„Santaka“ / Suvalkija nepamiršta savo sodybos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-06-23 16:02

Dalinkitės:  


Jurgis Tekorius (dešinėje) blynus kepė, o Kęstutis Melnikas juos medumi tepė.

Autorės nuotr.


Suvalkija nepamiršta savo sodybos

Birutė PAVLOVIENĖ


Praėjusį sekmadienį Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse suvalkiečio ūkininko sodybą vėl atgaivino jau ne pirmą kartą čia rengiama Suvalkijos diena.

Muziejaus direktorius Stasys Gutautas, sveikindamas šventės dalyvius, sakė, kad kiti Lietuvos etnografiniai regionai iš suvalkiečių galėtų imti pavyzdį. Visiems regionams taip reikėtų pagerbti savo sodybas daina, šokiu, senaisiais amatais ir šiuolaikiniais verslais. Kreipdamasis į Suvalkijos krašto patriotus, direktorius išreiškė viltį, kad tarp jų tikrai atsiras ir tokių, kurie padės pakeisti savo laiką jau atitarnavusias trobos stogo čerpes.

Pradėdama šventę, kviesdama klausytis meno mėgėjų koncerto, jo vedėja Marijampolės kolegijos dėstytoja Vida Mickuvienė sakė, kad geros nuotaikos tikrai nepristigs, jeigu dar ir visų dievų – krikščioniškų ir pagoniškų – bus paprašyta nupūsti pro šalį lietaus debesis. Šis pageidavimas buvo išgirstas. Liūtis pliūptelėjo jau pasibaigus renginiams, kurie vyko ne tik didžiosios sodybos kieme.

Jame, kaip ir ankstesniais metais, šeimininkavo dainininkai, muzikantai, šokėjai. Buvo atvykę septyni kolektyvai. Du iš jų – vilkaviškiečių. Pirmą kartą čia koncertavo Girėnų kaimo kapela „Versmė“. Ji pasirodė pabaigoje, ir žiūrovai vis prašė dar groti bei dainuoti. Mat liaudiškos girėniškių melodijos labai jau išjudino mėgėjus pasišokti ant žolės.


Vilkaviškio kultūros centro folkloro kolektyvą „Sūduviai“ galima pavadinti Rumšiškėse rengiamų įvairių švenčių senbuviu. Bet šį kartą ansamblio dalyvių tautinius kostiumus „vilkėjo“ manekenai. Jie papildė vilkaviškiečių demonstruotos „Mažosios audimo artelės“ eksponatus. „Sūduvių“ ansamblio nariai Rumšiškėse tapo „Hortenzijos“ chorelio damomis bei jų kavalieriais, kurių romansai ir kitos ilgesingos meilės dainos buvo palydėtos plojimais ir šūksniais: „Bravo!“

Daug kas neatsispyrė pagundai nusikalti marijampoliečių muziejininkų įteisintą „nacionalinės“ suvalkiečių valiutos pinigą – sūdoną: sidabrinį ar auksinį.

Veikė Marijampolės krašto muziejaus fotografijų paroda „Sūduvos amatai“. Kiemo pakraštyje ir abipus keliuko tradiciškai buvo įsitaisęs gyvas jų atspindys – tautodailininkai ir kiti meistrai. Vilkaviškiečių gretos, palyginti su pernykšte regiono diena, buvo gausesnės. Savo megztas staltieses po sodo medžiais buvo iškabinęs Edvardas Lietuvninkas. Juozas Cibulskis, bendraudamas su vokiečių turis-tais, išgirdo vertingų patarimų, kaip patobulinti medpadžių gamybą. Siuvinėtomis, apnertomis staltiesėmis kiemo tvorą buvo išpuošusios seserys Audronė Malinauskienė ir Rasa Margelienė.


Čia rikiavosi ir drožėjo Povilo Penkaičio „zoologijos sodas“. Lankytojus vilkaviškiečiai džiugino medžio paveikslais, spalvingomis akmeninėmis boružėlėmis ir t.t.

Prie vartų, kur darbavosi iš kitų rajonų atvykę kalviai, savo „žaizdrą“ buvo užkūręs ir Karklinių kaimo gyventojas Jurgis Tekorius. Tik ant ugnies čia kaito ne visaip raitomas metalas, o čirškėjo juoda kaip Afrika „čirvablynė.“ Jos produkcija turėjo ne mažesnį pasisekimą, kaip netoliese pardavinėti „Čečetos“ ar „Virbalio duonos“ gaminiai. Jurgiui teko užmaišyti ne vieną dubenį. Kartu atvykęs kaimynas Kęstutis Melnikas blynus tepė medumi ir uogiene, o kiekvienam pageidaujančiam dar davė paragauti ir savos gamybos „Bočių ašarų“.

Tuo metu prie netoliese esančio svirno daug kam byrėjo juoko ašaros. Čia vieną spektaklį – 100-metį švenčiančią Keturakio komediją „Amerika pirtyje“ – vaidino „Kazlų vaidilos“, Tautkaičių „Gegnės“, Griškabūdžio kaimo, Kalvarijos „Titnago“ ir Šakių „Zanavykų“ teatrų artistai. Po spektaklio „Sūduvių“ ansamblio vadovė Nijolė Skinkienė su šio projekto atstovais beveik susitarė, kad komedija bus suvaidinta ir Ožkabaliuose, dr. J.Basanavičiaus sodybos klojime.


Liaudies buities muziejaus vadovybė dėkojo ne tik meno mėgėjų kolektyvams, bet ir Marijampolės apskrities savivaldybių merams. Deja, kaip ir pernai, mūsų rajono vadovui A.Bagušinskui skirtą suvenyrą į Vilkaviškį teko parvežti saviveiklininkų atstovams, nes nei meras, nei kiti rajono valdžios atstovai regiono dienoje nedalyvavo.



Publikuota: 2005-06-23 16:02:28

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai