„Santaka“ / Sugrįžimas prie senos tvarkos sumaišties nesukėlė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2009-01-20 09:14

Dalinkitės:  


Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė Jolanta Dapkienė sakė, jog nemokamam maitinimui dokumentai priimami visus mokslo metus.

Autorės nuotr.


Sugrįžimas prie senos tvarkos sumaišties nesukėlė

Birutė NENĖNIENĖ

Mokyklų vadovai dar nepamiršo vasaros pabaigos „šturmo“, kai reikėjo išplėsti mokyklų valgyklas ir įrengti patalpas, kad tik būtų laiku įgyvendintas valdžios troškimas nuo rugsėjo 1-osios pamaitinti visus pradinukus, neatsižvelgiant į šeimų gyvenimo lygį. Nespėjus dorai įvertinti šios lygiavos naudos, po Seimo rinkimų naujoji valdžia dėl krizės pirmiausiai ėmėsi naikinti šią daug diskusijų kėlusią socialinę lengvatą.Pakeitimai įstatyme

Įvertinus ribotas valstybės finansines galimybes ir susidariusią ekonominę situaciją šalyje, kai neįmanoma sukaupti tiek lėšų, kiek būtina visų pradinukų ir priešmokyklinukų nemokamų pietų išlaidoms finansuoti, Respublikos Seimas 2008 metų gruodžio 22 dieną pritarė Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimams. Tai reiškia, jog sugrįžta prie anksčiau buvusios tvarkos: nemokamai maitinami tik mažas pajamas gaunančių šeimų vaikai.

2009 metų šalies biudžete nepasiturinčių šeimų vaikų (mokinių) nemokamam maitinimui skirta 101,7 mln. litų. Socialinės paramos įstatymo pakeitimai įsigaliojo nuo sausio 1 dienos ir galioja iki 2010 metų gruodžio 31 dienos.Pasitarnavo programa

Antrus metus moksleivių nemokamo maitinimo sritį mūsų rajone kuruojanti Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vyr. specialistė Jolanta Dapkienė sakė, jog įstatymo pakeitimas sumaišties nesukėlė. Centralizuotai įdiegta programa automatiškai atrinko pradinukus, kuriems pagal šeimos gaunamas pajamas 2008 metais buvo skirta parama mokinio reikmenims įsigyti. Tereikėjo suformuluoti sprendimus ir pagal mokyklas patvirtinti sąrašus tų vaikų, kurie gaus nemokamą maitinimą. Tokių šeimų tėvams atskirai rašyti prašymo nereikėjo.Tvarkosi dokumentus

Jeigu vienam šeimos nariui per mėnesį tenka ne daugiau kaip 525 litai (1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio), tokia šeima gali gauti savo vaikui nemokamą maitinimą.

J. Dapkienė sakė, jog praeitą savaitę atsirado tėvų, kurie dar tikslino savo gaunamų pajamų pasikeitimus. Pasikeitusias pajamas galima per mokslo metus patikslinti. Dėl pakitusios tvarkos iki šiol nepasitaikė jokių nesusipratimų ar tėvų nusiskundimų. Kadangi mokyklos jau prieš moksleivių žiemos atostogas žinojo apie pasikeitimus, tai iš anksto patikslino maitinamųjų sąrašus.

Dalis vaikų, kurių šeimose vienam nariui pajamos siekia tik 350 Lt, be pietų, gauna dar ir pusryčius (priešpiečius).

„Tėvai, kurie žino, kad jų pajamos pasikeitė, visų pirma turi kreiptis į savo seniūnijų socialinio darbo organizatorius, pateikti prašymą bei visus reikalingus dokumentus. Pagal reikalavimus tolesnis dokumentų įforminimas gali užtrukti trylika darbo dienų. Bet mes visada stengiamės tai padaryti kiek galima greičiau“, – aiškino J. Dapkienė.Lemia net ir centas

„Kompiuterinė programa yra paruošta viską apskaičiuoti pagal įstatymus, todėl kompiuteris ir suformuluoja išvadą – turi ar neturi šeima teisę gauti paramą. Ir negalime nieko savaip pakreipti, jei pajamos nors vienu centu viršytų valstybės remiamas. Nepriklauso, ir viskas“, – apgailestavo specialistė, ne kartą susidūrusi ir su tokia situacija. Tačiau rajono Tarybos sprendimu yra numatyti kiti (išskirtiniai) atvejai, kada nemokamas maitinimas gali būti skiriamas, jei šeimos nariui pajamos neviršija dviejų valstybės remiamų pajamų dydžio.

Daug vaikų nemokamai maitinama Pilviškių „Santakos“ gimnazijoje, Vilkaviškio Salomėjos Nėries, Bartninkų Jono Basanavičiaus, Sūdavos vidurinėse, Kybartų pagrindinėje mokyklose bei jų skyriuose.Nauja problema

J. Dapkienė sakė, jog jų skyriui perėmus nemokamo moksleivių maitinimo organizavimo funkciją teko iš pagrindų susipažinti su naujovėmis, gilintis į šią sritį, kartais sulaukti priekaištų dėl reikalaujamų įvairių dokumentų. Dabar šis darbas vyksta pakankamai sklandžiai, tėvai visą informaciją gali gauti Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriuje arba seniūnijose.

Tačiau pastaruoju metu susiduriama su nauja problema, kai į užsienį uždarbiauti išvykusios ir seneliams vaikus auginti palikusios mamos jų neremia. „Jei tikrai vaikui reikalingas maitinimas, prašome mokyklos tarpininkavimo“, – specialistė kalbėjo apie pavienius, tačiau tikrai liūdnus atvejus, kai reikia pritaikyti tam tikras įstatymo išimtis.Kaip jaučiasi vaikai

Įstatymai lieka įstatymais. Juose nebus užfiksuota to, ką jaučia žmogus, šiuo atveju – patys mažiausieji, kuriems keletą mėnesių vos ne per prievartą buvo brukamas maistas, o dabar – „dubenėlis užvožtas“.

„Pirmą dieną nekaip jautėmės, nes nebuvome iš anksto perspėti apie pasikeitimus. Tik du mūsų mokyklos vaikučiai – broliukas ir sesutė – negauna nemokamo maitinimo. Pasiūlėme vaikams ir juos pavaišinti. Dabar juodu atsineša sumuštinių, išverdame arbatos, pietaujame visi toje pačioje patalpoje“, – sakė Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos Lakštučių skyriaus vedėja Neringa Jakimavičienė.

Mokytoja pasakojo, jog savo mokinius visada skatina pasidalyti maistu, ypač jei vienas nemėgsta kokio nors produkto, o kitam jis patinka. „Mūsų vaikai nemėto prakąstų bandelių ar obuolių. Įpratinome taip: jei kas atliko, deda į krepšelį, gali paukšteliams atiduoti“, – pasidžiaugė mokytoja, kad jos aiškinimų mažieji dabar klauso, o kaip toliau darys, bus matyti.

Sūdavos vidurinės mokyklos Teiberių skyriuje iš vienuolikos gaunančių nemokamus pietus septyniems paskirti ir priešpiečiai. Tačiau septyniems šios mokyklos mokiniams nuo sausio nemokami pietūs jau nepriklauso. Vieniems tėvai įdeda sumuštinį, kitiems pietus nuperka, bet kai kam tai brangoka – išeina 22 litai per savaitę.

Pasak mokytojos Renatos Vitkauskienės, nėra taip, kad dėl pasikeitusių maitinimo sąlygų kas nors būtų nuskriaustas. Po dviejų pamokų vaikai dar nebūna išalkę, todėl priešpiečiams gaunamą bandelę ne visada suvalgo. Bet ir šioje mokykloje vaikai mokomi gerbti maistą: bandelę jie pasilieka atsargai, nes dar po vienos pamokos jau valgo pietus.

Mokytoja R. Vitkauskienė pastebėjo, jog sumanymas maitinti visus pradinukus ūkišku požiūriu nebuvo teisingas sprendimas. Būdavo nesmagu, kai kąsniuką kandę kai kurie vaikai maistą pastumdavo į šalį.

Gražiškių vidurinės mokyklos Karalkrėslio skyriaus vedėjos Onos Kvasnauskienės nuomone, ir jai, ir vaikams buvo malonu, kai pietus gavo visi – susėsdavo kartu prie stalo kaip viena šeima. Iš trylikos mokinių dabar dviem nemokami pietūs nepriklauso, septyniems paskirti ir pusryčiai.

Virbalio vidurinės mokyklos Šiaudiniškių skyrių lanko septyniolika vaikų, nuo rugsėjo jie visi kartu pietaudavo. Pagal naują maitinimo tvarką nemokami pietūs priklauso tik dešimčiai. Mokytoja Aneta Čižauskienė sakė, jog ir tų septynių tėvai jau tvarkosi dokumentus, nes tai nėra pasiturinčiai gyvenančios šeimos ir būtų teisinga, jei ir jų vaikai gautų pietus. Šiuo metu vieni atsineša sumuštinį, kiti – ne, virėjos visada išverda arbatos.

Alvito pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Leonora Čėplienė pasidžiaugė tuo, kad jų mokykla „išlošė“. Mat ruošiantis visuotiniam pradinukų maitinimui buvo pasistengta į mokyklą susigrąžinti virtuvę.

Dalis keturis mėnesius dykai maitintų vaikų pietų nevalgo, dalis perkasi. Valgykloje iškabintas visos savaitės valgiaraštis, vaikai gali rinktis, ko ir kiek nori. Vieniems užtenka tik sriubos, kitiems norisi tik antro patiekalo. Pradinukams valgant, kaip ir mokslo metų pradžioje, budi jų mokytojos, nes mažiesiems kartais tenka pagelbėti ir pinigėlius susiskaičiuoti. Pasak L. Čėplienės, tėvų nusiskundimų dėl pakeitimų nebuvo. Be to, akivaizdu, kad mažiau maisto lieka lėkštėse ir atsiduria atliekų kibiruose.

Kalbintos ir kitų mokyklų mokytojos dvejopai vertino mažųjų visuotinį maitinimą. Draugiškas pietavimas vaikus telkė bendravimui, bet kartu daliai vaikų tai buvo tarsi prievarta, o kartu – ir maisto išniekinimas bei lėšų švaistymas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas