„Santaka“ / Baigę sėją ūkininkai keliauja po užsienį

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2004-12-30 08:23

Dalinkitės:  


Janina ir Vincas Mačiuliai nepaskęsta vien ūkio darbuose. Ūkininkai randa laiko ir svečiams, kelionėms, kultūriniams renginiams.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Baigę sėją ūkininkai keliauja po užsienį

Algimantas GUDAITIS


Ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio konsultavimo tarnybos organizuojamą tradicinį „Metų ūkis 2004“ konkursą šiemet rajone laimėjo Klausučių seniūnijos Didžiųjų Šelvių kaimo ūkininkai Janina ir Vincas Mačiuliai. Prieš naujametines šventes su Klausučių seniūne Gema Skystimiene apsilankėme ūkininkų sodyboje, klausėme šeimininkų, su kokiomis nuotaikomis jie palydi praeinančius, kokiomis viltimis pasitinka 2005-uosius metus.



Sodyba giria šeimininką

Mačiulių sodyba jau turi savo veidą. Erdvų kiemą supa geltonų plytų „grybo“ formos namas, nemažas ūkinis pastatas, rūsys daržovėms. Atokiau – didelis garažas traktoriams, kombainams, sunkvežimiams, žemės ūkio inventoriui. Kieme, užtvartėje ar kitoje nuošalesnėje vietoje nesimėto žemės ūkio mašinų, traktorių dalys, kitokie nuo kasdieninių darbų atlikę rakandai. Kiemas tvarkingas, technikos įspaustos vėžės išlygintos, pažvyruoti įvažiavimai.

– Sodybą pradėjome statyti 1988 metais. Svarstėme, gal kurtis mieste. Bendrovės vadovas siūlė neblogą kampelį paplentėje, prie cukrinių runkelių supirkimo punkto, bet po kolūkinės maišalynės norėjosi ramumos. Dabar kaimo tylą sudrumsčia tik pravažiuojantys traukiniai, bet prie jų gaudesio jau pripratome, – prisimena dar neseną namų statybos istoriją Vincas.


Savarankiškai ūkininkauti Mačiuliai pradėjo ant 50 ha iš Vinco mamos tėviškės Šakių rajone „atsikeltos“ žemės. Ta žemė palytėta skaudžių įvykių. Už ją Vinco senelius tarybų valdžios kūrėjai ištrėmė į Tiumenės sritį. Sibire susituokė Vinco tėvai, ten 1957 metais gimė ir jis.



Remia ir kontroliuoja

Imtis ūkininkavimo Janinai ir Vincui nebuvo sunku. Jis jau buvo Veterinarijos akademiją baigęs vet. gydytojas, ji – iš gretimo Teiberių kaimo kilusi kolūkio vaikų darželio auklėtoja. Skirstantis bendrovei Mačiuliai už pajus įsigijo nemažas karvides, tapo grūdų sandėlio dalininkais, tačiau savarankišką ūkį pasuko tik augalininkystės kryptimi. Šiandien Mačiuliai dirba daugiau nei 500 ha žemės. Vincas be žemės nuomos sutarčių sąrašo jau nesuskaičiavo, keliuose kaimuose ir ploteliuose išmėtyti jo dirbami laukai. Ūkininkai net dėl šeimos poreikių nelaiko karvių ar kiaulių. Turi, pasak Vinco, beveik „iš nuobodybės“, kelias vištas, kalakutus, triušių. Neseniai dar nusipirko veršelį, bet tik dėl to, kad kiauliena ir jautiena labai įsigrisusi...

Iki šiol Mačiuliai augino tik dvi kultūras – javus ir cukrinius runkelius. Šiemet, įsigijęs naują kombainą, Vincas pasisėjo ir 50 ha žieminių rapsų. Mačiuliai, dalyvaudami SAPARD programoje, jau pajuto Europos Sąjungos paramą: įsigijo javų nuėmimo kombainą „John Deere“, traktorių ir purkštuvą. „Tai didelė parama, tačiau ir bėdos su ja nemažai. Priemones turi nusipirkti už savas lėšas, tik vėliau fondas padengia 45 proc. technikos vertės. Be banko paskolų čia neapsieisi“, – tvirtino šeimininkas. „O kokie tikrinimai, kontrolė – suskaičiavo, kaip sako žmonės, ne tik ratus, bet ir stipinus. Tų SAPARD dokumentų nuo stalo jau ir nenuimame – paprasčiau surasti, kai tikrintojai atvažiuoja“, – pridūrė šeimininkė.


Nežiūrint sudėtingo biurokratizmo Vincas ruošiasi naudotis ir ES struktūrinių fondų parama. „Paskutiniai metai parodė, kad be geros džiovyklos grūdų ūkyje neišsiversi“, – tikino ūkio šeimininkas.



Darbininkai šeimininku nesiskundžia

Mačiuliai turi visą techniką javams ir cukriniams runkeliams auginti, tik pasak Vinco, jo rankos prie technikos nelabai limpa. „Su traktoriumi dar šiek tiek važiuoju, o į naująjį kombainą jau net nelipu. Net užkurti jo nemokėčiau“, – prisipažįsta Vincas. Kas kita – Kauno kolegijoje studijuojantis sūnus Irmantas. Nors jis mokosi ne inžinerijos ar mechanikos, o vadybos, tačiau kombaino vairas jam klusnus. Matyt, ir kombainas pagamintas jaunesniems – jame oro kondicionierius, radijas, vaizdo aparatūra... Tik kai vaizdo grotuvą įsijungi, kiti prietaisai nustoja rodyti. Ko gero, dar nėra tokių kombainininkų, kurie vienu metu galėtų ir televizorių žiūrėti, ir javus kirsti.

Mačiulių ūkyje pastoviai dirba trys mechanizatoriai. Tie patys vyrai čia jau darbuojasi 5–6 metai. Vincas sako, kad tai – geri, rūpestingi darbininkai. Matyt, nesiskundžia šeimininku ir jo padėjėjai, antraip tiek metų pas vieną šeimininką neišbūtų.

Pagiria ūkininką ir seniūnė. Gema Skystimienė sako, kad Vincas niekuomet neatsisako parvežti sunkesnį krovinį, sutvarkyti užsilikusį piktžolyną, padėti nelaimėn patekusioms šeimoms, neįgaliesiems.




Namuose neužsidaro

Mačiulių gyvenimas nesisuka vien laukuose, dirbtuvėse, sandėliuose... Ūkininkai suranda laiko ir pramogoms, savišvietai, kelionėms. Vincas sako jau nemažai pasižvalgęs po senosios Europos valstybes, buvo nuskridęs pas gimines į Ameriką. Pernai susiruošė į Egiptą. Janina tuo kraštu nusivylė – labai nešvaru, apie piramides – šiukšlynai, visur iš turistų vietiniai gyventojai kaulija pinigų. „Susiruošėm joti kupranugariu. Tik užlipus, šeimininkas paprašė 100 dolerių. Kai sakai, kad tiek neturi ir ruošiesi nulipti, nusileidžia iki 50, dar pasiderėjus – iki 20–30. Kai ir tiek nesiruoši mokėti – sako, duok bet kokiais, jei tik turi“,– prisimena egiptiečių turistinį biznį Vincas. Į keliones Mačiuliai vyksta dažniausiai po pavasarinės sėjos. Nelaikantiems gyvulių tuomet atsiranda savaitė kita laisvesnio laiko. Žinoma, gali keliauti ir visą žiemą.

Mačiuliai yra Rotary klubo nariai. Čia jie susitinka, pabendrauja su verslininkais, kultūros, meno sričių atstovais. Rotariečiai organizuoja išvykas į teatrus, muziejus, istorines vietoves. Janina yra knygų klubo narė, parsisiunčia naujausių įdomių leidinių.

– Tačiau ne viskas taip lengva ir paprasta, kaip kai kam gali iš šalies atrodyti. Norint sutvarkyti ūkį, gauti gerą derlių, atlaikyti konkurenciją, reikia įdėti daug pastangų ir pinigų,– tvirtina Vincas.

Jis nenorėtų visam laikui atitrūkti nuo veterinarijos, gyvulių. Ūkininkai galvoja apie mėsinių galvijų fermą.

Janina dairosi po švarius, tvarkingus dar senų laikų medžiagomis įruoštus kambarius ir norėtų namus atnaujinti šiuolaikinėmis priemonėmis. Jai pritaria ir Vincas, tik galvoja, kad dar metelius kitus reikėtų pakentėti...



Publikuota: 2004-12-30 08:23:46

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai