„Santaka“ / Mažėjantis mokinių skaičius spartina sprendimus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-02-21 08:47

Dalinkitės:  


Vartų skyriaus mokinių tėvai nenorėtų netekti vietos mokyklos.

Autorės nuotr.


Mažėjantis mokinių skaičius spartina sprendimus

Birutė NENĖNIENĖ

Rajono bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarka paliečia daugelį rajono mokyklų. Švietimo skyriaus vedėja A. Finagėjevienė, vyr. specialistė I. Meseckienė bei Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas S. Vabalas jau kelintą ratą suka per tas mokyklas, kurios atsidūrusios ties uždarymo riba, kalbasi su jų vadovais ir pradinių klasių mokytojomis, domisi situacija, tėvams aiškina bendrą Lietuvos ir rajono švietimo politiką.

„Santakos“ puslapiuose reguliariai pateiksime informaciją apie šiuose susitikimuose keltas problemas, analizuotą padėtį bei išsakytas mintis.Kalbamasi apie situaciją

Pagal rajono bendrojo lavinimo mokyklų tinklo pertvarkos 2008–2012 metais bendrojo plano, patvirtinto 2007 m. gruodžio 12 d. Savivaldybės tarybos sprendimu ir pakoreguoto 2008 metų kovo 28 d. Savivaldybės tarybos sprendimu, nuostatas artėja tas laikas, kai jį įgyvendinant teks priimti ne itin populiarius sprendimus ir uždaryti keletą rajono mokyklų skyrių.

Šį procesą skubina ne tik krizės gniaužtuose suspaustas rajono biudžetas, bet ir nepaprastai sparčiai mažėjantis mokyklinio amžiaus vaikų skaičius, ypač kaimo vietovėse. Pastaraisiais metais į rajono mokyklas ateina vis mažiau vaikų – tas sumažėjimas pernai ir užpernai siekė beveik po tris šimtus. Vaizdžiai tariant, mokytis neateina viena vidutinio dydžio vidurinė mokykla, pavyzdžiui, kaip Virbalio. Perspektyva tokia, jog klasės dar labiau tuštės, nes rajone paprasčiausiai nėra priaugančių mokyklinio amžiaus vaikų, be to, nuolatos vyksta judėjimas, tėvai su mažais vaikais išvyksta į užsienį.

Rajono Savivaldybės taryba kovo pabaigoje tvirtins mokinių komplektų mokyklose skaičių, priklausomai nuo to skaičiaus kitiems mokslo metams bus paskirtas finansavimas. Už šių teiginių – ne pliki skaičiai, o reali grėsmė daliai mokytojų likti bedarbiais, tėvams – susitaikymas su tuo, kad jų vaikai bus pavėžėjami į artimiausią vidurinę mokyklą.Iš bendro „katilo“

Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinė mokykla šiuo metu turi daugiausia skyrių: Geisteriškių, Vartų ir Lakštučių. Nuo 2008 m. rugsėjo dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus buvo uždarytas pradinio ugdymo programą vykdęs Piliakalnių skyrius. Šio krašto vaikai pavėžėjami į Bartninkus, bet dalis pradinukų buvo nukreipti į Vartų skyrių turint tikslą čia sukomplektuoti reikiamą mokinių skaičių ir šią mokyklėlę išlaikyti iki pertvarkos plane numatytos datos – 2010 metų rugsėjo.

„Pagal dabar turimus duomenis, nuo ateinančio rugsėjo Geisteriškiuose turėsime 7, Lakštučiuose – 13, Vartuose – 11 vaikų. 2010–2011 mokslo metais padėtis būtų dar prastesnė: Geisteriškiuose turėtume tik 5, Lakštučiuose – 9, Vartuose – 10 mokinių“, – apibūdino situaciją Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos direktorius Algirdas Žagarskis. Dėdamas ranką ant krūtinės direktorius tvirtino, jog šiemet, uždarius Vartų ir Geisteriškių skyrius, mokyklos finansinė padėtis pagerėtų, nes vien iš mokinio krepšelio Vartų skyriui išlaikyti atseikėjama apie 29 tūkst. litų, prie Lakštučių skyriaus išlaikymo reikia pridėti 41 tūkst. litų. O tai lėšos, semiamos iš bendro mokyklos „katilo“, apribojant kitas reikmes.Saugojo, kiek įmanoma

Komplektuojant klases vadovaujamasi Vyriausybės 2004 metų birželio 14 dieną patvirtinto nutarimo Nr. 746 „Dėl bendrojo lavinimo, specialiojo ugdymo, profesinio mokymo mokyklų, pagalbą mokiniui, mokytojui ir mokyklai teikiančių įstaigų steigimo, reorganizavimo, likvidavimo ir pertvarkymo“ kriterijais. Pradinio ugdymo grandyje jungtinės klasės komplektuojamos iš pirmų–trečių, antrų–ketvirtų klasių arba trijų klasių mokinių, bet komplekte turi būti ne mažiau kaip dešimt mokinių.

„Kol nesusidūrėmė su ekonomine krize, kelerius pastaruosius metus rajone buvo ieškoma galimybių iš Savivaldybės biudžeto išlaikyti mažas mokyklas ir darbo vietas mokytojams“, – sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas. Tačiau kiekvienais metais pasiekdavo informacija apie kitose savivaldybėse uždaromas pradines kaimo mokyklas.

Švietimo skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė patikino, jog dėl to, kad mažos kaimo mokyklėlės išliktų, jau porą pastarųjų metų Savivaldybė ieškojo pačių palankiausių sprendimų mokytojams, mokiniams ir jų tėvams.

Tačiau šie sprendimai buvo tik kaip skęstančiojo griebimasis šiaudo – iki tol, kol demografinė ir finansinė realybė parodė savo veidą.Bandė išaiškinti

„Negražu kalbėti vien apie pinigus, bet vaikams turi būti sudarytos ir visapusiškos ugdymo sąlygos. Smagu, kad mokytojos čia daug dirba su mokiniais individualiai, tačiau mokykloje vaikai tikrai neturi kur sportuoti, pasirinkti įvairesnę popamokinę veiklą. Be to, kasmet naujomis priemonėmis turi būti papildoma ugdymo bazė, bet lėšų nėra iš kur paimti“, – susirinkusiems Vartų skyriaus mokinių tėvams aiškino Švietimo skyriaus vedėja.

Beje, Vartų ir Geisteriškių mokyklos negavusios higienos paso, čia nėra galimybių įrengti vidaus tualetų. Šių dviejų skyrių vaikučiai naudojasi lauko tualetais.

A. Žagarskio paaiškinimas, jog mokykla ieškos galimybių, kaip saugiai ir patogiai dabartinius šios mokyklėlės mokinius atvežti į Bartninkus, tėvams pasėjo nepatiklumo. Jų nuomone, vaikai per anksti turės išeiti iš namų, be to, Vartuose autobusų stotelė ant kalno, plynas laukas, nėra nei užuovėjos, nei stoginės.

Švietimo skyriaus atstovės tėvams paaiškino, kad pagal mokinių pavėžėjimo tvarką visoje šalyje numatyta, jog mokinys iš namų turi būti išvežamas ne anksčiau kaip valandą iki pamokų. Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinėje mokykloje sudarytos sąlygos, kad pamokos mažiesiems prasidėtų vėliau. Iš tikrųjų, ką galima kaltinti, jog tėvai gyvena būtent toje vietoje, tame kaime? Juk nėra galimybės prie kiekvieno namo privažiuoti autobusui, o dėl savo socialinių reikmių pagerinimo bendruomenė turi pati netylėti, ieškoti kelių.Iš Geisteriškių – į Lakštučius

Geisteriškių skyriuje iki sausio vidurio mokėsi devyni vaikai, dabar liko septyni. Dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus šiam skyriui nelieka jokios vilties išlikti.

Susirinkusiems tėvams Savivaldybės atstovai ir mokyklos direktorius siūlė nuo rugsėjo šios mokyklos mokinukus pavėžėti į kitą – Lakštučių – mokyklą. Čia patalpos erdvios, neseniai sutvarkytos. Šioje mokykloje mažiesiems būtų geros sąlygos mokytis ir užsiiminėti įvairia veikla, susikurtų savotiška „pradinukų oazė“.

Jei Lakštučių mokyklos nepapildytų Geisteriškių vaikai, jai taip pat grėstų uždarymas. Uždarius visus tris skyrius, į Bartninkus būtų pavėžėjami visi aplinkinių vietovių pradinukai.

„Pirmoje klasėje mokytųsi 17, antroje – 24, trečioje –19, ketvirtoje – 21 mokinys. Tada būtų visiškai užpildytos patalpos, neliktų vaikams žaidimų kampelio, kuris pradinukams būtinas“, – konstatavo padėtį mokyklos direktorius.

Lakštučių skyriaus tėvai sakė, jog jie suinteresuoti kuo ilgiau išlaikyti mokyklą savo kaime.Vaikas – kaip brangakmenis

Jei į Lakštučius nuo rugsėjo susirinks 20 vaikų, šis skyrius sėkmingai galėtų gyvuoti, kol nesumažėtų mokinių.

Tėvams palikta rinktis patiems. Net nuo vieno apsisprendimo gali susvyruoti visos mokyklos išlikimo vizija.

Kiekvienas vaikas skaičiuojamas kaip brangakmenis, nes kartu su juo eina valstybės pinigai, o kartu – ir mokytojų likimas.

Šiuos klausimus rūpi dalykiškai ir tvirtai išspręsti dabar, prieš patvirtinant klasių komplektus. Daug sumaišties sukeltų tai, jei tėvai, dabar pareiškę vieną nuomonę dėl mokyklos pasirinkimo, prieš rugsėjį susigalvotų kitaip.

Mat uždarant skyrius reikės išspręsti ir penkių juose dirbančių mokytojų likimus. Atleidimo klausimas bus sprendžiamas griežtai laikantis galiojančių įstatymų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ilgai lauktas mamografas jau pradėjo dirbti
* Pirmine teisine pagalba naudojasi vis daugiau žmonių
* Būsimose miesto poilsio zonose ketinama palikti sveikus ir gražius medžius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

„Karilionas“ ar „kariljonas“?
Nė vienas rašybos variantas nelaikytinas klaida.
„Tarptautinių žodžių žodyne“ šis žodis rašomas be j karilionas (pranc. carillon ): 1. tarpusavyje suderintų įv. dydžio varpų komplektas, turintis automatinį skambinimo mechanizmą; kai kurių karilionų varpai mušami rankomis plaktukais; 2. varpų muzika.
Tačiau Kalbos komisijos posėdyje apsvarsčius nutarta, kad tais atvejais, kai originalo formoje i eina po priebalsės ir tariamas jotas, gali būti rašoma raidė j: kariljonas (kaip šampinjonas, paviljonas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas