„Santaka“ / Parama šeimai yra svarbi ne vien pinigais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-11-14 17:04

Dalinkitės:  


Danutė Grabauskienė sakė, jog šeimoms dabar skiriama gana daug lėšų.

Autorės nuotr.


Parama šeimai yra svarbi ne vien pinigais

Birutė NENĖNIENĖ

Trūksta palaikymo

Pasigirdo naujųjų parlamentarų siūlymų Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją pervardyti į Šeimos ir socialinės apsaugos, dar anksčiau girdėjosi nuomonių apie atskiros – Šeimos – ministerijos įkūrimą. Paklausta, ką apie tai mano, Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Grabauskienė sakė, jog toks pakeitimas gal ir būtų logiškas. Su pašalpomis, įvairiomis išmokomis žmonės jau taip apsiprato, jog atrodytų, kad vienąkart netikėtai joms nutrūkus nemokėtų kitaip gyventi. Nuo 2007 metų respublikoje kiekvienoje seniūnijoje yra įsteigta po etatą darbui su socialinės rizikos šeimomis. Tačiau dar vis šeimoms labai trūksta kitokio dėmesio: bendravimo, kultūrinių, šviečiamųjų programų, šio darbo nuoseklumo, ryškesnės koordinacijos, valstybės politikos dėl šeimos, kaip institucijos, palaikymo, specialistų pagalbos.Išmokos, pašalpos

„Dabar daliai šeimų išmokamos trylikos rūšių šalpos pensijos: socialinės pensijos neturintiems darbo stažo, neįgaliems asmenims, neįgaliems vaikams iki 18 metų, daugiavaikėms mamoms, už asmens slaugą, našlaičių pensija, įvairios kompensacijos ir t. t. Jas per mėnesį vidutiniškai gauna 2500 žmonių, tam skiriama per trys milijonai litų kas mėnesį, – aiškino D.Grabauskienė apie materialiąją paramą mūsų rajono žmonėms.

Dar 17 rūšių išmokų išmokama šeimoms, auginančioms vaikus arba turinčioms mažas pajamas.

Vaikus auginančios šeimos kiekvieną mėnesį gauna atitinkamais įstatymais patvirtintas socialines išmokas. Pavyzdžiui, vienkartinių išmokų gimus vaikui vien per rugsėjo mėnesį buvo išmokėta 48 880 litų.

Šeimoms, auginančioms vieną vaiką, – 213 603 Lt, auginančioms du vaikus – 221 759 Lt, auginančioms tris ir daugiau vaikų – 342 092 Lt. Už šeimose ir globos institucijose globojamus vaikus per vieną mėnesį išmokama maždaug 110 tūkst. litų.

Gimus vaikui dabar vienkartinė išmoka yra aštuoni MGL (1040 Lt), o nuo ateinančių metų sausio 1 dienos ji bus pakelta iki vienuolikos MGL (1430 Lt). Dabar šeimai, auginančiai vieną arba du vaikus, kiekvienam vaikui iki sukanka treji metai mokama po 97,50 Lt, o šeimai, auginančiai tris ir daugiau vaikų, už kiekvieną vaiką iki trejų metų mokama po 143 litus per mėnesį. Šeimoje, auginančioje vieną arba du vaikus, kiekvienam vaikui nuo trejų iki aštuoniolikos metų ir vyresniam, kuris mokosi pagal bendrojo lavinimo programą ar pagal profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti, bet ne ilgiau kaip iki 21 m., skiriama po 52 litus per mėnesį. Šeimai, auginančiai tris ir daugiau vaikų, kiekvienam vaikui nuo trejų iki aštuoniolikos metų ir vyresniam, jeigu jis mokosi pagal bendrojo lavinimo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje, bet ne ilgiau iki jam sukanka 24 m., skiriama 97,50 Lt.Pašalpos padidėjo

„Per praėjusius metus valstybės remiamos pajamos bei bazinė pensija kito tris kartus, o tai reiškia, jog labai lanksčiai buvo reaguojama į ekonominius pokyčius. Metinis Socialinės paramos skyriaus biudžetas yra daugiau nei 30 mln. litų. Lėšos gaunamos iš trijų šaltinių: valstybės lėšos, specialioji tikslinė dotacija ir Savivaldybės biudžeto lėšos.

Skaičiuojant socialines pašalpas ir kompensacijas būstui yra testuojamas asmenų turtas bei pajamos. Vertinant teisę į nemokamą moksleivių maitinimą ir mokinio reikmenis yra testuojamos tiktai šeimos pajamos, o mokant visas kitas išmokas tiesiog yra vykdomas Įstatymas, neatsižvelgiant į jokias gaunamas pajamas. Tačiau jei naujai išrinktas Seimas pakeis Išmokų vaikams ir Socialinės paramos mokiniams įstatymus, prisidės daug papildomo darbo, nes reikės įvertinti visų besikreipiančiųjų pajamas. Nuo šių metų spalio 1 dienos išmokos vaikams nėra įskaičiuojamos į šeimos pajamas skiriant ir apskaičiuojant kompensacijas ar socialines pašalpas, kaip kad buvo anksčiau, todėl automatiškai mažėja šeimos pajamos ir didėja socialinė pašalpa. Tai reiškia, jog daugiau žmonių gali gauti socialinę pašalpą, tačiau, aišku, reikalinga atitikti visas kitas sąlygas“, – apie valstybės politiką paremiant šeimas kalbėjo D.Grabauskienė.

Dabar kelis mažamečius vaikus auginančių šeimų socialinės pašalpos gerokai išaugo, į kai kuriuos namus kas mėnesį, be turimų pajamų ir išmokų, už vaikus ateina ir beveik iki pusantro tūkstančio litų pašalpų.Turi atitikti sąlygas

Klausiau D.Grabauskienės, kaip ji vertina visuomenėje sklandančią nuomonę, jog daliai šeimų vaikai esą kaip pragyvenimo šaltinis.

„Pinigai skiriami vaikams. Tačiau kiekviena šeima pati planuoja ir skirsto savo biudžetą taip, kaip supranta ir nori. Bet kad šeima gautų socialinę pašalpą, turi atitikti tam tikras sąlygas: gauti mažas pajamas, registruotis darbo biržoje, be to, aktyviai ieškoti darbo“, – aiškino Socialinės paramos skyriaus vedėja ir patikslino, jog tam tikrais atvejais, esant šeimoje nenumatytoms išlaidoms ligos ar kitais atvejais, padaromos ir išimtys.

Beje, iš rajono Savivaldybės biudžeto šeimoms įvairiais atvejais skiriamos vienkartinės pašalpos.

D.Grabauskienė tvirtino, jog vaikus auginančios šeimos labai imlios naujausiai informacijai apie joms teikiamas paramas ar lengvatas. Žmonės apie pasikeitimus ir naujoves greičiausiai išgirsta per televiziją, radiją. „Be to, apie naujoves skelbiame Savivaldybės internetiniame puslapyje. Tik pastebėjome, jog paprasti žmonės labiau domisi ir greičiau sužino naujienas nei daugiau išsilavinę. Pastarieji tiesiog „pražiūri“ informaciją ir kreipiasi pavėluotai. Tačiau žmogui priklausančias išmokas galime išmokėti už vienerius praleistus metus“, – aiškino pašnekovė.Padedama ir kitaip

D.Grabauskienė akcentavo, jog socialinės rizikos grupės šeimoms socialinių pašalpų sumos visos neišmokamos grynais pinigais – jau treji metai lėšos pervedamos į korteles, sudarant sąlygas apsipirkti „Iki“ prekybos centre. Tokioms šeimoms už kortelėje turimus pinigus neparduodama alkoholio ir tabako gaminių. „Bet tai irgi ne išeitis. Jei žmogus nenori gyventi normalaus gyvenimo, jis ras, kaip apeiti tokius apribojimus. Nereikėtų kategoriškai teigti, jog pašalpos duodamos pragerti. Rajone šiuo metu užregistruotos 345 socialinės rizikos šeimos, antri metai su jomis kiekvienoje seniūnijoje dirba paskirti specialistai“, – apie tam tikrą kontrolę kalbėjo D.Grabauskienė.

Kalba pasisuko ir apie labdaros tokioms šeimoms reikalingumą. Gal tai jau atgyvenęs dalykas, praeities etapas?

„Seniūnijose ir dabar renkame atliekamus rūbelius, mūsų darbuotojos juos nuveža socialinės rizikos šeimoms. Visos šeimos galėtų drąsiau pasidalyti, pasikeisti padėvėtais, ypač vaikų, drabužėliais. Manau, jog gana jau dairytis į labdarą iš užsienio“, – sakė pašnekovė. Ji neslėpė žinanti faktų, jog kai kurie labdaromis „persisotinę“ žmonės dovanotais rūbais... pasikūrena krosnis.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas