„Santaka“ / Visi darbai skiriami regionui stiprinti, žmonėms padėti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 k. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-08 15:06:20

Perka 1–1,5 kambario butą Vilkaviškyje (siūlyti tik I a.). Tel. 8 620 42 988.
Galioja iki: 2020-04-08 15:08:58

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-01 16:36

Dalinkitės:  


Praėjusių metų rugsėjo 24 dieną buvo pašventintas Marijampolės apskrities herbas ir vėliava. Apskrities herbas – raudoname lauke sidabrinis sėjėjas su auksine skrybėle, sėtuve ir grūdais, byrančiais iš išskleistų į šonus rankų. Mėlyname bordiūre – dešimt auksinių dvigubų kryžių.

Antano GUDELEVIČIAUS nuotr.


Visi darbai skiriami regionui stiprinti, žmonėms padėti

Jau 10 metų mūsų valstybės administraciniame žemėlapyje vėl žymimos apskritys. 1994 m. liepos 19 d. Seimas priėmė Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymą, kuriuo Lietuvoje įteisinta 10 apskričių.

Marijampolės apskritis sudaryta iš 5 (Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Vilkaviškio rajono ir Šakių rajono) savivaldybių teritorijų, pasižyminčių socialinių, ekonominių ir etnokultūrinių interesų bendrumu.

Apskrities viršininko funkcijoms vykdyti 1995 m. įsteigta Marijampolės apskrities valdytojo, vėliau viršininko administracija. Apskrities viršininkas įgyvendina valstybės politiką regioninės plėtros, socialinio aprūpinimo, švietimo, kultūros, sveikatos priežiūros, teritorijų planavimo, paminklotvarkos, žemės naudojimo ir apsaugos, aplinkos apsaugos ir kitose srityse, vykdo apskrityje valstybines ir tarpregionines programas, taip pat koordinuoja apskrityje esančių ministerijų ir kitų Vyriausybės institucijų struktūrinių padalinių veiklą, derina savivaldybių vykdomųjų institucijų veiklą, įgyvendinant regionines programas, numato prioritetines apskrities raidos kryptis.

Įsteigus Marijampolės apskritį, organizacinį darbą pradėjo dabartinis Seimo narys Algis Rimas, tuomet paskirtas apskrities valdytoju. Nuo 1995 m. apskrities vadovo pareigas ėjo jau minėtas Algis Rimas, vėliau (nuo 1997 m.) – Kostas Jankauskas, kurį 2000 m. pakeitė Jonas Ščeponis. 2001 m. apskrities viršininku paskirtas Albinas Mitrulevičius, šiuo metu einantis pareigas antrą kadenciją.

Praėjęs dešimtmetis buvo svarbus apskrities istorijai, visiems mūsų krašto žmonėms. Per šį laikotarpį visoje Lietuvoje buvo sukurta ir įtvirtinta administracinė sistema.

Mūsų apskritis buvo sukurta atsižvelgiant į etnografines šio krašto ribas. Todėl turime sąlygas plėtoti etninę kultūrą, puoselėti šio krašto tradicijas. Įstoję į Europos Sąjungą, einame ne tik ekonominės regiono plėtros kryptimi, bet ir perimame europietiškas demokratijos tradicijas, esame skatinami ir patys stengiamės išsaugoti savo krašto kultūros bei tradicijų savitumą ir būti atviri bei įdomūs Europai.

Pernai, minint apskričių įkūrimo 85-ąsias metines, Lietuvos heraldikos komisija prie Respublikos Prezidento aprobavo Marijampolės apskrities vėliavos, herbo ir antspaudo etalonus, kuriuos sukūrė dailininkas Arvydas Každailis.Apskrities administracijos struktūra

Dabartinėje apskrities viršininko administracijoje yra 6 departamentai: Apskaitos ir finansų, Socialinių reikalų ir švietimo, Teisės, Civilinės saugos, Žemės tvarkymo ir Regioninės plėtros departamentas, Apskrities gydytojo, Valstybinės švietimo priežiūros, Kaimo reikalų, Centralizuotos vidaus audito, Personalo ir ūkio tarnybos, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius. Apskrityje veikia 14 viršininko administracijai pavaldžių įstaigų. Tai Marijampolės, Vilkaviškio bei Šakių rajonų žemėtvarkos skyriai, VšĮ Marijampolės ligoninė, Didvyžių, Ilguvos, Kalvarijos ir Suvalkijos pensionatai – socialines paslaugas teikiančios stacionarios įstaigos, skirtos žmonių su proto negalia globai. Veikia Marijampolės apskrities vaikų globos namai, Gelgaudiškio ir Kazlų Rūdos specialiosios internatinės mokyklos, Švietimo centras, Lietuvos Prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus, Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras.Regiono plėtra

Pastarieji metai apskrities viršininko administracijai buvo įtempto darbo laikotarpis. 2002–2003 metais buvome atsakingi už „PHARE 2000 ESS“ programos administravimą Marijampolės apskrityje. Mūsų apskričiai buvo skirta 5283000 eurų parama. Šiai paramai įsisavinti buvo įkurti Verslo plėtros ir Žmonių išteklių plėtros fondai.

Įgyvendinant numatytus programos tikslus, tiesioginės ir netiesioginės naudos iš Verslo plėtros fondo gavo 263 įmonės: buvo sukurtos 134 naujos darbo vietos regiono verslo įmonėse, įdiegti 47 kokybės standartai, 37 įmonėse buvo įdiegtos naujos technologijos, sukurtos 133 kompiuterizuotos darbo vietos, 25 įmonės įsigijo programinę įrangą, išleistas 21 reklaminis leidinys, suorganizuota parodų, konferencijų, mugių, kuriose dalyvavo 82 įmonės, 219 įmonių darbuotojų dalyvavo įvairiuose mokymuose.

Įgyvendinant Žmonių išteklių plėtros fondo projektus buvo skatinamas darbo jėgos prisitaikymas prie kintančių darbo rinkos sąlygų, ugdomas darbo jėgos verslumas (apmokyti 1359 asmenys), siekiama pagerinti profesinio mokymo sistemą (apmokyti 247 darbuotojai). Daug dėmesio buvo skiriama socialiai pažeidžiamų grupių integracijai į darbo rinką (mokymuose dalyvavo 2182 asmenys). Sukurtas nuotolinio mokymo centras bei keturios klasės regione. Didelis dėmesys buvo skirtas administracinių gebėjimų stiprinimui, socialinių ir ekonominių partnerių įtraukimui į regioninės plėtros planavimą ir įgyvendinimą.

2003 m. parengtas ir patvirtintas Marijampolės regiono plėtros planas 2003–2007 metams, kuriame numatytos svarbiausios Marijampolės regiono plėtros kryptys, tikslai, uždaviniai ir priemonės jiems pasiekti. Svarbų vaidmenį regiono plėtros planas vaidins ir įsisavinant Europos Sąjungos finansinės paramos lėšas, kadangi jame numatyta, kurioms sritims regione teikiamas prioritetas ir kurios reikalauja daugiausiai investicijų (tai verslo, gamybos ir paslaugų plėtra, žmonių išteklių, infrastruktūros bei žemės ūkio ir kaimo plėtra). Plane numatyta įgyvendinti daugiau kaip 300 priemonių už daugiau nei 700 mln. Lt panaudojant privačias, savivaldybių biudžetų bei ES struktūrinių fondų lėšas.

Šiuo metu jau pradėta įgyvendinti nemažai plane numatytų priemonių, kurioms per praėjusius metus panaudota apie 46 mln. Lt. Visiškai įgyvendinta priemonių už daugiau nei 6 mln. Lt. Daugiausia lėšų, beveik 60 proc., panaudota plėtojant regiono infrastruktūrą: renovuojant sveikatos priežiūros institucijas, plečiant socialinių paslaugų tinklą, gerinant vietinių kelių dangą, modernizuojant šilumos ūkį, vandens tiekimo bei nuotėkų tvarkymo infrastruktūrą ir pan.Bendradarbiavimas su užsieniu

Sėkmingai ir abiems pusėms naudingai plėtojamas bendradarbiavimas švietimo, socialinės rūpybos, kultūros, sveikatos apsaugos srityse su partneriais iš Danijos Viborgo apskrities, Vokietijos Burgenlando apskrities ir Lenkijos Palenkės vaivadijos. Aktualios verslo plėtros, aplinkos apsaugos, ekstremalių situacijų valdymo, sanitarinės, veterinarinės ir fitosanitarinės apsaugos problemos reguliariai aptariamos Lietuvos–Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos Pasienio bendradarbiavimo darbo grupėje.Kultūra ir paveldo išsaugojimas

2004 metais Marijampolės apskrityje pradėta vykdyti Regioninė kultūros plėtros programa. Programos tikslas – įgyvendinti valstybės politiką kultūros srityje Marijampolės regione. 2004 metais finansuota ir įgyvendinta 50 regioninių kultūros projektų. 2005 metais finansuoti 57 kultūros projektai.

Kartu su savivaldybių kultūros institucijomis, meno kolektyvais organizuojamos bendros regiono kultūrą, tradicijas reprezentuojančios šventės, minimos žymios sukaktys, istorinės datos, krašto kultūros paveldą pristatantys renginiai: Sūduvos regiono diena Rumšiškėse bei Vilniuje.

Paežerių dvaro rūmuose prieš pusantrų metų įkurtas Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras Tikimės gauti lėšų iš Europos Sąjungos Struktūrinių fondų šio kultūros paveldo objekto renovacijai. Sutvarkius pastatą bei sukūrus infrastruktūrą, vykdant bendrą veiklą su Vilkaviškio krašto muziejumi, Paežerių dvaro kompleksas taps turistų traukos centru bei Sūduvos krašto kultūros židiniu.Valstybės dėmesys socialinėms problemoms

Dar vienas mūsų rūpestis – kad būtų pastebėtas kiekvienas vienišas, socialiai neapsaugotas, neįgalus žmogus.

Vaikų globos namai, pensionatai, neįgaliesiems namuose teikiamos paslaugos užtikrina, kad žmogus jaustųsi saugus, svarbus ir reikalingas.

Socialiniais reikalais Marijampolės apskrityje rūpinasi valstybės, savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų socialinės paskirties įstaigos. Jų misija – kurti ir įgyvendinti socialinės paramos sistemą, užtikrinančią regiono gyventojų socialinį saugumą.

Marijampolės apskrityje veikia keturios valstybinės socialines paslaugas teikiančios stacionarios įstaigos, skirtos žmonių su proto negalia globai (viso – 706 vietos). Juose apgyvendinami asmenys iš visos Lietuvos. Marijampolės apskrities vaikų globos namuose globojami 85 vaikai. Nuolat atnaujinama ir tobulinama šių įstaigų materialinė bazė. Jų vadovai ir socialiniai darbuotojai sistemingai tobulina kvalifikaciją, dalyvauja įvairiuose seminaruose, kursuose, tuo gerindami teikiamų socialinių paslaugų kokybę.Pirmaujame Lietuvoje

Šiandien pagrindiniai žemėtvarkos ir žemės reformos vykdymo uždaviniai – pabaigti nuosavybės teisių atkūrimą į žemę, miškus ir vandens telkinius, tvarkyti laisvą valstybinės žemės fondą, vykdyti žemės naudojimo kontrolę, įgyvendinti konsolidacijos projektus, kuriuose būtų sprendžiamas sklypų stambinimas, kaimo infrastruktūros kūrimas ir kiti kaimo bendruomenei aktualūs klausimai, rengti kaimo plėtros, sklypų formavimo ir kitus žemėtvarkos projektus.

Marijampolės apskrityje piliečiams jau baigiamos atkurti nuosavybės teisės į žemę, miškus ir vandens telkinius. Pagal šį rodiklį apskritis yra pirmaujanti respublikoje.Prioritetas – sveikatos priežiūros įstaigos

Vykdant sveikatos priežiūros įstaigų restruktūrizaciją, siekiama užtikrinti geresnį gyventojų sveikatos priežiūros paslaugų poreikių tenkinimą, aukštesnę paslaugų kokybę, saugumą ir prieinamumą bei racionalesnį išteklių panaudojimą. Pagrindinis uždavinys – suformuoti Marijampolės apskrityje efektyvesnę ir gyventojų poreikius atitinkančią sveikatos priežiūros paslaugų sistemą. Medicinos paslaugos teikiamos pirminio ir antrinio lygio įstaigose, kurių Marijampolės apskrityje yra penkiasdešimt aštuo-nios: 5 bendrojo pobūdžio (antrinio lygio) ligoninės,1 slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė, 2 greitosios medicinos pagalbos stotys, 33 privačios sveikatos priežiūros įstaigos.

VšĮ Marijampolės ligoninėje vykdomi renovacijos darbai: keičiami langai, tvarkomi stogai. Lėšos skiriamos iš valstybės biudžeto, gauta Šiaurės šalių banko paskola. Ją padengs Vyriausybė. VšĮ Marijampolės ligoninės renovacijai iki šiol skirta 3615 tūkst. litų.Gyventojų saugumui

Ekstremalių situacijų prevencija ir gelbėjimo sistemos tobulinimu, bendruomenės rengimu savisaugai ir veiksmams rūpinasi Civilinės saugos departamentas. Yra parengti pavojų ir rizikos analizės bei avarijų likvidavimo planai visiems pavojingiems objektams. Valstybinės reikšmės ir pavojingų Lietuvos ūkio objektų registre net 122 apskrities objektai.

Departamentas nuolat organizuoja įvairius mokymus, seminarus. Apskrities policijos komisariatų darbuotojai juose gauna informaciją bei naujų žinių apie pavojingų krovinių pervežimą automobilių keliais; parengtas ir įgyvendinamas apskrities gamtinių gaisrų prevencijos priemonių planas; organizuotas potencialiai pavojingų hidrotechnikos statinių pripažinimas bešeimininkiais ir jų nuosavybės įteisinimas; parengtas planas ir organizuojamos monitoringo priemonės po apskrities nenaudojamų pesticidų sandėlio gaisro. Sprendžiamos kelio Marijampolė–Liudvinavas–Krosna avaringumo problemos ir įgyvendinamos eismo saugumo gerinimo priemonės.

Atlikta civilinės saugos slėptuvių poreikio analizė, nustatyta, kad apskrities rizikos ir gyvybiškai svarbiuose objektuose turi būti 61 slėptuvė, iš jų 56 turi būti įrengtos naujai.

Apskrities savivaldybėse sudarytos gyventojų evakuavimo komisijos, patvirtinti gyventojų surinkimo, priėmimo ir tarpiniai evakuavimo punktai, parengti arba baigiami rengti savivaldybių gyventojų evakuavimo planai.Nauji statiniai – europietiški

Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius prižiūri visus projektavimo ir statybos darbų etapus, tikrina specialiuosius ir detaliuosius planus, kuriuos po to tvirtina Savivaldybių tarybos, taip pat vykdo statinių projektavimo priežiūrą.

Statybos procesas prasideda gavus leidimą statyti. Po to kontroliuojama, kad statinys būtų statomas pagal projektą ir organizuojamos statinių priėmimo komisijos, kurios pripažįsta statinius tinkamais naudoti. Taip pat vykdoma statinių griovimo priežiūra, savavalių statybų prevencija ar jų sustabdymas. Nuo šių metų pradžios skyrius vykdo ir statinių naudojimo priežiūrą.

Per 10 metų Marijampolės apskrityje pastatyta ir pripažinta tinkamais naudoti daug architektūriniu bei technologiniu požiūriu įdomių statinių – IKI prekybos centras Marijampolėje (Vytauto g.), UAB „Mantinga“, europinio lygio kalakutų skerdykla (ARVI kalakutai), Kybartų pagrindinė mokykla, UAB „Kratonas“ gamybos pastatai – malūnas, sandėliai Kalvarijoje, Europos standartus atitinkanti J.Mėdžiuvienės įmonė – mėsos perdirbimo cechas.Į antrąjį dešimtmetį

Kiekviena diena – vis nauji ir labai svarbūs darbai. Mažų, nereikšmingų darbų nėra, nes jie skiriami arba regiono stiprinimui, arba žmogui, kuris kreipiasi į mus su savo problemomis. Konsolidavus jėgas, galima padaryti labai daug. Bendras darbas ugdo visuomenės pasitikėjimą, o mus tai įkvepia dar svarbesniems ir didesnių apimčių darbams.

Nuoširdžiai džiaugiamės minėdami gražų pirmąjį 10-mečio jubiliejų. Tikimės, kad, pradėdami antrąjį atkurtų apskričių dešimtmetį, priimsime naujus iššūkius, kartu su savivaldybėmis, seniūnijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis atliksime dar didesnius darbus, o kiekviena mūsų diena bus kupina ieškojimų ir atradimų.

Ženkime kartu į būsimąjį laiką lydimi tikėjimo ir pasitikėjimo, išminties ir geranoriškumo.Daiva KLIMAVIČIENĖ

Atstovė spaudai
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Medikai ruošiasi koronaviruso bangai ir dirba kitu režimu
* Ūkininkas negaili investicijų į pašarų kokybę
* Koronaviruso gniaužtuose atsidūrę verslininkai ieško išeičių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip dirbate per karantiną?
Nuotoliniu būdu.
Ir iš namų, ir darbovietėje.
Darbo vietoje.
Turiu nedarbingumo lapelį, atostogauju.
Mane atleido.
Esu bedarbis (-ė), pensininkas (-ė).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas