„Santaka“ / ES moko žemdirbius tvarkingai ūkininkauti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda veršingą X mėsinių veislės telyčią, pieninę telyčaitę, buitinį dujų balioną, melžimo aikštelę, savadarbę priekabą prie traktoriaus, šašlykinę. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-12-06 13:50:42

Parduoda avižas, šiaudų ritinius. Atveža. Tel. 8 614 51 985.
Galioja iki: 2019-12-07 10:02:04

Perka šieno, šienainio ritinius, pašarinius grūdus. Tel. 8 653 24 217.
Galioja iki: 2019-12-07 10:03:27

Parduoda OPEL FRONTERA B (1999 m., 2,2 l, 85 kW, dyzelis, 900 Eur). Tel. 8 677 39 901.
Galioja iki: 2019-12-07 14:58:17

Remontuoja lengvųjų automobilių kėbulus, virina, ruošia dažymui, dažo. Tel. 8 680 45 898.
Galioja iki: 2019-12-08 10:52:16

Pūstapėdžių kaime parduoda kalėdines sidabrines eglutes (kirstos ir vazonėliuose, dideles gali atvežti. ), kėnius vazonėliuose. Tel.: 8 698 41 635, 8 610 45 499.
Galioja iki: 2019-12-08 11:10:22

Parduoda 6,8 a sodo sklypą Agrastų g. 15, Vilkaviškyje, SAAB markės automobilį (2007 m., 2,7 l, 184 kW, benzinas TA iki 2020 m. spalio mėn.). Tel. 8 616 76 717.
Galioja iki: 2019-12-08 13:28:13

Groja įvairiomis progomis (pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose), veda vakarus. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėms. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2019-12-08 14:51:01

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su čiaupu (švarus, gali atvežti), SEAT LEON (po eismo įvykio, 2000 m., 1,4 l, benzinas, TA iki 2021 m. birželio mėn., 500 Eur). Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-12-15 09:23:16

Vieniša 68 metų moteris išsinuomotų 1 kambario butą pirmame aukšte renovuotame name Vilkaviškyje (pageidautina su baldais). Tel. 8 689 05 975.
Galioja iki: 2019-12-15 16:37:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-06-17 16:03

Dalinkitės:  


Lina augina pulkelį lietuviškų kalakučiukų, Romas jau beveik paruošė priemones pievoms šienauti, šienui suvežti. Didžiausias rūpestis – už ką nusipirkti degalų.

Autoriaus nuotr.


ES moko žemdirbius tvarkingai ūkininkauti

Algimantas GUDAITIS

Birželio 15 d. baigėsi jau vieną kartą pratęstas žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas. Iki liepos 11 d. žemdirbiai deklaracijas dar gali teikti, tačiau už kiekvieną pavėluotą deklaruoti dieną tiesiogines išmokas Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sumažins nustatytu dydžiu.

Rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistas Valentinas Gražulis sakė, kad šiemet iki birželio 15 d. žemės ūkio naudmenas ir pasėlius deklaravo 6161 žemdirbys, pernai buvo 6616 deklarantų. Už praeitais metais deklaruotas žemės ūkio naudmenas ir pasėlius rajono ūkininkai gavo 17 mln. 12 tūkst. litų paramą.Kalniečiai deklaruoja daugiau

Pasibaigus deklaravimo procedūroms, NMA pradeda naują deklaracijų administravimo etapą – tikrinama, ar teisingai užpildytos deklaracijos, ar jų duomenys atitinka faktišką situaciją. NMA nepateikė Savivaldybei žinių, kiek deklaracijų pernai patikrino vietoje, kiek permatavo žemių, kokius rado netikslumus. Tačiau kokios klaidos buvo rastos konkretaus ūkininko dokumentuose ir laukuose, kiekvienas žemės naudotojas žino.

V. Gražulio skaičiavimu, 19 rajono ūkininkų deklaracijos pripažintos neteisingos ir jų savininkai Europos Sąjungos (ES) tiesioginių išmokų negavo. Nemažam skaičiui deklarantų už klaidas ir neteisingai pateiktas žinias NMA tiesiogines išmokas sumažino.

Kad taip neatsitiktų ir šiemet, reikia nepavėluoti žemės ūkio naudmenas, ypač pievas ir ganyklas, sutvarkyti taip, kad žemdirbys pasiimtų viską, ką žada ir siūlo Europos Sąjunga.

Ypač žemės ūkio naudmenų būkle turi susirūpinti tie ūkininkai, kurie pateikė paraiškas ne tik tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius gauti, bet dar nori atsiimti ir ES paramą už ūkininkavimą mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse ir vietovėse su aplinkosaugos apribojimais.

Prie tokių vietovių mūsų rajone priskiriamos Gražiškių ir Vištyčio seniūnijų žemės. Šių seniūnijų žemdirbiai be visiems rajono ūkininkams mokamų tiesioginių išmokų dar gaus po 195 Lt/ha už tai, kad jiems tenka verstis mažiau palankioje žemdirbystei žemėje. Beje, beveik visose seniūnijose deklaruojančių naudmenas ir pasėlius skaičius šiemet šiek tiek sumažėjo, tačiau Vištyčio ir Gražiškių seniūnijose deklarantų pastebimai padaugėjo.Kyšo pernykščiai stagarai

Norint gauti išmokas, visiems ūkininkams reikia laikytis Europos Sąjungos rekomenduotų ir Lietuvos žemės ūkio ministro patvirtintų geros agrarinės būklės žemės ir gero ūkininkavimo praktikos reikalavimų.

Rajono lygumų ūkininkai, kurie augina kviečius, cukrinius runkelius, sėja daugiametes žoles, gamina ruloninį šienainį ir kt. minėtus reikalavimus jau beveik įveikia. Sunkiau sekasi geros agrarinės būklės žemę išlaikyti kalnų krašto žemdirbiams. Su Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistu Valentinu Gražuliu domėjomės, kaip su šia problema susitvarko Gražiškių krašto ūkininkai.

Važiuojant Gražiškių seniūnijos laukų keliais matosi dideli natūralių pievų ir ganyklų plotai. Vienur kitur iš ūgtelėjusios žolės dar kyšo pernykščių piktžolių stagarai. Ūkininkai jau mėgina kai kuriuos plotus šienauti. Tačiau galima pastebėti, kad žolė pjaunama tik geresniuose, lygesniuose gabalėliuose, o pakrūmės, paraisčiai ar pernykšte žole užteršti plotai paliekami.

Gražiškių seniūnijoje ūkininkų deklaracijas tvarkęs specialistas Robertas Jankauskas paaiškino, jog seniūnijoje beveik nėra nedeklaruotų plotų. Specialisto manymu, ūkininkams bus nelengva sutvarkyti deklaruotas pievas ir ganyklas iki geros agrarinės būklės reikalavimų. O ir reikalavimai šiemet griežtesni.Reikia viską nušienauti ir pažymėti ribas

Reikėtų kelių laikraščių visiems geros agrarinės būklės žemės ir gero ūkininkavimo praktikos reikalavimams išvardyti. Paminėsime svarbiausius.

Ariamoje žemėje, taip pat pievų-ganyklų, daugiamečių pievų-ganyklų plotuose neturi būti medžių ir krūmų, jų plotai turi būti pamatuoti ir į žemę išmokai gauti neįskaitomi.

Jie turi būti deklaruojami kaip „Apaugę plotai“, už kuriuos tiesioginės išmokos nemokamos. Pievose-ganyklose neturi būti sustabarėjusių, taip pat sėklas subrandinusių arba išbarsčiusių piktžolių (kiečių, pelynų, usnių, varnalėšų, dilgėlių ir kt.) Piktžolėti laukai taip pat turi būti deklaruojami kaip „Apaugę plotai“. Ūkininkai turi įsidėmėti, kad šiemet norint gauti išmokas už pievas ir ganyklas, jas reikia nušienauti ne iki liepos 15 d., o iki liepos 1 dienos ir nušienautą žolę išvežti iki liepos 15 dienos.

Jei vientisas pievų-ganyklų plotas naudojamas kelių asmenų, tai kiekvieno iš jų naudojamo ploto dalis turi būti atskirta aiškiomis ribomis. Visų laukų ribos turi būti pažymėtos taip, kad einant bet kuria lauko kraštine galima būtų matyti lauko ribą ir per kalendorinius metus ji negalėtų natūraliai išnykti arba būti pakeista. Tam lauko kampuose ir tarpiniuose taškuose reikia įkasti (įkalti) ilgalaikius, stambius, aiškiai matomus vienas nuo kito medinius, betoninius ar geležinius stulpelius. Nusmaigstyti laukų ribas lengvai išraunamomis rykštėmis netinka. Patikros vietoje neradus aiškių deklaruoto lauko ribų, laukas laikomas kaip nesantis ir ES parama neskiriama.Nuo patikros neišsisuksi

Su V.Gražuliu užsukome pas Lankupėnų kaime atokiame vienkiemyje gyvenančius Liną ir Romą Rimavičius. Pernai Rimavičiai deklaravo, kad naudoja 17 ha žemės ūkio naudmenų. Savos žemės ūkininkai turi beveik du hektarus, kitą nuomoja iš valstybės ar aplinkinių savininkų. Už deklaruotą žemę Rimavičiai galėjo gauti apie 1,5 tūkst. Lt tiesioginių išmokų, dar apie 3,4 tūkst. Lt galėjo atsiimti už tai, kad gyvena ir dirba mažiau palankioje ūkininkauti vietovėje. Deja, Rimavičiai negavo nė cento. Priežastis paprasta – NMA specialistams kilo neaiškumų ūkininkų deklaracijoje. Jie atsiuntė žemės naudotojams laišką-paklausimą, tačiau ūkininkas į agentūros klausimus neatsakė. Po kurio laiko agentūros specialistai atvažiavo į Rimavičių sodybą, šeimininkų nerado, naudojamos žemės ribų nustatyti nepavyko. Telefono Rimavičiai neturi. NMA nieko neliko, kaip pripažinti Rimavičių deklaraciją klaidinga, nepatikrinama ir negaliojančia.

O pinigai ūkininko šeimai labai reikalingi. Rimavičiai augina penkis vaikus – keturias dukras ir sūnų. Dar tik viena Kristina ištekėjusi. Mėgina į gyvenimą kibti ir sūnus Rimgaudas, tačiau kol kas nelabai sėkmingai. Kitos dukros dar mokosi. Ūkininkai laiko pora karvių, tris veršius, dvi ožkas, kelias kiaules, paukščių. Kai atlieka nuo šeimos, šiek tiek pieno parduoda. Už kilogramą bazinės kokybės pieno supirkėjas moka 43,4 cento.

– Visos mūsų pajamos – 150 litų kas mėnesį už vaikus ir keli litai už pieną, – guodėsi Lina Rimavičienė. Šiemet ūkininkai deklaravo 13 ha žemės. Iš jos tik apie 2,5 ha dirbamos, kituose laukuose – pievos ir ganyklos. Romas tikisi jas nušienauti, turi 30 metų senumo MTZ traktorių, dar laiko arklį. Su juo reikės šieną suvežti. Tačiau ir to šieno, pasak šeimininko, nelabai reikia, dar nuo pernai stovi šalinėse. Ūkininkai viliasi, kad šiemet deklaracija bus surašyta teisingai ir NMA tikrintojai juos gal aplenks.

V.Gražulis yra kitos nuomonės. Jis mano, kad tuos ūkininkus, kurie nori gauti ES paramą už tai, kad dirba nepalankiose ūkininkauti žemėse, tikrintojai vargu ar aplenks, o pas tuos, kurie blogai tvarkėsi pernai, tikrai atvažiuos. Ir ne tik paraišką patikrins, bet ir pažiūrės, kokios agrarinės būklės žemė, ar laikosi žemės naudotojas geros ūkininkavimo praktikos, ar pažymėtos žemės ribos. Kol kas dairantis po Linos ir Romo Rimavičių laukus dar galima paabejoti, ar čia laikomasi gero ūkininkavimo praktikos. Tačiau tikrieji ūkininkavimo ir žemės naudojimo vaizdai pradės aiškėti liepos pradžioje.
Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Skaitmeninio raštingumo mokymai vis populiaresni ir Vilkaviškyje
* Vilkaviškiečio pianisto gebėjimus įvertino ir Kauno publika
* Ligoninės dovana savo pacientams – graži aplinka ir VIP palatos
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kur paliekate prekes, dėl kurių parduotuvėje persigalvojate?
Nešu ten, iš kur paėmiau.
Padedu, kur papuolė.
Palieku kasoje.
Elgiuosi įvairiai.Kalbos patarimai

Kuo pakeisti žodį „češkės“?
Češkės – nevartotina svetimybė. Tam tikri lengvi batukai, kuriais apsiavę vaikai šoka, vadintini gimnastikos bateliais arba čežutėmis, nes šie bateliai aunantis ir bėgiojant čeža.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas