„Santaka“ / Visuomenė įvairiais būdais skatinama nelikti abejinga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-03-12 09:16

Dalinkitės:  


Savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos taryboje išsamią informaciją apie nepilnamečių nusikalstamumo būklę ir siūlymus situacijai gerinti pateikė (iš kairės) prokurorė Asta Antanaitienė ir policijos specialistė Rūta Kairienė.

Autorės nuotr.


Visuomenė įvairiais būdais skatinama nelikti abejinga

Birutė NENĖNIENĖ

Pateiks siūlymus

Savivaldybės bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdyje išklausytos rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio (anksčiau vadinosi Nepilnamečių reikalų) vyresniosios specialistės Rūtos Kairienės ir prokurorės Astos Antanaitienės informacijos apie vaikų nusikalstamumo priežastis bei prevenciją, kalbėtasi apie psichologinės pagalbos svarbą linkusiems nusikalsti vaikams ir jų šeimoms. Ypač didelis susirūpinimas išreikštas dėl to, kad rajone labai trūksta psichologo pagalbos nusikaltusiems ir nukentėjusiems vaikams. Siekiant užkirsti kelią vaikų nusikalstamumui ir daromiems jų pažeidimams bei smurtui, pasiūlyta aktyvinti bendradarbiavimą tarp savivaldos institucijų, Vaiko teisių apsaugos skyriaus, su nepilnamečiais dirbančių policijos inspektorių, prokuratūros, švietimo, globos įstaigų, vaikų ir jaunimo organizacijų.

Švietimo skyriaus vyr. specialistė Žydrė Žilinskienė minėjo, jog pernai rajone penkių vykdytų socializacijos, prevencijos ir vasaros poilsio programų veikloje dalyvavo 7 tūkst. rajono vaikų bei paauglių. Vaiko teisių apsaugos skyriaus viršininkė Danutė Viltrakienė paabejojo, ar galėjo beveik visi rajono moksleiviai būti užimti tiksline veikla, bet toks skaičius tikėtinas, žinant, kad dalis vaikų dalyvauja keliuose projektuose. Akcentuota tai, kad vasaros atostogų metu įvairia veikla turėtų būti užimta kuo daugiau vaikų iš probleminių šeimų.

Ankstesniuose šios tarybos posėdžiuose buvo analizuotos darbo su socialinės rizikos šeimomis problemos bei aptarti vasaros poilsio ir vaikų užimtumo klausimai. Šiuo metu dėl prevencinio darbo gerinimo rajone renkami pasiūlymai, kurie bus pateikti svarstyti ir tvirtinti rajono Savivaldybės tarybai.Šiek tiek statistikos

Kaip informavo R. Kairienė, praėjusiais metais nepilnamečiai rajone įvykdė 54 nusikaltimus, tai 6 nusikaltimais mažiau nei 2007 metais. Juos įvykdė 36 nepilnamečiai: 17 iš jų mokėsi vidurinėse mokyklose, 3 – Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyriuje, net 15 nesimokė ir nedirbo.

Daugiausia nepilnamečiai įvykdė vagysčių – 42,5 proc. (2007 m. – 53 proc.), plėšimų – 20,3 proc. (2007 m. – 8,3 proc.), viešosios tvarkos pažeidimų – 14 proc. (2007 m. – 23 proc.) ir kt. Per 2008 metus 35,1 proc. (2007 m. – 38,3 proc.) nepilnamečių nusikalto kartu su suaugusiais asmenimis. Panašiai kaip ir 2007 metais, pernai būta 18,5 proc. jaunuolių, nusikaltusių grupėse. 14 nepilnamečių nusikalto pakartotinai. Nusikaltimų skaičių labai padidino dviejų Kybartų vaikų globos namų paauglių padaryti nusikaltimai, už kuriuos jie atlieka bausmę. Pernai 6 nepilnamečiai nusikaltimus padarė būdami neblaivūs.

2008 metais fizinę prievartą patyrė 18 vaikų (2007 m. – 20), nuo seksualinės prievartos nukentėjo trys vaikai, vienas patyrė psichologinę prievartą.

Per 2008 metus išaiškinta 114 administracinių teisės pažeidimų (2007 metais – 124). Šešiasdešimt vaikų buvo atvesdinti į policijos Operatyvaus valdymo poskyrį, pristatytųjų amžius – daugiausia nuo 16 iki 18 metų.Paskaitos ir konkursai

Siekiant užkirsti kelią nepilnamečių nusikalstamumui taikomos įvairios prevencinės priemonės. Jos vykdomos bendradarbiaujant policijai, Švietimo skyriui, Vaiko teisių apsaugos skyriui, Pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybai, mokytojams, medicinos darbuotojams, mokyklų ir seniūnijų socialiniams darbuotojams.

Policijos komisariato Prevencijos poskyrio specialistės lankėsi mokymo įstaigose, skaitė paskaitas, dalyvavo mokyklų tarybų, pedagogų posėdžiuose, kurių metu buvo svarstomas problemiškas vaikų elgesys, organizuoti ir tiksliniai reidai.

Pasidžiaugti galima tuo, kad teisinių žinių viktorinos-konkurso „Temidė“ respublikiniame ture Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinės mokyklos komanda penkerius metus pagrečiui užėmė prizines vietas.Tėvų atsakomybė ir užimtumas

Policijos pareigūnės kartu su Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistėmis ir seniūnijų socialinėmis darbuotojomis lanko socialinės rizikos šeimas. Per praėjusius metus administracinėn atsakomybėn patraukti 32 tėvai pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 181 straipsnį.

Namuose lankomi nepilnamečiai, kuriems paskirtos auklėjamojo poveikio priemonės. Pareigūnės praėjusiais metais individualų prevencinį darbą dirbo su keturiais vaikais, esančiais policijos profilaktinėje įskaitoje, ir su 69, esančiais policiją dominančių vaikų apskaitoje.

22 vaikai, kuriais domisi policija, buvo įtraukti į įvairius prevencinius projektus. Pareigūnės pačios parengė du tokius projektus, be to, įsitraukė į šešiolika kitų institucijų rengtų projektų, skaitė paskaitas, dalyvavo susitikimuose, vedė diskusijas ir kt.Prevencinė naujovė

Vykdant smurto prieš vaikus prevencijos ir pagalbos vaikams projektą „Pabūkime kartu“ Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje sukurtas internetinis tinklalapis, kuriame mokyklos bendruomenės nariai galės pranešti apie smurto atvejus mokykloje, namuose. Jie galės kreiptis rūpimais klausimais dėl smurto, gaus teisinę specialisto konsultaciją. Greitu laiku toks internetinis tinklalapis bus sukurtas ir „Aušros“ vidurinėje mokykloje.

„Tinklalapyje informaciją teiks prokurorė, teismo atstovas, policijos specialistai. Tėvai ir vaikai galės klausti ir gaus atsakymą į būtent jiems rūpimą klausimą. Raginsime, kad pačiose mokyklose būtų pranešama apie smurto atvejus“, – R. Kairienė supažindino su prevencine naujove, kuri, jos manymu, padės kai kuriuos negatyvius dalykus išsiaiškinti, užkirsti kelią, o ne konstatuoti jau kaip įvykusį faktą.Pasitikėjimo telefonai

Pareigūnė priminė apie vykstančią prevencinę priemonę „Jaunimas“, kuri Lietuvos policijos generalinio komisaro nurodymu bus vykdoma iki šių metų spalio 10 dienos. Siekiant sustiprinti vaikų daromų nusikaltimų ir paauglių daromų teisės pažeidimų prevenciją, prie šios akcijos kviečiami prisidėti visi žmonės. Tuo tikslu įstaigose, seniūnijose paskelbti pasitikėjimo telefonai, kuriais tėvai, vaikai ar bendruomenės nariai gali anonimiškai informuoti pareigūnus apie padarytus ar daromus teisės pažeidimus.

„Kviečiu ir prašau nelikti abejingus, kai nepilnamečiai įtraukiami į girtavimą, jiems parduodami alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, vartojamos narkotinės medžiagos, smurtaujama ar daromi kiti nusikaltimai“, – kalbėjo R. Kairienė ir prašė apie tai informuoti pasitikėjimo telefonais.Galima kviestis prokurorę

Prokurorė Asta Antanaitienė pastebėjo, jog nepilnamečių padaromų nusikaltimų daugėja, bet šalies kontekste mūsų rajono būklė nėra bloga. Praėjusiais metais Vilkaviškio rajono apylinkės teisme dėl nepilnamečių nusikalstamų veikų buvo išnagrinėta 21 baudžiamoji byla, nuteista 13 asmenų. Septyni nepilnamečiai įvykdė vagystes, penki – plėšimus. Septyni nuteistieji nepilnamečiai nedirbo ir nesimokė.

Prokurorė, pateikusi duomenis apie kitokius nepilnamečių nusikaltimus, padarė išvadą, jog jie nusikalstamas veikas padaro patys iš savanaudiškų paskatų, neverčiami pašalinių asmenų, dažniausiai – niekur nedirbantys, nesimokantys ir pakankamai žemo išsilavinimo, išlaikomi tėvų ar globėjų, dalis yra iš girtaujančių šeimų. Dalies nusikaltusių vaikų tėvų visišką abejingumą savo atžalų auklėjimui parodo tai, kad teismo posėdžio metu jie nieko konkrečiai paaiškinti negali, į klausimus atsako lakoniškai, nesugeba pasakyti, ką ateityje darys dėl vaiko auklėjimo, iš teismo salės išeina net nesulaukę nuosprendžio.

Iš savo patirties prokurorė teigė pastebėjusi, jog geros prevencinės priemonės yra paskaitos, pokalbiai, atsakymai į vaikų klausimus mokyklose. A. Antanaitienė sakė mielai sutiktų kuo dažniau pabendrauti su vaikais, ypač jaunesnio amžiaus ir iš socialinės rizikos šeimų, galėtų juos pakviesti susipažinti ir į prokuratūrą.

Prokurorė komisijai pasiūlė panaudoti ir daugiau prevencinių priemonių, administracinių pažeidimų darančius vaikus kviesti į posėdžius ir apsvarstyti jų elgesį, dalyvaujant pastarųjų tėvams.


Pasitikėjimo telefonai:Vilkaviškio rajono policijos komisariatas – tel. (8 342) 20 182, Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyris – tel. (8 342) 20 020.

Specialisčių telefonai pagal aptarnaujamą teritoriją: Vilkaviškio mieste – Rūta Kairienė, tel. 8 655 47 272; Klausučių, Pilviškių, Gižų, Šeimenos, Keturvalakių seniūnijas aptarnauja Alvyra Zabilavičienė, tel. 8 655 47 280; Kybartų ir Virbalio miestus bei seniūnijas, Vištyčio, Pajevonio, Gražiškių, Bartninkų seniūnijas – Regina Simanavičienė, tel. 8 655 47 296.

Kybartų nuovados tel. – (8 342) 30 202.Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas