„Santaka“ / Kapinių paminklų madas padiktuoja laikas ir pinigai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-11-18 09:21

Dalinkitės:  


Vadybininkas Algimantas Černauskas parodė, jog šiuo metu turi paruoštų paminklų.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Kapinių paminklų madas padiktuoja laikas ir pinigai

Birutė NENĖNIENĖ

Vilkaviškio svečiai dažnai pastebi, jog mieste yra daug pigių drabužių parduotuvių, paslaugas siūlančių kirpyklų bei grožio salonų ir kapų paminklų dirbtuvių. Visų jų darbuotojai tvirtina, kad klientų netrūksta. Suprantama, jog puoštis, gražintis žmogui yra dažna reikmė. Tačiau kiek – daug ar mažai – prireikia paminklų? Kokiais atminimo ženklais gyvieji nori pagerbti savo mirusius artimuosius?Tenka ir paguosti

Pačiame Vilkaviškyje ir prie pat miesto, Karalių kaime, yra įsikūrusios keturios skirtingos paminklus gaminančios įmonės ar jų atstovai, priimantys užsakymus. Kalbinome jų savininkus arba vadybininkus, norėdami „Santakos“ laikraščio skaitytojams papasakoti apie dabartinį paminklų poreikį ir madas, nes jų įvairovė tiek kaimų, tiek miestų, ypač naujosiose kapinių dalyse, tiesiog veria akį.

Pašnekovai sakė pastebėję, jog žmonės paminklus visų pirma renkasi pagal savo kišenę, tačiau beveik visi pageidauja, kad paslaugas teikiančios įmonės darbininkai imtųsi viską sutvarkyti nuo A iki Z. Tokias paslaugas atlieka visos įmonės.

Lapkritį paminklų statymo sezonas paprastai visose dirbtuvėse baigiasi, o didžiausias „bumas“ būna prieš Motinos, Tėvo dienas, Mirusiųjų pagerbimo šventę. Žiemos laikotarpiu užsakymų būna mažiau, bet rūpestingesni žmonės ateina apsižiūrėti ir užsisako, tiesiog užsirašo į eilę, kad pavasarį, išėjus įšalui, galima būtų tvarkyti kapavietę. Be to, šiuo metu kai kur taikomos tam tikros nuolaidos.

Vytauto gatvės 75 name, prieš senąją bažnyčią, užsakymus priimanti Vaida Mikalauskienė sakė, kad per neilgą darbo laiką patyrė, jog čia yra tokia vieta, kur žmonės ateina su netekties skausmu, nori išsipasakoti ir būna išklausomi. Moteris pastebėjo, kad palaidojusieji jauną ar mažą šeimos narį paminklus renkasi labai jautriai, derina smulkiausias detales.Geografija plečiasi

Vienas garsiausių Lietuvos etnologų dr. L.Klimka sako, jog tam tikrais etapais ir kapines pasiekia mados, jos keičiasi. Anksčiau buvo užėjusi metalinių vainikų, vėliau – šlifuoto juodo granito paminklų mada. Pasak etnologo, nėra jie gražūs. Lietuvos peizažui gražus ir savas yra medinis kryžius arba paprastas nešlifuotas lauko akmenėlis. „Tokia mūsų tūkstantmečių tradicija ir tai yra idealiausia harmonija su gamta. Prie šito reikėtų grįžti“, – teigia mokslininkas.

Tačiau paminklų gamintojai kalbėjo apie ką kitą. Praėjus teracinių, išlietų paminklų erai, prieš gerą dešimtmetį kapinių paminklams buvo parsigabenamas Ukrainos ar Karelijos akmuo. Pastaruoju metu geografija išsiplėtė. Akmuo parsisiunčiamas iš Afrikos, Indijos, Švedijos, Suomijos. Į mūsų rajoną parsivežami gatavi paminklai ir iš Kinijos. Nauji jie yra gražūs, iš visų pusių dailiai nušlifuoti, bet žinovai abejoja jų patvarumu, ilgaamžiškumu.

Apsamanojantis Lietuvos laukų riedulys jau visai nustumtas į šalį.

„Tokių įmantrių paminklų kaip Lietuvoje kažin ar kur kitur rasite. Mano nuomone, gražiausia būtų paprasčiausia lentelė su kukliu užrašu – ir gražu, ir prižiūrėti lengviau“, – teigė paminklų meistras Ričardas Vincekas.Nori įvairovės

„Vyresni žmonės dar pageidauja juodo granito, jaunesni nori šviesesnių spalvų, kelių atspalvių derinio. Pageidauja įvairiausių formų paminklų. Skulptūrų nedarome, bet, kiek leidžia galimybės, pasistengiame išpildyti visokius pageidavimus, nes užsakovų noras yra šventas“, – sakė Karalių paminklų dirbtuvių vadybininkas Algimantas Černauskas. Dešimtmetį šioje įmonėje dirbantis specialistas yra pastebėjęs, jog anksčiau būdavo taip, jog žmonės kur nors nusižiūrėję užsisako patikusį paminklą. Tada iš paskos kokia dešimtis tokio paties prašo, kitais metais – vėl kažkas panašaus.

Pastaruoju metu griežtus keturkampius ar stačiakampius keičia įvairių formų paminklai, antkapiai, tvorelės. Dažnas nori „kitokio“, kitaip išlenkto, pavingiuoto, su kitokia detale. Pageidaujama prabangiai atrodančių, iš visų pusių šlifuotų, su prikaltomis metalinėmis raidėmis, ornamentais, kryželiais paminklų. Šios įmonės vadovas V.Kružintaitis sakė, jog naujų idėjų parsiveža iš užsienyje vykstančių mugių: ką tik grįžo iš Vroclavo (Lenkija), pernai žvalgėsi Niurnberge (Vokietija).Priklauso nuo kišenės

Žmonėms norų kyla visokių, tačiau tie norai „atsiremia“ ir į kainas. Paminklų gamintojai aiškino, jog paprastą paminklą galima įsigyti už 300–400 litų. Dažniausiai kapavietei sutvarkyti skiriama apie du tris tūkstančius litų. Tačiau yra žmonių, kurie tam skiria iki 5–7 tūkstančių. Brangiausias paminklas, kurį šiemet Karaliuose dirbantys meistrai padarė vienai mūsų rajone esančiai kapavietei, kainavo 24 tūkst. litų. Kai kurie gamintojai sezonui pasibaigus paminklams taiko nuolaidas. Kiti sutinka paminklus parduoti išsimokėtinai. Kartais išsimokėtinai prašoma parduoti ir tūkstančio litų nekainuojantį paminklą.

Taupumo sumetimais žmonės pasinaudoja ir paminklų restauravimo paslauga. Vienos įmonės meistrai aiškino, jog norimus restauruoti paminklus jie gali atsivežti į dirbtuves, nušlifuoti ir iškalti naujus pageidaujamus vardus.

Pastaruoju metu žmonės ne tik nepageidauja buvusių madingų didžiulių paminklų, bet ir prašo juos perdaryti. „Tokią paslaugą atliekame. Iš didelio paminklo išpjauname mažą ir dar tvorelei lieka“, – sakė vienos įmonės atstovas.

UAB „Granesta“ vadybininkė Asta Burinskienė pasakojo, jog dažnai užsakovai kreipiasi su aiškiais norais, tačiau kiekvienam klientui įmonė iš turimų pavyzdžių nuotraukose gali pasiūlyti įvairių variantų. Nuvažiuojama kartu ir į kapines, kol klientas galutinai apsisprendžia, aptaria viską su vaikais ir giminėmis. Tačiau pašnekovai paminėjo ir vieną „lietuvišką“ savybę: jie susiduria ir su tokiais užsakovais, kurie nori paminklo, būtinai didesnio ar prabangesnio, nei jų kaimynas pasistatė.Portretai nemadingi

Užsakovai paminklus prašo restauruoti ir todėl, kad nepatinka buvę užrašai. Anksčiau buvo madinga užrašyti didelėmis raidėmis vardus ir pavardes, gimimo datas. Dabar pakanka kuklesnio, trumpesnio užrašo, taip pat jau neprašoma iškalti sentencijų, žodžių „liūdi savieji“ ar pan. Dažniau panaudojami simboliai, pavyzdžiui, mirusio mokytojo kapas pažymimas knyga. Dabar populiarėja liepsnelių, širdelių formos paminklai, išraityti antkapiai ir tvoreles.

Jau tik vyresnio amžiaus žmonės pageidauja iškalti velionio atvaizdas. Paminklų gamintojai sakė, jog jau atgyveno ir į paminklus įmontuojamos keraminės mirusiųjų nuotraukos.Lietuviškas praktiškumas

Praktiškumo sumetimais pastaruoju metu vis dažniau sulaukiama užsakymų plokštėmis padengti kuo daugiau kapavietės žemės, paliekant tik šiek tiek vietos gėlėms, žemės ploteliai padengiami skalda. Pašnekovai minėjo ir kitokių praktiškumo pavyzdžių. Yra žmonių, kurie patys sau užsisako paminklus, labai kruopščiai juos renkasi. Tokių paminklų paprastai kapinėse neprašo pastatyti, o parsiveža į savo namus. Pasak šių užsakovų, jie taip darantys todėl, kad dabar turi atliekamų pinigų, o vaikai gal neturės iš ko jiems pastatyti paminklo.

Paminklų gamintojai tvirtino, jog paminklus pastatyti, kapavietes sutvarkyti mirusiojo mirties metinėms tapo vos ne garbės reikalas. „Tačiau štai vakar kreipėsi žmonės, užvakar palaidoję artimą. Jie prašė paminklą pastatyti „keturnedėliui“, – apie išimtis pasakojo Karalių dirbtuvių vadybininkas A.Černauskas.Dėl širdies ramumo

Pastaraisiais metais žmonės masiškai keičia senus teracinius paminklus. Pasak meistrų, kapinėse stovėję 30–40 metų, jie ne tik morališkai, bet ir realiai atgyveno. Be to, vyrauja tokia nerašyta tautos tradicija: garbaus amžiaus sulaukę žmonės pasirūpina sutvarkyti pačių prižiūrimas tėvų, senelių, prosenelių kapavietes, kad širdžiai būtų ramu, kad šio rūpesčio nepaliktų savo vaikams. Pastaruoju metu vis dažniau senus užmirštus senelių ir prosenelių kapus imasi tvarkyti, paminklą pastato anūkai, proanūkiai, matyt, prisimindami vaikystėje parodytą jų meilę, pagalbą.

„Esu pastebėjusi, jog ankstesniais metais žmonės, norėdami pigiau pasistatyti paminklą, patys liedavosi pamatus, o dabar patiki kapavietes sutvarkyti šį darbą išmanantiems meistrams“, – sakė A.Burinskienė. Žmonėms taip yra patogiau, nereikia ieškoti transporto, medžiagų, talkininkų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas