„Santaka“ / Kad žmogus būtų laimingas, nepakanka vien pinigų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-01-27 08:25

Dalinkitės:  


Tėvas Grigalius Casprini supažindino su vienuolyno istorija ir gyvenimu.

Autorės nuotr.


Kad žmogus būtų laimingas, nepakanka vien pinigų

Birutė NENĖNIENĖ

Išlikusi sava

Tomis metų pradžios dienomis, kai per mūsų krašto lygumas vėjas gainiojo snaiges, o sinoptikai pranešinėjo apie snieguotus, slidžius ir užpustomus Žemaitijos kelius, grupelė rajono mokyklų tikybos mokytojų išsiruošė į rekolekcijas Šiluvoje. Tai buvo antri metai pagrečiui prelato V. Gustaičio palaiminamas ir paremiamas dvasinio susikaupimo išvažiuojamasis seminaras artimiausiems Bažnyčios talkininkams – katechetams.

Kai parapijos autobusiukas, vairuojamas vienuolės Dalios, po gerokai ilgiau nei normaliomis sąlygomis trukusios kelionės įsuko į aikštelę prie Šiluvos Jono Pauliaus II namų, vilkaviškiečių kojos iki kelių paniro į purų sniegą.

Saulės nušviestos ir balta žiemos skraiste apsuptos Šiluvos koplyčia, aikštė su restauruota Marijos statula ir rugsėjį iškilusiu Jono Pauliaus II paminklu keliauninkams atsivėrė visai kitaip nei rudenį, kada buvo paskendusios Marijos apsireiškimo 400 metų šventės šurmulyje.

Bet ir žiemą žmonės Šiluvos neaplenkia. Ypač ji lankoma kiekvieno mėnesio 13-ą dieną, vis dažniau ja susidomi piligrimai iš Lenkijos, akademinio pasaulio atstovai.

Jono Pauliaus II – rekolekcijų – namuose vilkaviškiečius sutiko jų administratorė Onutė Šarakauskaitė.

Dvidešimt šešerius savo gyvenimo metus Kybartuose praleidusi tikybos mokytoja prisipažino, jog jaučiasi taip, tartum dalyvautų rajono tikybos mokytojų seminare. Pajuokavo, jog kai kas ir nepastebėjo jos jau porą metų nesant Kybartuose. Net Savivaldybės administracija sveikinimą jubiliejinio gimtadienio proga nusiuntė ankstesniu jos adresu, į Kybartų katalikiško jaunimo centrą.

Keliolika konferencijų, maldų, susitikimų ir apmąstymų valandų buvo tartum į žmogaus širdį tiesiamo Viešpaties tilto atramos, tiksliau – bandymas jas pamatyti ar mokytis pajausti savo kasdieninio gyvenimo paprastume.Daugiau drąsos

„Nebijokime pasidžiaugti ir susiskaičiuoti, kuo ir kiek esame Dievo apdovanoti, o šalia tų dovanų išdrįskime susidaryti sąrašėlį, ko mums trūksta, ko turėtume siekti... Kiekvienas esame pakviestas ypatingu būdu statyti Dievo karalystę, todėl turėtume nesijaudinti dėl to, ko kiti nepadarė, o labiau susimąstyti, ko aš pats nepadariau, ir su džiaugsmu imtis patikėto darbo, įpareigojimo“, – kunigas pranciškonas Juozapas Marija Žukauskas drąsino tikybos mokytojus „pamatyti, pagauti dvasios bangas“.Prie senųjų ištakų

Seminaro dalyvių laukė O. Šarakauskaitės siurprizas – kelionė į Palendrių šv. Benedikto vienuolyną, esantį Kelmės rajone.

Kontempliatyviųjų vienuolių bendruomenėje šiuo metu gyvena vienuolika žmonių. Keturi iš jų yra lietuviai, septyni – prancūzai, turintys Lietuvos pilietybę ir neprastai kalbantys lietuviškai. Gidu sutikęs pabūti tėvas Grigalius (Gregory) Casprini prie vienuolyno maketo ir stendų papasakojo brolių įsikūrimo Lietuvoje istoriją, kalbėjo apie dabartinį gyvenimą.

Vienuoliai benediktinai Lietuvoje, Senųjų Trakų vienuolyne, gyvavo nuo 1405 m. beveik puspenkto šimto metų, iki 1845 m. Kelis šimtmečius veikė ir tebeveikia moterų benediktinių vienuolynai.

Šios kongregacijos vyrams vienuoliams paskata vėl įsikurti atsirado 1989 metais, po to, kai Kauno ir Vilniaus arkikatedrose bazilikose koncertavo Paryžiaus grigališkasis choras ir užsimezgė ryšiai. Lietuviai chorvedžiai buvo pakviesti į Paryžių mokytis grigališkojo choralo pas garsius meistrus. Kursų metu lietuviai apsilankė Solesmes šv. Petro benediktinų vienuolyne.

Šis vienuolynas yra grigališkojo giedojimo atkūrimo pasaulinis centras, kuriame nuo XIX amžiaus vienuoliai atlieka misiją: atkuria grigališkąjį giedojimą pagal senus rankraščius.

Po to Kauno ir Vilniaus katedrų chorai buvo pakviesti apsilankyti Solesmes vienuolyne.Rado geriausią vietą

Lietuvių susidomėjimas choralu augo, Kauno tarpdiecezinėje kunigų seminarijoje pradėtas vesti šio giedojimo fakultatyvas.

1991 metų rudenį du pirmieji lietuviai išvyko į Solesmę siekti benediktiškojo pašaukimo. Vėlesniais metais vienas jų, kunigas Vilius Sikorskis, dirbo Kybartų parapijos vikaru, čia paliko ryškų dvasinės veiklos pėdsaką.

Kadangi ir daugiau lietuvių pradėjo domėtis Solesmes vienuolynu, važiuoti į Prancūziją ir prašytis priimami į jį, Lietuva susidomėjo ir prancūzai.

Jau nuo 1993 metų vienuolyno vyresnieji pradėjo dairytis vietos vienuolynui Lietuvoje. Įdomią istoriją turintys, tarp kalvų, vedančių į Žemaičių aukštumą, esantys Palendriai Solesmes benediktinams pasirodė esanti geriausia vieta kontempliatyviam vienuolynui. Vienuolyno kūrimo idėją palaikė kardinolas V. Sladkevičius – 1995 metais jis davė leidimą Solesmes abatijai steigti benediktinų vienuolyną Kelmės rajone. Prasidėjo konkretūs darbai.

1997 metais Teisingumo ministerija įregistravo naują Lietuvoje religinę bendruomenę – Palendrių šv. Benedikto vienuolyną. Po metų atvažiavo pirmieji vienuoliai, į naująjį vienuolyno kompleksą benediktinai įsikėlė 2001 metų rudenį, po pusmečio buvo iškilmingai konsekruota vienuolyno bažnyčia.Tai – pašaukimas

Vienuolynas gyvena savo gyvenimą, bendruomenė laikosi regulos ir dienotvarkės. Vienuoliai keliasi penktą valandą ryto, septynis kartus bendrai meldžiasi, kitu laiku dirba įvairius darbus, nes aplinkui turi žemės, miško, tvenkinių, bityną.

Visa liturgija, kaip įprasta Solesmes benediktinų kongregacijoje, vyksta lotynų kalba. Pasak tėvo Grigaliaus, prancūzams vienuoliams gyventi Lietuvoje yra toks jų pašaukimas. Kuriant vienuolyną buvo galvojama apie didesnį pašaukimų skaičių, tam ir buvo ruošiamos erdvesnės patalpos. Tačiau dabar, sumažėjus pašaukimų, džiaugiamasi tuo, kas yra.

Save tėvas Grigalius vadina pusiau lietuviu, net mūsų kraštiečiu. Jis gimė ir užaugo Amerikoje, bet mamos tėvai buvo kilę iš Veiverių. Mama nekalbėjo lietuviškai ir išpažino Jehovos liudytojų tikėjimą, o italų kilmės tėvas buvo nepraktikuojantis katalikas. Muzikos studijas Amerikoje baigęs jaunuolis akompanavo baleto šokėjoms. Būdamas 22-ejų, jis su draugu atostogavo Prancūzijoje, nuvyko į Solesmes vienuolyną, kur pirmąkart išgirdo grigališkąjį giedojimą, ir šis jį pavergė.

Kai vaikinas Amerikoje pradėjo lankyti katekizmo pamokas, pasikrikštijo ir susiruošė į Solesmes, artimieji ir draugai galvojo, jog jis išprotėjo. Prancūzijoje jaunuolis turėjo galimybę tęsti muzikos ir teologijos studijas, įgijo atitinkamą išsilavinimą.

Su lietuviais Grigalius susipažino 1991 metais, kai šie pradėjo lankytis Prancūzijoje. 1998 metais, iš vienuolyno vyresnybės išgirdęs apie paskyrimą į Lietuvą, ėjo verkdamas – ne tik dėl to, kad nemokėjo lietuviškai, kad niekada nebuvo gyvenęs kaime, bet ir dėl to, kad gavo žinią apie mamos mirtį.Pabūti su savimi

Į Palendrių vienuolyną atvyksta daug įvairiausių žmonių. Vieni – kaip turistai, kiti dalyvauja rekolekcijose. Yra vienuolyno viešbutėlis „Aušros žvaigždė“, kuriame sudarytos sąlygos apsigyventi tiek vyrų, tiek moterų grupėms, pavieniams asmenims. Galima dalyvauti pamaldose, nuklysti į savo džiaugsmo ir skausmo mintis besiklausant vienuolių grigališkojo giedojimo.

Atvažiuojančiuosius vėl į čia sugrįžti vilioja benediktinų liturgija, giesmės, ramybė, tyla. Tai vieta, kurios dažnam reikia, kad išgirstų save. Palendrių benediktinai – puikūs teologai pamokslininkai ir muzikantai.

Vienuoliai nuo 2005-ųjų kasmet išleidžia sekmadienių mišiolėlį „Gyvoji duona“, kuriame pateikti šv. Mišių maldų bei skaitinių tekstai su meditacijomis. Ši knygelė platinama visoje Lietuvoje.

Advento pradžioje išleistas pirmasis kompaktinis diskas, kuriame skamba Palendrių šv. Benedikto vienuolių giedamas grigališkasis choralas.

Tėvas Grigalius sakė, jog apie šį įrašą svajojo nuo atvykimo į Lietuvą. Vilkaviškiečių labai prašomas, sėdo prie instrumento ir pademonstravo ypatingą jam duotą malonę – nuostabiai groti. Tuo jis tarsi išreiškia tai, kuo gyvena ir tiki. Pasak vienuolio, krizė gali būti proga surasti dvasines vertybes, nes žmonės pamatė, kad materialūs dalykai nėra pastovūs, kad žmogaus laimei nepakanka vien pinigų ir turtų. Reikia kito žmogaus, jo meilės ir kažko neapčiuopiamai daugiau. Ir bemaž visi nuolat jaučiamės esą ieškojimų kelionėje.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Per miestą tekančią upę tenka šienauti dalgiais
* Skęstančiuosius gelbstintis vilkaviškietis apie savo gyvybę negalvoja
* Fotografijų parodoje skleidžiasi užslėptas krašto gamtos grožis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „humusas“ kaip valgio pavadinimas?
Vartosenoje jau paplitęs junginys avinžirnių užtepas, tačiau galimas ir adaptuotas variantas hùmusas.
Tai – tiršta pasta arba užtepas iš avinžirnių, sezamų sėklų, alyvuogių aliejaus ir česnakų, paplitęs Viduriniuosiuose Rytuose.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas