„Santaka“ / Gyvulių augintojai kratosi supirkėjų svarstyklių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda labai geros būklės javų kombainą LAVERDA 3400 (3,6 m pjaunamoji, variklio galingumas 115 AJ, 6 cilindrų, IVECO smulkintuvas). Tel. 8 601 18 005.
Galioja iki: 2020-04-12 09:10:44

Perka metalines naudotas daugiabučių laiptinių duris. Tel. 8 618 45 713.
Galioja iki: 2020-04-16 09:11:07

Parduoda jauną pieningą karvę ir telyčią. Tel. 8 624 70 635.
Galioja iki: 2020-04-18 13:59:28

Parduoda svarstykles, pasveriančias iki 200 kg. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2020-04-19 08:09:30Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-07-01 16:29

Dalinkitės:  


Į Z.Kuzmenskienės įmonės skerdyklą pasverti ir parduoti bulių atvežė Skardupių kaimo ūkininkai Jolanta ir Vidmantas Kailiai. Ūkininkai tvirtino, kad nei kiaulių, nei galvijų „kieminėmis“ svarstyklėmis nesveria. Gyvulių registracijos dokumentus tikrina rajono VMVT viršininkas J.Dubauskas.

Autorės nuotr.


Gyvulių augintojai kratosi supirkėjų svarstyklių

Algimantas GUDAITIS

Laikraščiuose mirga skelbimai: superkame gyvulius, jaučius, veršelius, kiaules... Dažnai dar priduriama: pasiimame patys, atsiskaitome iš karto, mokame priedus... Atrodo, ko bereiktų ūkininkui – tik augink ir parduok. Deja, ne viskas ir ne visuomet būna taip gražu ir patogu, kaip siūloma skelbimuose. Supirkėjų paslauga nors ir patogi, tačiau gyvulių augintojui dažnai nemažai kainuoja.Iš trijų kiaulių pasidarė ketvirtą

Neseniai vykusiame rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus specialistų ir žemės ūkį aptarnaujančių organizacijų vadovų pasitarime pasigirdo nerimą keliantys pranešimai, jog gyvulių supirkėjai dažnai apgaudinėja ūkininkus, įvairiais būdais ir priemonėmis mažindami perkamų gyvulių svorį.

Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Pilipavičius tvirtino, jog jam ir kitiems skyriaus specialistams dažnai ūkininkai pasiskundžia, kad gyvulių supirkėjai, atvažiavę pirkti gyvulio, atsiveža senas, išklibusias svarstykles, įvairių formų svarsčius, su kuriais pasverti gyvuliai keliolika ar net keliomis dešimtimis kilogramų „palengvėja“.

Pasak A.Pilipavičiaus, neseniai į jo kabinetą atėjo ūkininkas, kuris pardavė atvažiuojančiam gyvulių supirkėjui 3 kiaules. Prieš parduodant kiaules ūkininkas buvo jas pasisvėręs turimomis svarstyklėmis. Tačiau supirkėjas iš automobilio išsiėmė savąsias ir, norėdamas pademonstruoti svarstyklių tikslumą, pasiūlė pačiam šeimininkui jomis pasisverti.

– Svarstyklės parodė netoli 78 kg. Žinojau, kad maždaug tiek ir sveriu, todėl sutikau, kad kiaulės būtų sveriamos supirkėjo svarstyklėmis, – pasakojo Žemės ūkio skyriaus vedėjui ūkininkas.

Sveriant kiaules savo svėrimo duomenų šeimininkas su savimi neturėjo, o mintinai neprisiminė. Už nupirktas kiaules supirkėjas sumokėjo pinigus iš karto. Kai pirklys su ūkininko kiaulėmis išvažiavo ir šeimininkas grįžęs į trobą sulygino svėrimo rezultatus, paaiškėjo, jog ant supirkėjo svarstyklių viena kiaulė svėrė 15 kg, antroji – 18 kg, o atšerta paršavedė net 28 kg mažiau. Logiškai galvodamas ūkininkas darė išvadą, kad jei jo svoris ant supirkėjo svarstyklių buvo panašus į tikrąjį, o kiaulių tiek daug skyrėsi, vadinasi supirkėjai naudoja dvejus svarsčius: vienus teisingus, kitus – pasunkintus.

– Taip iš mano trijų kiaulių supirkėjas pasidarė dar nedidelę ketvirtą, – guodėsi į Savivaldybę atėjęs ūkininkas. Jis sakė nežinąs, į ką kreiptis, kur ieškoti pagalbos, kad bent ateityje kas nors patikrintų supirkėjus, išsiaiškintų, kokias svarstykles ir svarsčius jie naudoja sverdami gyvulius. Žmogus augina parduoti ir daugiau kiaulių, porą veršių, todėl savo pavardės ir gyvenamosios vietos prašė neskelbti, nes sužinoję pavardę visi gyvulių supirkėjai aplenks jo kiemą.

Žemės ūkio skyrių bei redakciją pasiekia ir daugiau kalbų apie keistoką gyvulių supirkėjų elgesį. Ūkininkai pasakojo, kad jei atvažiuojančiam supirkėjui pasakai, kad turi savo svarstykles ir kiaules jau pasisvėrei, tai jo savo kieme nesitikėk sulaukti. O jei prie supirkėjo svarstyklių atsinešei savo svarsčius, tai tas mandagiai padėkojęs ir tavo svarsčius, ir gyvulius palieka.Supirkėjai tapo prekiautojais ir vežėjais

Žemdirbių pasitarime negalėjęs dalyvauti rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Jonas Dubauskas vėliau tvirtino, jog šią problemą gali nesunkiai išspręsti patys gyvulių augintojai. J.Dubauskas paaiškino, jog vadovaujantis VMVT direktoriaus Kazimiero Lukausko 2005 m. va-sario 9 d. įsakymu bei kitais dokumentais, iki 2005 m. kovo 1 d. fiziniai ir juridiniai asmenys, veikę kaip gyvulių supirkėjai, turėjo būti patvirtinti, kaip prekiautojai gyvuliais.

Fiziniam ar juridiniam asmeniui prekiauti gyvuliais teisę išduoda VMVT pagal asmens prašymą ir rajono VMVT paruoštus dokumentus. Prekiautojas gyvuliais turi turėti specialias gyvulių transportavimo priemones, supirktų gyvulių laikymo, karantinavimo patalpas, kitą tam reikalingą įrangą. Kaip paaiškino J.Dubauskas, mūsų rajone dar nėra nė vieno VMVT įregistruoto prekiautojo gyvuliais.

Greta prekiautojo gyvuliais atsirado dar viena verslo sritis – gyvūnų vežėjai. Tai tokie žmonės, kurie su pritaikytomis transporto priemonėmis už sutartą užmokestį nuveža gyvulius į skerdyklą ar kitą jų laikymo (auginimo) vietą.Sverti tik skerdykloje

Gyvūnų vežimo taisyklėse nenumatyta, kad iš augintojo paimti gyvuliai būtų sveriami augintojo tvarte ar kieme. Išvežant gyvulį jo augintojas, padedant aptarnaujančiam vet. gydytojui, išrašo gyvulio važtaraštį, kurio vienas egzempliorius lieka augintojui, antras įteikiamas vežėjui. Važtaraštyje vežėjas pasirašo, kad paėmė gyvulį, tačiau jame nenumatyta gyvulio svorio pažyma. Gyvulį reikia pasverti tik skerdykloje ar kitoje jo priėmimo vietoje. O ten, pasak J.Dubausko, svarstyklės nustatyta tvarka tikrinamos ir plombuojamos. Galbūt gyvulio pardavėjui ir bus nepatogu vykti keletą kilometrų iki skerdyklos, kad sužinotų teisingą gyvulio svorį, bet kitos išeities kol kas nėra.

Skerdykloje paskersto gyvulio mėsą suderėta kaina gali nupirkti ir gyvulio vežėjas, ir kita turinti teisę prekiauti skerdiena įmonė ar asmuo. Tik taip galima išvengti manipuliavimo senomis svarstyklėmis ir gyvulio svoriu.Sutartis su rankpinigiais

Tačiau iš vieno gyvulių supirkėjo voratinklio ūkininkas gali papulti į kitą. Rajone yra tik trys turinčios teisę skersti gyvulius skerdyklos: individualios A.Abraičio įmonės „Srovė“ skerdykla, Z.Kuzmenskienės ir V.Vaičekausko individualių įmonių skerdyklos. Iš šių skerdyklų tik „Srovės“ skerdykla paskerdžia gyvulius ir superka jų skerdieną. Dvi kitos gyvulius tik skerdžia, o skerdieną grąžina gyvulio savininkui arba gyvulį atvežusiam vežėjui. Kam ūkininkui kelių kiaulių ar buliaus skerdiena? Reiškia, gyvulio vežėjas (anksčiau vadintas supirkėju) turi būti ir skerdienos pirkėjas. Tik ar panorės jis pirkti gyvulį pasvertą skerdyklos svarstyklėmis?

Galima rasti išeitį ir čia. Reikia dar ūkininko kieme susiderėti su vežėju (gal net paimti rankpinigius), kad už gyvo gyvulio svorį, nustatytą skerdykloje, vežėjas sumokės sutartą kainą ir paims gyvulio mėsą. Arba kita išeitis – su parduodamais gyvuliais supirkimo dieną laukti pirkėjo prie skerdyklos ir sutarti kad pirkėjas (prekiautojas mėsa) pasvertą skerdykloje gyvulį už sutartą kainą nupirks ir paims skerdieną. Kol kas gyvulių paklausa yra didesnė už pasiūlą, todėl yra palankios sąlygos pripratinti pirkėjus prie naujos gyvulių supirkimo tvarkos. Tik reikia įvertinti, jog šiandien viskas perkama ir parduodama. Todėl vargu, ar skerdykla jums gyvulį pasvers veltui ir jau tikrai jo veltui nepaskers. Su pirkėju taip pat prisieis susitarti, kas sumokės už gyvulio pasvėrimą ir paskerdimą.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Mokiniams skirti maisto daviniai sukėlė diskusijų audrą
* Komunalininkai dezinfekuoja ir laiptines, ir suoliukus aikštėse
* Kaimyninėje Marijampolėje – koronaviruso protrūkis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kokia Jūsų finansinė situacija per karantiną?
Pragyvenu iš gaunamų pajamų.
Vieną kitą eurą netgi susitaupau.
Radau galimybių gerai uždirbti.
Gyvenu iš santaupų.
Lendu į skolas.
Esu išlaikomas (-a).Kalbos patarimai

Ar prekės būna padidintos paklausos?
Kai kurie daiktai, pvz., medicininės kaukės, dezinfekantai šiu metu yra paklausios prekės, o ne padidintos paklausos. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei reikšti.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2020 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas