„Santaka“ / Kaimo medikės pašaukimas – tarnauti visiems žmonėms

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-11-27 09:21

Dalinkitės:  


Laima Ruzienė nesureikšmina savo jubiliejaus ir džiaugiasi, kad yra reikalinga žmonėms.

Autorės nuotr.


Kaimo medikės pašaukimas – tarnauti visiems žmonėms

Birutė NENĖNIENĖ

Vienas iš bruožų – pastovumas

Pūstapėdžių medicinos punkto bendruomenės slaugytoja Laima Ruzienė rytoj minės gražų savo amžiaus jubiliejų. Jubiliatę jau sveikino kolegos medikai, neužmirš ir kaimo bendruomenė.

Tokia neeiline proga pakalbinta moteris išsisukinėjo: „Kuo aš, pilka pelytė, galiu būti įdomi? Pūstapėdžiai yra mano pirmoji ir vienintelė darbo vieta nuo 1970 metų balandžio 1 dienos...“

Bet kaimo bendruomenės atstovų nuomonė kitokia: „daktarytė“ jų kaime visus tuos ilgus metus matoma ir jaučiama kaip šviesos spindulėlis, gerbiama ir mylima.

Laima Ruzienė sakė visiškai nesureikšminanti savo jubiliejaus, nes širdimi nejaučia metų naštos ir energijos dar užtenka. Be to, moteris nenori sau kokio nors išskirtinio dėmesio ir dėl to, kad, jos nuomone, nesąžininga būtų nutylėti ir kitų faktų. Pasirodo, lygiai tiek pat metų, kaip ir ji, tokį patį darbą mūsų rajone dirba kelios jos bendramokslės.

Šešios merginos, tada dar Kauno P.Mažylio medicinos mokyklos studentės, Vilkaviškio ligoninėje atliko praktiką. Baigusios mokslą jaunos specialistės įgijo felčerės kvalifikaciją, jų darbo vietos iki reformų vadinosi felčeriniais-akušeriniais punktais.

Į mūsų rajono kaimo medicinos įstaigas buvo paskirta ji, Laima, į Karklinius – Justina Žaliabarštienė, į Matlaukį – Laimutė Puodžiūnienė. Dar viena bendrakursė, Regina Burinskienė, taip pat nuo pirmos paskyrimo dienos dirba Vilkaviškio greitosios medicinos pagalbos slaugytoja. Kaip šios keturios bendrakursės jaunystėje „nusėdo“ rajone, taip savo darbo vietų ir nepakeitė.Kaimas keitėsi ir augo

Rugsėjo mėnesį moteris gimtadienio proga sau pasidovanojo išvyką į Turkiją, kartu pasikalbino ir Reginą Burinskienę, su kuria artimiausiai bendrauja. Laimai tai buvo didesnė kelionė po dvidešimties metų pertraukos. Bet prisiminimuose išlikę daug kelionių įspūdžių ir matytų vaizdų, kai kartu su tuometiniais kolūkio profsąjungos nariais turėjo galimybę aplankyti nemaža miestų ir šalių. Nebuvo taip, kad kaimo išvyka ar šventė apsieitų be medikės. Ji kartu su tais pačiais kaimo žmonėmis šoko, dainavo, vaidino.

„Manęs žmonės niekada kitaip nevadino, kaip sesele, sesyte. Gal nereikėtų nusikelti į praeitį, bet nepasimiršta tai, kaip savarankiškai dirbome: ir nėščių moterų, ir vaikų sveikatos būklę sekėme, net turėdavome teisę nedarbingumo lapelį trims dienoms išrašyti. Vykdėme profilaktinį darbą, mokinius ir suaugusiuosius ruošdavome visokioms varžyboms ir t. t. Kasmet prižiūrėdavau po 23–27 vaikučius iki metų.

O dabar? Šiemet aptarnaujamoje teritorijoje auga tik trys vaikučiai iki metų. Daugiau dirbame profilaktinį darbą, atliekame tai, ką gydytojai paskiria“, – apie savo kasdieninį darbą kalbėjo pašnekovė.

Medikės akyse neapsakomai pasikeitė kaimo vaizdas: vietoj purvinų, išmaltų kelių – asfaltuoti ar žvyruoti keliai. Pasikeitė buitis, ir sodybose žmonės labiau tvarkosi, gražinasi.

Pirmaisiais L.Ruzienės darbo metais Šeimenos kolūkio teritorijoje esančių kaimų gyventojai pirmieji Lietuvoje buvo perkelti į Serdokų gyvenvietę, vėliau susijungė Šeimenos ir „Ateities“ kolūkiai. Lankančiai žmones medikei sutrumpėjo atstumai.

Tačiau dabar, pasižiūrėjus į Serdokus, širdis plyšta matant, kas liko iš kultūros namų, kitų bendro naudojimo pastatų.

Per ilgametę savo darbo praktiką medikė įsitikino, jog dauguma kaimo žmonių labai daug dirba, savęs nesaugoja, tiesiog neprisižiūri. Todėl nepailsdama vis aiškina, kad reikia labiau mylėti save, tinkamai maitintis. Lygindama ankstesnius laikus su dabartimi, specialistė pastebėjo, jog anksčiau žmonės daugiau sirgdavo skrandžio, kvėpavimo takų ligomis, o dabar dažniau kamuoja kraujo spaudimas, cukraligė, skydliaukės susirgimai.Norėjo, kad išliktų

Kaip jaunai medikei iš pradžių atrodė Pūstapėdžiai? „Taigi ir aš kilusi iš tokio paties kaimo – Prūselių. Gimtasis kaimas taip pat yra netoli nuo Šakių, kaip ir Pūstapėdžiai nuo Vilkaviškio“, – sakė L.Ruzienė. Medikė pasidžiaugė tuo, kad Pūstapėdžiuose iširus bendrovei jos nariai med. punkto pastato neišsidraskė po plytą. Žmonės kaip tik atsisakė pajų, nes rūpėjo, kad jų kaime išliktų medicinos punktas, kad šalia būtų medicinos paslaugas teikianti įstaiga.

Tačiau dėl sveikatos įstaigų reformos vėliau dalis žmonių prisirašė pas privačius šeimos gydytojus, o toks persiregistravimas pasėjo nepatogumų, apribojimų. Pas privačius gydytojus prisirašiusių gyventojų kaimo medicinos punkto bendruomenės slaugytoja neturi teisės aptarnauti, jiems gali suteikti tik būtinąją pagalbą.

Medikė patenkinta, kad punktas pakankamai aprūpinamas pirmosios pagalbos medikamentais. „Bet kaip atsisakyti patarnauti tiems žmonėms, kurie gyvena tuose pačiuose kaimuose, kuriuose lankausi apie keturias dešimtis metų? Tiesiog reikia ieškoti kompromisų“, – kasdieninėmis problemomis dalijosi L.Ruzienė. Ji apgailestavo, kad šis reikalas taip ir liko neišspręstas,

Medikė pasidžiaugė, jog nuo praėjusio mėnesio į Pūstapėdžių medicinos punktą, kaip ir į kitus, kartą per mėnesį atvažiuos konsultuoti bendrosios praktikos gydytojas.Kasdieninės kelionės

Pirmaisiais darbo metais jaunai specialistei Pūstapėdžiuose buvo paskirtas butas. Tačiau po ketverių metų ji ištekėjo, o vyras nenorėjo tarybiniame ūkyje palikti garantijas užtikrinančio vyr. inžinieriaus mechaniko darbo, todėl Laima sutiko į Pūstapėdžius važinėti iš vyro namų, Kataučiznos kaimo.

Šitas kasdieninis maršrutas tęsiasi 34-erius metus. Moteris sako, jog tai jai nesudaro sunkumų. Priešingai, džiaugėsi, kad tokios aplinkybės tiesiog pastūmėjo išmokti vairuoti mašiną.

Didele gyvenimo vertybe ji laiko savo šeimą, visada pasidžiaugia tradicinėmis darniomis kaimo šeimomis.

Pačių dukrą Jovitą ir sūnų Mindaugą padėjo užauginti vyro mama. Dabar Ruzai jau džiaugiasi anūkais Gabija ir Matu.Bendrauja kaip su artimaisiais

„Man darbas mielas. Kiekvieną kiemą esu aplankiusi, visus žmones pažįstu, visa karta užaugo mano akyse“, – apie savo gyvenimo pasirinkimą kalbėjo pašnekovė.

Nors dabar daug ką galima sužinoti internete, įvairiuose žurnaluose, tačiau jaunos mamos pasiilgsta ir gyvo žodžio, klausia medikės patarimo. Tenka jai būti ir guodėja, ir psichologe, o pokalbiai visada lieka dviejų bendravusių žmonių paslaptimis.

L.Ruzienei malonu ir tai, kad į užsienį uždarbiauti išvažiavusieji tėvai sugrįžę atsiveda savo vaikučius patikrinti sveikatos ar tiesiog pasirodyti, kiek paaugo, nori pasikalbėti.

Su savo pacientais medikė pasikeitusi mobiliųjų telefonų numeriais, tad reikalui esant jie gali skambinti ir po darbo, ir atostogų metu.

„Kitaip ir negali būti, nes medikas, ypač dirbantis kaime, pašauktas tarnauti žmonėms, o tai privalu atlikti nuoširdžiai, sąžiningai. Esu dėkinga žmonėms už pasitikėjimą“, – sakė pašnekovė.

Kaip savo gyvenimo moto ji pacitavo per klasės susitikimą bendraklasio užrašytus žodžius: „Jeigu nori, tai visur spėji. Be to, dar yra pareiga prieš visus, kurie tiki ir laukia.“


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas