„Santaka“ / Kapinėse galioja visai kitokios taisyklės nei gyvenime

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-05-27 23:21

Dalinkitės:  


Šeimenos seniūnas G. Bakūnas, pavaduotoja T. Balandienė, Alvito kapinių prižiūrėtoja Vilda Teresė Čemerkienė (dešinėje) ir Lankeliškių atstovės Alvyra Katkauskienė bei Vilija Gibaitienė Alvito kapinėse kalbėjosi, kaip reikėtų tvarkyti amžinojo poilsio vietą.

Autorės nuotr.


Kapinėse galioja visai kitokios taisyklės nei gyvenime

Birutė NENĖNIENĖ

Lankomiausia vieta

Pasak Šeimenos seniūno Ginto Bakūno, Alvito kapinės pastaruoju metu yra labiausiai lankoma vieta. Prie Lietuvos kariuomenės savanorių kapų, prie Salomėjos Nėries sūnaus Sauliaus Bučo kapo atvyksta grupės jaunų žmonių, moksleivių. Mokytojai čia veda integruotas literatūros, istorijos pamokas, kurios būna daug įtaigesnės ir įsimintinesnės nei klasėje.

Kapinės yra svarbi vieta kiekvienam žmogui. Jose atsispindi gyvųjų pagarba mirusiesiems. Tas giminės kartų ir artimųjų ryšys palaikomas ne retkarčiais, kaip būdavo anksčiau, – kapai dabar prižiūrimi ištisus metus. Apie vienas kapines sakoma, jog jos esančios niūrios, chaotiškos, apie kitas – smagios, jaukios, šviesios.

Alvito kapinėms prie pastarųjų savybių dar galima pridėti porą epitetų – tvarkingos ir prižiūrimos. Visuotinis poreikis Alvite tvarkyti kapus atsirado prieš keletą metų, kai seniūnija išpjovė daug senų, pavojų paminklams kėlusių medžių, kai buvo restauruoti Lietuvos nepriklausomybės kovų savanorių kapai ir paminklas.

Praėjusių metų pabaigoje Vyriausybė patvirtino naujos redakcijos Kapinių tvarkymo taisykles. Iki tol galiojo dar 1990 metais priimtos taisyklės.

Visai neseniai Šeimenos seniūnas G. Bakūnas ir jo pavaduotoja T. Balandienė Alvito kapinėse surengė nedidelį seminarą kitų kapinių prižiūrėtojams, kad šie vietoje susipažintų, kaip reikia tvarkyti kapines.Išsaugos senuosius kapus

Naujose taisyklėse aiškiai apibrėžta, kokios kapinės laikomos neveikiančiomis, kokios – riboto laidojimo ir kokios yra veikiančios.

Alvito kapinės užima didžiulį plotą, kuriame ryškiai išsiskiria trys laidojimo etapai ir teritorijos dalys: labai sena devynioliktojo šimtmečio pabaigos – dvidešimtojo pradžios laidojimo vieta, pastaraisiais dešimtmečiais palaidotų žmonių kapaviečių teritorija ir naujos pastarųjų metų kapinės.

Kad kapinės atrodytų tvarkingos, šiuolaikiškos, svarbu jose suplanuoti platesnius pagrindinius ir siauresnius šalutinius takus. Taisyklės taip pat nustato pagrindinius reikalavimus, kaip turi būti laidojama kapo duobėje.

Neveikiančioms ir riboto laidojimo kapinėms, kurios buvo įsteigtos iki 1940 metų, yra numatyti tam tikri apribojimai. Taip pat pageidaujama išsaugoti šioms kapinėms būdingus požymius, paminklus.

Senųjų Alvito kapinių teritorija seniūno iniciatyva ir rūpesčiu palaipsniui buvo „atkovota“ iš brūzgynų ir menkaverčių medžių. Dideliame plote yra dar vienas kitas prižiūrimas ir artimųjų lankomas kapas. Tiesiant pagrindinius takus, šie kapai bus išsaugoti ir pagal galimybes įkomponuoti į naujas linijas. Bus perkeliami tik tie, kurie trukdys bendrai tvarkai – naujam suplanavimui. Čia vėliausiai žmonės buvo laidojami 1918 metais.Žemės kiekvienas gauna tiek, kiek priklauso

Naujųjų kapinių teritorija atrodo gražiai: tvarkingos kapaviečių linijos, visos skoningai išpuoštos žemaūgiais visžaliais dekoratyviais krūmeliais, žydinčių gėlių kereliais. Prižiūrėtoja Vilda Teresė Čemerkienė sakė, jog žymėdama naujų kapaviečių linijas dėl vietos stokos truputį nusižengia kapinių tvarkymo taisyklėms ir tarp paminklų palieka mažesnius tarpus – 50 centimetrų. Bet tiek užtenka, nes yra pastebėta, kad žmonės susitvarko tik savo kapavietę, – už paminklo neliečia, lyg ir niekieno zona būtų. „Taip mums ir vietos susitaupo, ir mažiau darbo apravint“, – sakė V. Čemerkienė. Naujose kapinėse pagrindiniam takui paliekama, kaip ir priklauso, pusantro metro, o šalutiniams skiriamas pusmetris.

Kapinių prižiūrėtoja mostelėjo į teritorijas, sužymėtas kuoliukais, – tai vietos naujoms kapavietėms. Jas atmatavo prieš išeidama atostogauti, kad prireikus ją vaduojantiems žmonėms nekiltų neaiškumų.

Šeimos kapavietei priklauso septyni kvadratiniai metrai. „Du metrai penkiasdešimt iš dviejų metrų aštuoniasdešimt – ir viskas“, – patikslino V. Čemerkienė. „Didesnių kapaviečių užsiimti paprastai neleidžiama. Savivaldybė tam duoda leidimą tik ypatingais atvejais. Buvo Alvite tokia situacija, kai vienam žmogui mirus kapavietę norėta užsiimti visai giminei. Ne, to tai jau nebus, kad gyviesiems žemes kapinėse atmatuotume“, – sakė seniūnas G. Bakūnas.

Kapinėse geidžiamos kaimynystės ar vietos iš kairės ar dešinės nepasirinksi – kurie iš eilės septyni kvadratai bus laisvi, tie ir taps amžinojo poilsio vieta.Galimos „išimtys“

Naujoje kapinių teritorijoje, formuojant kapaviečių linijas, kraštuose, prie tvoros, kartais lieka plotelis tik vienam kapui. Po laisvą vietą vienam kapui dar galima rasti ir senesniųjų kapinių teritorijoje. Kapų prižiūrėtoja sakė, jog tokių kapaviečių pageidaujama vienišiems mirusiesiems, kai artimieji žino, jog daugiau savųjų šiose kapinėse nelaidos. Neprižiūrimoje kapavietėje leidimas laidoti išduodamas, jeigu praėjo 25 kapo ramybės laikotarpio metai. Tai numatyta Vyriausybės patvirtintame tokių leidimų išdavimo tvarkos apraše.

Alvito kapinėse leidžiama palaidoti ir nemažai iš šio krašto kilusių, bet kitur gyvenusių žmonių. Tai būna tarsi jų paskutinės valios išpildymas.Reikia ir griežtumo

Kapų prižiūrėtojos kalbėjo ir apie problemų keliančius santykius su laidojimo paslaugų firmų bei paminklų dirbtuvių atstovais, kurie laidojant žmones ar statant paminklus įpratę prie savavaliavimo.

„Pirmiau, būdavo, nulieja pamatus tvorelėms, paminklams taip, kaip kam papuola. Dabar įsivedžiau tvarką ir be mano žinios nieko negalima daryti“, – sakė Alvito kapinių prižiūrėtoja V. Čemerkienė. Seniūnas paantrino, jog darbuotoja privalo žinoti situaciją. Prižiūrėtoja neslėpė, jog tenka pakovoti ir su laidojimo firmomis, kai nori kasti duobę neturėdami mirties liudijimo. Pavyzdžiui, Alvite ruošiasi palaidoti Kaune mirusį žmogų, o jokio dokumento neparodo. „Pasakau, jog kapinėse esu aš šeimininkė ir prašau laikytis Vyriausybės nustatytos tvarkos“, – aiškino moteriškė.

Įstatyme numatyta, kad rašytinį leidimą laidoti išduoda savivaldybė pagal jos tarybos numatytą tvarką arba seniūnai, jeigu jiems pavesta prižiūrėti seniūnijos teritorijoje esančias kapines. Leidimas išduodamas, kai laidojantis asmuo pateikia rašytinį prašymą ir mirties liudijimą. Šio leidimo forma nurodyta Kapinių tvarkymo taisyklių priede.Neleidžia užželti

Alvito ir Lankeliškių kapinių tvarkytojos sakė, jog pastaraisiais metais nėra taip nutikę, kad palaidoję žmogų artimieji kapo netvarkytų. Paprastai nuvytusios gėlės, pintinėlės, vainikai nurenkami po mėnesio, minint mirimo metines pastatomas ir paminklas. Bet yra tekę prižiūrėtojoms pagal turimus adresus ieškoti žmonių, kurie yra apleidę anksčiau palaidotų artimųjų kapus. Pasitaikę atvejų, kai artimųjų nepavyko surasti, tad šiuos kapus tvarko prižiūrėtojos, viešųjų darbų darbininkai.

Žmonės savo kapavietes tvarkosi kaip privačias teritorijas, o kapų prižiūrėtojams ištisus metus užtenka darbo bendrose teritorijose – reikia ravėti, nušluoti takus, palaikyti bendrą tvarką. Į kapinių prižiūrėtojų darbo funkcijas įeina paminklų aprašymas, mirusiųjų registravimas nurodant, kas prižiūrės kapą.

V. Čemerkienė pasidžiaugė, kad dar neteko girdėti nusiskundimų dėl gėlių vagysčių iš jos prižiūrimų Alvito kapinių.

Seniūnas G. Bakūnas atkreipė dėmesį į kitą problemą: žmonės pasiguodžia, jog kai kuriose kapavietėse peraugusios tujos teršia gretimus kapus. „Pagal taisykles kapinėse gali augti augalai iki pusantro metro aukščio. Kapavietės teritorijoje pasodinti augalai yra žmogaus nuosavybė ir be jo sutikimo šių pašalinti neturime teisės. O jeigu tas žmogus kapus aplanko gal tik du kartus per metus? Viskas, ką mes galime, tai raštiškai kreiptis ir įspėti. Tik per tam tikrą laiką nesulaukę atsakymo galėsime tuos augalus nupjauti“, – guodėsi seniūnas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas