„Santaka“ / Lauckaimyje kryžius primins iškilų kūrėją

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 3 ha žemės už Uosijos miško, prie sandėlių (atlikti geodeziniai matavimai). Tel. 8 652 30 775.
Galioja iki: 2019-09-19 09:32:22

Parduoda 2 kambarių tvarkingą butą patogioje vietoje, Vilkaviškyje (IV a., 50 m², šalia yra mokykla, vaikų darželis). Tel. 8 685 69 145.
Galioja iki: 2019-09-19 09:33:21

Parduoda 5 durų didelę medinę spintą, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-09-19 09:34:21

Parduoda gyvenamąjį namą Vienybės g., Vilkaviškyje (yra 7,6 a žemės). Tel. 8 656 85 575.
Galioja iki: 2019-09-19 14:45:38

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 6, Vilkaviškyje (29,62 m², III a., vonia ir tualetas kartu, be balkono). Tel. 8 638 50 161.
Galioja iki: 2019-09-20 09:28:01

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19

Parduoda 3,8 a sodo sklypą Vilkaviškio miesto ribose. Tel. 8 671 02 459.
Galioja iki: 2019-09-28 11:22:43Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-05-22 07:39

Dalinkitės:  


Prie kryžiaus po jo pašventinimo prisiminimui nusifotografavo (iš kairės) Krašto muziejaus direktorius A. Žilinskas, Kybartų seniūnas A. Balbierius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas S. Vabalas, seniūnijos vyr. specialistas V. Katkevičius, muziejininkė A. Mickevičienė, kunigas A. Vaitkūnas, menininko giminaitis Z. Jonynas, kaimo bendruomenės pirmininkė I. Apanavičienė, kryždirbys A. Alkevičius bei lauckaimietis E. Abraitis.

Autorės nuotr.


Lauckaimyje kryžius primins iškilų kūrėją

Birutė NENĖNIENĖ

Susipažino su kraštiečiu

Lauckaimio ir aplinkinių kaimų gyventojų jaunesnioji karta ar atsikėlusieji gyventi į šį kraštą visai neseniai sužinojo, koks žymus žmogus, garsinęs Lietuvą pasaulyje, užaugo šioje nuošalioje pasienio vietovėje. Tai – dailininkas, skulptorius, vitražo meistras Vytautas Kazimieras Jonynas.

Dalyvaujant gausiam būriui kaimo bendruomenės narių, svečių iš Kybartų ir Vilkaviškio, Krašto muziejaus darbuotojams, grupei Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos mokinių, Kudirkos Naumiesčio parapijos vikaras kun. Andrius Vaitkūnas pašventino buvusios Jonynų sodybvietės vietoje pastatytą kryžių.

Šią ceremoniją palydėjo malda ir vilkaviškiečių, bažnyčios choristų sugiedotos giesmės. Išreikšta viltis, jog kryžius atliks savo paskirtį ir dažniau suburs kaimo žmones gegužinėms ar birželinėms maldoms.

Po to visi renginio dalyviai buvo pakviesti į Lauckaimio mokyklą, kurios patalpose eksponuojama paroda apie Vytauto Kazimiero Jonyno kūrybą. Stendus su nuotraukomis Krašto muziejus pasiskolino iš Druskininkuose, nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, veikiančios V. K. Jonyno galerijos.

Parodą ateityje galės pamatyti Kudirkos Naumiesčio gyventojai, ji atkeliaus ir į Paežerių dvaro rūmus. Apie Jonynų gyvenimą prisiminimais su renginio dalyviais pasidalijo vienas iš vyriausių kaimo gyventojų Vincas Abraitis, Kybartuose gyvenantis giminaitis Zigmas Jonynas. Žaliosios Vinco Žemaičio pagrindinės mokyklos Lauckaimio skyriaus mokinukai parodė meninę programėlę.

Mintis įamžinti Vytauto Kazimiero Jonyno atminimą kilo Krašto muziejaus darbuotojams, kai rinkdami kraštotyrinę medžiagą apie praeitį iš vienos garbaus amžiaus Lauckaimio gyventojos išgirdo pasakojimą apie Jonynus, jų šeimos gyvenimą. Iki tol daug kam buvo labiau žinomas kitas Jonynas – poetas, rašytojas.Laikėsi tradicijos

Gerai susipažinusi su Suvalkijos krašto kryždirbyste ir parengusi gausiai iliustruotą knygą apie Vilkaviškio rajono kryžius bei kryždirbius muziejininkė Aušra Mickevičienė pasikonsultavo su Nacionaliniu dailės muziejumi ir priėjo prie išvados, jog geriausiai į Lauckaimio peizažą įsikomponuotų tradicinis suvalkietiškas kryžius.

Dar 1930-aisiais, Vytauto Didžiojo metais, prie Lauckaimio mokyklos buvo pastatytas gražus kryžius. Tačiau laikas ir gamta padarė savo – išliko tik vienas fragmentas. Muziejininkė „užkibo“ už minties, jog atkuriant šį kryžių turėtų būti tęsiama mūsų krašto kryždirbystės tradicija.

Šią mintį palaikė už paminklosaugą atsakinga Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistė D. Ambrasaitė. Iš Savivaldybės biudžeto buvo paskirta lėšų kryžiui atstatyti. Idėjai pritarė Kybartų seniūnija, seniūnas A. Balbierius parūpino ąžuolo medienos, vyr. specialistas V. Katkevičius prižiūrėjo darbus, tvarkant tėviškės vietą.

Ruošiant vietą kryžiui, reikėjo plušėti gerą mėnesį „pasiraitojus rankoves“, nes sodybvietė buvo apžėlusi, kyšojo peraugusių žolių kemsynai, niekada negenėti medžiai, neišpjaustyti krūmai. Seniūnija iš viešųjų darbų pasiuntė porą darbininkų – Joną Neiberką ir Joną Gudmantą.

Nuoširdžiai jiems talkino Lauckaimio gyventojai Vidas Rekešius, Kostas Mačiulaitis, Romas Macijauskas, kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Apanavičienė, ypač prisidėjo Edmantas Abraitis.Dirbo patikimas meistras

Kryžiaus šventinimo iškilmių dieną bendruomenės narių nupintu vainiku papuoštas kryžiaus meistras kybartietis Albinas Alkevičius švytėjo pasitenkinimu, kad pavyko sukurti visus Suvalkijos regiono reikalavimus atitinkantį, puošniu ažūru papuoštą kryžių.

Kviesdama Albiną Alkevičių padaryti šį kryžių, muziejininkė Aušra Mickevičienė neabejojo sėkme, nes jau buvo gerai susipažinusi su meistro darbo stiliumi. A. Alkevičiaus ir kito meistro, Povilo Juciaus, bendrai atkurtas tradicinis kaimo kryžius papuošė Bartninkus, yra pastatytų ir kitur.

Kryžius tarsi atidengė užmaršties skraistę nuo dalies kaimo istorijos ir papuošė vietovę. Seniūnijos atstovai džiaugėsi, kad galbūt ramus ir „visų užmirštas“ kampelis atgis, gal prie kryžiaus švenčių proga susirinks bendruomenės nariai. Organizatorių širdys džiaugėsi, jog į kryžiaus pašventinimo iškilmes susirinko netgi lazdelėmis pasiramsčiuojantys garbaus amžiaus lauckaimiečiai. Tai – kaip paliudijimas, jog kaimo žmonės ilgisi dvasinio peno, tokio pabendravimo.Kūrėjo kelias

Ne kiekvienam į rankas galėjo patekti Tomo Sakalausko knyga „Kelionė“ ar Rasos Andriušytės-Žukienės studija „Akistatos. Dailininkas Vytautas Kazimieras Jonynas pasaulio meno keliuose“, kuriose išsamiai supažindinama su pasaulinio garso kūrėju.

Į šventę susirinkusieji išgirdo ir apie mažą V. K. Jonyno gyvenimo bei kūrybos atkarpą, susietą su Lauckaimiu.

Būsimasis dailininkas gimė Alytaus rajone, Ūdrijos kaime. Jam buvo pustrečių metukų, kai tėvai atsikėlė į pasienį, kur tikėjosi susikurti geresnį gyvenimą. Vytautas Kazimieras buvo jauniausias ir labiausiai padykęs iš trylikos Jonynų vaikų. Šeimynos nariai baisėdavosi jo išdaigomis, kol galų gale susitaikė su jo polinkiu „prie meno“ ir 1923 metais išleido į Kauno meno mokyklą. Vaikinas studijavo tapybą ir grafiką, medžio raižinių ir knygos meno bei skulptūros ir baldų konstravimo studijas tęsė Paryžiuje.

Iš Lauckaimio Jonynų šeima išsikėlė 1944-aisiais, į Vakarus pasitraukė ir V. K. Jonynas. Nuo 1951 metų jis apsigyveno JAV.

Dailininkas surengė per 20 personalinių parodų Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, JAV, Latvijoje, Lietuvoje, dalyvavo grupinėse parodose Europoje, Pietų Amerikoje, JAV.

V. K. Jonyno kūrinių įsigijo daugelio šalių muziejai, daug jų yra privačiose kolekcijose. Už novatoriškumą, reikšmingus kūrybos darbus dailininkas įvertintas daugybe medalių, diplomų, apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino trečio laipsnio ordinu. V. K. Jonynas mirė 1997 metais, palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse.Galima pasigilinti

Daugelyje trumpų dailininko gyvenimo aprašymų neminimas gyvenimas Lauckaimyje, nors čia prabėgo menininko vaikystė, dalis jaunystės metų, iš čia jis lankė Kudirkos Naumiesčio gimnaziją.

Pirmieji Vytauto Kazimiero Jonyno kūriniai buvo sukurti būtent Lauckaimyje. Yra teigiama, jog iliustracijos – medžio raižiniai Kristijono Donelaičio poemai „Metai“ gimė Lauckaimyje.

Jaunasis kūrėjas stebėdavęs kaimo gyvenimą ir piešdavęs. Taigi, tuose buities ir darbų vaizduose, tuose veiduose lauckaimiečiai gali įžvelgti savo protėvių gyvenimo džiaugsmus ir vargus.

Žinojimas, jog kaimo laukų ir takų žemėje savo pėdas yra įmynęs pasaulinio garso kūrėjas, Lauckaimio krašto žmones tikriausiai paskatins apsilankyti Druskininkuose ir V. K. Jonyno galerijoje plačiau susipažinti su kūrėjo talentu, jo didžiuliu palikimu. Čia veikia pastovi menininko darbų ekspozicija, organizuojami plenerai, rodomi filmai apie dailininkus, veikia dailės studija.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Globos namų įdirbis išgirtas, tačiau įstaigos turi nelikti
* Kai nenori mokėti mokesčių – šiukšlės keliauja į paežerės konteinerius
* Nesutarimai dėl įvažiavimo įstrigo ambicijų sūkuryje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ką dažniausiai dovanojate eidami į vestuves, jubiliejus?
Pinigų.
Dovanų kuponą.
Nuperku kokį daiktą.
Apsiriboju gėlėmis.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas