoti, bet likimo nuskriausti žmonės į artimąjį užsienį vyksta tikrai ne sveikatos taisyti, o komerciniais reikalais. Taip pat tai reiškia, kad jie ne tik sudaro problemą pasienyje, bet ir kenkia mūsų šalies ekonomikai.

Susitikime dalyvavęs Kybartų užkardos vado pavaduotojas Raimundas Damidavičius neneigė, jog jų atliktas tyrimas taip pat atskleidė problemos priežastį: per 6 darbo valandas jie užfiksavo 50 be eilės sieną kirtusių neįgaliųjų automobilių. Nesunku įsivaizduoti, kaip toks kiekis mašinų daro įtaką eilei, kai iš viso per parą per sieną praleidžiama apie 150 lengvųjų mašinų (krovininiai automobiliai turi atskirą eilę). Iš 48 tūkst. per mėnesį sieną kirtusių automobilių 9 tūkst. sudarė be eilės vykę invalidai.

Pasieniečiai tvirtino besivadovaujantys įstatymais, todėl patys negali nuspręsti, kuriuos automobilius praleisti iškart, o kuriems liepti stoti į eilę. Kol įstatymas numato invalidams daryti išimtis, pasieniečiai privalo įstatymus vykdyti.

Pareigūnai neslėpė, kad jų ausis jau pasiekė gandai apie vietinių kybartiečių verslą: neįgalumo pažymėjimą turinčios bobutės už 15 litų sutinka sėsti į sieną norinčio kirsti piliečio automobilį. Parodžiusios pareigūnams pažymėjimą ir pervažiavusios sieną, jos atsiima savo „uždarbį“ ir pėsčiomis grįžta namo.

UAB „Vildega“ direktorius A. Gražulis pažėrė daug kaltinimų ir pasienio tarnybose dirbantiems pareigūnams. Savivaldybės konkursą 2001 m. pabaigoje laimėjusios ir buvusios asfaltbetonio bazės teritorijoje stovėjimo aikštelę įrengusios bendrovės vadovas kalbėjo, kad jie stengiasi kuo geriau vykdyti Savivaldybės jiems pavestas funkcijas – užtikrinti ir reguliuoti pasienyje tvarką, kad automobiliai nesirikiuotų eilėse miesto gatvėse, o lauktų aikštelėje ir iš jos pajudėtų tik tuomet, kai gaus informaciją apie galimybę pervažiuoti sieną. Tačiau, anot verslininko, kas mėnesį apie 100 automobilių, be minėtų neįgaliųjų, sieną kerta be eilės vien todėl, kad yra pasienio kontrolės punkte dirbančių pareigūnų draugai ar artimieji arba netgi už pinigus praleidžiami žmonės. Tokie asmenys taip pat griauna tvarką ir ilgina eilę. Bendrovės darbuotojai nepajėgūs jų sukontroliuoti, nes neturi įgaliojimų bausti šios tvarkos nesilaikančius žmones. Todėl iš pareigūnų norėtų sulaukti pagalbos, o ne kaip tik – priešingų veiksmų. A. Gražulis tvirtino ne kartą siuntęs automobilių, nesilaikančių nustatytos tvarkos, numerių sąrašus, tačiau jokios pasienio tarnybų reakcijos nesulaukęs. Rajono meras taip pat sakėsi girdėjęs kybartiečių atsiliepimus, kad „saviems“ automobiliams neva egzistuoja sava eilė ir kontrolė.

Pareigūnams mesti kaltinimai sukėlė atgalinę reakciją. Tiek pasieniečiai, tiek muitininkai davė suprasti, kad jie tikrai netarnaus privačios bendrovės interesams. Jiems labiausiai rūpi tai, kas vyksta pravažiavus užkardą – jų kontroliuojamoje teritorijoje. Tai, kas vyksta miesto gatvėse, turėtų rūpėti Savivaldybei, seniūnijai ir policijai. Pareigūnai priminė, jog jiems metami kaltinimai turėtų būti pagrįsti įrodymais. Ypač tokie, kai kalbama apie sienos pervažiavimą už kyšį.

Kauno teritorinės muitinės viršininko pavaduotojas Algirdas Rimkus tvirtino, jog pareigūnai negali išvyti be eilės vykstančio vairuotojo, jei jis jau pateko į punkto teritoriją. Viskas, ką pareigūnas gali padaryti – paaiškinti, kad važiuoti be eilės – negarbinga.

Visi pripažino, kad pasienyje vyksta negeri dalykai. Ne paslaptis, kad ten stovinčiuose daugiabučiuose ir jų kiemuose kontrabandines cigaretes kraunasi Lenkijos piliečiai. Jie nepaiso draudžiančių važiuoti ar stovėti ženklų, šiukšlina pasienio teritorijoje, neretai sukelia konfliktus, tačiau policija bejėgė su jais kovoti. Norint įvesti tvarką, reikėtų kiaurą parą prie pat sienos laikyti policijos ekipažą.

A. Gražulis pageidavo, kad jo bendrovės darbuotojams būtų leista kontroliuoti automobilių važiavimo eiliškumą pakeliamuoju užkardu ar šviesoforu. Tačiau ilgai diskutavę pareigūnai suabejojo, ar tai neprieštarautų įstatymams, juolab, kad nelabai aišku, kaip tai padaryti techniškai.

Iš pradžių nenorėję suprasti problemos, nes ji tarsi liečia tik šiapus užkardo dirbančiuosius ir gyvenančiuosius, pasieniečiai, muitininkai bei kitos tvarka pasienio teritorijoje besirūpinančios tarnybos pritarė rajono merui A. Bagušinskui, kad būtina kreiptis į Vyriausybę dėl įstatymo pakeitimo. Meras kreipsis į Seimo narius, kad būtų grąžintas 2002 m. gruodžio 3 d. nutarimas, leidęs be eilės sieną kirsti tik judėjimo negalią turintiems invalidams, sieną kertantiems rankinio valdymo automobiliais.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkai vengia savarankiškai deklaruoti pasėlius
* Eiti su lazdomis blogo oro nėra
* Dėl šuns lojimo darbo turi Savivaldybė ir policija
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ką vartoti vietoj skolinio blògas?
Vietoj nenorminio žodžio blògas (angl. blog, weblog, web log ) teikiamas lietuviškas atitikmuo tinklaraštis. Tai internete paprastai viešai skelbiamas dienoraštis. Plg. kiti atitikmenys: tinklaraštininkas (ne blogeris ), rašyti tinklaraštį (ne bloginti ), vesti vaizdo tinklaraštį (ne vloginti ) etc.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas